استراتژی محتوا چیست؟ | راهنمای استراتژی تولید محتوا

پنج شنبه, 10 خرداد 1403 11:48
امتیاز شما به این مطلب
(22 رای‌ها)

استراتژی محتوا چیستاستراتژی محتوا چیست

 

آیا می دانید که استراتژی محتوا چیست و چه اهمیتی دارد؟ مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا چیست؟ اصلا نوشتن استراتژی محتوایی تاثیری در سئو و جذب مشتری دارد؟ در ادامه با ارائه راهنمای استراتژی تولید محتوا علاوه بر پاسخ دادن به این سوالات، به شما کمک می کنیم تا استراتژی محتوایی قوی داشته باشید.

استراتژی محتوا چیست؟

فرض کنید یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و می خواهید برای انجام کارهایتان اقدام کنید. از شب قبل به صورت کامل کارهایتان را لیست کرده و مشخص کرده اید که هر کدام در چه ساعت و به چه شکل باید انجام شود. با داشتن این برنامه در واقع شما دیگر سردرگم نخواهید بود و می توانید با سرعت بیشتری کارهایتان را پیش ببرید. استراتژی تولید محتوا هم دقیقا شبیه به یک برنامه روزانه است؛ با این تفاوت که باید موارد بیشتری را مورد بررسی قرار داد.

در پاسخ به این سوال که استراتژی تولید محتوا چیست؟ بایستی بگوییم، استراتژی محتوا در واقع برنامه ای است که برای تولید محتوای سایت نوشته می شود. اما این برنامه به عنوان و زمان انتشار محتوا خلاصه نمی شود؛ موارد زیادی را در بر می گیرد که در ادامه هر کدام را خواهیم گفت. به طور کلی در استراتژی محتوا موارد زیر مشخص می شود.

 

 

مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا

نوشتن استراتژی محتوا به صورت اصولی تاثیر بسیار زیادی در چند ماه آینده کسب و کارتان دارد. در ادامه در چند گام ساده، که برگرفته شده از تجربیات 10 ساله ما در وب پویا است، خواهیم گفت که چگونه استراتژی محتوا بنویسیم.

 

1. تعیین هدف از تولید محتوا

در این قسمت از استراتژی تولید محتوا وب سایت هدف از نوشتن محتوا مشخص میشود. این هدف گذاری باید به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم شود. یعنی در نوشتن یک محتوا علاوه بر در نظر گرفتن شرایط و نیاز فعلی آن زمان، به کاربرد محتوا در آینده هم توجه کرد. عدم توجه به این موضوع می تواند صفحات زامبی سایت شما را افزایش دهد. در مطلب " زامبی پیج چیست؟ " در این باره گفته ایم. 

مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا

برخی از اهداف نوشتن یک محتوا را می توان موارد زیر دانست:

 • افزایش نرخ تبدیل سایت
 • افزایش بازدید کنندگان سایت
 • بهبود برندینگ
 • افزایش مشتری و فروش

فرض کنید شما خدمات طراحی سایت ارائه می کنید و در قسمت وبلاگتان می خواهید آموزشی را در این باره بنویسید. از طرفی شما باید مشتری هم جذب کنید؛ بنابراین هدف شما از نوشتن این محتوا، آموزش به مخاطب و جذب مشتری است. پس باید علاوه بر آموزش، کاربر را به خرید سایت یا استفاده از خدمات ترغیب کنید.

پس از تعیین هدف، باید به سوالات مهمی پاسخ داده و با توجه به آنها اقدام کنید:

 • درآمد اصلی من از کجا است؟
 • بیشترین فروش را در کدام محصول یا خدمات دارم؟
 • آیا ساختار فروش من وضعیت درستی دارد؟
 • چه محتواهایی تاکنون در سایت منتشر شده؟
 • محتواهای سایت در چه شرایطی هستند؟

اگر از قبل در سایت خود محتوا منتشر کرده اید، میتوانید برای بررسی آنها از سرچ کنسول گوگل یا گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. برای این کار لازم است که سایتتان به سرچ کنسول وصل شده باشد. در مطلب " ثبت سایت در سرچ کنسول " به شما آموزش های لازم را داده ایم. 

در زمان بررسی محتواهای قبلی سایت، باید فاکتورهای زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • نرخ کلیک
 • نرخ پرش یا Bounce Rate
 • زمان ماندگاری کاربر در صفحه یا Average time on site

پس از اتمام این مرحله شما می توانید کلمات کلیدی با ارزش که با آنها رتبه دارید را پیدا کرده و آنها را تقویت کنید.

 

2. توصیف برند و افزایش برندینگ

دومین موردی که در استراتژی محتوا باید مورد توجه قرار بگیرد، برند سازی است. اینکه هر محتوایی چطور به افزایش برندینگ کمک می کند. در این باره مطالعه مطلب " تاثیر برندینگ در سئو " را از دست ندهید. در طول محتوا از تصاویر یا ویدیو هایی استفاده کنید که به برند سازی شما کمک می کند و معرف برند شما هستند.

مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا 

3. شناخت مشتریان

یکی دیگر از مراحل تعیین استراتژی تولید محتوا، شناخت مخاطبانتان است. شما باید پرسونا هر مخاطب را شناسایی کنید؛ منظور از پرسونا مخاطب، اهداف، علاقه مندی ها، الگوی های رفتاری و شخصیتی افراد است. اما شناخت مخاطبان چه کمکی به شما می کند؟

زمانی که بدانید مخاطب شما دقیقا به دنبال چه چیزی هست و به چه مواردی علاقه دارد، می توانید آنها را در کارتان تقویت کنید.

در این مرحله شما باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

 • مخاطبان چه لحنی را می پسندند؟
 • به چه سرگرمی هایی علاقه دارند؟
 • وضعیت اقتصادی آنها در چه سطح است؟
 • از چه کانال هایی خرید می کنند؟

 

4. تحقیق کلمات کلیدی

یکی از اصلی ترین مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا سایت، تحقیق کلمات کلیدی است. در واقع تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا بفهمید که کاربران به دنبال چه چیزی هستند؟

شما باید ابتدا کلمات مرتبط با حوزه کاریتان را مشخص کرده و سپس با توجه با اهمیت آن، اقدام به تولید محتوا کنید. در مطلب " چگونه بهترین کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ " به صورت کامل این مسئله را آموزش داده ایم.

تحقیق کلمات کلیدی در استراتژی تولید محتوا

5. تحلیل رقبای حوزه کسب و کارتان

گام بعدی در نوشتن استراتژی محتوا، تحلیل و بررسی رقبا است. با این کار می توانید نقاط ضعف و قدرت آنها را شناسایی کرده و در جهت بهبود محتوای سایت خود اقدام کنید.

اما چطور رقبا را بررسی کنیم؟

ابتدا کلمات کلیدی حوزه کاریتان را در گوگل جستجو کنید؛ سپس لینک هایی که در صفحه اول گوگل قرار دارند را بررسی کنید. در مطلب " آنالیز سایت رقیب " به شما یاد داده ایم که چطور سایت رقیب را تحلیل کنید.

با تحلیل رقبا می خواهیم به اطلاعات زیر برسیم:

 • در چه حوزه ای هنوز محتوا ننوشته اند؟
 • چطور با مشتری در تعامل هستند؟
 • تمرکز هر محتوا روی چه چیزی است؟
 • نقاط ضعف و قدرت هر کدام چیست؟
 • در چه کلمات کلیدی رتبه دارند یا ندارند؟
 • ارزیابی و تحلیل اطلاعات بدست آمده

فرض کنید شما در حوزه فروش عطرهای گران قیمت فعالیت می کنید و هدفتان جذب مشتری هایی با وضعیت اقتصادی بسیار خوب است. اما در حال حاضر مشتریانی با درآمد متوسط دارید. این نتیجه حاصل تحلیل و بررسی اطلاعات بدست آمده در مراحل قبل است. اکنون که هدف شما با اطلاعات بدست آمده یکی نیست، باید استراتژی محتوا را به گونه ای دیگر بنویسید.

 

6. ساخت قیف بازاریابی محتوا

پس از آنکه مراحل بالا را طی کردید، باید با کمک قیف بازاریابی محتوا، هر مشتری را در دسته ای قرار بدهید. در مطلبی دیگر به صورت مفصل گفته ایم قیف فروش چیست؟

اگر به تصویر زیر نگاه کنید، به درک بهتری از این قیف خواهید رسید. قیف بازاریابی محتوا شامل چند قسمت است که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد:

قیف بازاریابی محتوایی

 • آگاهی (awareness)

این دسته از محتواها صرفا برای آگاهی سازی مشتریان از برند و نوع کسب و کارتان نوشته می شود. یعنی مخاطبان این قسمت از قیف افرادی هستند که از قبل هیچ آشنایی با شما نداشته و باید خود را به آنها به بهترین شکل معرفی کنید.

 • محرک (trigger)

در این بخش مخاطبانی قرار دارند که تا حدودی با کسب و کار و محصولات شما آشنا هستند و برای خرید شک و تردید دارند؛ چرا که آنها نمی دانند کدام محصول برای رفع نیازشان مفید است. وظیفه شما در این قسمت، نوشتن محتوا به نحوی است که کاربر را برای خرید محصول ترغیب کند.

 • جستجو

در این مرحله مخاطبان تا حد زیادی با محصولات و خدمات شما آشنا شده و می خواهند در این باره تحقیق بیشتری انجام دهند. محتواهای این قسمت باید شامل اطلاعاتی کامل و آموزنده در مورد خدمات و محصولات شما باشد.

 • توجه

مشتریان این قسمت از قیف بازاریابی محتوایی، تصمیم به خرید گرفته اند اما بین برندهای مختلف دچار شک و تردید هستند. بنابراین باید در محتواهای خود مزیت رقابتی برندتان را مطرح کرده و آنها را به خرید دعوت کنید. البته حواستان باشد که در نوشتن این سبک از محتواها مدام از مشتری نخواهید که از شما خرید کند. 

 • خرید

در این قسمت از قیف بازاریابی محتوا، مخاطبانی قرار می گیرند که برای خرید از شما مصمم هستند. این نشان می دهد شما به درستی مخاطب را به صفحه محصول و یا خدماتتان هدایت کرده اید. محتواهای این قسمت باید کمی متفاوت تر باشد و به اصطلاح money page باشد. یعنی محصولی را معرفی کرده و با یک CTA یا دعوت به عمل جذاب، مشتری را برای ثبت سفارش هدایت کنید.

 • ماندگاری

اگر فکر می کنید که کارتان به پایان رسیده و باید به سراغ مشتری جدید بروید، سخت در اشتباه هستید. مشتریانی که بصورت دائمی از شما خرید می کنند، به مرور زمان معرف برند شما خواهند بود. آنها بدون اینکه شما اقدامی کرده باشید، شما را تبلیغ خواهند کرد. پس برای جذب این دسته از مشتریان باید محتواهایی را تولید کنید که پس از خرید محصول یا خدمات، به درد مشتری بخورد. مثل آموزش استفاده از یک محصول خاص.

 

7. تعیین تقویم محتوایی

پس از آنکه موارد بالا را مشخص کردید، باید یک زمانبندی برای انتشار هر محتوا داشته باشید. این کار با کمک تقویم محتوایی امکانپذیر است. در مطلب " تقویم محتوایی چیست؟ " نمونه ای از تقویم محتوایی و آموزش ساخت آن را گفته ایم.

تقویم محتوایی در استراتژی محتوا

 

8. اندازه گیری شاخص های عملکرد

مرحله بعدی استراتژی تولید محتوا، اندازه گیری شاخص های عملکرد می باشد. منظور از شاخص های عملکرد، معیارهایی است که با کمک آنها بتوان میزان موفقیت در استراتژی محتوا را تعیین کرد. به عنوان مثال در اینستاگرام، با کمک تعداد لایک، بازدید، تعداد فالوور و … که همه این ها قابل ثبت و اندازه گیری هستند، می توان میزان موفق بودن عملکرد را حساب کرد.

در وب سایت ها نیز شاخص هایی برای اندازه گیری میزان موفقیت عملکرد وجود دارد:

 • ترافیک وب سایت
 • تعداد کامنت های مخاطبان زیر هر محتوا
 • میزان نرخ کلیک ( نرخ کلیک چیست؟ )
 • میزان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • میانگین اسکرول صفحه ( از طریق اتصال سایت به تگ  منیجر امکانپذیر است)
 • تعداد بازدید از یک محتوا ( این مورد را می توانید از طریق سرچ کنسول بررسی کنید.)
 • زمان ماندگاری کاربر در صفحه ( از طریق گزارش گوگل آنالیتیکس قابل محاسبه است)
 • رتبه هر محتوا در کلمات کلیدی مرتبط با آن ( از طریق Performance سرچ کنسول قابل مشاهده است)

همانطور که مشاهده کردید تمام این شاخص ها به کمک سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس قابل اندازه گیری است. بهتر است این آمارها هر هفته یا هر ماه مورد بررسی قرار بگیرند. با این کار می توانید نقاط قوت و ضعف محتوا را شناسایی کرده و در جهت بهبود آنها اقدام کنید.

 

9. راهنمای نوشتن محتوا

علاوه بر موارد بالا باید نحوه نوشتن محتوا نیز مشخص شود. اینکه هر مطلبی با چه لحنی، چه رنگ و سایز فونتی نوشته شود. محتوا را به سبک پیلار کلاستر بنویسید یا تکنیک آسمان خراش؟

 

10. تولید محتوای حرفه ای

پس از طی کردن مراحل بالا، باید برای نوشتن یک محتوای حرفه ای اقدام کنید. هدفتان صرفا نوشتن محتوا نباشد، بلکه سعی کنید مانند یک مجسمه ساز آن را از ابتدا و با خلاقیت خود بسازید. به کار گیری تجربیاتتان در محتوا می تواند کمک زیادی به جذب کاربر کند. در مطلب " چگونه تولید محتوا کنیم؟ " به شما یاد داده ایم که چطور محتوای حرفه ای و مفید بنویسید.

 

11. کانال توزیع محتوا

از دیگر مواردی که باید برای نوشتن استراتژی های تولید محتوا به آن دقت کنید، مشخص کردن کانال توزیع محتوا است. برای افزایش بازدید سایت و همچنین سئو بهتر محتوا، باید آن را در شبکه های اجتماعی مختلف منتشر کنید.

 

اهمیت نوشتن استراتژی محتوا چیست؟

اگر تاکنون برای سایت یا شبکه اجتماعی خود بدون برنامه ریزی مشخصی محتوا تولید کرده باشید، کمی گیج شده اید. نداشتن استراتژی محتوا در واقع شما را از هدفتان دور می کند. درست است که هدف از تولید محتوا رفع نیاز کاربر و جلب نظر گوگل است، اما باید برای شما هم سودی داشته باشد.

بنابراین با نوشتن استراتژی تولید محتوا به محتوای خود جهت داده و می توانید حتی محتواهای آینده را نیز مشخص کنید. یکبار با استراتژی پیش بروید تا به اهمیت نوشتن استراتژی محتوا پی ببرید.

 

مزایای نوشتن استراتژی محتوا چیست؟

مزایای استفاده از نمونه استراتژی محتوا عبارتند از:

 • صرفه جویی در زمان نوشتن محتوا
 • تولید محتوای هدفمند
 • جذب مخاطبان هدف
 • برتری نسبت به رقبا
 • یکپارچگی محتواها
 • بهبود وضعیت سئو سایت

 

نوشتن استراتژی تولید محتوا چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

الگوریتم های گوگل روز به روز پیشرفت کرده و موارد بیشتری را درک می کنند. پیشرفت الگوریتم های گوگل هم به نفع سئوکاران تمام می شود و هم به ضررشان؛ چرا که در سال های گذشته سئوکاران با اجرای تکنیک های سئو کلاه سیاه به راحتی رتبه می گرفتند. در نتیجه حق بسیاری از سئوکاران با تجربه و وب سایت های با کیفیت، ضایع میشد.

تاثیر استراتژی محتوا در سئو

امروزه ربات های گوگل به راحتی می توانند کیفیت یک محتوا را مورد بررسی قرار داده و مشکلات آن را شناسایی کنند. آنها به راحتی می توانند رضایت کاربر از محتوا را درک کرده و محتوا را رتبه بندی کنند.

نوشتن استراتژی محتوا به شما کمک می کند تا با یک برنامه ریزی مشخص، محتوای کاربر پسند تولید کنید. هر چه کاربران از محتواهای سایت رضایت بیشتری داشته باشند، گوگل نیز رتبه سایت شما را افزایش خواهد داد.

  

طراحی استراتژی محتوا

منظور از طراحی استراتژی محتوا، تدوین یک پلن برای تولید محتوای اصولی سایت است. اصلی ترین مزیت طراحی استراتژی محتوا، این است که شما با تولید محتوای درست و اصولی، مشتری را به سمت خود می کشانید. اما طراحی استراتژی محتوا مزایا دیگری نیز دارد؛ از جمله:

 • افزایش سرعت تولید محتوا
 • افزایش کیفیت تولید محتوا
 • تولید محتوا هدفمند
 • افزایش رتبه و سئو سایت

 

استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا چه تفاوتی دارند؟

منظور از استراتژی محتوا یک نقشه راه و برنامه ریزی درست در رابطه با هدایت فرایند تولید محتوا می باشد. درواقع استراتژی محتوا یک فعالیت تجاری محسوب می شود که در سطح بالاتر بازاریابی محتوا قرار گرفته است. استراتژی محتوا تعیین کننده این است که محتوای شما روی کدام دسته از کاربران تاثیر گذار است و نتیجه خوبی برای کسب و کارتان به همراه دارد. اما توسط بازاریابی محتوا می توانید محتواهای سایت خود را سازماندهی کنید، زمان بندی مناسب در نظر بگیرید و به تولید آن بپردازید.

داشتن یک استراتژی محتوا به شما در پاسخ به سوالات زیر کمک می کند:

 • مخاطبان هدف کسب و کار شما چه کسانی هستند؟
 • به چه نوع محتوایی نیاز دارید؟
 • چگونه محتواهای خود را نسبت به رقبا متمایز کنید؟
 • چطور محتواهای تولید شده را بهبود دهید؟
 • و ...

در یک تعریف کلی می توان استراتژی محتوا را مانند یک برنامه ریزی پیش از سفر دانست که باعث می شود سفر برای شما دلنشین تر باشد. استفاده از یک استراتژی محتوایی اصولی از به هدر رفتن هزینه و زمان شما برای تولید محتوا جلوگیری می کند.

 

در پایان

در این مطلب به شما گفتیم که استراتژی محتوا چیست و چه اهمیتی دارد؟ همچنین در ادامه مراحل نوشتن استراتژی تولید محتوا را صفر تا 100 بیان کردیم. با طراحی استراتژی محتوا قوی و بدون نقص می توانید مخاطبان هدف را جذب کرده و بدون سردرگمی به بازاریابی محتوایی مشغول شوید. یادتان باشد که در حال حاضر تولید محتوا یکی از کاربردی ترین روش های جذب مخاطب و فروش بیشتر است؛ پس برای آن برنامه ریزی کنید و آن را دست کم نگیرید.

 

بروزرسانی در پنج شنبه, 10 خرداد 1403 11:48

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا