تخفیف نوروز 1403

سئو یا گوگل ادوردز؟ کدام برای کسب و کارتان بهتر است؟

یکشنبه, 23 مهر 1402 08:13
امتیاز شما به این مطلب
(15 رای‌ها)

سئو یا گوگل ادوردز؟

 

زمانی که صحبت از دیده شدن سایت ها در نتایج برتر گوگل به میان می آید، دو راهکار اصلی سئو کردن و تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادوردز پیشنهاد می شود. اما کدام یک بهتر است؟ سئو یا گوگل ادوردز؟ در این مطلب قصد داریم بر اساس داده ها و تجربیات به دست آمده بررسی کنیم که سئو بهتر است یا ادوردز یا هر دو آن ها.

سئو چیست؟

قبل از هر چیز باید با مفهوم هر یک آشنا شویم. سئو یعنی بهینه سازی نتایج برای موتورهای جستجو. در واقع سئو شامل تکنیک هایی است که با کمک آن ها سایت در نتایج برتر موتورهای جستجو نمایش داده می شود. انجام خدمات سئو از طریق تکنیک هایی مثل تولید محتوا، تحقیق کلمات کلیدی، خرید بک لینک و … سایت شما را در کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان در نتایج برتر گوگل به کاربران نشان می دهد. سئو باعث می شود نرخ کلیک و بازدید ارگانیک سایت از گوگل افزایش پیدا کند، زیرا طبق آمار اکثر مردم تنها روی 3 نتیجه اول جستجو کلیک می کنند و تعداد کمتری به سراغ نتایج بعدی می روند.

تکنیک های سئو

 

گوگل ادوردز یا تبلیغات گوگل چیست؟

در گوگل ادز یا همان تبلیغات گوگل مدیر سایت کیف پول خود را در سرویس ادورز گوگل شارژ می کند و سرویس تبلیغات گوگل آن سایت را در نتایج اول جستجو نمایش می دهد و به ازای هر کلیک مبلغی از شارژ حساب کم می شود.

 

نحوه نمایش نتایج گوگل ادز و سئو

اگر دقت کرده باشید هنگامی که یک عبارتی را در گوگل سرچ می کنید در سمت چپ بعضی از نتایج عبارت "Ad"  یا "حامی مالی" وجود دارد. این ها همان نتایج گوگل ادوردز هستند که معمولا جز نتایج بالا و پایین صفحه اول و دوم گوگل هستند. فرض کنید کلمه طراحی سایت را در گوگل سرچ می کنید، یک سری نتایج به شما نمایش داده می شود، در این بین در کنار چند سایت نشانه "Ad" وجود دارد که یعنی این سایت ها به گوگل پول داده اند تا سایتشان در کلمه طراحی سایت در صفحه اول به کاربران نمایش داده شود. بقیه سایت ها که در کنار این تبلیغات قرار گرفته اند با استفاده از سئو و بهینه کردن سایت خود به این جایگاه رسیده اند، در واقع این ها نتیجه طبیعی  یا ارگانیک هستند.

 

تبلیغات گوگل یا گوگل ادز

 

مقایسه گوگل ادز و سئو

اگر بخواهیم مختصر و مفید تفاوت سئو و گوگل ادوردز را برایتان بگوییم، اینگونه است که تبلیغات گوگل سریعتر به نتیجه می رسد اما سئو در طولانی مدت و به صورت تدریجی نتیجه می دهد. همچنین بودجه مورد نیاز برای تبلیغات گوگل زیاد است در حالیکه سئو اصولی نیاز به هزینه آنچنانی ندارد. اما در ادامه بیشتر به تفاوت سئو و گوگل ادز می پردازیم.

 

 

  1. ترافیک گوگل ادوردز پولی و بسیار گران است (با توجه به اینکه هزینه گوگل ادز به صورت دلاری می باشد) اما ترافیک سئو با توجه به هزینه سئو سایت مناسب تر است. 
  2. از طریق گوگل ادز رسیدن به نتایج اولیه گوگل آنی و سریع است، در حالی که رسیدن به نتایج برتر از طریق سئو حداقل 5 ماه و حتی بیشتر طول می کشد.
  3. از طریق تکنیک های سئو رتبه به دست آمده در طولانی مدت حفظ می شود، اما زمانی که شما تبلیغات گوگل را متوقف کنید، بلافاصله رتبه شما هم از دست خواهد رفت.
  4. از طریق گوگل ادز می توانید در همان ابتدا کلمات کلیدی زیادی را مورد هدف قرار دهید، اما از طریق سئو برای شروع باید روی چند کلمه کلیدی خاص تمرکز کنید تا در یک بازه زمانی نتیجه بهتری بدست بیاورید.

 

اما در نهایت سئو بهتر است یا گوگل ادوردز؟

 

سئو بهتر است یا گوگل ادز؟

 

با توجه به مطالبی که گفته شد، متوجه شدیم گوگل ادز و سئو هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. اگر بخواهیم بی طرفانه بگوییم، با توجه به تجربه چندین ساله ما در حوزه سئو و طراحی سایت میتوان گفت هر دو روش در زمان خودش می تواند خوب باشد اما سئو بهتر است. سرمایه گذاری روی سئو در طولانی مدت مثل یک قلکی است که شما پولی رو در طی زمانی داخل آن می ریزید و پس از آن به یک مبلغ قابل توجهی می رسید که با آن کار مهمی انجام می دهید. ولی بعضی از حوزه ها وجود دارند که در آن سئو بسیار رقابتی است و تقریبا غیر ممکنه که بتوانید مثلا در 3 سال آینده رتبه 1 گوگل را بگیرید یا اینکه به تازگی سایت راه اندازی کردید و باید ماه ها تلاش کنید، تولید محتوا کنید تا سایتتان دیده شود، در این حالت اگر بودجه کافی دارید می توانید از گوگل ادوردز استفاده کنید. اما دقت کنید که هزینه گوگل ادز بالاست در حالی که برای سئو نیازی نیست به گوگل پول بدهید، تنها برای تولید محتوا، رپورتاژ و … هزینه می کنید که بسیار کمتر از گوگل ادز است و به صورت طبیعی در گوگل بالا می آیید.

 

استراتژی ترکیب برنده با استفاده همزمان از سئو و ادوردز گوگل

پیشنهاد می کنیم ابتدا سایت خودتان راه اندازی کنید و آن را آماده ارائه به کاربران کنید، حال یک دوره تبلیغات گوگل برای کلماتی که فکر می کنید فروش دارد، بروید. با این کار با آن کلمات به سرعت در صفحه اول گوگل قرار می گیرد و می توانید یک بازخورد بگیرید. بعد اc گذشت یک دوره مثلا یک ماهه بررسی کنید کدام یک از این کلمات فروش خوبی دارد، حال روی آن کلمات شروع به سئو کنید. به این صورت ابتدا مطمئن می شوید این کلمات اصلا ارزش دارد که مثلا 6 ماه وقت خودتان را برایشان صرف کنید یا نه؟ در واقع در این حالت مطمئن تر  و با انگیزه بیشتری برای سئو  کلمات هدف قدم برمیدارید

 

استفاده از ادوردز گوگل برای مناسبت ها

گاهی اوقات می خواهید برای زمان خاصی مثل اعیاد، شب یلدا، فصل خاصی سایت شما جز نتایج اول باشد در این حالت گوگل ادز برای شما مناسب تر است. چرا که می توانید به سرعت سایت خود را نشان دهید و بازدید کننده جذب کنید و هر زمان هم که خواستید آن را متوقف کنید.

 

❔︎ سوالات متداول

تفاوت سئو و گوگل ادوردز چیست؟

به طور خلاصه سئو زمان بر تر است اما گوگل ادز به سرعت اتفاق می افتد، نتایج سئو طولانی مدت است اما نتایج گوگل ادوردز با پایان کمپین تبلیغاتی به پایان می رسد. قیمت سئو مناسب تر است اما قیمت تبلیغات گوگل با توجه دلاری بودن آن ها گرانتر است.

 

سئو بهتر است یا گوگل ادز؟

هر دو روش سئو و گوگل ادز خوب است اما سئو بهتر است. اگر سایتتان تازه راه اندازی کرده اید، بهتر است در ابتدا از گوگل ادز استفاده کنید تا کلمات کلیدی پر فروش را شناسایی کنید و روی آن ها سئو کنید.

 

نتیجه گیری

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم سرویس گوگل ادز و سئو هر دو برای افزایش بازدید سایت خوب هستند اما در شرایط مختلف استفاده از هر یک می تواند موثرتر باشد ادوردز گوگل برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی سئو (مخصوصا برای سایت های تازه تاسیس) و همچنین در زمان مناسبت ها و تخفیف ها کاربردی تر است. اما با توجه به هزینه های بالای تبلیغات گوگل، در طولانی مدت انجام سئو مستمر روی سایت گزینه اقتصادی و منطقی تری است. در این مطلب به تفاوت های سئو و گوگل ادز پرداختیم و در پایان گفتیم گوگل ادز بهتر است یا سئو؟ اگر در زمینه سئو سوالی دارید می توانید از خدمات مشاوره رایگان سئو وب پویا استفاده کنید.

 

بروزرسانی در یکشنبه, 23 مهر 1402 08:13

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا