چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟

دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401 17:01
امتیاز شما به این مطلب
(5 رای‌ها)

چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟

 

صاحبان سایت ها همواره تلاش می کنند تا در صفحه اول گوگل دیده شوند. زمانی که سایت شما در نتایج صفحه اول گوگل دیده شود، شانس کلیک شدن و در نتیجه ترافیک آن نیز افزایش پیدا می کند. اما چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟ چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ بهترین تکنیک ها برای بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل چیست؟

چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

فرض کنید موضوعی را در گوگل جستجو می کنید؛ چند درصد شما به نتایج صفحات دوم یا سوم توجه می کنید؟

چرا باید صفحه اول گوگل باشیم؟

پاسخ این سوال روشن است؛ کمتر کسی برای رسیدن به پاسخ سوالش در اینترنت، به سراغ صفحات دوم و سوم یا بعد از آن میرود. اصولا گوگل وب سایت هایی را در صفحه اول گوگل نشان می دهد که بتوانند به خوبی نیاز کاربر را پاسخ داده و از هر لحاظ کامل باشند. در نتیجه کاربران اینترنت به خوبی می دانند که نتایج صفحه اول گوگل، مورد تایید گوگل بوده و با خیال راحت تری می توانند به آنها اعتماد کنند.

بنابراین یکی از دلایل اینکه چرا باید صفحه اول گوگل باشیم، این است که ترافیک بیشتری را جذب کرده و در نتیجه رتبه بهتری را نیز کسب کنید. اما این سوال مطرح می شود که چگونه در سرچ گوگل اول باشیم؟ در ادامه راهکارهایی را برای بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل به شما خواهیم گفت.

 

چگونه در سرچ گوگل اول باشیم؟

چگونه در سرچ گوگل اول باشیم؟

یک سایت با امکانات کامل طراحی کنید

اولین گام برای بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل، طراحی یک سایت حرفه ای با امکانات کامل است. وب سایت ها را می توان به روش های مختلفی طراحی کرد. یکی از بهترین روش های طراحی سایت، استفاده از سیستم مدیریت محتوا آماده است.

CMS ها این امکان را به شما می دهند تا با صرف وقت و هزینه بسیار کمتر، یک سایت با امکانات مشابه سایت های اختصاصی داشته باشید. انواع مختلفی از سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد که در مطلب " بهترین فروشگاه ساز رایگان " آنها را معرفی کرده ایم.

اما به طور کلی طراحی سایت به کمک وردپرس، نسبت به سایر روش ها گزینه مناسب تری خواهد بود. در مطلب " طراحی سایت با وردپرس " 0 تا 100 راه اندازی سایت با این cms را یاد داده ایم.

 

سایت خود را از نظر فنی سئو کنید

یکی از تکنیک های سئو سایت، سئو تکنیکال یا سئو فنی است. زمانی که سایت خود را راه اندازی می کنید، باید از نظر ساختاری آن را بررسی کنید. به عنوان مثال سرعت لود سایت شما باید به اندازه ای باشد که کاربر در زمان استفاده از سایت خسته نشده و آن را ترک نکند. همچنین لینک های شکسته یا صفحات 404 را باید اصلاح کنید تا رتبه سایتتان بهبود پیدا کند. تمامی این اقدامات مربوط به سئو فنی سایت شما می شود.

 

 بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید

گام بعدی برای پاسخ به این سوال که چگونه در صفحه اول جستجوی گوگل قرار بگیرید، انتخاب کلمات کلیدی درست است. پس از آنکه ساختار سایت خود را اصلاح کردید، باید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با کارتان را پیدا کنید. یکی از راه های بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل، استفاده از کلمات کلیدی مناسب است. کلمات کلیدی تنها در بخش وبلاگ مورد استفاده قرار نمیگیرد، بلکه صفحات اصلی سایت نیز باید به کمک آنها سئو شوند.

شما باید کلماتی را پیدا کنید که با کمترین هزینه و زمان، بیشترین بازخورد را داشته باشند. برخی از کلمات کلیدی به علت رقابت زیادی که در آنها وجود دارد، نمی تواند برای رسیدن به صفحه اول گوگل به شما کمک کند.

اصولا سایت های تازه کار که می خواهند در زمان سریعتری به نتیجه برسند، باید از کلمات کلیدی کم رقابت و دم دراز استفاده کنند. منظور از کلمات کلیدی طولانی، عباراتی هستند که سرچ نسبتا بالا ولی رقابت کمتری دارند. با استفاده از این کلمات شانس آمدن به صفحه اول گوگل افزایش پیدا می کند. شما می توانید با مطالعه " چطور بهترین کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ " لیستی از کلمات مرتبط با حوزه کاریتان را پیدا کنید.

 

نیاز کاربران را شناسایی کنید

از دیگر اقدامات لازم برای بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل، شناخت کاربران و نیازهای آنان است. پیش از آنکه محتوایی را برای سایت تولید کنید، باید بدانید مخاطبان حوزه شما چه عباراتی را جستجو می کنند. پس از آن باید ببیند هدفشان از سرچ این عبارات چیست و رقبای شما در این زمینه چه اقداماتی را انجام داده اند. برای شناخت بیشتر کاربران خود می توانید از شبکه های اجتماعی یا سایت های همکار کمک بگیرید.

 

ساختار صفحات سایت را بهینه کنید

چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟

یکی دیگر از راهکارها برای پاسخ به این سوال که چگونه صفحه اول گوگل باشیم؟ این است که ساختار صفحات سایت را بهینه کنید.

زمانی که کاربر به سایت شما مراجعه می کند، باید در کمترین زمان ممکن به خواسته خود رسیده و نیازش را برطرف کند. ساختار صفحات سایت باید به نحوی چیده شود که کاربر دسترسی کامل و آسان به آنها داشته باشد. به عنوان مثال اگر وب سایت شما فروشگاهی است، باید امکان جستجو محصولات را برای کاربران فراهم کنید.

همچنین منو و فوتر سایت باید به نحوی طراحی شده باشد که صفحات اصلی در آن مشخص شده باشد. بهترین ساختار برای صفحات یک سایت این است که کاربر در نهایت با 4 تا 5 کلیک به صفحه هدفش برسد.

 

محتوای با کیفیت و هدفمند تولید کنید

یکی دیگر از راهکارها برای پاسخ به سوال چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم، تولید محتوای با کیفیت و هدفمند است. پس از آنکه بهترین کلمات کلیدی را پیدا کردید، باید برای هر کدام محتوای مناسب تولید کنید. برخی از این کلمات برای صفحات اصلی سایت مناسب هستند و برخی برای بخش وبلاگ. شما باید بتوانید کلمات کلیدی را دسته بندی کرده و سپس یک تقویم محتوایی ایجاد کنید. با ساخت تقویم محتوایی می توانید برای تولید محتوای سایت برنامه ریزی کرده و اصولی تر پیش بروید.

محتوای شما ضمن اینکه باید کاربر را برای خرید از سایت ترغیب کند، باید نیاز او را نیز پاسخ بدهد. در واقع هدف اصلی شما باید رفع نیاز کاربر باشد. تنها در اینصورت است که محتوای شما توسط گوگل ارزشمند شناخته خواهد شد. اینکه هر محتوا چند کلمه باشد یا چه تعداد کلمه کلیدی در آن استفاده شود، کاملا به موضوع شما و عملکرد سایر رقبا بستگی دارد. در مطلب " چگونه تولید محتوا کنیم؟ " به شما یاد داده ایم که محتوای با کیفیت تولید کنید.

 

سایت رقبا را تحلیل و بررسی کنید

چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟

یکی دیگر از اقدامات مهم پاسخ به سوال چگونه در صفحه اول گوگل باشیم، تحلیل و بررسی رقبا است. آنالیز سایت رقیب برای هر کسب و کاری چه سنتی و چه اینترنتی لازم است. بررسی رقبا به شما کمک می کند تا عملکرد آنها را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعفشان را متوجه شوید. در نتیجه با الگو برداری از آنها می توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

البته لازم به ذکر است که همیشه عملکرد رقبا درست نبوده و ممکن است در آینده نتیجه عکس دهد؛ به همین دلیل پیش از آنکه دقیقا مشابه یک سایت دیگر عمل کنید، سایر رقبا را نیز بررسی کرده و در مورد آن عملکرد تحقیق بیشتری کنید.

 

اصول سئو را در فرمت محتوا رعایت کنید

حتی اگر یک محتوای کامل و با کیفیت تولید کنید اما به ظاهر آن توجهی نکنید، آن محتوا از نظر کاربر و گوگل ارزش چندانی نخواهد داشت. به طور قطع زمانی که کاربر با یک متن طولانی و در عین حال بسیار ساده روبرو می شود، به سرعت از آن خسته شده و ممکن است تا انتها آن را دنبال نکند.

معیار گوگل برای رتبه بندی یک محتوا، تنها متن آن نیست؛ بلکه به تصاویر استفاده شده در آن، نوع کادر بندی، رنگ متن، هدینگ ها و تعداد آنها و … نیز توجه می کند. یک محتوای با کیفیت باید از هر نظر خوب باشد. در تولید محتوا سعی کنید هدینگ ها را به رنگ دیگری که برای کاربر جذاب باشد، بنویسید. همچنین اندازه فونت و رنگ آن نیز کاربر را جذب کند و مطالعه محتوا را برای او آسانتر کند.

 

از تصویر و ویدیو در محتوا استفاده کنید

همانطور که گفتیم، فرمت محتوای شما باید برای کاربر جذاب بوده و او را خسته نکند؛ یکی از راه هایی که به درک بهتر کاربر از محتوا کمک می کند، استفاده از تصاویر و ویدیوهای مرتبط است. بسیاری از موضوعات با متن قابل فهم نبوده و شما می توانید با تولید یک محتوای اختصاصی، آن را برای کاربر قابل درک کنید. گوگل محتواهایی را می پسندد که از نظر بصری نیز بتوانند مفهوم را به کاربر منتقل کنند.

 

لینک سازی خارجی داشته باشید

گوگل محتوایی را به کاربر نشان می دهد که اعتبار بیشتری داشته و از نظر مفهومی کاملتر باشد. زمانی که شما از محتوای خود به سایت های مرجع و معتبر مثل ویکی پدیا لینک میدهید، گوگل این سیگنال را دریافت می کند که محتوای شما اعتبار بیشتری دارد. بنابراین در طول محتوا از اصطلاحات تخصصی استفاده کرده و از آنها به سایت های مرجع و معتبر دیگر لینک بدهید.

 

لینک سازی داخلی داشته باشید

یکی از اقدامات مهمی که اصولا جدی گرفته نمی شود، لینک سازی داخلی و بین محتوایی است. این کار علاوه بر اینکه به کاربر کمک می کند تا پاسخ سوالات دیگرش را نیز بفهمد، به ربات های گوگل نیز این امکان را میدهد تا ارتباط معنایی محتواها را درک کرده و آنها را سریعتر ایندکس کند.

از طرفی زمانی که شما از محتوا A به محتوای B در سایت خودتان لینک می دهید، در واقع اعتبار و ارزش محتوای A را به محتوای دیگر نیز منتقل کرده اید. این کار می تواند به سئو کلی سایت شما کمک زیادی کند. در لینک دهی داخلی شما می توانید دقیقا از کلمات کلیدی استفاده کنید و برایتان هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما به این نکته توجه کنید با کلمه کلیدی هر محتوا به آن لینک بدهید.

 

از اسکیما یا Schema در محتوا استفاده کنید

بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل

منظور از اسکیما نشانه های ساختار یافته ای است که برای گوگل قابل فهم تر می باشد. ربات های گوگل همواره تلاش می کنند تا درک خود را از متن افزایش بدهند، اما هنوز هم داده های ساختار یافته را بهتر درک می کنند. اسکیما انواع مختلفی دارد که هر کدام مفهوم خاصی را به گوگل می رساند.

در مطلب " اسکیما چیست؟ " به صورت کامل در این باره گفته ایم. برای اینکه گوگل درک بهتری از محتوای شما داشته باشد، از اسکیما استفاده کنید. به عنوان مثال اگر در صفحه محصول شما ویدیو یا قیمت ذکر شده است، برای هر کدام اسکیما متفاوت قرار بدهید.

 

محتوا را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی تاثیر مستقیمی در سئو سایت شما ندارد، اما می تواند کاربران بیشتری را به سایت شما هدایت کند. زمانی که ترافیک سایتتان افزایش پیدا کند، رتبه سایتتان نیز بهتر خواهد شد. از طرفی زمانی که شما در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنید، توسط مخاطبان بیشتری شناخته می شوید.

در نتیجه زمانی که نام شما را در گوگل مشاهده کنند، با اعتماد بیشتری روی آن کلیک خواهند کرد. بنابراین نرخ کلیک سایت افزایش پیدا می کند. از بین شبکه های اجتماعی، آنهایی را انتخاب کنید که بیشترین مخاطب را دارند.

 

ایمیل مارکتینگ و تبلیغات کلیکی انجام دهید

بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل

ایمیل مارکتینگ و تبلیغات کلیکی به افزایش برندینگ سایت شما کمک زیادی می کند. افزایش برندینگ سبب افزایش نرخ کلیک و در نتیجه سئو سایت خواهد شد. شما می توانید با خرید بانک ایمیل هدفمند، اقدام به ایمیل مارکتینگ کنید. برای تبلیغات لازم است ابتدا مشتری ها و مخاطبان هدفتان را شناسایی کنید؛ سپس با توجه به نیاز و سلیقه آنها اقدام به تبلیغات کنید.

 

برای سایت خود بک لینک بگیرید

فرض کنید می خواهید فردی را از بین دو نفر برای شرکت خود استخدام کنید؛ نفر اول تنها رزومه و سابقه کاری خود را ارائه کرده است. نفر دوم علاوه بر سابقه کاری و رزومه، توسط یک فرد مورد اعتماد شما نیز تایید شده است. شما کدام را برای کار خود انتخاب می کنید؟

زمانی که برای سایت خود بک لینک میگیرید، در واقع از وب سایت های دیگر تاییدیه می گیرید. حال هر چه آن سایت ها معتبرتر باشند، ارزش این تاییدیه نیز برای گوگل بیشتر خواهد شد.

گرفتن بک لینک از سایت هایی با دامین آتوریتی بالا و اسپم پایین، اعتبار سایت شما را افزایش داده و به بهبود رتبه سایت شما کمک می کند. به این نکته توجه کنید که از خریدن بک لینک های نامعتبر یا لینک گرفتن در مزرعه بک لینک، جدا خودداری کنید. این کار سبب می شود تا توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده و رتبه سایتتان به یکباره کاهش پیدا کند. در مطلب " چگونه بک لینک بسازیم؟ " به شما یاد داده ایم که چطور برای سایت خود بک لینک بگیرید.

 

سایت خود را در گوگل مپ ثبت کنید

چگونه در سرچ گوگل اول باشیم؟

الگوریتم کبوتر تلاش می کند تا نتایجی که به موقعیت جغرافیایی کاربران نزدیک تر هستند و با کلمه سرچ شده ارتباط بیشتری را دارند، در ابتدا به آنها نشان دهد. زمانی شما می توانید توسط الگوریتم کبوتر به کاربر نشان داده شوید که سایت خود را سئو محلی نیز کرده باشید. یکی از اقدامات لازم برای این کار، ثبت سایت در گوگل مپ است.

باید در در گوگل مپ آدرس کامل محل کسب و کار، شماره تماس و تصاویری از محل کارتان را قرار دهید. همچنین تلاش کنید تا با جذب نظرات مثبت در قسمت Review، توجه و اعتماد کاربران و گوگل را بیشتر جلب کنید. اگر هنوز سایتتان را در گوگل مپ ثبت نکرده اید، از مطلب " آموزش ثبت مکان در گوگل مپ " کمک بگیرید.

 

سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

امروزه استفاده از گوشی های هوشمند و تبلت ها برای بازدید صفحات وب بیشتر از کامپیوتر افزایش یافته است. به طوریکه بیش از 70 درصد مردم ترجیح می دهند صفحات مختلف را به کمک موبایل بررسی کنند. طراحی واکنش گرا سایت آنقدر از نظر گوگل اهمیت دارد که الگوریتمی را با عنوان mobile friendly طراحی کرده است.

طبق این الگوریتم، وب سایت هایی که در نمایشگر های موبایل و تبلت به خوبی نشان داده نشوند، از نتایج حذف خواهند شد. زمانی که سایت خود را به سرچ کنسول وصل میکنید، قسمتی را برای این کار خواهید دید. در صورتی که صفحات سایت شما از نظر واکنش گرایی مشکل داشته باشند، در این قسمت خطایی را دریافت خواهید کرد.

برای واکنش گرایی سایت دو روش وجود دارد؛ شما میتوانید نسخه ای جداگانه را برای موبایل طراحی کنید تا زمانی که کاربری از طریق موبایل به سایت شما وارد می شود، آن نسخه را مشاهده کند. اما در حال حاضر روش بهتری نیز وجود دارد؛ در این روش از استایل های CSS برای واکنش گرایی سایت استفاده می کنید. یعنی نیازی نیست نسخه جدیدی را طراحی کنید، کافیست کد مربوط را در کد های سایت قرار دهید.

 

گواهی SSL را فعال می کنید

یکی دیگر از معیارهای گوگل برای رتبه بندی سایت، تامین امنیت سایت و حفظ اطلاعات کاربران است. گوگل وب سایت هایی را در نتایج نشان می دهد که به طور کامل امنیت کاربران را فراهم کرده باشند. در سال 2014 گوگل اعلام کرد استفاده از پروتکل https یکی از معیار های مهم برای رتبه بندی سایت ها است.

پروتکل https درخواست ها و پاسخ هایی که بین کاربران رد و بدل میشود را رمزنگاری کرده و از هک شدن آنها جلوگیری می کند. فعالسازی گواهی ssl که منجر به فعال سازی پروتکل https می شود، کار نسبتا ساده ای است. اگر سایت شما وردپرسی است، باید افزونه مربوط به آن را نصب کنید. در مطلب " چگونه ssl را در وردپرس فعال کنیم؟ " به شما آموزش لازم را داده ایم.

 

در پایان

در این مطلب درباره اهمیت آمدن در صفحه اول گوگل صحبت کردیم. همانطور که گفتیم زمانی که در میان نتایج صفحه اول دیده شوید، شانس کلیک شدن سایتتان نیز افزایش می یابد. در نتیجه فروش و ترافیک بیشتری را نیز تجربه می کنید. در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که چگونه در سرچ گوگل اول باشیم؟ با رعایت تکنیک های بالا آمدن سایت در صفحه اول گوگل، می توانید رتبه سایت را افزایش بدهید.

 

بروزرسانی در دوشنبه, 26 ارديبهشت 1401 17:01

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا