راهنمای انتخاب اسم برای سایت + راهکار و ابزار

سه شنبه, 13 مهر 1400 11:23
امتیاز شما به این مطلب
(36 رای‌ها)

راهنمای انتخاب اسم برای سایت

 

اولین و مهمترین کار برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی، انتخاب نام دامنه برای فروشگاه اینترنتی و ثبت آن است. اگر تجربه‌ای برای ثبت دامنه داشته باشید، حتما می‌دانید که اکثر نام‌هایی که در مرحله اول انتخاب می‌کنید، قبلا به ثبت رسیده است. در این مقاله روش‌ها و راهکارهایی برای انتخاب نام دامنه ارائه شده است.


مطالب گفته شده در این صفحه :

1. چرا انتخاب اسم زیبا برای سایت اهمیت دارد؟
2. نکات مهم در زمان انتخاب اسم برای سایت
3. معرفی ابزارهایی برای پیشنهاد اسم سایت
4. نکات مهم در انتخاب اسم زیبا برای فروشگاه اینترنتی
5. کدام پسوند دامنه برای سایت شما مناسب است؟
6. چرا باید دامنه را چند ساله ثبت کنیم؟
7. کلمات ترکیبی برای انتخاب اسم سایت
8. مراحل 4 گانه انتخاب نام سایت
9. دانلود نسخه pdf مقاله


 

 چرا انتخاب اسم زیبا برای سایت مهم است؟

انتخاب نام مناسب برای دامنه وب سایت همانند انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان است؛ مهم و سخت. همانطور که شما قبل از به دنیا آمدن فرزند خود برای انتخاب نام او بسیار تحقیق می‌کنید تا نامی مناسب و با معنی برای او پیدا کنید، برای انتخاب نام دامنه سایتتان هم باید به همین اندازه وسواس و دقت به خرج بدهید و تمامی جوانب را در نظر بگیرید. 

 

اگر فرصت کافی برای مطالعه ندارید پیشنهاد میکنم پادکست صوتی زیر را در مورد انتخاب دامنه سایت گوش بدهید:

 

 

اگر در اولین مرحله بر اساس راهکارهایی که با خواندن این مقاله یاد خواهید گرفت، نامی مناسب برای سایت خود انتخاب کنید خواهید توانست یک ابزار قوی بازاریابی برای خود مهیا کرده و در دیگر هزینه‌هایی که قرار است در زمینه بازاریابی در آینده انجام دهید تا حد زیادی صرفه جویی کنید. زیرا انتخاب اسم سایت اگر که اصولی و حرفه‌ای انجام گیرد، می‌تواند در جذب مشتری نیز مفید باشد. 

 

 نکات مهم در زمان انتخاب اسم برای سایت 

 

1. نام دامنه را کوتاه و ساده انتخاب کنید

نام دامنه انتخابی شما نباید بیش از حد بلند و طولانی باشد. نام دامنه باید راحت تایپ شود، پس بهتر است از انتخاب نام‌هایی با بیش از 14 کاراکتر جدا خودداری کنید تا کاربر برای به ذهن سپردن و تایپ دچار مشکل نشود. کاربران نام‌های کوتاه را راحت‌تر به ذهن می‌سپارند و برای مدت طولانی می‌توانند بدون جستجو مستقیما وارد سایت شما شوند. یکی از بدترین کارها در انتخاب نام دامنه مخفف کردن عبارات و کلمات است. نام دامنه شما، برای کسی که برای اولین بار آن را می‌شنود، باید دارای معنا باشد و به راحتی به ذهن سپرده شود.

انتخاب اسم تک بخشی کار بسیار دشواری خواهد بود و پیشنهاد ما این است که برای اینکه بتوانید نام مناسب‌تری را برای سایتتان انتخاب کنید، به سراغ نام‌های دو یا چند بخشی بروید؛ اما دقت کنید طبق اصول گفته شده نام شما از 14 کاراکتر عبور نکند و طولانی نشود.

 

2. اسم سایت باید معرف برند شما باشد

نام انتخابی شما بهتر است، اشاره‌ای به فعالیت مورد نظر شما داشته باشد. با این کار قدم بزرگی برای بازاریابی و تبلیغات خدمات و محصولات خود برداشته‌اید. به دلیل اینکه هر جا نام سایت شما برده شود، مخاطبان می‌توانند فعالیت و خدمات سایت شما را درک کنند. این نکته را در نظر بگیرید که نام دامنه خود را به یک مکان یا به یک محصول خاص محدود نکنید، بهتر است نام‌های کلی در نظر بگیرید تا بتوانید در همه موارد کسب کارتان از آن استفاده کنید.

 اصول انتخاب نام دامنه

3. نام دامنه به راحتی قابل فهم و تایپ کردن باشد

نام دامنه باید به گونه ای انتخاب گردد که هنگام معرفی به مشتری، به راحتی آن را فهمیده و بتواند بدون اشتباه آن را تایپ کند. سعی کنید نام دامنه انتخابی شما دارای حالت‌های مختلف برای تایپ نباشد. مثل yarane  و yaraneh. از خط تیره و عدد به ترجیحا در ثبت نام دامنه خود استفاده نکنید. (به استثنا حالتی که عدد بتواند بیانگر یک حرف خاص باشد)

مثلا p30download.com نمونه ای از کاربرد صحیح عدد در نام سایت است و alireza24.com نمونه ای از کاربرد غلط است. برای اینکه مطمئن شوید، نامی که انتخاب کرده اید به راحتی تایپ میشود، از چند نفر بخواهید با شنیدن نام دامنه آن را بنویسند و با مشاهده نوع نگارش هرکدام به این نکته پی خواهید برد.

اگر در زمینه شکلات فعالیت دارید، میتوانید از chocolate_shop استفاده کنید. اما ممکن است کاربر خط تیره را فراموش کند یا chocolatefrance.com نیز به سبب طولانی بودن و تلفظ دشوار آن، ممکن است فراموش شود. 

 

4. فعالیت خود را با نام دامنه نامناسب محدود نکنید

کسب و کار خود را با نام دامنه محدود نکنید، برای مثال taghvim99 باعث میشود کسب و کار شما به سال 99 محدود شده و بعد از آن از بین برود. برای مثال با پسوند apk نشان میدهد که کسب و کار شما محدود به دانلود اپلیکیشن است. این محدودیت ها برای کسب و کار مناسب نمیباشد. بهتر است نام انتخابی شما یک  تصویر ذهنی در ذهن ایجاد کند. با این ترفند نام سایت شما خیلی سریع می‌تواند به شهرت دست پیدا کند، مثل apple.com 

 

5. برای انتخاب اسم سایت خلاقانه عمل کنید

باید در نظر داشته باشید که اکثر کلمات فارسی و انگلیسی تک بخشی تا به امروز به ثبت رسیده‌اند و حداقل پسوند .com یا .ir آنها ثبت شده است. پس اگر به دنبال ثبت نام دامنه‌ای کوتاه و تک بخشی برای وب سایت خود هستید، باید کمی خلاقیت به خرج داده و یک کلمه جدید ابداع کنید. (دقت کنید که با این کار، نامی که انتخاب یا ابداع کرده‌اید معنی بدی نداشته باشد، پس حتما معنی آن را چک کنید و با توجه به آن نام خود را انتخاب کنید.)

برای مثال اگر صاحب یک رستوران ایتالیایی هستید و می خواهید یک سایت برای خود داشته باشید، می توانید از دیکشنری ایتالیایی کمک گرفته و انواع عبارت های با معنا و مرتبط با کار خود را در لیستی قرار دهید. سپس با ترکیب آنها به نامی که معرف فعالیت شما بوده و همچنین متفاوت تر از رقیبانتان نیز باشد، دست پیدا کنید.

شما می توانید برای انتخاب نام سایت از اسامی حیوانات استفاده کنید، برای مثال hodhod.com می تواند یک نام متفاوت و خلاق برای سایت باشد. همچنین می توانید از نام اشیا مانند divar، گل و یا نام های قدیمی مثل amirza.ir استفاده کنید. با به کارگیری این نوع ایده ها می توانید نام های متفاوت تر و خلاقانه تری را ایجاد کنید.

هنگام دادن ایده برای اسم فروشگاه اینترنتی می‌توانید، از کلمات لاتین هم استفاده کنید ولی باید در نظر داشته باشید که اگر سایت شما قرار است در زمینه بین المللی فعالیت کند نامی که به لاتین انتخاب کرده‌اید، باید دارای معنا باشد.

 

6. نام سایت و شبکه های اجتماعی خود را یکسان انتخاب کنید

سعی کنید نام دامنه و نام صفحات شبکه های اجتماعی شما یکسان باشد. با این کار کاربران راحت تر شما را در همه فضا ها پیدا میکنند. بنابراین علاوه به بررسی اسم مورد نظر در وب سایت ها، شبکه های اجتماعی را نیز چک کنید.

 

7. از نظر دیگران استفاده کنید

به تداعی ذهنی نام دامنه خود در ذهن مخاطب توجه داشته باشید. اگر نام سایت شما مفهوم ناخوشایندی را در ذهن مخاطب تداعی کند، مطمئن باشید که نام خوبی نخواهد بود. پس برای آن که نظری در رابطه با تداعی نام خود در ذهن مخاطب داشته باشید، قبل از ثبت نام، آن را با حداقل ده نفر در میان بگذارید و نظر آنها را بخواهید. مثلا نام شما نباید تداعی گر نام یک بیماری یا حرف نامربوطی باشد. 

 

8. انواع شکل های نوشتاری نام سایت خود را ثبت کنید

سعی کنید نامی را انتخاب کنید که چندین شکل نوشتاری نداشته باشد. اما اگر نتوانستید نامی با این ویژگی پیدا کنید، بهتر است که انواع شکل های نوشتاری آن را با پسوند های مختلف ثبت کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر می‌خواهید دامنه ثبت کنید، باید بتوانید پسوندهای مختلف آن را به ثبت برسانید (حداقل دو پسوند دات کام و دات ای ار را ثبت کنید)

اگر دیدید که دامنه مورد نظر شما  با پسوند .com قبلا به ثبت رسیده و با پسوند .ir خالی است (و یا حتی اگر .ir ثبت شده و .com خالی است) از آن نام صرف نظر کنید. زیرا امکان سئو برای سودجویان با استفاده از نامی که برای شما نیست و با پسوند دیگری به ثبت رسیده مهیا خواهد شد و با رونق کسب و کارتان شما را دچار مشکل خواهند کرد.

 

9. از پسوندهای رایج استفاده کنید

نام دامنه خود را با پسوندهای رایج ثبت کنید. برای مثال پسوندهای زیادی مانند info، ninja و ... وجود دارد که شاید شما با آنها آشنایی کامل دارید، اما تمامی مخاطبان سایت شما به این پسوندها آشنایی ندارند و برای جستجوی سایت شما دچار مشکل خواهند شد. بهتر است که اسم سایت را با پسوند های .ir و .com ثبت کنید. اما این نکته را باید بدانید که به طور کلی پسوند .com اعتبار بیشتری دارد. برای مثال در سیستم عامل ویندوز اگر نام سایتی را در گوگل بدون پسوند آن سرچ کنید و سپس دکمه Ctrl + enter را بزنید، به صورت خودکار پسوند .com تایپ می شود. همچنین در کیبورد اکثر گوشی های همراه نیز، .com به صورت پیشفرض وجود دارد. نکات گفته شده نشان می دهد که این پسوند در بین مردم معروف تر بوده و جا افتاده است. اما به این نکته نیز توجه کنید که در هر صورت برای جلوگیری از سواستفاده سودجویان، هر دو پسوند را ثبت کنید.

 

 معرفی ابزارهایی برای پیشنهاد اسم سایت

 

اسم زیبا برای فروشگاه اینترنتی

با رعایت مواردی که در بالا اشاره شده شما می توانید اسم هایی را حدس بزنید اما اینجا یک ابزار آنلاین را به شما معرفی می کنیم که به شما پیشنهاد اسم سایت می دهد. در زیر لیست بهترین سایت های پیشنهاد اسم برای سایت آمده است:

ابزار ایرانی برای پیدا کردن اسم سایت

۱ - سایت اسم یار
سایت اسم یار سرویس آنلاین پیشنهاد دهنده نام دامنه برای کسب و کارهای ایرانی به نشانی www.esmyar.ir می باشد.
اسم یار یک سرویس آنلاین انتخاب نام دامنه می باشد و حاوی دیتابیسی کامل از بهترین اسامی مناسب برای انتخاب به عنوان دامنه سایت می باشد.

ابزار انگلیسی برای پیدا کردن اسم سایت

در اینجا چند وب سایت های خارجی معرفی می کنیم که به شما در انتخاب نام دامنه کمک میکنند. کافیست عباراتی که به کسب و کارتان مرتبط است را در کادر جستجو آن وارد کنید تا موارد قابل ثبت و ترکیبی را برای شما پیدا کنند:

http://www.bustaname.com

https://domainr.com

 

 نکات مهم در انتخاب اسم زیبا برای فروشگاه اینترنتی

قبل ساخت فروشگاه اینترنتی و انتخاب نوع  فروشگاه ساز باید نکاتی در مورد انتخاب اسم زیبا برای فروشگاه اینترنتی بدانید. این مورد مهم در پیشرفت و موفقیت کسب و کار اینترنتی شما بسیار اهمیت دارد. در ادامه چند نکته مهم برای انتخاب نام را بیان کرده ایم.

انتخاب نام سایت برای فروشگاه

 

 • اسم فروشگاه باید تا حد امکان کوتاه و تلفظ آسانی داشته باشد.

 • راحت در ذهن کاربران بماند و نوشتار آن سخت نباشد.

 • نام دامنه باید یکتا باشد تا بتواند به برند سازی شما کمک کند.

 • اگر کاربران شما عمدتا در ایران هستند، دامنه با پسوند .ir می تواند برایتان بهترین گزینه باشد.

 • اگر سایت شما در یک مکان مشخص فعالیت دارد، می توانید از نام آن استفاده کنید؛ برای مثال tehranfood بیانگر رستورانی در تهران است.

 • نام دامنه باید دارای یک کلمه کلیدی اصلی باشد و با مشاهده آن نوع فعالیت کاری شما مشخص شود. این مورد هم به کاربران و هم به موتور جستجو این امکان را می دهد که سایت شما را بهتر درک کند.

  

 کدام پسوند دامنه برای سایت مناسب است؟

در زیر می توانید کاربرد عمومی پسوند دامنه ها را مشاهده کنید و متناسب با نوع کسب و کار کار پسوند درست را برای وب سایت خود انتخاب نمایید. البته اگر در ایران هستید پیشنهاد می کنیم یکی از پسوند های اصلی شما .ir باشد و در کنار آن در صورت تمایل یک یا دو  پسوند دیگر را هم ثبت کنید تا بعدا رقیبان شما از نام سایت سوء استفاده نکنند. اما در محتوای کدام URL برای سئو بهتر است؟ فارسی یا انگلیسی؟ به این موضوع دقیق تر پرداخته ایم، حتما مطالعه کنید!

 انتخاب پسوند دامنه

 

پسوند نوع فعالیت معادل
com. تجاری (هر نوع فعالیت) commerical
ir. مختص ایران (هر نوع فعالیت) iran
net. شبکه network
info. اطلاعاتی information
gov. دولتی government
edu. آموزشی education
biz. تجارت business
org. ارگان‌ها organization
jobs. استخدام Employment

 

 چرا باید دامنه را چند ساله ثبت کنیم؟

زمانی که دامنه مناسب برای سایت خود انتخاب کردید، حتما آن را برای مدت طولانی مثلا 5 ساله یا بیشتر ثبت کنید، به این دلیل که این مورد یکی از پارامتر های سئو است و به موتورهای جستجو اعلام می کنید که می خواهید مدت زمان زیادی در فضای اینترنت حضور داشته باشد. در این حالت کسب و کار شما می تواند جدی تر گرفته شود. ضمن اینکه اگر هر سال یکساله دامنه خود را تمدید کنید در صورت خطای انسانی و فراموشی بالاتر می رود و ممکن است سایت شما با قطعی مواجه شود یا دامنه سایتتان را از دست بدهید.

 

 کلمات ترکیبی یا چند بخشی برای انتخاب اسم سایت

اصول انتخاب کلمات دو یا چند بخشی را با در نظر گرفتن موارد بالا در نکات زیر برای شما بیان خواهیم کرد:

 1. نام چند بخشی باید طوری انتخاب شود که تک تک کلمات آن در ذهن مخاطبتان نقش ببندد و مخاطب بتواند توالی و ترتیب کلمات را درست به یاد بیاورد.

 2. هنگام انتخاب اسم برای سایت خود، حتما نوآوری به خرج داده و ترجیحا از سایت‌های مشابه کپی برداری نکنید.

 3. سعی کنید یکی از کلمات را طوری انتخاب کنید که با زمینه کاری شما مرتبط باشد و کلمه دیگر را یک کلمه مفهومی یا خاص انتخاب کنید (مثل: وب پویا) ، طوری که وقتی مخاطب نام دامنه شما را می‌شنود، به آن فکر کند.

 4. بهتر است کلمات انتخابی شما آهنگ موزونی داشته باشد، به طوری که وقتی کلمات را پشت سر هم ادا می‌کنید یک آهنگ در ذهن شنونده ایجاد گردد.

 

4 مرحله تا رسیدن به بهترین نام سایت

تا اینجا امیدوارم معیارهای کافی برای انتخاب نام دامنه سایت به شما معرفی شده باشد. اکنون گام‌های عملی برای کشف نام دامنه مناسب را به شما گوشزد خواهیم کرد. برای این کار به نکات زیر توجه کنید: 

اسم پیشنهادی برای سایت

 1. نام حداقل 20 سایت متفاوت را پیدا کرده و در دفتری یادداشت کنید و سعی کنید از ساختار اسم آنها الگو برداری کرده و حتی اگر زمان بیشتری صرف کنید، خودتان هم می‌توانید یک الگوی جدید بسازید. (نکته اینکه نام‌ها باید متفاوت باشند، مثلا نام‌هایی مثل alirezaweb.com و amirweb.com هر دو شبیه به یکدیگر بوده و ذکر یکی از آنها برای شما کفایت می‌کند.)

 2. حداقل 50 کلمه که تمایل دارید ترکیبی از آنها را در نام دامنه سایتتان استفاده کنید، پیدا کرده و روی کاغذ بنویسید. این کلمات می‌توانند مرتبط با هر چیزی مانند اعضای بدن، مرتبط با گیاهان، مرتبط با طبیعت، حروف ربط و مخصوصا کلمات انتزاعی که ترکیب آنها با کلمه ای دیگر در ذهن خواننده ایجاد معما می‌کنند (مثل خیال، فکر و …) باشند.

 3. کلمات مختلف را باهم ترکیب کرده و ترکیب مناسب را پیدا کنید. سعی کنید این ترکیب‌ها را به صورتی تعجب برانگیز و تا حد امکان مرتبط با فعالیت مورد نظر خود و خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید، باشد.

 4. نام‌هایی را که در فهرست انتخاب خود قرار داده‌اید، در یک سایت معتبر مثل ایرنیک  nic.ir برای پسوندهای ir و یا یک سامانه ثبت دامنه بررسی کنید و مطمئن شوید که قبلا ثبت نشده باشند.

 

با انتخاب نام دامنه نادرست چه مشکلاتی پیش خواهد آمد؟

با انتخاب نام نادرست، اگر سایت خود را تازه راه اندازی کرده باشید، کمترین آسیب آن، پرداخت هزینه بیهوده برای ثبت است. اما اگر از عمر سایت مدت زمان زیادی گذشته باشد و در سایت خود محصولات متنوعی داشته باشید، یا در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید، با تغییر نام دامنه خسارت بسیار زیادی به کسب و کار شما وارد خواهد شد. از جمله مشکلاتی که در انتخاب نادرست اسم دامنه برای شما به وجود می آید، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. مجبور به تغییر لوگو برندتان هستید.

 2. باید نام قبلی سایتتان را در تمامی سایت ها و شبکه های اجتماعی حذف کنید.

 3. باید برای کسب اعتبار دامنه جدید و رتبه آن در گوگل باید هزینه کنید.

 4. اعتبار شما نزد مشتریان از بین خواهد رفت و برندتان آسیب خواهد دید.

 

 

بروزرسانی در سه شنبه, 13 مهر 1400 11:23

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo راهنمای انتخاب اسم برای سایت | انتخاب اسم های زیبا برای سایت نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا