تولید محتوای سئو شده چیست | چک لیست اصول سئو محتوا

دوشنبه, 06 شهریور 1402 06:27
امتیاز شما به این مطلب
(9 رای‌ها)

محتوای سئو شده چیست؟

 

یکی از قوی ترین فاکتورها برای قرار گرفتن در نتایج برتر گوگل، محتوا است. محتوا برای اینکه دیده شود و بتواند در نتایج گوگل رتبه بگیرید باید از همه نظر عالی باشد. برای اینکه محتوا دیده شود نیاز به سئو محتوا داریم تا وقتی که کاربران کلمه ای را جستجو می کنند؛ گوگل محتوای سایت ما را به او نشان دهد. بنابراین لازم است بدانیم تولید محتوای سئو شده چیست؟ در این مطلب قرار است شما را با اصول سئو در تولید محتوا آشنا کنیم، تا با رعایت این اصول محتوای شما توسط کاربران دیده شود.

با محتوای سئو شده در گوگل دیده شوید

محتوا یکی از اصلی ترین فاکتورهایی است که با آن می توانید در گوگل دیده شوید و سئو سایت خود را افزایش دهید. در گذشته شاید تنها با نوشتن یک متن 500 کلمه ای می توانستیم در گوگل رتبه بگیریم، اما آن زمان گذشته است. اکنون با هر محتوایی نمی توانید رتبه بگیرید.محتوایی که تنها برای پر کردن صفحات سایت نوشته شود شانسی برای رتبه گرفتن ندارد. محتوا در درجه اول باید برای رفع نیاز مخاطب نوشته شود و در کنار این به اهدافی مثل کسب رتبه در نتایج جستجو، به دست آوردن لینک، تولید سرنخ یا لید و … هم توجه شود.

 

سئو محتوایی چیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله سئو محتوایی یا محتوای سئو شده را تعریف کنیم، باید اینطور بگوییم: بهینه سازی محتوا برای کسب رتبه در موتورهای جستجو را سئو محتوا می گویند. برای اینکه محتوایی تولید کنید که در گوگل رتبه بگیرد باید هم رضایت کاربر و هم رضایت گوگل را مدنظر قرار دهید. محتوا بر محور چند کلمه کلیدی نوشته می شود تا رضایت گوگل را کسب کند و به نیاز مخاطب پاسخ می دهد تا رضایت کاربر را هم جلب کند. اما چطور محتوای سئو شده تولید کنیم؟ 

برای تولید محتوا سئو شده باید کلمه کلیدی که مخاطب جستجو می کند را پیدا کنید (تحقیق کلمه کلیدی)، محتوای ارزشمند با ساختار اصولی که نیاز مخاطب را پاسخ دهد تولید کنید (رضایت مخاطب)، کلمات کلیدی را به صورت طبیعی در محتوا بکار ببرید (رضایت گوگل) و در پایان محتوا را در جهت رفع نیاز کاربر به دیگر محتواها وصل کنید (رضایت کاربر و گوگل).

 

اهمیت اصول سئو در تولید محتوا

گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد سایت هایی که به طور منظم تولید محتوا می کنند، ترافیک و بازدید بیشتری نسبت به سایت هایی که به طور منظم محتوا منتشر نمی کنند دارند، به علاوه بر طبق گفته خود گوگل، محتوا یکی از سه فاکتور مهم رتبه بندی است. همه این ها اهمیت مفاهیمی همچون تولید محتوا و سئو سایت، بازاریابی محتوا را نشان می دهد.

روزانه تعداد زیادی محتوا در سایت ها منتشر می شود، اما همه آن ها رتبه نمی گیرند، محتواهایی رتبه می گیرند که بر اساس نیاز کاربر و موتورهای جستجو تولید شده اند. در اینجاست که رعایت اصول سئو در تولید محتوا اهمیت پیدا می کند. هنگامی که کاربر چیزی را در موتورهای جستجو سرچ می کند به دنبال بهترین نتیجه است، نمونه محتوای سئو شده هم برای رساندن بهترین نتیجه به کاربر توسط موتورهای جستجو تولید می شود.

سایت های زیادی هستند که بهترین محصول و خدمات را عرضه می کنند اما برنامه ای برای محتوا ندارند، در نتیجه جایگاهی هم در گوگل نخواهند داشت. 

آموزش تولید محتوا سئو وردپرس

 

آموزش تولید محتوای سئو شده

تا اینجا شما را با تولید محتوای سئو شده و اهمیت آن آشنا کردیم متوجه شدیم محتوای سئو شده چیزی جز رضایت گوگل و مخاطب نیست. اکنون وقت آن رسیده که به سراغ قوانین سئو در تولید محتوا برویم و با ویژگی محتوای سئو شده آشنا شویم. در ادامه بر اساس تجربه خود چک لیستی برای آموزش تولید محتوای سئو شده آماده کرده ایم تا شما هم بتوانید با سئو محتوایی در گوگل رتبه بگیرید. در نظر داشته باشید اساس تولید محتوای سئو شده یکسان است و آموزش تولید محتوا سئو وردپرس فرقی با دیگر سیستم های تولید محتوا مثل جوملا ندارد.

 

 1. کلمه کلیدی هدفمند

قدم اول در سئو محتوا، انتخاب کلمه کلیدی هدفمند است. نقطه شروع محتوا نویسی سئو تحقیق کلمه کلیدی است. شما باید کلمات کلیدی که کاربران در حوزه کاری شما سرچ می کنند و شما می خواهید با آن ها رتبه بگیرید را پیدا کنید و بر اساس آن ها تولید محتوا خود را پیش ببرید. هیچ گاه بدون برنامه ریزی تولید محتوا نکنید. برای تحقیق کلمه کلیدی از ابزارهایی مثل Google’s Keyword Planner ، Keywordtool.io می توانید استفاده کنید. ما در مطلب چگونه بهترین کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ به طور کامل درباره روش تحقیق کلمه کلیدی صحبت کرده ایم.

 

 1. استفاده از عنوان جذاب و سئو شده

 یکی از ویژگی های محتوای سئو شده، انتخاب عنوان بهینه است. عنوان در عین جذاب بودن باید حاوی کلمه کلیدی باشد. طول عنوان نباید از 60 کاراکتر بیشتر باشد چون بیشتر از این در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود. جذابیت عنوان باعث جلب توجه مخاطب و افزایش نرخ کلیک می شود. پیشنهاد می کنم برای راهنمایی بیشتر در مورد انتخاب متا تگ عنوان، محتوای چگونه تیتر جذاب بنویسیم؟ را مطالعه کنید

 

 1. بهینه سازی آدرس 

بهینه سازی url یکی از دیگر ویژگی های محتوای سئو شده است.هر مطلب و تصویر دارای آدرس منحصر بفرد است. هر چه آدرس محتوا کوتاهتر باشد بهتر است. به گفته مت کات یکی از مدیران گوگل، آدرس 3 یا 5 کلمه ای برای گوگل مطلوب است. همچنین وجود کلمه کلیدی در url ضروری است، اگر از url های انگلیسی استفاده می کنید، باید ترجمه کلمه کلیدی اصلی را در آن بکار ببرید. پیشنهاد می کنم از نوشتن عدد و سال در آدرس خودداری کنید. زیرا محتوا به مرور زمان آپدیت می شود، در صورتیکه مثلا در آدرس نوشته باشید 7 تکنیک طلایی سئو یا تکنیک های سئو در سال 2023، اگر در بروزرسانی تکنیک های بیشتری به محتوا اضافه کنید، قادر به تغییر آدرس نیستید. 

 

 1. پاراگراف اول

پاراگراف اول محتوا یکی از بخش های مهم سئو محتوایی است. استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول محتوا بسیار مهم است. استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول محتوا به موتورهای جستجو این سیگنال را می دهد که کلیت محتوا در مورد چیست. در همان پاراگراف اول به مخاطب بگویید این مطلب در مورد چیست و چه چیزهایی در آن گفته می شود.

 

 1. بهینه سازی تگ های h1 ، h2 ، h3

بهینه سازی تگ ها به درک بهتر گوگل از محتوا و همچنین فهم بهتر محتوا توسط کاربران کمک می کند. h1 همان عنوان اصلی محتوا است که بالاتر به آن اشاره کردیم. h2 تیتر های اصلی محتوا و h3 زیرشاخه های h2 هستند. در h2 ها از کلمات کلیدی حول محور کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. برای مثال در این محتوا تگ های هدینگ به صورت زیر هستند:

عنوان (h1 ): تولید محتوای سئو شده چیست | چک لیست اصول سئو محتوا است. 

تیترهای اصلی ( h2 ): با محتوای سئو شده در گوگل دیده شوید، سئو محتوایی چیست؟، اهمیت اصول سئو در تولید محتوا، آموزش تولید محتوای سئو شده

زیر شاخه ها ( h3 ): کلمه کلیدی هدفمند، استفاده از عنوان جذاب و سئو شده، بهینه سازی آدرس و …

 

آموزش تولید محتوای سئو شده

 

 1. نوشتن محتوای جامع

پس از طی مراحل بالا نوبت به نوشتن محتوای جامع و کامل برای کاربر می رسد. پیشنهاد می کنم قبل از نوشتن محتوا، کلمه کلیدی محتوا را در گوگل سرچ کنید و نتایج صفحه اول را بررسی کنید که آن ها چه نوشته اند. به هر حال آن نتایج از نظر گوگل خوب بوده اند که توانسته اند در صفحه اول باشند، سپس محتوای کاملتری بنویسید. محتوای شما باید از هر نظر کامل باشد و به سوالات کاربران پاسخ دهد، به صورتی که کاربر با خواندن مطلب شما نیاز به محتوای دیگری پیدا نکند. خودتان را جای کاربر بگذارید. ببینید اگر شما این محتوا بخوانید، به جواب سوالاتتان میرسید؟ محتوای شما به اندازه کافی جذاب است که مخاطب به خواندن آن ترغیب شود؟ در مطلب چگونه تولید محتوا کنیم؟ نکات ارزشمندی برای تولید محتوا گفتیم، پیشنهاد میکنم این مطلب را از دست ندهید.

 

 1. استفاده از تصاویر و ویدئوهای بهینه

از دیگر قوانین سئو در تولید محتوا، استفاده از انواع محتوا در صفحه است. وجود تصاویر، ویدیو و یا هر محتوای بصری دیگر، مدت زمان ماندگاری کاربر در صفحه را افزایش می دهد. از نظر گوگل هر چقدر مدت زمان ماندگار کاربر در صفحه بیشتر باشد، یعنی محتوا برای او مفید بوده است. استفاده از تصاویر و ویدئو ها علاوه بر افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر باعث رضایت بیشتر کاربران می شود. تردیدی نیست محتوایی که فقط متن خالی باشد باعث خستگی کاربر می شود. 

اما همانطور که در بالا گفتیم باید از تصاویر و ویدئوهای بهینه استفاده کنید. حجم تصاویر نباید بالا باشد، تصاویر باید تگ ALT داشته باشند، ویدیو ها از سایت هایی مثل آپارات بارگذاری شوند تا باعث کاهش سرعت سایت نشوند. 

 

 1. لینک سازی داخلی

دیگر ویژگی محتوای سئو شده، لینک سازی داخلی اصولی و صحیح است. لینک سازی بین صفحات سایت، یک امر ضروری است. اگر در محتوای خود به مطلبی اشاره می کنید که درباره آن قبلا محتوا نوشته اید، به آن محتوا لینک دهید، و برعکس از محتواهای قدیمی به محتوای جدیدی که می نویسید، لینک دهید. لینک سازی داخلی کار موتورهای جستجو را برای ایندکس صفحات سایت آسان می کند. علاوه بر این لینک سازی داخلی باعث می شود، نیاز کاربر کاملا رفع شود. پس دقت کنید هر جایی که نیاز است برای رفع نیاز کاربر به دیگر محتواهای سایت خود لینک دهید. 

 

 1. لینک سازی خارجی

اگر در جایی از محتوا نیاز است به سایت دیگری لینک داده شود، دریغ نکنید. اگر در محتوای خود از منبعی نقل قول می کنید، به آن لینک دهید. اینگونه موتورهای جستجو بهتر متوجه موضوع محتوای شما می شوند و کاربر هم می تواند به موضوع مرتبط دسترسی پیدا کند. در لینک سازی خارجی باید مراقب باشید به منابع معتبر لینک دهید و تنها زمانی که واقعا نیاز است از لینک سازی خارجی استفاده کنید.

 

❔︎ سوالات متداول

سئو محتوا چیست؟

سئو محتوایی به معنی نوشتن محتوا مطابق قوانین سئو در تولید محتوا است تا محتوا بهتر توسط موتورهای جستجو درک شود.

 

قوانین سئو محتوا چیست؟

در نمونه محتوای سئو شده اصول زیر رعایت می شود:

 • تحقیق کلمه کلیدی
 • عنوان جذاب و بهینه شامل کلمه کلیدی
 • بهینه سازی url
 • پاراگراف اول حاوی کلمه کلیدی
 • بهینه سازی تگ های h2 , h3
 • نگارش محتوای کامل
 • استفاده از تصاویر و ویدیو
 • لینک سازی داخلی و خارجی

 

کلام آخر

محتوای سئو شده مهم ترین بخش سئو داخلی محسوب می شود. با رعایت نکاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، شما یک نمونه محتوای سئو شده خواهید داشت. فقط باید منتظر گوگل بمانید تا محتوای شما را ببیند. مطمئن باشید اگر نکات را به درستی اجرا کرده باشید، رتبه خوبی خواهید گرفت. شما می توانید برای تولید محتوا سایت خود از خدمات تولید محتوا وب پویا نیز استفاده کنید. تیم تولید محتوا وب پویا با رعایت تمامی نکات سئو، کار تولید محتوا سایت شما را انجام  میدهد.

 

بروزرسانی در دوشنبه, 06 شهریور 1402 06:27

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا