چگونه محتوا تولید کنیم | چطوری تولید محتوا کنم؟

یکشنبه, 25 مهر 1400 13:10
امتیاز شما به این مطلب
(13 رای‌ها)

چگونه تولید محتوا کنیم

 

یکی از عوامل موفقیت وب سایت ها، تولید محتوای حرفه ای و اصولی است؛ چرا که این روزها به دلیل افزایش مشغله های مردم، آنها وقت کافی برای مطالعه کتاب نداشته و ترجیح می دهند از طریق اینترنت، پاسخ سوالاتشان را پیدا کنند. اما چگونه تولید محتوا کنیم؟ در این مطلب به صورت کامل به این سوال پاسخ می‌دهیم.

چجوری تولید محتوا کنیم ؟

اگر قصد تولید محتوای همیشه سبز برای سایت دارید، به نکات زیر توجه کنید: 

 

خدمات تولید محتوا

 

1. یافتن موضوع مناسب برای محتوا

در زمان انتخاب موضوع برای محتوا همیشه سبز باید در انتخاب کلمات کلیدی بسیار دقت کنید. انتخاب کلمات کلیدی طولانی یا دم دراز، برای یک محتوای همیشه سبز مناسب تر هستند، زیرا در کلمات کلیدی طولانی رقابت کمتری وجود دارد. پس از انتخاب کلمه کلیدی، باید نرخ سرچ آن را بدست بیاورید و در صورتی که ترافیک بالایی دارد از آن استفاده کنید.

کلماتی که انتخاب می کنید باید با موضوع محتوا بیشترین تناسب را داشته و محتوای شما در مورد آن موضوع، حرفی برای گفتن داشته باشد. یادتان باشد محتواهای همیشه سبز، اکثرا در سایت هایی دیده میشود که زودتر از رقیبان اقدام به نوشتن آن موضوع کرده اند. پس برنده کسی است که محتوا را اول و بهتر تولید می کند.

 

2. تهیه لیستی از کلمات کلیدی مرتبط 

با کمک ابزارهای مختلف، کلمات کلیدی پر سرچ که با موضوع شما مرتبط هستند را بیابید. علاوه براین، وب سایت رقبای خود را که در این زمینه فعالیت کرده اند را نیز بررسی کنید. همچنین برای شما محتوا " چگونه بهترین کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ " را آماده کرده ایم تا به صورت اصولی تر، کلمات کلیدی را پیدا کرده و تولید محتوا کنید.

 

3. بیان موضوع به صورت جزئی و کامل

هرچه شما در مورد موضوع موردنظر با دقت و جزئیات بیشتری بنویسید، کاربر تمایل بیشتری برای مطالعه مطلب شما خواهد داشت. از طرفی با این روش شما بگونه ای از تکنیک سئو کلاه سفید استفاده کرده اید.

4. عنوان جذاب انتخاب کنید

برای جذب بیشتر مخاطب باید بتوانید یک عنوان جذاب و مرتبط انتخاب کنید، برای انتخاب یک عنوان مناسب به نکات زیر توجه کنید :

 • استفاده از اعداد در عنوان
 • مطرح کردن یک سوال در عنوان
 • استفاده از افعال منفی
 • به چالش کشیدن ذهن مخاطب
 • استفاده از عبارات هیجانی

 

5. به متا تگ عنوان و توضیحات دقت کنید

قبل از آنکه مخاطب محتوا را مطالعه کند، عنوان و توضیح متای آن را می خواند. بنابراین این دو، از عوامل مهم در جذب کاربر برای ادامه مطالعه محتوا هستند. عنوان یک محتوا باید بین 50 تا 60 حرف باشد. توضیح متا نیز باید عبارتی به طول 155 تا 160 کاراکتر باشد. همچنین در هر دوی این موارد باید از کلمه کلیدی به درستی استفاده شود. از آنجایی که موتور جستجوی گوگل به عنوان یک مقاله توجه ویژه دارد، باید عنوان کاملا با متن مرتبط باشد؛ در غیر اینصورت توسط گوگل جریمه خواهید شد.

6. اصول سئو در تولید محتوا برای سایت

بیشتر افرادی که می خواهند سایت خود را بروز رسانی کنند، قصد بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو و سئو و بهینه سازی سایت خود را داشته و می خواهند علاوه بر تثبیت موقعیت خود در نتایج جستجو، پیشرفت نیز داشته باشند. تولید محتوای سایت بر اساس اصول سئو، تمامی ویژگی هایی که موتور های جستجو به آن حساسیت نشان می دهند را رعایت کرده و کاملا مطابق با استاندارد های سئو و بهینه سازی سایت می باشد.  برای بهینه سازی محتوای خود باید به مواردی از جمله دستورات نگارش متن، تگ Alt تصاویر، تگ های عنوان و لینک های داخلی محتوا توجه ویژه کنید.

 

7. به روز رسانی همیشگی محتوا 

توجه کنید برای همیشه سبز بودن یک محتوا باید به صورت مداوم لینک ها، تصاویر و اطلاعات آن را بررسی کنید تا در صورت وجود خطا در هر لینک و یا نیاز به روز شدن تصاویر و محتوا، آن ها را به روز کنید. اگر محتوای شما به صفحه ۴۰۴ لینک بدهد و یا اطلاعات محتوای دیگری از محتوای شما کامل تر باشد، محتوای شما جایگاهش افت خواهد کرد. افزایش بازدید سایت با بروزرسانی محتوای قدیمی یکی از ترفندهایی است که می توانید برای افزایش بازدید سایت و حفظ رتبه محتوای خود استفاده کنید.

تولید محتوا چیست

  

8. انتخاب تصویر مناسب و جذاب

تصاویر یک محتوا روح آن هستند. با کمک تصاویر شما می توانید از خستگی کاربر جلوگیری کنید و مدت زمان بیشتری آنها را در سایت نگه دارید. تصاویر مناسب و مرتبط، به فهم محتوا نیز کمک بیشتری خواهد کرد. همچنین اینفوگرافیک ها نیز برای کاربر جذاب بوده و کمک می کنند برخی مطالب را در قالب تصاویر و جملات کوتاه مطالعه کنند.

 

9. اندازه مطالب محتوا

طول محتوا و مطالب سایت یکی دیگر از معیار هایی است که موتور های جستجو آن را به عنوان معیاری برای رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرند. عوامل تعیین کننده برای اندازه محتوا، موضوع سایت، موضوع محتوا و گروه مخاطب محتوا می باشند.

از این رو ممکن است یک مطلب 300 کلمه ای در یک موضوع برای سایت طول زیادی داشته باشد و برعکس ممکن است مطلب دیگری با 700 کلمه در موضوعی دیگر، اندازه کمی داشته باشد؛ لذا تیم خدمات تولید محتوا وب پویا، با تحلیل وب سایت شما، بهترین اندازه و تعداد کاراکتر را مشخص می کنند.

 

10. نظر مردم را جلب کنید

برای اینکه بتوانید نظر مردم را جلب کنید باید محتوای خود را با عبارات هیجانی آغاز کنید. تیترها و مطالب را به نحوی بنویسید که کاربر برای مطالعه آن احساس نیاز کند. تولید محتوای جدید و کامل، سبب جلب نظر کاربران می شود.

 

11. کپی و تکراری ننویسید

 تولید محتوا برای هر سایتی ضروری و مهم است، اما هر محتوایی نمی تواند به سئو تضمینی سایت کمکی کند. شما باید محتوا را کاملا یونیک بنویسید؛ چرا که الگوریتم های گوگل می توانند محتواهای تکراری و کپی را به راحتی تشخیص دهند. 

برای جلوگیری از کپی نوشتن محتوا بهتر است که چندین محتوا و مقاله را مرتبط با موضوع خود مطالعه کنید؛ پس از آن نکات مهم و کاربردی هر کدام را یادداشت کنید. در نهایت برای تولید محتوا این مطالب را بصورت پیوسته درکنار هم قرار دهید و خواناتر و کاملتر برای مخاطبین سایت خود بنویسید.

 

12. ایده دهی به کاربران

در محتوای خود ایده های ناب به کاربران پیشنهاد بدهید؛ زمانی که شما در محتوای خود به کاربران ایده یا ابزاری پیشنهاد می دهید، آنها را بیشتر به محتوا جذب می کنید، زیرا اصولا کاربران در جستجو راهکار و ابزار برای پیشرفت در کار خود هستند. سپس با هر بار بروزرسانی این محتوا، ایده های جدیدی به آن اضافه کنید.

برای مثال مواردی که در زیر اشاره شده است در تولید محتوا همیشه سبز بسیار موثر است:

 • اشتباهات رایج در راه اندازی فروشگاه اینترنتی و راه حل رفع آن

 • ایده هایی برای شروع کسب و کار اینترنتی تا رسیدن به درآمد

 • راهنما انتخاب اسم برای سایت + معرفی ابزار و راهکار

  

13. پیوند مطالب مرتبط به یکدیگر 

 به کمک پیوند دادن محتوای خود به محتواهای مرتبط، محتوای شما همیشه به روز می ماند و اگر چیزی در آن جا افتاده باشد به کمک محتواهای دیگر تکمیل می شود. همچنین زمانی که یکی از محتواهای پیوندی را به روز می کنید، در واقع این محتوا را نیز به روز کرده اید! 

پیوند دادن محتواهای مرتبط به یکدیگر، باعث بهبود سئو سایت شما نیز می شود. شما با پیوند دادن محتواها به یکدیگر، اصطلاحا لینک سازی داخلی انجام می دهید و محتواهای دیگری که مخاطبان به آن نیاز دارند را به آنها نشان می دهید.

 

15. لینک سازی خارجی

علاوه بر لینک های داخلی، لینک خارجی به وب سایت های معتبر نیز میتواند پیج آتوریتی سایت را بالا ببرد؛ البته بهتر است لینک هایی که می دهید، nofollow باشد. شما می توانید محتوای " ۱۰ روش افزایش پیج آتوریتی و دامین آتوریتی " را نیز مطالعه کنید تا تکنیک های جدیدی برای افزایش پیج آتوریتی یاد بگیرید.

 

10 اشتباه رایج در تولید محتوا

 

 

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز، محتوایی است که هر زمانی که کاربر به آن مراجعه کند برای او مفید باشد و هرچه از زمان انتشار این محتوا بگذرد، باز هم کاربران را به خود جذب می کند و کم کم به عنوان یک منبع در سایر مقالات از آن استفاده می شود.

سعی کنید در حوزه فعالیت سایت خود حداقل چند محتوای همیشه سبز تولید کنید، در این صورت بازدید سایت شما افزایش می یابد و در یک موضوع، همیشه در صدر نتایج جستجو هستید. 

 

اهمیت محتوای همیشه سبز

زمانی که شما یک محتوای همیشه سبز تولید می کنید در واقع به موتورهای جستجو از جمله گوگل نشان میدهید که هدف سایت شما رفع مشکلات و نیاز کاربران است و سایت شما برای گوگل ارزشمند می شود؛ در نتیجه جایگاه سایت شما در گوگل بهبود پیدا می کند.

علاوه بر این به دلیل اینکه یک محتوایی تولید کرده اید که پاسخ تمامی سوالات کاربران در آن داده شده است، در سایر سایت ها یا توسط کاربران به عنوان منبع معرفی می شوید. در واقع شما به کمک محتوای همیشه سبز بک لینک های زیادی دریافت خواهید کرد. شما با به کارگیری تمام نکاتی که در ابتدای محتوا گفته شد، می تونید یک محتوای همیشه سبز و کاربر پسند تولید کنید.

 

3 فاکتور مهم برای تولید محتوای حیرت انگیز

۱- ایجاد انگیزه برای مخاطب

پس از کمی مطالعه، کم کم انگیزه و تمایل افراد به ادامه مطالعه کاسته می‌شود. اما چه عواملی سبب می‌شود تا خوانندگان و مخاطبان، یک مطلب آن را تا انتها مطالعه نمایند؟ 

اگرمخاطبی جذب یک مطلب شود به راحتی آن مطلب را ناتمام رها نخواهد کرد. اگر جمله شروع کننده مطلب شما جذاب باشد، خواننده انگیزه زیادی برای مطالعه ادامه مطلب پیدا خواهد کرد.

  

بیشتر بخوانید: تولید محتوا دیجی کالا را پادشاه کرد

 

عوامل تاثیر گذار بر یک شروع خوب 

 • خلاصه نویسی

با مطالعه متن‌های نویسنده‌های حرفه‌ای، قطعا متوجه خواهید شد که جملات شروع را معمولاً کوتاه انتخاب می‌کنند. گاهی با حالت‌هایی نامتعارف یک متن را شروع کنید. همچون استفاده از یک عبارت کوتاه یا استفاده از یک جمله تکمیل نشده که مخاطب را به خواندن ادامه مطلب ترغیب کند.

 • محاوره یا گفتگو با مخاطب

 شما می‌توانید متن خود را با گفتگوی مستقیم با مخاطب شروع کنید و یک گفتگو دونفره را آغاز کنید. اینگونه حالت‌ها، حس ارتباط و صمیمیت را به مخاطب منتقل می‌کند.

 • جملات سوالی یا مبهم

شروع متن شما اگر با سوال یا جملات و کلماتی مبهم باشد، خواننده را بیشتر ترغیب به خواندن ادامه مطلب‌تان خواهد کرد.

 تولید محتوا حیرت انگیز

 

۲-  پاراگراف اول، اثربخش ترین قسمت محتوا

اگر پاراگراف ابتدایی شما در مورد موضوعات آموزشی می باشد، بهتر است که  مخاطب را در جریان کلیت موضوع قرار دهید.

 

۳-  افزایش اثربخشی محتوا با برقراری ارتباط با مخاطب

در تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی، هدف از انتشار محتوا، ایجاد ارتباط و آشنایی بیشتر مخاطب با شما و محصولات سایت تان است. بنابراین متن شما باید متناسب با مخاطب‌تان نوشته شود و در او ایجاد انگیزه برای مطالعه ادامه مطلب و مشاهده محصولات سایت تان نماید. هنگام نوشتن متن به سن، جنسیت، سطح دانش و تحصیلات مخاطب تان توجه نمایید تا مطلبی مفید و کاربردی برای او تولید کنید.

  

اگر محتوای شما مکالمه ای است از توجه به نکات زیر غافل نشوید:

 • قرار دادن فضای سفید بین پاراگراف ها و متن های طولانی

قرار دادن فضای سفید از خستگی مخاطب می کاهد و نوشته را خوانا تر می کند.

ضمن اینکه باید توجه داشته باشید جملات جدید را از سر سطر شروع به نگارش کنید نه از ادامه جمله قبلی.

 • از کلمات ساده و روان استفاده نمایید

متن نگارشی شما باید ساده و روان باشد، به گونه ای که خواننده تمایل به خواندن ادامه مطلب داشته باشد. افزودن کلمات سنگین با مفاهیم پیچیده، سبب خستگی مخاطب و در نتیجه ادامه ندادن مطالعه مطلب شما خواهد شد.

 • مخاطبان را با ضمیر دوم ‌شخص خطاب کنید

این امر سبب افزایش صمیمیت در متن شما خواهد شد و خواننده آن را متنی رسمی و کسل کننده نمی داند.

 

چگونه محتوای آموزشی بسازیم؟ 

امروزه مردم برای یافتن پاسخ سوالات خود در زمینه های مختلف به وب سایت های معتبر مراجعه می کنند. شما می توانید در مورد مسائل مختلف، مطالب آموزشی تهیه کرده و آن را در اختیار کاربران بگذارید. گاهی سوالات کاربران نیز برای تولید این نوع محتوا می تواند کمک کننده باشد. 

 

توجه کنید که ...

 1. در مطلب خود از آمار و ارقام و یا قوانین استفاده کنید.
 2. داشتن یک داستان جذاب مخاطب را تا انتهای داستان همراه خود می‌برد.
 3. همچنین با آموزش نکات علمی یا تجربی در هر زمینه‌ای، محتوای خود را ارزشمند کنید.

 

در انتها اگر شما به خدمات تولید محتوا و تولید محتوای سایت فروشگاهی نیاز دارید، ما برای شما پیشنهادی داریم برای استفاده از خدمات تولید محتوا و اطلاع از هزینه تولید محتوا گروه طراحی سایت وب پویا با ما در ارتباط باشید.

تماس با وب پویا

 

بروزرسانی در یکشنبه, 25 مهر 1400 13:10

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo چگونه تولید محتوا کنیم + 12 نکته طلایی نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا