حذف بک لینک های اسپم با ابزار Disavow

پنج شنبه, 26 بهمن 1402 11:59
امتیاز شما به این مطلب
(15 رای‌ها)

حذف بک لینک های اسپم با ابزار Disavow

 

در بسیاری از مواقع بدون اینکه بخواهید، سایتتان در معرض خطر قرار میگیرد. ساخت لینک اسپم برای سایت، می تواند به یکباره رتبه سایتتان را کاهش داده و گاهی شما را جریمه کند. در این زمان است که باید برای از بین بردن آنها اقدام کنید. اما لینک اسپم چیست؟ چطور باید لینک اسپم را حذف کنیم؟ ابزار Disavow گوگل چیست؟ در ادامه 0 تا 100 لینک اسپم و نحوه حذف لینک های اسپم سایت را گفته ایم.

لینک اسپم چیست؟

به طور کلی گرفتن بک لینک به سایت شما کمک می کند تا رتبه بهتری را کسب کنید. اما گاهی این بک لینک ها برعکس عمل کرده و تاثیر به شدت منفی را روی سایت می گذارند. لینک اسپم، به لینک هایی گفته می شود که از سایت های بی کیفیت و با انکر تکست اشتباه به صفحات سایت شما داده شده باشد. در کل هر لینکی که بی ربط به سایت ما باشد اسپم محسوب می شود.

 

کدام بک لینک ها را حذف کنیم؟

پیش از آنکه نحوه حذف بک لینک اسپم را به شما آموزش بدهیم، باید بدانیم که کدام بک لینک ها نیاز به حذف دارند. در ادامه به شما کمک می کنیم تا با شناسایی لینک اسپم، سایت خود را بهینه کنید:

 • بک لینک هایی که از سایت های بی کیفیت با سابقه منفی گرفته شده اند
 • بک لینک هایی که از سایت های تازه تاسیس با دامین آتوریتی پایین گرفته شده اند
 • بک لینک هایی که از یک صفحه با تعداد زیادی لینک گرفته شده اند ( مثل کامنت های یک سایت)
 • بک لینک هایی که به تعداد زیاد و از یک سایت داده شده اند
 • بک لینک هایی که در مدت کوتاه و در تعداد بسیار زیاد ساخته شده اند
 • بک لینک هایی که از دامنه هایی با پسوند خاص داده شده اند مثل پسوند .pw
 • بک لینک از دامنه های پنالتی دار
 • بک لینک از سایت ها دایرکتوری و مزرعه لینک
 • بک لینک از سایت های قمار آنلاین

 

از کجا بفهمیم لینک مخرب است؟

یکی از اقدامات رقبا نسبت به سایت شما، سئو منفی است. اما سئو منفی چیست؟  آنها بدون اطلاع شما از سایت های بی ارزش برایتان لینک سازی می کنند. هر چه تعداد بک لینک های بی ارزش سایت شما افزایش یابد، اعتماد گوگل به شما کمتر خواهد شد.

از طرفی داشتن لینک های اسپم نوعی سئو کلاه سیاه شناخته می شود که در نهایت سبب جریمه شدن سایتتان توسط گوگل خواهد شد. بنابراین شما باید همواره بک لینک های سایت خود را چک کرده و در صورت وجود لینک اسپم، فکری برای از بین بردن آنها کنید. گوگل بک لینک هایی که از سایت های پنالتی دار داده می شود را خودش نادیده می گیرد، اما دیگر لینک های اسپم مشکل ساز هستند. اما روش های شناسایی لینک اسپم چیست؟

حذف بک لینک اسپم 

 

استفاده از ابزار سرچ کنسول

یکی از روش های شناسایی بک لینک های مخرب سایت، استفاده از سرچ کنسول است. برای استفاده از این ابزار لازم است که ابتدا سایتتان را به آن متصل کنید. اگر هنوز سایتتان را به سرچ کنسول متصل نکرده اید، حتما از مطلب " ثبت سایت در سرچ کنسول " کمک بگیرید. پس ز اتصال به سرچ کنسول از قسمت Link می توانید سایت هایی که به شما لینک داده اند را مشاهده کنید.

اما این روش معایبی نیز دارد:

 1. پس از مدت نسبتا طولانی بک لینک های اسپم به شما نشان داده خواهد شد که ممکن است دیر شده باشد
 2. سرچ کنسول توانایی نمایش تمامی لینک های اسپم را به شما ندارد

 

استفاده از ابزارهای تخصصی بک لینک

دومین روش که راهکار بهتری نیز هست، استفاده از ابزارهای تخصصی بک لینک است. این ابزارها عبارت است از:

البته نکته قابل توجه این است که این ابزارها رایگان نبوده و برای استفاده از آنها باید اکانتی را خریداری کنید. اگر بخواهید به صورت مستقیم از وب سایت ahref یا moz اکانت بخرید، باید هزینه ای را به دلار پرداخت کنید. 

با توجه به قیمت دلار، خریدن اکانت این سایت ها منطقی نبوده و از طرفی برای بهبود رتبه سایت به آنها نیاز داریم. شما می توانید با جستجو در اینترنت، سایت هایی را پیدا کنید که اکانت اشتراکی این سایت ها را با قیمتی بسیار مناسب عرضه می کنند.

 

آموزش حذف بک لینک اسپم

یکی از بهترین روش های حذف لینک های اسپم سایت، استفاده از ابزار Disavow است. Disavow امکانی است که سرچ کنسول در اختیار شما قرار میدهد.

برای حذف بک لینک های اسپم به کمک Disavow، باید فایلی را با آدرس لینک های اسپم آماده کنید و در نهایت آنها را به گوگل معرفی کنید. با این کار به گوگل می فهمانید که کدام لینک ها برای شما بی ارزش است و باید حذف شود.

گوگل نیز پس از مدتی آنها را نادیده خواهد گرفت.

 

حذف بک لینک های اسپم با آموزش Disavow

برای حذف لینک های اسپم سایت با آموزش disavow در قدم اول باید لیستی از بک لینک های خراب را تهیه کنید. پس از آن دو راه برای از بین بردن آنها دارید:

 • دیساوو کردن دامنه یک سایت و بی اثر شدن تمامی بک لینک های گرفته شده از آن دامنه
 • دیساوو کردن آدرس یک صفحه از آن سایت

1. ساخت فایل متنی با فرمت txt

برای تهیه لیست لینک های اسپم باید از یک نرم افزار متنی مانند notepad استفاده کنید؛ چرا که فرمت فایل آماده شده از لیست بک لینک ها باید txt باشد.

حذف لینک اسپم

فایل ذخیره شده باید از فرمت txt و با یونی کد UTF-8 ذخیره شود. برای این کار از منو file دکمه save as را انتخاب کنید:

حذف لینک اسپم

با انتخاب این دکمه، تصویر زیر به شما نشان داده می شود؛ نام فایل مهم نیست و هر چیزی می تواند باشد.

حذف بک لینک های اسپم با ابزار Disavow

 

پس از آن که گزینه " save " را انتخاب کردید، پیغامی به شما نشان داده می شود:

" آیا می خواهید این فایل روی فایل قبلی ذخیره شود؟ "

شما گزینه yes را انتخاب کنید.

حذف بک لینک های اسپم با ابزار Disavow

2. وارد کردن آدرس لینک های بی ارزش

حالا اگر می خواهید بک لینک های یک دامنه بی اثر شوند، باید به صورت زیر آنها را به فایل متنی اضافه کنید:

domain: domainname.com

دقیقا مانند تصویر زیر، به جای domainname.com، آدرس سایت مورد نظرتان را قرار دهید. شما باید هر سایت را در یک سطر قرار بدهید.

لغو لینک یعنی چه

3. آپلود فایل در ابزار دیساوو

پس از آنکه فایل را به صورت کامل آماده کردید، باید آن را در ابزار Disavow گوگل آپلود کنید. طبق تصویر زیر، وارد آدرس https://search.google.com/search-console/disavow-links شوید.

حذف لینک اسپم

در این قسمت از شما می خواهد که آدرس سایتتان را انتخاب کنید. در صورتی که سایتتان را قبلا در سرچ کنسول ثبت کرده باشید، در این قسمت آن را خواهید دید. سپس روی دکمه ای که در تصویر مشخص کرده ایم، کلیک کرده و فایل متنی مورد نظرتان را آپلود کنید.

حذف لینک اسپم

نکته: اگر قبلا هم از دیساوو استفاده کرده باشید، صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

در این صورت طبق روش زیر عمل کنید:

 • گزینه cancel را انتخاب کنید تا دیساوو قبلی متوقف شود
 • اگر گزینه download را انتخاب کنید، لیست قبلی را می توانید دانلود کنید
 • اگر replace را انتخاب کنید، می توانید لیست جدید را به لیست قبلی اضافه کنید

بنابراین باید روش سوم یعنی replace را انتخاب کنید.

 حذف لینک اسپم

آیا به محض آپلود فایل، تاثیر لینک های اسپم از بین خواهند رفت؟

قطعا خیر؛ اگر بدشانس باشید، ممکن است گوگل این فایل را کلا نادیده بگیرد. البته این مورد خیلی کم پیش می آید. اما اصولا بین 1 تا چند هفته زمان لازم است تا گوگل تاثیر بک لینک های اسپم را از بین ببرد.

 

چرا باید از Disavow استفاده کنیم؟

تا اینجا به شما گفتیم که لینک اسپم چیست و چگونه باید حذف شوند. اما دلیل استفاده از ابزار Disavow گوگل چیست؟ 

 • حذف بک لینک های خرابی که خودمان برای سایت ساخته ایم

در بسیاری از مواقع به دلیل دانش و تخصص پایین، ممکن است لینک هایی را برای سایت ساخته باشید که در نهایت به ضررتان تمام شده باشد. اگر این شرایط برایتان پیش آمده باشد، شما مجبور به استفاده از روش دیساوو هستید. اگر هنوز هم روش های بک لینک سازی طبیعی برای سایت را بلد نیستید، مطلب " بهترین روش های لینک بیلدینگ " را مطالعه کنید.

 

 • حذف بک لینک های بی ارزشی که رقبا ساخته اند

همانطور که گفتیم گاهی رقبا برای حذف شما، اقدام به سئو منفی می کنند. آنها تلاش میکنند تا با ساخت لینک های اسپم در سایت های بی کیفیت، شما را از میدان رقابت حذف کنند. در این زمان است که باید برای از بین بردن اثر بک لینک های مخرب اقدام کنید. اگر می توانید خودتان بک لینک ها را حذف کنید که نیازی به دیساوو ندارید. در غیر اینصورت باید از روش Disavow کمک بگیرید.

 حذف بک لینک های بی ارزش

 • ایمن کردن سایت

این روش در واقع یک جور دفاع قبل از حمله است! زمانی که در حوزه کاری یک سایت رقابت زیاد باشد، ابتدا برای آن سایت تعدادی لینک اسپم می سازیم. پس از آن بلافاصله آن را به کمک Disavow، به گوگل معرفی می کنیم. با این کار به گوگل خواهیم گفت که سایت ما دائما در معرض سئو منفی است. در نتیجه اگر در آینده رقیبی برای سایتمان بک لینک اسپم ساخت، گوگل آن را سئو منفی دانسته و توجهی نمی کند.

 

 • کاهش ناگهانی رتبه و ترافیک سایت

استفاده از این روش علاوه بر اینکه می تواند مزایایی داشته باشد، معایبی نیز دارد؛ به طور کلی پیشنهاد می شود از این روش همیشه و پشت سرهم استفاده نکنید. چرا که گوگل نسبت به سایت شما حساس شده و ممکن است تاثیر عکس روی رتبه سایتتان بگذارد.

اما به طور کلی افت ناگهانی ورودی و رتبه کلمات کلیدی سایتتان می تواند نشانه ای برای وجود بک لینک های اسپم باشد. اگر از این مورد مطمئن شدید، برای Disavow اقدام کنید.

 

آیا استفاده از روش Disavow گوگل همیشه لازم است؟

قطعا خیر؛ در این مطلب به شما گفتیم که برای حذف لینک های اسپم از این روش استفاده کنید. اما این روش را در همان ابتدا پیشنهاد نخواهیم داد. تنها زمانی از این روش استفاده کنید که تعداد بک لینک های مخرب سایت شما بسیار زیاد شده و می تواند رتبه سایتتان را به یکباره کاهش دهد.

 

روش جایگزین Disavow گوگل

علاوه بر ابزار disavow، می توانید از روش های جایگزین نیز استفاده کنید که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. 

به صاحب سایت ایمیل بزنید

یکی از روش های جایگزین Disavow، ارسال ایمیل به سایتی است که به شما لینک داده است. در این ایمیل از صاحب سایت بخواهید تا بک لینک های سایت شما را حذف کند. برای پیدا کردن آدرس صاحب وبسایت می توانید از ابزارهای whois domain loolup  استفاده کنید. اگر این کار نتیجه مثبتی نداشت، اقدام به دیساوو کنید.

زمانی که از روش Disavow استفاده می کنید، تمام سایت هایی که به شما لینک اسپم داده اند را معرفی کنید. اگر تصمیم به این کار گرفتید، نترسید و با آگاهی کامل آن را انجام دهید.

 

آیا می توان درخواست disavow کردن را لغو کرد؟

بله؛ شما می توانید لیست بک لینک های اسپمی که قبلا به گوگل معرفی کرده اید را حذف کنید. اما اینکه گوگل چند درصد آنها را به خاطر سپرده یا بعدا روی سایتتان تاثیر میدهد، مشخص نیست. به همین دلیل پیش از اینکه برای دیساوو کردن اقدام کنید، حتما به این تصمیم خود اطمینان داشته باشید.

 

چرا گوگل ابزار disavow رو طراحی کرد؟

در طی این سال ها گوگل همواره تلاش کرده است با لینک های اسپم و بی کیفیت مقابله کند. در سال 2005 برای اولین بار از لینک های نوفالو رونمایی کرد؛ منظور از لینک های نوفالو، لینک هایی است که اعتبار و ارزش یک صفحه را به صفحه دیگر منتقل نمی کنند. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد انواع لینک ها را در مطلب " لینک فالو و نوفالو چیست؟ " مطالعه کنید.

به کمک این نوع از لینک، گوگل توانست تا حدی با نظرات و لینک های اسپم و بی کیفیت مقابله کند. استفاده از این الگوریتم تا سال 2012 ادامه داشت تا گوگل از الگوریتم جدیدی به نام پنگوئن رونمایی کرد.

طبق این الگوریتم تمامی نتایج جستجو کاربران باید از این فیلتر عبور می کرد؛ این الگوریتم به حدی قوی و معتبر است که اثرات جریمه آن تا سال ها برای یک وب سایت باقی خواهد ماند. طبق الگوریتم پنگوئن لینک های اسپم حتی اگر مربوط به یک صفحه از سایت هم باشند، باز هم تاثیر منفی خود را روی کل سایت خواهند گذاشت. در نتیجه رتبه وب سایت به طور کلی افت خواهد کرد.

در نهایت گوگل برای جلوگیری از افت کلی سایت به دلیل لینک های اسپم جزئی، ابزار disavow را رونمایی کرد. به کمک این ابزار وبمستران می توانند پیش از آنکه رتبه کلی سایتشان افت کند، لینک های اسپم را از بین ببرند. 

چرا گوگل ابزار disavow

 

❔︎ سوالات متداول

لینک اسپم چیست؟

به لینک های بی کیفیتی که باعث کاهش رتبه سایت می شود، لینک های اسپم می گویند. لینک هایی که از سایت هایی با سابقه پایین و منفی، دامنه اتوریتی پایین و اسپم اسکور بالا داده می شوند جز لینک های اسپم هستند.

 

لینک های مخرب را از کجا پیدا کنیم؟

برای شناسایی بک لینک های مخرب دو راه وجود دارد:

 1. استفاده از بخش link  در ابزار سرچ کنسول گوگل
 2. استفاده از سایت های تخصصی بک لینک مثل moz , ahref

 

به محض دیساوو کردن لینک های مخرب، گوگل آن ها را بی اثر می کند؟

متاسفانه خیر، گوگل طی مدت یک الی چند هفته، اثرات لینک های مخرب را به مرور از بین می برد. اما اگر بدشانس باشید، ممکن است گوگل اصلا فایل دیساوو را نادیده بگیرد، که این مورد به ندرت پیش می آید.

 

در پایان

در این مطلب گفتیم که لینک اسپم چیست؟ چطور آنها را حذف کنیم و همچنین گفتیم که لغو لینک یعنی چه؟ همانطور که مطالعه کردید، وجود لینک های اسپم برای سایت می تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل باید هر چه سریعتر برای حذف آنها اقدام کنید. لازم به ذکر است زمانی از روش Disavow گوگل استفاده کنید که تعداد بک لینک ها بسیار زیاد شده باشند.

اگر دانش و مهارت کافی در این زمینه را ندارید، حتما از مشاوره سئو استفاده کنید. تیم سئو و بهینه سازی وب پویا آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

 

بروزرسانی در پنج شنبه, 26 بهمن 1402 11:59

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا