انکرتکست چیست؟ بهینه سازی انواع Anchor Text

شنبه, 21 بهمن 1402 11:06
امتیاز شما به این مطلب
(19 رای‌ها)

انکر تکست چیست؟

 

انکر تکست یا Anchor Text متنی است که کاربر با کلیک روی آن به صفحه هدف منتقل می شود. یکی از فاکتورهای سئو که کمتر به آن اشاره شده، اهمیت انکر تکست در لینک سازی است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع و انواع انکر تکست مطلب زیر را از دست ندهید.

انکر تکست چیست؟

به کلماتی در یک متن که توسط آنها به صفحه ای دیگر لینک داده می شود، انکر تکست می گوییم. در واقع به کلمه ای که کاربر با کلیک روی آن به صفحه ای دیگر منتقل می شود، anchor text می گوییم. یکی از نشانه های انکر تکست رنگ آن است که در اکثر مواقع با رنگ آبی مشخص می شود.

برای مثال به جمله زیر دقت کنید: 

خدمات سئو و بهینه سازی سایت توسط تیم وب پویا به طور تخصصی و حرفه ای انجام می شود. 

در این جمله با دو انکر تکست سئو و بهینه سازی و وب پویا، برای صفحات مرتبط با آنها لینک ساخته ایم.

 

 

انتخاب انکر تکست متناسب با موضوع صفحه ای که به آن لینک می دهید، در لینک سازی داخلی خارجی  بسیار مورد اهمیت است. زیرا موتورهای جستجو توسط انکر تکست متوجه حوزه فعالیت آن صفحه می شوند. برخی اوقات بجای کلمه انکر تکست از عنوان لینک و متن لینک نیز استفاده می شود. یکی از معیارهای مهم در لینک سازی داخلی صفحات استفاده از انکرتکست های مختلف می باشد. در این رابطه می توانید محتوای لینک سازی داخلی چیست را مطالعه نمایید.

به همین دلیل موتورهای جستجو یاهو، گوگل و بینگ هنگام سرچ انکر تکست ها سایت شما را در نتایج نشان دهند.

در صورتی که با یک انکر تکست مشخص به صفحه ای از سایت لینک داده شود، آن صفحه با همان موضوع و کلمه کلیدی در گوگل ثبت خواهد شد. به همین دلیل انتخاب انکر تکست هنگام لینک سازی بسیار مورد اهمیت است.

 

anchor text در لینک ها چه کاربردی دارند؟

لینک ها توسط یک قطعه کد HTML ساخته می شوند. بخشی از این لینک، مربوط به انکر تکستی است که به آن نسبت داده شده.

 

 قطعه کد انکر تکست

انواع انکر تکست کدام است؟

در گذشته سئوکاران و وبمستران به راحتی می توانستند، توسط کلمه کلیدی مورد نظرشان برای صفحه ای لینک سازی انجام داده و رتبه خود را افزایش دهند. اما امروزه تمامی انکر تکست ها از ارزش یکسانی برخوردار نیستند. 

همچنین استفاده بیش از حد از یک انکر تکست، برای لینک سازی های متعدد شما را با جریمه از طرف گوگل روبرو می کند. در نتیجه بکار بردن عنوان لینک های متفاوت در لینک سازی، شما را از جریمه گوگل محفوظ می کند.

بنابراین برای بهینه سازی اصولی سایت خود، بایستی با انواع انکر تکست آشنا شوید.

 • انکر تکست نام تجاری(Branded Anchors)

انکر تکست نام تجاری به این صورت است که توسط نام برند، لینک سازی انجام می شود. در صورتی که کلمه کلیدی و نام برندتان یکسان نباشد، برای سئو سایت مشکلی پیش نمی آید. برخی سایت های  Best Buy و Moz از این نوع انکر تکست بیشتر استفاده می کنند.

 

 • انکر تکست عمومی (Generic Anchors)

حتما شما نیز با لینک هایی همچون "بیشتر بدانید" یا "اینجا کلیک کنید" و … آشنا شده اید. در گذشته از این نوع انکر تکست بسیار استفاده می شد. اما مطابق با الگوریتم های گوگل، استفاده از انکر تکست عمومی باعث آسیب به سئو سایت می شود.

یک سری انکر تکست های عمومی عبارتند از:

 • مطالعه بیشتر
 • اینجا
 • ادامه مطلب
 • کلیک کنید
 • مراجعه کنید
 • این لینک را چک کنید
 • دریافت اطلاعات بیشتر
 • و …

تا حد امکان از بکار بردن انکر تکست عمومی پرهیز کنید.

انواع انکر تکست

 •  نام تجاری + انکر تکست کلمه کلیدی(Brand + keyword Anchor)

 بکار بردن نام تجاری به همراه انکر تکست، یکی از روشهای کم خطر و خوب، برای لینک سازی است. این متن لینک شامل کلمه کلیدی هدف و نام برندتان است.

برای مثال: فروشگاه ساز وب پویا یک انکر تکست متشکل از نام برند و کلمه کلیدی فروشگاه ساز است.

 

 • انکر تکست عریان(Naked Link Anchors)

در این نوع لینک سازی متنی به عنوان انکر تکست در نظر گرفته نمی شود. در واقع از URL لینک به عنوان انکر تکست استفاده می شود. مثال زیر نوعی انکر تکست عریان یا نیکد است.

https://www.webpouya.com/web-portfolio/shop-webdesign-portfolio

 

 • انکر تکست هم معنی (LSI Anchors)

نوع دیگر متن لینک، هم معنی یا LSI است. در این لینک سازی بجای استفاده از کلمه کلیدی اصلی از کلمات هم معنی و مرتبط استفاده می شود. مزیت استفاده از کلمات کلیدی LSI شبیه بودن انکر تکست به کلماتی است که کاربران در رابطه با آن موضوع سرچ می کنند. برای مثال در رابطه با موضوع فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی، کلمات LSI که می توان استفاده کرد عبارتند از: فروش آنلاین لوازم آرایشی، سایت فروش لوازم آرایشی و …

 

 • انکر تکست تصویر (Image Anchors)

برای طبیعی تر بنظر رسیدن فرایند لینک سازی، بهتر است گاهی اوقات در تصاویر سایت لینک قرار دهید. در این شرایط تگ ALT تصویر به عنوان انکر تکست بررسی می شود. درنتیجه اگر برای تصویر سایت خود تگ آلت در نظر نگرفته باشید، متنی برای لینک آن در نظر گرفته نمی شود. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد تگ آلت، مطلب " تگ Alt تصاویر چیست؟ " را مطالعه کنید.

 

بهینه سازی انواع anchor text 

 

 • انکر تکست Exact Match

انکر تکست Exact Match یکی از مهمترین انواع متن لینک است. در این نوع لینک سازی تنها از کلمه کلیدی هدف در آن استفاده می شود. البته استفاده بیش از حد این نوع انکر تکست، باعث جریمه شدن سایتتان توسط گوگل می شود.

در واقع از کلمه کلیدی اصلی صفحه مورد نظرتان به عنوان انکر تکست استفاده می شود. برای مثال اگر صفحه ای با کلمه کلیدی متاورس در گوگل رتبه دارد، انکر تکستی که ساخته می شود با همان کلمه کلیدی متاورس است.

 

 • انکر تکست طولانی یا Long Tail Anchors

Long Tail Anchors به معنای کلمات کلیدی طولانی است. تفاوت این انکر تکست و Partial Match در طولانی بودن آن است. در مطلب " کلمات کلیدی طولانی چیست؟ " در مورد این نوع کلمات کلیدی صحبت کرده ایم.

 

 • انکر تکست انطباق جزئی  Partial Match

در این انکرتکست کلمه کلیدی به صورت جزئی از انکرتکست است. برای مثال اگر کلمه کلیدی شما طراحی سایت است، از عبارت همه چیز در مورد طراحی سایت به عنوان انکر تکست استفاده می شود.

 

بهینه سازی انکر تکست

به منظور بهینه سازی انکرتسک ها برا سئو سایت باید نکاتی را رعایت کنید. در ادامه این نکات را گفته ایم.

1. مرتبط بودن انکر تکست و محتوا

با رونمایی از الگوریتم DeepMind، گوگل به راحتی می تواند زبان های مختلف را درک کرده و میان آنها ارتباط برقرار کند. اگر برای لینک سازی داخلی، به محتوایی لینک بدهید که هیچ ارتباطی باهم ندارند، گوگل به سرعت متوجه آن می شود. این کار می تواند به سئو سایت شما و تجربه کاربری تاثیر منفی بگذارد.

همچنین استفاده از انکر تکست نا مرتبط با محتوا نیز دقیقا همین تاثیر را خواهد گذاشت؛ برای لینک دهی به یک محتوا ابتدا باید تمام انکر تکست های آن را استخراج کرده و سپس با آنها لینک سازی کنید.

 

2. استفاده از انواع انکرتکست به نسبت مناسب

همواره باید سعی کنید در لینک سازی داخلی و خارجی خود، نسبت استفاده از انکر تکست ها را رعایت کنید.

اما منظور از نسبت مناسب چیست؟ 

 • 50 درصد لینک سازی ها باید با نام برند باشد
 • 10 تا 20 درصد آدرس کامل صفحه مورد نظر باشد
 • 10 تا 15 درصد عنوان صفحه باشد
 • 1 تا 5 درصد از انکر تکست های عمومی مثل " اینجا، کلیک کنید و ... "
 • 1 تا 5 درصد کلمات کلیدی اصلی یا مشابه باشد

 

3. استفاده از انکر تکست در جای مناسب

با توجه به معیار گوگل، اگر در قسمتی از سایت به جایی لینک می دهید، آن لینک باید برای کاربر ارزشمند و مفید بوده باشد. به همین دلیل باید لینک ها را در جایی قرار دهید که بیشترین ارتباط معنایی را داشته و بتواند به نیاز کاربر پاسخ دهد. 

اگر بدون توجه به این موضوع، اقدام به لینک سازی کنید، سایت شما دچار پنالتی خواهد شد؛ چرا که آن لینک برای کاربر مفید نبوده و عدم توجه به آن از نظر گوگل به معنای نارضایتی کاربر خواهد بود.

 

4. به سایت های سمی لینک نداده و از آنها لینک نگیرید

یکی از نکات مهم در بهینه سازی انکرتکست این است که به سایت هایی با اسپم اسکور بالا لینک نداده و از آنها نیز لینکی دریافت نکنید. این دسته از وب سایت ها به دلیل کیفیت بسیار پایینی که دارند از نظر گوگل ارزشمند شمرده نمی شوند. در نتیجه زمانی که سایت آنها جریمه شود، سئو سایت شما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

5. در لینک سازی داخلی از انکرتکست Exact Match استفاده کنید

استفاده بیش از حد از این نوع انکر تکست می تواند سبب جریمه شدن سایت شما شود؛ اما در لینک سازی های داخلی بهتر است به هر محتوا با همان کلمه کلیدی دقیق خودش لینک بدهید. البته لینک دادن با انکر های دم دراز نیز گاهی پیشنهاد می شود.

 

6. از متن های عمومی استفاده نکنید

بسیاری از سئوکاران پیشنهاد می کنند برای طبیعی تر شدن لینک سازی های خود از انکر تکست های عمومی استفاده کنید؛ لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد از عباراتی مانند " اینجا "، " بیشتر بخوانید" و ... می تواند به شدت تاثیر منفی روی سئو سایت شما داشته باشد.

 

7. انکر تکست را از متن جدا کنید

شاید این نکته بسیار ساده و کم اهمیت به نظر برسد، اما برای جلب توجه بیشتر کاربر، بهتر است که رنگ انکر تکست با رنگ متن متفاوت باشد. به این ترتیب کاربران روی لینک سایت شما کلیک کرده و لینک سازی انجام شده در سئو سایت شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

 

❔︎ سوالات متداول

انکر تکست چیست؟

انکر تکست متن لینکی است که با کلیک بر روی آن به صفحه هدف می رویم. انکر تکست اغلب با رنگ آبی در متن محتوا نشان داده می شود.

 

انواع انکر تکست کدامند؟

انکر تکست نام تجاری: نام برند در لینک گفته می شود

انکر تکست های عمومی: کلمات عمومی مثل: اینجا، بیشتر بدانید، ادامه مطلب و…

نام تجاری + کلمه کلیدی: مثل فروشگاه ساز وب پویا

انکر تکست عریان یا نیکد: url صفحه قرار داده می شود

انکر تکست هم معنی: از کلمات مترادف با کلمه کلیدی استفاده می شود

انکر تکست تصویر: قرار دادن لینک در تصاویر

انکر تکست Exact Match: استفاده از کلمه کلیدی هدف در لینک

انکر تکست طولانی: بکار بردن کلمات کلیدی طولانی

انکر تکست انطباق جزئی: استفاده از کلمه کلیدی به عنوان بخشی از انکر تکست

 

در لینک سازی داخلی از چه نوع انکر تکست استفاده کنیم؟

در لینک سازی داخلی سایت، بهتر است از انکر تکست Exact Match (خود کلمه کلیدی) استفاده کنیم.

 

در پایان

همانطور که گفتیم ربات های گوگل یک صفحه را با انکر تکست های لینک داده شده به آن شناسایی می کنند. از این رو انتخاب انکر تکست مرتبط و درست برای لینک سازی هر صفحه یکی از اصلی ترین اصول سئو سایت است. در این مطلب علاوه بر اینکه گفتیم anchor text چیست؟ اطلاعات لازم و انواع آنها را به شما معرفی کردیم. سعی کنید در لینک سازی برای سایتتان، از انواع انکرتکست استفاده کنید.

 

بروزرسانی در شنبه, 21 بهمن 1402 11:06

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا