الگوریتم پنگوئن گوگل چیست و چگونه جریمه می کند؟

چهارشنبه, 02 خرداد 1403 16:51
امتیاز شما به این مطلب
(26 رای‌ها)

الگوریتم پنگوئن گوگل

 

گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها معیاری های متفاوتی دارد. این معیارها همان الگوریتم های گوگل هستند که هر کدام فاکتورهایی را در وب سایت ها بررسی می کنند. الگوریتم پنگوئن یکی دیگر از این الگوریتم ها است که با هدف مبارزه با سایت هایی که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند، به وجود آمد. در ادامه این مطلب شما را با صفر تا صد الگوریتم پنگوئن آشنا می کنیم و به شما خواهیم گفت چگونه جریمه الگوریتم پنگوئن را رفع کنید.

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن برای مبارزه با سایت هایی به وجود آمد که قصد داشتند با روش های غیر طبیعی سئو مثل لینک سازی های اسپم و تکرار کلمه کلیدی و ... در گوگل رتبه بگیرند. در حالت کلی وقتی به یک صفحه لینک داده می شود که آن صفحه محتوای خوبی داشته باشد، اگر محتوای یک صفحه بی ارزش باشد، هیچ سایتی به آن لینک نخواهد داد. الگوریتم پنگوئن به صورتی طراحی شده است تا بک لینک های غیر طبیعی که توسط مدیر سایت ساخته می شود، شناسایی شود.

 

وظیفه الگوریتم پنگوئن چیست؟

گوگل و دیگر موتورهای جستجو در گذشته ابتدا موضوع یک محتوا را بر اساس کلمات کلیدی بکار رفته در آن تشخیص می داند. بنابراین مدیران سایت با تکرار کلمات کلیدی در یک محتوا، می توانستند سایت خود را به رتبه های برتر برسانند. در نتیجه گوگل برای سنجش کیفیت یک صفحه از فاکتور دیگی به نام بک لینک، استفاده کرد. به همین دلیل الگوریتم پنگوئن برای بررسی صحت بک لینک های صفحات به وجود آمد. الگوریتم پنگوئن علاوه بر تعداد بک لینک ها به کیفیت بک لینک ها نیز توجه می کند. یعنی بک لینکی که از یک سایت معتبر گرفته شود، نسبت به بک لینکی که از سایت اسپم گرفته شده است اعتبار بیشتری دارد. قبلا در مطلب ساخت بک لینک روش های اصولی گرفتن بک لینک را گفته ایم.

اگرچه وظیفه اصلی الگوریتم پنگوئن بررسی صحت لینک سازی است، اما همانطور که گفتیم تکرار کلمه کلیدی هم جز روش هایی بود که برای رتبه گرفتن استفاده می شد. بنابراین الگوریتم پنگوئن در کنار بررسی کیفیت بک لینک ها به عنوان هدف اصلی، وظیفه جانبی مبارزه با استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یا همان کیورد استافینگ را هم دارد.

 

الگوریتم پنگوئن روی چه مواردی حساس است؟

همانطور که اشاره کردیم الگوریتم پنگوئن در حالت کلی روی 2 موضوع حساس است. یکی بک لینک های اسپم و دیگری کیورد استافینگ. در ادامه به صورت کامل درباره این دو مورد صحبت می کنیم.

جریمه الگوریتم پنگوئن گوگل

 

1- بک لینک اسپم

گرفتن بک لینک از سایت های اسپم یا استفاده از مزرعه لینک ( بک لینک pbn ) به شدت خطرناک است. گوگل متوجه می شود که بک لینک های شما از سایت های نامعتبر گرفته شده است و بک لینک های شما را بی اثر می کند.

همیشه برای ساخت بک لینک زمانی باید اقدام به لینک سازی خارجی کنید که ابتدا سایت شما از نظر محتوایی غنی باشد و همچنین در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید. در غیر اینصورت بک لینک برای سایتی که محتوای با ارزش ندارد و از شبکه های اجتماعی هیچ سیگنالی ندارد، از نظر گوگل غیر طبیعی و مشکوک است.

اما چه مواردی برای گوگل نشانه بک لینک اسپم است؟

 • بک لینک های پولی و انبوه با استفاده از نرم افزارهای بک لینک سازی مثل مانی ربات ( قبلا در مطلب مانی ربات چیست؟ در مورد نکات لینک سازی با این نرم افزار صحبت کرده ایم)
 • لینک سازی متمرکز با یک انکر تکست خاص
 • بک لینک از سایت های دایرکتوری بی کیفیت

 

2-استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی

یکی از روش های سئو کلاه سیاه تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در صفحه یا همان کیورد استافینگ در صفحه است. خواندن متنی که در هر جمله آن یه صورت مصنوعی کلمه کلیدی به کار رفته باشد برای مخاطب، خسته کننده است و برای الگوریتم پنگوئن گوگل هم جذاب نیست. 

 

چگونه بفهمیم سایت ما توسط پنگوئن جریمه شده است؟

در بروزرسانی های گذشته هنگامی که الگوریتم پنگوئن متوجه لینک سازی های اسپم می شد، کل سایت را مورد جریمه قرار می داد، اما در آپدیت های بعد این مساله رفع شد. اکنون الگوریتم پنگوئن بر اساس صفحه عمل می کند و تنها صفحه مجازات شده با افت رتبه روبرو می شود. شدت مجازات الگوریتم پنگوئن متفاوت است، گاهی اوقات تنها به افت چند پله بسنده می کند و گاهی اوقات تا حذف صفحه پیش می رود. در حالت کلی وجود نشانه های زیر می تواند دلیل جریمه توسط الگوریتم پنگوئن باشد:

 • سایت برای یک کلمه کلیدی، دچار کاهش رتبه شده باشد.
 • صفحه ای با کلمه کلیدی خاص از ایندکس خارج شود، در حالی که بقیه صفحات ایندکس باقی بمانند.
 • گاهی اوقات، صفحه ای از سایت که نباید در رتبه بندی قرار بگیرد، مثلا صفحه درباره ما به جای صفحه اصلی برای کلمه کلیدی اصلی رتبه بگیرد.

 

چطور جریمه پنگوئن گوگل را برطرف کنیم؟

خوشبختانه راه هایی برای رفع جریمه پنگوئن گوگل وجود دارد. الگوریتم پنگوئن به خاطر لینک سازی های غیرطبیعی سایت شما را جریمه می کند. پس باید این لینک ها را شناسایی کنید و آن ها را از بین ببرید یا بی اثر کنید. برای برطرف کردن جریمه پنگوئن مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 

1. شناسایی بک لینک های اسپم

برای یافتن بک لینک های اسپم وارد سرچ کنسول سایت خود شوید و روی منوی Links کلیک کنید، در این منو (طبق تصویر زیر) وارد بخش Top linking sites شوید و روی گزینه more کلیک کنید. در صفحه باز شده روی EXPORT کلیک کنید و فایل را دانلود کنید. این لیست تمام سایت هایی که به شما لینک داده اند را مشخص می کند، این سایت ها را بررسی کنید و مواردی که اسپم هستند را مشخص کنید.

بیشترین بک لینک های سایت

 

2. حذف بک لینک های اسپم

پس از شناسایی بک لینک های اسپم، آن هایی را که دسترسی دارید حذف کنید.

 

3. Disavow کردن بک لینک‌های اسپم

اما برای بک لینک هایی که به آن ها دسترسی ندارید باید از ابزار Disavow استفاده کرده و آنها را بی اثر کنید. قبلا در مطلب حذف بک لینک های اسپم با ابزار Disavow طریقه این کار را آموزش داده ایم.

بک لینک های اسپم

 

4. ساخت لینک های طبیعی

پس از شناسایی و از بین بردن بک لینک های مخرب، باید لینک های خارجی طبیعی برای سایت خود ایجاد کنید. سعی کنید از منابع معتبر و با کیفیت لینک دریافت کنید. 

 

بروز رسانی های الگوریتم پنگوئن گوگل

بعد از معرفی الگوریتم ها، گوگل به مرور زمان همچنان آن ها را آپدیت می کند، تا نقاط ضعف آن ها رفع شود. در زمانی که الگوریتم پنگوئن برای اولین بار معرفی شد، نتایج جستجو تغییرات زیادی داشتند و در بروزرسانی های بعدی تاثیرات بیشتری از خود نشان داد. در ادامه بروزرسانی ها رسمی الگوريتم پنگوئن را عنوان می کنیم. 

 بروزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل

 

 1. اولین بروز رسانی داده های الگوریتم پنگوئن (26 مارس 2012)

در این بروزرسانی سایت هایی که تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار گرفته بودند و اقدام به حذف بک لینک های اسپم خود کرده بودند، مورد بخشش قرار گرفتند و به روال سابق خود برگشتند. سایت هایی هم که در دوره اول فعالیت پنگوئن به خاطر بک لینک اسپم یا کیورد استافینگ تشخیص داده نشده بودند، شناسایی شدند و مورد جریمه قرار گرفتند.

 

 1. آپدیت الگوریتم پنگوئن (5 اکتبر 2012)

در این آپدیت تغییری در ماهیت الگوریتم پنگوئن به وجود نیامد. تنها تغییر به وجود آمده تحت تاثیر قرار گرفتن زبان های مختلف از الگوریتم پنگوئن بود. تا پیش از آن فقط سایت های انگلیسی زبان تحت تاثیر الگوریتم پنگوئن قرار داشتند.

 

 1. بروزرسانی الگوریتم پنگوئن (22 مه 2013) نسخه 2.0

این بروزرسانی مربوط به تغییرات فنی در هسته این الگوریتم بود. در بروزرسانی این الگوریتم 2.3 درصد نتایج تحت تاثیر قرار گرفتند. در این آپدیت پنگوئن تا صفحه اصلی و دسته بندی سایت ها پیش رفت و اگر بک لینک اسپمی به این صفحات داده شده بود، سایت جریمه می شد.

 

 1. بروزرسانی 4 اکتبر 2013 برای تصحیح نسخه 2.0

این بروزرسانی بر یک درصد نتایج جستجو اثر گذاشت. بعد از بروزرسانی نسخه 2.0 نیاز به تغییرات بیشتری بود که در این بروزرسانی اعمال شد. این آپدیت سایت ها را عمیق تر بررسی می کرد و تجزیه تحلیل های بیشتری برای یافتن بک لینک های اسپم انجام می داد.

 

 1. بروزرسانی  پنگوئن (17 اکتبر 2014) نسخه 3.0

این بار با بروزرسانی تغییراتی در هسته گوگل رخ نداد و تنها در بانک اطلاعاتی گوگل و الگوریتم پنگوئن تغییرات رخ داد. در این بروزرسانی مثل گذشته وب سایت هایی که از پنگوئن در امان مانده بودند، گرفتار شدند و سایت هایی که اشتباهات خود را جبران کرده بودند، مورد بخشش قرار گرفتند.

 

 1. آخرین بروزرسانی (23 سپتامبر 2016) نسخه 4.0

در آخرین بروزرسانی پنگوئن، این الگوریتم به هسته اصلی الگوریتم گوگل اضافه شد. هنگامی که یک الگوریتم به هسته اصلی الگوریتم گوگل می پیوندد، دیگر تغییری در آن رخ نمی دهد. با تغییرات به وجود آمده در آخرین نسخه الگوريتم پنگوئن، دید گوگل به سایت های خاطی تغییر پیدا کرد و به جای مجازات این سایت ها، به بی اعتبار کردن بک لینک های اسپمر بسنده می کند.

 

در صورت جریمه توسط پنگوئن، بازگشت رتبه امکان پذیر است؟

گاهی اوقات با وجود تلاش سئو کاران برای حذف بک لینک های اسپم، بازگشت رتبه اتفاق نمی افتد که دلایل زیادی ممکن است داشته باشد از جمله:

 • پس از حذف بک لینک های اسپم، تلاش برای گرفتن بک لینک های طبیعی صورت نگرفته است.
 • بک لینک های اسپم به اندازه کافی حذف نشده باشند یا اصلا بک لینک ها حذف نشده باشند.
 • رتبه ای که قبلا وجود داشته است، به طور کلی نامعتبر بوده است.
 • شاید مشکل افت رتبه از لینک های اسپم نباشد.

در کل اگر مورد بخشش گوگل قرار بگیرید نباید انتظار داشته باشید به رتبه قبلی خود برگردید، زیرا ممکن است به واسطه خرید لینک های مشکل دار به این رتبه رسیده باشید، در نتیجه امکان بازگشت به رتبه های بالا پس حذف بک لینک های اسپم، انتظار بیهوده ای است.

 

تصورات اشتباه در مورد الگوریتم پنگوئن

پس از معرفی، الگوریتم پنگوئن چندین بار بروزرسانی شده است تا اشکالات آن رفع شود. برخی از این تصورات اشتباه مربوط به دنبال نکردن آپدیت ها توسط سئوکاران و برخی به دلیل شایعات بی اساس است. در ادامه این اشتباهات رایج را معرفی می کنیم.

پنالتی کل سایت توسط پنگوئن

 

 • پنالتی کل سایت توسط پنگوئن

همانطور که پیشتر در این باره صحبت کردیم، بیشترین تصور اشتباه در مورد پنگوئن این است که اگر متوجه لینک سازی اسپم شود، کل سایت را جریمه می کند. در حالی که در بروزرسانی ها این مشکل رفع شده است و تنها صفحه ای جریمه می شود که لینک اسپم گرفته باشد.

 

 • سایت هایی با تم وردپرسی هدف الگوریتم پنگوئن

با وجود بررسی های فراوان مدرکی برای اثبات رابطه بین افت رتبه سایت و تم سایت وردپرسی یافت نشد و اینکه الگوریتم پنگوئن تنها سایت های وردپرسی را هدف قرار می دهد، شایعه ای پیش نبود.

 

 • فعالیت گاه بی گاه الگوریتم پنگوئن

این مشکل که الگوریتم پنگوئن فقط گاهی اوقات فعال می شد، در بروزرسانی ها رفع شد. تا قبل از رفع این مسئله، اگر سایتی جریمه می شد، باید تا زمان فعال شدن پنگوئن صبر می کرد تا جریمه برطرف شود که ممکن بود زمان زیادی طول بکشد. اما خوشبختانه در آپدیت ها این مشکل حل شد و الگوریتم پنگوئن هر لحظه در حال فعالیت است.

 

 • هدف قرار دادن کسب و کارهای خاص

در گذشته مشاهده می شد که الگوریتم پنگوئن فقط کسب و کارهای حیطه خاصی را مورد هدف قرار می دهد، اما در بروزرسانی ها این مشکل رفع شد.

 

 • جریمه پنگوئن گوگل حل شدنی نیست

تصور برخی افراد این است که نمی توان جریمه اعمال شده بر روی سایت توسط الگوریتم پنگوئن را برطرف کرد. باید بگوییم این یک باور اشتباه است و شما می توانید با حذف لینک های اسپم و دریافت بک لینک های با کیفیت و طبیعی از جریمه پنگوئن خلاص شوید. البته مقداری زمان میبرد تا صفحات خود را به شرایط قبلی برگردانید.  

 

 • Disavow کردن لینک های اسپم، تنها راه رفع جریمه پنگوئن

همانطور که در بالاتر نیز گفتیم، راه های مختلفی برای رفع جریمه پنگوئن گوگل وجود دارد و Disavow کردن تنها یکی از آنها است. این که بخواهید به محض بی اثر کردن بک لینک های مخرب به شرایط قبلی برگردید، دور از واقعیت است و لازم است تا اعتماد گوگل را دوباره بدست آورید.

 

 • اطلاع رسانی گوگل به محض جریمه توسط الگوریتم پنگوئن

برخی افراد تصور می کنند پس از آن که سایت شان دچار جریمه الگوریتم پنگوئن شد، گوگل به آنها اطلاع رسانی می کند. در صورتی که چنین چیزی وجود ندارد. شما باید همواره وضعیت سایت خود را در سرچ کنسول بررسی کنید. در صورتی که با افت رتبه برخی صفحات روبرو شدید، احتمال جریمه از طرف الگوریتم پنگوئن وجود دارد.

 

❔︎ سوالات متداول

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل فیلتری برای مقابله با سایت هایی است که می خواهند از روش های کله سیاه یعنی لینک سازی اسپم و تکرار بیش از حد کلمات کلیدی برای رتبه گرفتن در گوگل استفاده کنند.

 

بهترین روش برای در امان ماندن از الگوریتم پنگوئن چیست؟

بهترین راهی که می توانم برای در امان ماندن از خشم پنگوئن معرفی کنم، تولید محتوای با ارزش برای کاربر است. سعی نکنید با لینک سازی های غیر طبیعی در گوگل رتبه بگیرید که مورد خشم پنگوئن قرار خواهید گرفت.

 

آیا می توان جریمه پنگوئن را برطرف کرد؟

بله، اگرچه رهایی از جریمه پنگوئن زمان بر است و به زودی اتفاق نمی افتد. اما با حذف یا بی اثر کردن لینک های اسپم، گرفتن بک لینک های معتبر و ... می توان جریمه پنگوئن را رفع کرد.

 

سخن پایانی

امروزه هدف گوگل در درجه اول، رضایت کاربران است، به همین دلیل سایت هایی را در رتبه های اول قرار می دهد که بهترین محتوا را داشته باشند و دیگر بک لینک های اسپم و تکرار کلمه کلیدی تاثیری در این رتبه ندارد. الگوریتم پنگوئن برای مقابله با این روش های سئو کلاه سیاه به وجود آمد و در مقابل متقلبان می ایستد. در این مطلب سعی کردیم شما را به همه آنچه که نیاز است در مورد پنگوئن گوگل بدانید آشنا کنیم و در نهایت روش های رهایی از جریمه الگوریتم پنگوئن را به شما آموزش دهیم تا اگر زمانی دچار جریمه پنگوئن شدید، نگرانی نداشته باشید.

 

بروزرسانی در چهارشنبه, 02 خرداد 1403 16:51

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا