تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت

پنج شنبه, 30 آذر 1402 10:09
امتیاز شما به این مطلب
(19 رای‌ها)

تاثیر گوگل ادوردز بر سئو

 

حتما شما هم در مورد گوگل ادز شنیده اید اما اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارید. بسیاری اعتقاد دارند که تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز به صورت مستقیم در سئو سایت تاثیر می گذارد. اما آیا ادوردز بر سئو سایت تاثیر دارد؟ در این مطلب می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم که تبلیغات در گوگل چیست و تبلیغات گوگل چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

تبلیغات در گوگل چیست؟

تبلیغات در گوگل یا Google Ads یکی از شیوه های تبلیغات آنلاین است که توسط گوگل ارائه می شود. در واقع گوگل ادز Google Ads یکی از بزرگترین پلتفرم های تبلیغات گوگل است که گوگل نیز بیشترین درآمد را از همین پلتفرم دارد.

یکی از شیوه های جذب مخاطب هدف و تبلیغات آنلاین، استفاده از گوگل ادز است. زمانی که شما از گوگل ادز استفاده می کنید، در واقع گوگل محصولات یا خدماتتان را به مخاطبین هدف و مورد علاقه شما نشان می دهد.

 تبلیغات در گوگل چیست؟

تبلیغات در گوگل به دو روش امکان پذیر می باشد:

روش اول : تبلیغ در شبکه جست‌وجوی گوگل (Search Ads)

به این نوع تبلیغ، تبلیغات کلیکی گفته می شود. یعنی گوگل به ازای هر کلیکی که روی سایت شما انجام می شود، هزینه را در نظر میگیرد. به عبارتی شما به ازای تعداد کلیکی که روی سایتتان زده می شود، هزینه ای را باید به گوگل پرداخت کنید. 

 

روش دوم : تبلیغ نمایشی (Display Ads)

در این روش تبلیغات در گوگل، به ازای نمایش سایتتان به مخاطب در صفحه اول، باید هزینه ای را برای گوگل واریز کنید.

 

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو seo چیست؟

گوگل بارها اعلام کرده است که استفاده از گوگل ادز تاثیر مستقیمی بر سئو سایت ندارد. اما بسیاری از سئو کارها و وبمستران، پس از آنکه برای تبلیغات در گوگل اقدام کردند، رشد قابل توجهی را در سئو سایت خود مشاهده کردند. البته این بدان معنی نیست که بلافاصله ترافیک زیادی را تجربه کرده اند، بلکه تا حدی شاهد بهتر شدن رتبه و بازدید سایتشان شده اند. بسیاری از افراد تصور می کنند تبلیغات گوگل ادز کمک زیادی به رشد و پیسرفت سایتشان می کند و باعث سئو سایتشان می شود، اما این افراد اشتباه فکر می کنند، زیرا تبلیغات گوگل ادز از عوامل تاثیر گذار غیر مستقیم است و به صورت مستقیم بر سئو سایت تاثیر ندارد. مطلبی در مورد مقایسه سئو و گوگل ادز نوشته ایم که پیشنهاد می کنم آن زا بخوانید: سئو یا گوگل ادوردز؟

پیش از آنکه برای سایت خود از تبلیغات گوگل استفاده کنید، لازم است سایتتان را از هر نظر بررسی کنید؛ سپس سئو و وضعیت محتواهای سایت را در صورت نیاز اصلاح کنید. چرا که گوگل سایت هایی که از گوگل ادز استفاده می کنند را بار دیگر و با دقت بیشتری بررسی می کند.

در ادامه می خواهیم از تاثیر گوگل ادوردز بر سئو سایت صحبت کنیم.

 

4 تاثیر گوگل ادوردز بر سئو

گوگل ادوردز تاثیر بسیاری بر رتبه سئو سایت تان می گذارد. در ادامه به بررسی 4 تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو سایت می پردازیم.

1. شناخت بیشتر مخاطبان هدف

یکی از تاثیرات گوگل ادوردز بر سئو، شناخت بیشتر و بهتر مخاطبان است. به عنوان مثال فرض کنید شما سایت خود را با صرف هزینه و زمان بسیار زیادی آماده کرده اید. اما هیچ موقع نحوه نمایش آن را در موبایل یا سایر نمایشگرها بررسی نکرده اید.

اما زمانی که سایتتان را با گوگل آنالیتیکس بررسی کردید، به این نتیجه رسیدید که بیش از 80 درصد مخاطبان سایت شما از طریق موبایل یا سایر سیستم ها، سایت را مشاهده می کنند. در این زمان است که تمام هزینه و زمانی که برای طراحی سایت گذاشته اید، به راحتی هدر رفته است؛ چرا که شما 80 درصد مخاطبانتان را از دست داده اید.

برای جلوگیری از این اتفاق، کافی بود برای چند روز، از تبلیغات در گوگل استفاده کنید. به راحتی و با صرف هزینه و زمان بسیار کمتر، می توانستید به اطلاعات زیر دسترسی پیدا کنید:

  • مکان جغرافیایی مخاطبان
  • سن
  • جنسیت
  • نوع مرورگر
  • و…

هر چه شناخت شما در مورد مخاطبانتان بیشتر باشد، بهتر می توانید برای کسب و کارتان و نحوه ارائه خدمات یا محصولات برنامه ریزی کنید. از طرفی با بدست آوردن اطلاعات بالا می توانید برای تولید محتوا، سئو و بهینه سازی سایت اقدام کرده و سئو سایتتان را بهبود بخشید.

 

2. افزایش اشتراک گذاری مطالب سایت

در هر صورت تولید محتوای با کیفیت و سئو شده برای سایت از هر چیز دیگری مهم تر است. همانطور که گفتیم پیش از آنکه برای گوگل ادز اقدام کنید، لازم است سایت خود را از هر جهت بهینه کنید. اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی سبب افزایش سوشیال سیگنال می شود. افزایش سوشیال سیگنال تاثیر مثبتی در سئو سایت ندارد اما در افزایش ترافیک سایت و افزایش برندینگ بسیار موثر است.

زمانی که از تبلیغات در گوگل استفاده می کنید و از طرفی مطالب با کیفیت نیز داشته باشید، شانس اشتراک گذاری آنها در شبکه های اجتماعی توسط افراد مختلف افزایش پیدا می کند. البته اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین، فیسبوک، اینستاگرام و … در ایران خیلی مرسوم نیست. اما شما می توانید با قرار دادن آیکون این شبکه ها در زیر هر محتوا، مخاطب را به اشتراک گذاری تشویق کنید.

 

3. پیدا کردن کلمات کلیدی بیشتر

در گذشته برای پیدا کردن کلمات کلیدی از ابزار کیوردپلنر استفاده می کردند. اما این ابزار دقت لازم را نداشت و در بسیاری از مواقع سبب گمراه شدن وبمستران می شد. اما امروزه می توان از روش بهتری نیز استفاده کرد؛ شما میتوانید یک کمپین تبلیغات گوگل برای سایتتان در یک زمینه خاص اجرا کنید.

به عنوان مثال در حوزه " افزایش سئو سایت "؛ با این کار شما تعریف می کنید که به ازای جستجو هر عبارتی که شامل " سئو سایت " می باشد، سایتتان در نتایج نمایش داده شود. این کار به طور قطع هزینه و زمان زیادی را نیاز خواهد داشت؛ اما برای مثال پس از مدت نسبتا کوتاهی، می توانید به اطلاعاتی مشابه اطلاعات زیر دسترسی پیدا کنید:

  • 2 هزار نفر از طریق سرچ " سئو سایت " به سایت شما وارد شده اند
  • هزار نفر از طریق " سئو سایت وردپرسی " سایت شما را مشاهده کرده اند
  • و…

با استفاده از این اطلاعات می توانید به راحتی مسیر سایتتان را مشخص کرده و کلمات کلیدی که می خواهید در آینده روی آنها کار کنید را نیز مشخص کنید. از طرفی با توجه به میزان ترافیک سایت به ازای هر کلمه، می توانید سایت خود را به صورت اصولی روی همان کلمه سئو کنید.

 

4. افزایش برندسازی سایت

برندسازی یعنی چه؟ فرض کنید شما " مراحل طراحی سایت با وردپرس " را در اینترنت جستجو می کنید. سپس در میان نتایج وب پویا را مشاهده کرده و برای مطالعه محتوا به سایت وارد می شوید. اگر با محتوای با کیفیت و کاملی مواجه شوید، قطعا وب پویا به عنوان یک برند خوب و معتبر در ذهن شما نقش می بندد.

بار دیگر برای پیدا کردن موضوع دیگری، در گوگل جستجو می کنید و در میان نتایج باز هم وب پویا را مشاهده می کنید. به این دلیل که از قبل ذهنیت خوبی نسبت به این سایت داشته اید، به احتمال زیاد روی آن کلیک خواهید کرد. در واقع ما با نوشتن یک محتوای خوب و با کیفیت، برندمان را در ذهن شما ماندگار کرده و به عبارتی برندسازی کرده ایم.

اما همه اینها زمانی اتفاق خواهد افتاد که سایت شما در نتایج دیده شود؛ یکی از راه هایی که می توانید سایتتان را به صفحه اول گوگل بیاورید، استفاده از تبلیغات گوگل است. زمانی که سایت شما در نتایج جستجو کاربر نشان داده شود، به مرور زمان برندتان در ذهن آنها نقش می بندد و این موضوع سبب افزایش برندسازی می شود.

Increase site branding 

برای کسب و کار من سئو بهتر است یا تبلیغات گوگل؟

به طور کلی نمی توان یه قانون و قاعده کلی را برای تمام کسب و کارها در نظر گرفت؛ شاید بتوان اینطور که گفت که این سوال از پایه اشتباه است. چرا که یک وب سایت برای رسیدن به موفقیت باید از هر دو این روش ها در کنار هم استفاده کند. 

سئو و بهینه سازی سایت یک فرایند نسبتا طولانی است که نیاز به صبر، حوصله، برنامه ریزی و تداوم دارد. در مقابل تبلیغات گوگل، به شما کمک می کند تا مدت زمان کمتری به نتیجه دلخواه برسید؛ البته که این مورد نیز باز هم به نوع کسب و کار و وضعیت سایتتان بستگی دارد.

اغلب کارشناسان سئو پیشنهاد می کنند که برای نتیجه گیری بهتر، از هر دو این روش ها در کنار هم استفاده کنید. اصولا تبلیغات گوگل برای شرکت هایی که به صورت هدفمند روی تبلیغات تمرکز دارند، گزینه بسیار خوبی است. در هر حال اگر به دنبال راهی هستید تا در مدت زمان طولانی تری در سطح وب پایدار باشید، سئو بهترین گزینه برای شما خواهد بود. 

این استراتژی به شما کمک می کند تا افراد بیشتری برند شما را شناخته و اطلاعاتی را از آن کسب کنند. در آخر برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، بهتر است هر دو این روش ها را در کنار هم پیش ببرید؛ به این نکته هم توجه کنید که نمی توان از تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو seo چشم پوشی کرد. تبلیغات گوگل به صورت مستقیم سبب افزایش سئو سایت نمی شود، اما با تقویت سایر موارد می تواند در سئو نیز تاثیر مثبت بگذارد.

 

استفاده از سئو درآمدزا تر است یا گوگل ادوردز؟

به کمک تبلیغات گوگل می توانید در لحظه خدمات یا محصولاتتان را به مردم معرفی کنید. در واقع استفاده از گوگل ادوردز به منظور افزایش فروش در یک مدت زمان کوتاه گزینه بهتری نسبت به سئو است. اما سئو و بهینه سازی سایت به صورت طولانی مدت در سایت اثر خواهد گذاشت و این اثر ماندگار تر خواهد بود.

  

❔︎ سوالات متداول

تبیلغات گوگل ادز بر سئو سایت تاثیر دارد؟

به طور کلی تبلیغات گوگل ادز تاثیر مستقیمی بر سئو سایت ندارد اما این تبیلغات می توانند به صورت غیر مستقیم از طریق برند سازی، یافتن کلمات کلیدی بهتر، افزایش اشتراک گذاری لینک های شما در شبکه های اجتماعی بر سئو سایت تاثیر بگذارد.

 

لینک های تبلیغاتی گوگل ادز به عنوان بک لینک شناخته می شوند؟

خیر به هیچ عنوان لینک هایی که در سایت خود گوگل برای تبلیغات ساخته می شوند، به عنوان بک لینک حساب نمی شوند. این لینک ها از نوع nofollw هستند و از دید خزنده های گوگل هم پنهان هستند.

 

در آخر

در این مطلب به شما گفتیم که تبلیغات در گوگل چیست؟ همچنین به تاثیر ادوردز گوگل بر seo نیز اشاره کردیم. همانطور که گفتیم گوگل ادز به طور مستقیم در سئو سایت تاثیر نمی گذارد اما با تقویت برخی از موارد، سبب بهبود سئو سایت شما می شود. بنابراین اگر وضعیت سئو سایتتان نسبتا خوب است و می خواهید در زمان سریعتری به نتیجه مطلوب برسید، پیشنهاد می کنیم از تبلیغات گوگل استفاده کنید. اما به این نکته توجه کنید که اگر سایت شما در وضعیت مناسبی نباشد، گوگل ادوردز هیچ نتیجه ای برایتان نخواهد داشت.

 

بروزرسانی در پنج شنبه, 30 آذر 1402 10:09

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا