آموزش تغییر دامنه سایت بدون از دست رفتن سئو

شنبه, 07 آبان 1401 09:05
امتیاز شما به این مطلب
(7 رای‌ها)

آموزش تغییر دامنه سایت بدون از دست رفتن سئو

 

انتقال سایت به دامنه جدید یکی از اقدامات رایجی است که به دلایل مختلفی انجام می شود. مهم ترین نکته ای که در انتقال سایت به دامنه جدید باید در نظر بگیرید، حفظ جایگاه و رتبه سئو سایت در موتورهای جستجو است. اگر بدون در نظر گرفتن این موضوع اقدام کنید با کاهش چشمگیر رتبه سئو سایتتان مواجه خواهید شد. در ادامه دلایل انتقال سایت به دامنه جدید و آموزش تغییر دامنه سایت بدون از دست رفتن سئو را به شما خواهیم گفت.

چطور انتقال سایت به دامنه جدید موجب کاهش بازدید کننده می شود؟

همانطور که گفتیم تغییر دامنه یک سایت به هر علتی در همان ابتدا سبب کاهش بازدید کننده و رتبه سئو سایت می شود. اما میزان افت رتبه سئو سایت به نحوه عملکرد شما و چگونگی انجام این انتقال بستگی دارد. 

زمانی که دامنه یک سایت به دامنه جدیدی تغییر می کند، گوگل نسبت به آن سایت دچار تردید می شود. در نتیجه فرصت کوتاهی را به سایت می دهد تا دوباره خود را در سطح وب ثابت کند. در نتیجه رتبه سئو آن تا حدی کاهش پیدا می کند. حال اگر تغییر دامنه بر اساس اصول انجام شده باشد و از همه مهمتر، پس از انتقال دامنه اقداماتی در راستای سئو انجام بگیرد، این کاهش رتبه بسیار کم و کوتاه خواهد بود.

در این انتقال آدرس، هدف اصلی ما بهبود سئو سایت و افزایش ایمنی اطلاعات کاربران سایت است. به همین دلیل پس از مدت کوتاهی، روند سئو سایت بهتر از گذشته خواهد شد.

 

انواع تغییر آدرس یک سایت

گفتیم که آدرس یک سایت به دلایل مختلفی ممکن است تغییر کند که در ادامه آنها را به شما خواهیم گفت. اگر به تصویر زیر نگاه کنید، قسمت های مختلف آدرس یک سایت مشخص شده است که هر یک از آنها به دلایلی ممکن است تغییر کند.

انواع تغییر دامنه سایت

1. تغییر آدرس سایت از http به https

یکی از اقدامات لازم در زمینه سئو تکنیکال یک سایت، فعال سازی گواهی SSL است. در این روش آدرس سایت از حالت http به https تغییر می کند. البته باید بگویم که این کار اجباری نبوده اما می تواند یک فاکتور مثبت و تاثیرگذار در سئو سایت باشد. این انتقال آدرس سایت می تواند امنیت سایت را تامین کند. البته استفاده از این گواهی در سایت های فروشگاهی که لازم است اطلاعاتی از کاربر گرفته شود، از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

در مطلب " چگونه SSL وردپرس را فعال کنیم؟ " به شما آموزش های لازم را داده ایم.

 

2. انتقال سایت به دامنه جدید

یکی دیگر از انواع تغییر دامنه سایت، انتقال سایت به یک دامنه جدید است. این کار اصولا با هدف برندسازی دوباره، فرار از فیلترینگ و یا انتقال سایت به یک دامنه معتبرتر صورت می گیرد. بسیاری از کسب و کارها، در ابتدا توجه زیادی به نام دامنه خود ندارند؛ در نتیجه پس از گذشت مدت زمانی تصمیم به تغییر آدرس سایت می گیرند. اگر فرایند انتقال به درستی صورت نگیرد، سایت دچار افت شدید رتبه خواهد شد.

 

3. تغییر زیر دامنه یا آدرس اصلی سایت

یکی دیگر از تغییرات رایج تغییر آدرس سایت، انتقال آدرس سایت از حالت www به بدون www است. این کار اصولا با باز طراحی سایت انجام می شود و هدف اصلی آن راحتی کاربران و کوتاه شدن آدرس سایت است. 

این مدل تغییر آدرس سایت کمترین تاثیر را در جایگاه و آمار بازدید سایت دارد. 

 

4. تغییر TLD دامنه

منظور از TDL دامنه، تغییر پسوند سایت است. تغییر دامنه سایت از ir به com یا هر تغییر پسوند مشابه دیگری را می توان به تغییر TDL نسبت داد. یکی از مشکلات سایت هایی که پسوند .ir دارند، تحریم شدن از سمت بسیاری از سرویس های گوگل از جمله Google Adwords است. 

این تغییر در واقع با تغییر نام دامنه هیچ تفاوتی ندارد؛ یعنی از نظر گوگل، webpouya.ir با webpouya.com دو دامنه مجزا می باشند.

 

5. تغییر سیستم مدیریت محتوا یا زبان برنامه نویسی سایت

یک وب سایت پس از 2 تا 5 سال نیاز به باز طراحی خواهد داشت؛ در این زمان عده ای تصمیم به تغییر زبان برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت می گیرند. 

به عنوان مثال وردپرس و جوملا هر دو جزو بهترین سیستم های مدیریت محتوای آماده در دنیا به حساب می آیند. اما با گذشت زمان و با پیشرفت وردپرس، جوملا دیگر محبوبیت قبل را نداشت و بسیاری از سایت های تصمیم گرفتند که به وردپرس مهاجرت کنند. 

تغییر زبان برنامه نویسی یا سیستم مدیریت محتوای سایت، سبب تغییر آدرس صفحات سایت خواهد شد. به طوری که تمامی آدرس های قبلی با ارور 404 مواجه می شوند. در نتیجه این نوع تغییر آدرس سبب افت جایگاه فعلی سایت می شود.

 

آموزش تغییر دامنه اصلی سایت

برای تغییر دامنه سایت و تغییر TLD باید مسیر مشابهی را طی کنید؛ به این نکته توجه کنید که مراحل دوم تا پنجم را باید به سرعت و نهایتا با فاصله یک تا دو روز انجام بدهید. پیش از هر کاری ابتدا سایت خود را در سرچ کنسول ثبت کنید؛ با این کار خود را به عنوان مالک این دامنه اعلام می کنید. در مطلب " ثبت سایت در سرچ کنسول " به صورت کامل این کار را به شما آموزش داده ایم.

گام اول: خرید دامنه جدید و تمدید دامنه فعلی سایت

در گام اول شما باید دامنه جدید را که قصد انتقال سایت به آن را دارید، خریداری و ثبت کنید. اما نکته مهم تر این است که باید دامنه فعلی سایت را نیز به مدت طولانی یعنی 5 ساله تمدید کنید. اگر تاریخ انقضا دامنه فعلی را نمی دانید، می توانید از سایت whois.com کمک بگیرید. اما چرا باید دامنه فعلی را تمدید کنید؟

تمامی بک لینک ها و اقداماتی که در زمینه سئو خارجی سایت انجام داده اید، روی دامنه فعلی سایت اعمال شده است. برای حفظ سئو سایت نیاز است که دامنه فعلی تا چندین سال تمدید شود.

 

گام دوم: راه اندازی سایت روی دامنه جدید

اغلب وبمستران زمانی که تصمیم به راه اندازی دوباره سایت روی دامنه جدید می گیرند، می خواهند هاست یا گواهی SSL را نیز تغییر بدهند. اما پیشنهاد می کنیم که این اقدامات در بازه زمانی های مختلفی انجام شود.

برای راه اندازی سایت روی دامنه جدید، ابتدا یک هاست جدید اما روی همان سرور قبلی خریداری کنید. با این کار IP و DNS ها کاملا مشابه خواهند بود. با تغییر کلی هاست، DNS متفاوت ایجاد می شود که ریسک از بین رفتن رتبه سایت را تا حد زیادی افزایش می دهد.

پس از آن سایتتان را روی دامنه جدید راه اندازی کرده و عملکرد تمامی صفحات آن را بررسی کنید. 

 

گام سوم: معرفی سایت جدید به سرچ کنسول

در این مرحله باید سایتتان را در سرچ کنسول ثبت کنید؛ برای این مرحله لازم است که نقشه سایت را به گوگل معرفی کنید، دامنه اصلی را تعیین کنید، فایل robots.txt تهیه کنید و …

اما پیش از شروع این فرایند، لینک سازی های داخلی و آدرس دهی تصاویر را بررسی کنید. تمامی لینک سازی ها و آدرس دهی ها باید با آدرس دامنه جدید باشد.

 

گام چهارم: ریدایرکت آدرس های قدیمی به دامنه جدید

در این مرحله باید تمامی آدرس های دامنه قبلی، به آدرس فعلی سایت منتقل شود. تا زمانی که تغییرات اساسی روی سایت اعمال نشده باشد، ریدایرکت سایت با یک خط کد به راحتی امکان پذیر است. اگر هاست شما لینوکسی است، می توانید با قرار دادن قطعه کد زیر در فایل htaccess تمام آدرس های دامنه قبلی را به دامنه فعلی منتقل کنید.

به این نکته توجه کنید که اگر دامنه جدید با آدرس https یا با www باز میشود، در خط آخر این موارد را لحاظ کنید و آدرسی که سایت دقیقا با آن باز میشود را قرار بدهید.

 تغییر آدرس سایت

گام پنجم: به گوگل اعلام کنید!

در این مرحله ابتدا به سرچ کنسول دامنه قدیمی مراجعه و از منوی سمت چپ، گزینه Settings را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Change of Address کلیک کنید.

تغییر دامنه سایت

در مرحله بعدی دامنه جدید را از لیست انتخاب کرده و گزینه Validate & Update را انتخاب کنید. در این گام گوگل دسترسی شما به سایت جدید و تمامی ریدایرکت ها را بررسی می کند. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، به شما اطلاع داده خواهد شد.

انتقال سایت به دامنه جدید

پس از انجام اقدامات بالا، 2 تا 6 هفته زمان میبرد، تا آدرس های قبلی از ایندکس خارج شده و آدرس های جدید جایگزین شوند.

پس از این انتقال در سرچ کنسول دامنه قبلی 10 تا 30 درصد کاهش بازدید کننده را تجربه خواهید کرد. اما پس از آن بازدید سایت به حالت طبیعی خود بر می گردد. از آن پس نیز شما باید اطلاعات آماری را در سرچ کنسول دامنه جدید بررسی کنید.

 

سوالات متداول کاربران

پس از انتقال دامنه سایت، نیازی به تمدید دامنه قبلی هست؟

یکی از فاکتورهای سئو در گوگل، لینک سازی خارجی سایت است. در صورتی که دامنه قدیمی از دسترس خارج شود، تمامی لینک سازی های انجام شده با خطای 404 مواجه شده و عملا بی تاثیر خواهند بود. این در صورتی است که با تمدید دامنه قدیمی، لینک سازی های خارجی به ریدایرکت 301 به دامنه فعلی هدایت می شوند.

 

آیا تغییر دامنه سایت تاثیر منفی در سئو خواهد داشت؟

به طور کلی با افت رتبه سایت مواجه خواهید شد؛ اما اگر فرایند انتقال به درستی انجام شود، رتبه از دست رفته مجدد جبران خواهد شد.

 

آیا امکان انتقال دامنه جدید به دامنه دیگری وجود دارد؟

به طور کلی تغییرات مداوم دامنه یک سایت و ریدایرکت های تو در تو ارزش و اعتبار لینک ها را بسیارکاهش می دهد. به همین دلیل اگر در حال حاضر دامنه سومی را مد نظر دارید، درخواست قبلی خود را غیر فعال کرده و دامنه اول و دوم را به دامنه سوم منتقل کنید.

 

تغییر آدرس به https را به گوگل اعلام کنید؟

ابزاری که در سرچ کنسول قرار گرفته است، برای اعلام تغییر دامنه اصلی سایت است. برای این کار کافیست آدرس های http را به https ریدایرکت 301 کنید. 

 

بروزرسانی در شنبه, 07 آبان 1401 09:05

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا