اسکیما چیست؟ | نحوه استفاده از schema در وردپرس

سه شنبه, 13 مهر 1400 09:27
امتیاز شما به این مطلب
(6 رای‌ها)

 Schema چیست

 

حتما شماهم  کلمه اسکیما را شنیده اید. اما اسکیما چیست؟ چطور می توان از آن استفاده کرد؟ در این محتوا به صفر تا صد آموزش اسکیما پرداخته ایم. همچنین بیان کرده ایم که اسکیما چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد. در ادامه نیز آموزش فعالسازی انواع اسکیما در وردپرس و همچنین ساده ترین راه نشانه گذاری سایت را با تصاویر آموزش داده ایم.

 

schema چیست؟

اسکیما زبان نشانه گذاری است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا بتوانند اطلاعات و مطالب سایت را بهتر درک بکنند. موتورهای جستجو با بررسی کد اسکیمای صفحات می توانند نتایج متفاوتی را در نتایج خود نمایش بدهند، که به این مسئله ریچ اسنیپت می گویند. اسکیما در سئوی داخلی یک وب سایت تاثیر زیادی دارد. در واقع می توان گفت با کمک اسکیما می توانید در نتایج اولیه گوگل  نشان داده شوید و در نتیجه تعداد ورودی به سایت شما افزایش یابد. 

 

تاثیر اسکیما در سئو وب‌سایت‌ها

شناسایی داده ها توسط موتورهای جستجو

همانطور که گفتیم اسکیما می تواند به شناسایی داده های سایت توسط گوگل کمک کند. اطلاعات و داده های یک سایت شامل مقالات، تصاویر، ویدیوها، محصولات و … می باشند. لزومی ندارد برای تمام این داده ها اسکیما قرار دهید. اما نکته ی مهم این است که هرچه تعداد اطلاعاتی که برای آنها اسکیما قرار داده اید بیشتر باشد، تاثیر آن در سئو و بهینه سازی سایت نیز افزایش میابد.

به گفته ی گوگل استفاده از اسکیما تاثیری بر افزایش رتبه سایت نخواهد داشت. اما با به کار گیری این روش نحوه نمایش نتایج سایت شما با سایر رقبا متفاوت خواهد بود. به عبارتی همین نمایش ستاره امتیازدهی یا اسکیما می تواند شانس کلیک شدن سایت شما را افزایش دهد.  مثلا ممکن است جایگاه شما را از رتبه سوم به رتبه دوم ارتقا بدهد. کد های اسکیما که درون صفحات قرار می گیرد کار موتورهای جستجو را راحت می کند به همین دلیل موتورهای جستجو نسبت به این مسئله واکنش مثبت نشان داده و تاثیر مثبتی بر سئوی سایت شما می گذارد.

وب سایت های زیادی از اسکیما در سایت خود استفاده نمی کنند. این یعنی از برجسته کردن نتایج سایت در گوگل و افزایش نرخ کلیک جلوگیری کرده اند! همانطور که می دانید رقابت در دنیای اینترنت زیاد است و هر تغییر کوچکی در روند بهبود سئوی سایت می تواند به طور چشمگیری رتبه سایت شما را افزایش دهد. 

 

بیشتر بخوانید: 10 تکنیک ساده سئو در سال 2021

 

کاربرد اسکیما برای سایت

در سال 2011 وب سایت sorg اقدام به یکپارچه سازی داده ها در سطح اینترنت نمود. schema.org ( برای اتصال به این سایت از فیلتر شکن استفاده کنید) در واقع منبعی معتبر برای آیتم های اسکیما یا نشانه گذاری است که به موتورهای جستجو کمک می کند.  اما چگونه؟ موتورهای جستجو بر اساس آیتم هایی که این منبع معرفی می کند وب سایت ها را طبقه بندی می کنند. اسکیما بصورت کد در صفحات قرار گرفته و از گردش بیهوده موتورهای جستجو در صفحات بی ارزش سایت جلوگیری می کند. با کمک کد اسکیما صفحه شما دقیق تر مورد بررسی گوگل قرار گرفته و در نتیجه کلمات کلیدی مربوط به آن صفحه نیز برای گوگل قابل تشخیص می شود.

هر کدام از این آیتم های منبع گفته شده برای کاربرد مشخصی استفاده می شود و به کارگیری آنها در جای نامناسب نتیجه ای را برای شما نخواهد داشت. برای مثال اسکیمای ویدیو برای صفحاتی استفاده می شود که ویدیو داشته باشند، حال اگر بدون در نظر گرفتن این موضوع اسکیما اضافه کنید نتیجه ای برای شما نخواهد داشت. 

 

 نحوه استفاده از schema

برنامه نویس یک سایت کد اسکیما را در تگ های html  قرار می دهد تا موتورهای جستجو هنگام خزش در سایت به آنها دسترسی داشته باشند. شما می توانید هر صفحه ای که برایتان اهمیت بیشتری دارد را نشانه گذاری کنید. 

از آنجاییکه نشانه گذاری باید بصورت دستی انجام شود و یک سایت ممکن است هزاران صفحه داشته باشد، این کار زمانبر خواهد بود. به همین دلیل ابتدا صفحات با اهمیت خود را نشانه گذاری کنید.

یکی از مزایای استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده این است که می توانید بصورت خودکار و یک مرتبه برای صفحات خود اسکیما بگذارید.

 

انواع اسکیما

ما در این محتوا اسکیما ها را به 7 دسته تقسیم کرده ایم :

1. اسکیما برای فرد

این نوع اسکیما برای اطلاعات فردی مانند نام، تاریخ تولد، اعضای خانواده، میزان تحصیلات می باشد.

 

2. اسکیما برای سازمان 

اسکیمای سازمان برای معرفی یک سازمان یا شرکت کاربرد دارد. برای مثال اگر شما نام یک شرکت یا سازمان را جستجو کنید و این صفحه اسکیما داشته باشد، اطلاعاتی نظیر لوگو، نام رسمی، اطلاعات تماس، آدرس را خواهید دید.

 

3. اسکیمایReview/Rating

این اسکیما اصولا برای محصولات استفاده می شود و به بررسی امتیازی که کاربر به آن محصول می دهد می پردازد. با کمک این نوع اسکیما به گوگل اطلاع می دهیم که هر کاربر چه امتیازی را به محصول میدهد. همچنین این اسکیما برای قرار دادن ستاره برای مطالب در گوگل نیز استفاده می شود که به آن اسکیمای article می گویند.

 

قرار دادن ستاره برای مطالب در گوگل

 

4. اسکیما کسب و کارهای محلی

از این نوع اسکیما برای شرکت های محلی و یا شعبه های سازمان ها استفاده می شود. با کمک این نوع اسکیما می توان به راحتی به اطلاعات مختلفی دسترسی پیدا کرد.

 

5. اسکیما ویدیو

ایندکس کردن محتوای ویدیویی برای موتورهای جستجو کمی دشوار است. به همین دلیل اسکیمای ویدیو این امکان را می دهد تا یک موتور جستجو راحتتر ویدیو را ایندکس کند.

 

6. اسکیما Breadcrumbs

این اسکیما برای مسیر لینک هایی است که به صفحات منتهی می شود. برای مثال آدرس صفحه ای در سایت وب پویا بصورت زیر است: وب پویا> فروشگاه ساز> امکانات فروشگاه ساز. با کمک این نوع اسکیما نرخ پرش را کاهش خواهید داد.

 

بیشتر بخوانید: رازهای سئو سایت فروشگاهی در سال 2021 | ابزار و راهکار

 

7. اسکیمای سوالات متداول (FAQ)

یکی از رایج ترین نوع اسکیما، اسکیمای faq است. درواقع با کمک این اسکیما می توانید سوالات متداول کاربران را همراه با پاسخ آن قبل از کلیک کردن صفحه به کاربر نشان دهید. این نوع اسکیما جدید بوده ولی تاثیر چشمگیری در جابجایی رتبه نتایج و نرخ کلیک کاربران دارد.

 

اسکیما گوگل

 

نحوه استفاده از schema در وردپرس

اگر سایت شما وردپرسی است باید بدانید که چگونه برای سایت وردپرسی اسکیما اضافه کنید. شما می توانید افزونه ی WP Schema Pro را دانلود کرده و در سایت خود فعال کنید. با کمک این افزونه به راحتی و بدون نیاز به کد نویسی می توانید برای صفحاتی که مشخص می کنید، اسکیما بگذارید. در ادامه به آموزش اسکیما برای سایت وردپرسی پرداخته ایم.

 

آموزش اسکیما وردپرس با کمک افزونه schema

مرحله اول برای ساخت schema، نصب افزونه اسکیما است. پس از نصب به قسمت schema و settings بروید.

با طی کردن مراحل بالا صفحه زیر نشان داده میشود.

 

استفاده از schema در وردپرس

 

در این قسمت دو بخش به نام های زیر برای شما نشان داده می شود:

 • site type
 • و publisher logo

در بخش site type باید نام نوع سایت و فعالیت آن را مشخص کنید، که در ادامه هر کدام را مشخص کرده ایم:

 • Blog or Personal: سایت های وبلاگی یا سایت های شخصی
 • Online Shop: فروشگاه های اینترنتی
 • News and Magazine: سایت های مجله ای و سایت های خبری
 • Small Offline Business: کسب و کار های کوچک
 • Corporation: سایت های شرکتی
 • Portfolio: سایت های نمونه کار
 • Photography: سایت های عکاسی
 • Music: سایت های موسیقی
 • Niche Affiliate / Reviews: سایت های نقد و بررسی
 • Online Business Directory: تجارت آنلاین
 • Knowledgebase / Wiki: سایت های پایگاه دانش(مثل ویکی پدیا)
 • Question & Answer: سایت پرسش و پاسخ
 • School or College: سایت مدرسه
 • Something else: سایر سایت ها.

در قسمت بعدی باید لوگوی خود را در publisher logo بارگذاری کنید. سعی کنید سایز لوگوی شما 600*60 باشد.

 

1. بخش گراف دانش

پس از رفتن به این قسمت باید موارد خواسته شده را پر کنید. این قسمت می تواند احتمال نمایش سایت شما را در گراف دانش گوگل افزایش دهد. گراف دانش در واقع این امکان را به سایت شما می دهد که قبل از اینکه کاربر بر روی سایت کلیک کند، بتواند اطلاعاتی را مشاهده کند.

استفاده از schema در وردپرس

 

تصویر زیر منوی knowledge graph را نشان می دهد.

 استفاده از schema در وردپرس

 

در قسمت This Website Represent باید نوع فعالیت سایت را مشخص کنید که می تواند مر بوط به یک سازمان، مجموعه حقوقی و یا شخصی باشد. توجه کنید که اگر سایت شما فروشگاهی است باید گزینه Person را انتخاب کنید و اگر مربوط به یک مجموعه حقوقی است باید Organization  را انتخاب کنید.

در ادامه در قسمت Person Name نام خودتان یا برندتان را وارد کنید. در قسمت Website URL نیز آدرس سایت را بصورت دقیق و کامل وارد کنید. در پایان لوگو را بارگذاری کنید. پس از آنکه تغییرات را ذخیره کردید، حال منوی search results را انتخاب کنید. 

 

نحوه استفاده از schema

 

در این منو دو گزینه وجود دارد:

Enable Sitelinks Search Box

این گزینه که اصولا برای همه سایت ها شناخته نمی شود سرچ باکس یا جعبه جستجوی گوگل نام دارد. این قابلیت در تصویر زیر نشان داده شده است: 

 

نحوه استفاده از schema

 

Enable Site Name

با فعال کردن این گزینه می توانید نام برندتان را نیز در کنار نتایج مربوط به سایتتان مشاهده کنید.

با فعال کردن گزینه ی قبل دو مورد برای شما نشان داده میشود:

 • Site Name
 • و Site Alternate Name

در هر دو نام سایت را وارد کرده و تغییرات را ذخیره کنید.

 

2. منو Social Profiles در فعال سازی اسکیما

مرحله بعدی برای اسکیما وردپرس، رفتن به منوی Social Profiles است:

 

تاثیر اسکیما در سئو وب‌سایت‌ها

 

همانطور که می بینید در این بخش آدرس دقیق صفحات شما را در شبکه های اجتماعی مانند pinterest می خواهد. باید توجه داشته باشید که آدرسی را وارد کنید که کاربران شما به کمک آن وارد صفحات شما می شوند.

 

3. منو Corporate Contacts

Corporate Contacts این زیر منوی آخر از گراف دانش میباشد. در این قسمت باید شماره تلفن همراه خود و شماره پشتیبانی سایت را وارد کنید.

استفاده از schema در وردپرس

کادر اول با گزینه Contact Type مشخص شده که دارای چندین گزینه مختلف است:

 • Customer Support: پشتیبانی مشتریان سایت
 • Technical Support: پشتیبانی فنی سایت
 • Billing Support: پشتیبانی مالی
 • Bill Payment: پرداخت
 • Sales: واحد فروش مجموعه
 • Reservations: واحد رزرو

بهتر است گزینه اول را انتخاب کنید. سپس در کادر Telephone شماره تماسی که کاربران به وسیله آن با شما تماس می گیرند را وارد کنید. در بخش URL نیز آدرس صفحه تماس با ما را وارد کنید و در پایان گزینه ذخیره تغییرات را انتخاب کنید.

 

4. منو schemas در افزونه schema

حالا نوبت منو schemas میرسد. بعد از انتخاب آن، صفحه پایین برای شما باز میشود:

 

استفاده از schema در وردپرس

 

دو گزینه ای که نشان داده میشود را فعال کنید تا با کمک آن گوگل بتواند بخش نظرات، فوتر و هدر سایت را ببیند. اکنون به گزینه breadcrumbs بروید. در اینجا تیک گزینه نشان داده شده را فعال کرده و به زیر منوی special pages بروید.

 

استفاده از schema در وردپرس

 

همانطور که در تصویر می بینید، در کادر روبروی گزینه اول ، صفحه درباره ما سایت را انتخاب کنید و در کادر دوم صفحه تماس با ما را انتخاب کنید. پس از ذخیره تغییرات زیر منوی embed را انتخاب کنید.

 

 استفاده از schema در وردپرس

 

در این بخش از فعال کردن اسکیما وردپرس، گزینه های video و audio را فعال کنید و ذخیره را بزنید. سپس به منوی advance بروید: 

نحوه استفاده از schema

 

در این قسمت دو گزینه را خواهید دید:

Delete Data on Uninstall

با انتخاب این گزینه مشخص می کنید که در صورت حذف اسکیمای یک صفحه تمام کد های اسکیما و اطلاعات آن پاک شود. این گزینه را تا حد امکان فعال نکنید.

 

Disable Duplicate Features that Yoast SEO Offers

برخی از افزونه های کد اسکیما را در سایت شما قرار می دهند با انتخاب این گزینه می توانید از دوباره نوشته شدن کد اسکیما در سایت جلوگیری کنید.

 

5. منو types افزونه اسکیما

حال نوبت اسکیما گذاری صفحات است، در این بخش ما صفحات مختلف مانند صفحه محصول، مقالات و … را نشانه گذاری می کنیم. این افزونه برای صفحه محصولات به صورت رایگان اسکیما قرار نمی دهد. با انتخاب گزینه ویرایش که با نزدیک کردن موس به گزینه ها نمایش داده می شود، صفحه زیر براتان باز می شود:

 

نحوه استفاده از schema

 

مثلا برای قرار دادن ستاره برای مطالب در گوگل، در مقابل article type گزینه blogposting  را انتخاب کنید. البته دو گزینه  videoObject و audioObject را نیز برای ویدیو و پادکست های مقاله می توانید انتخاب کنید.

 

نحوه استفاده از schema

 

ساده ترین روش افزودن اسکیما به سایت

روش دیگری که به شما این امکان را می دهد تا برای صفحات سایت خود اسکیما بگذارید استفاده از خود گوگل است. 

وارد سایت schema.org شده(از فیلتر شکن استفاده کنید) و مطابق با آنچه می خواهید اسکیمای خود را انتخاب کنید.

فرض کنید برای صفحه ای که ویدیو دارد می خواهید اسکیما قرار بدهید، نوع اسکیما را ویدیو انتخاب کنید. حال برای شما قطعه کدی مانند تصویر زیر نشان داده میشود. 

 

کدهای اسکیما چیست

قطعه کد را کپی کرده و تغییرات لازم را با توجه به ویدیو خود اعمال کنید. در نهایت کد تکمیل شده را در تگ  <head>  کد های html خود قرار دهید. 

در تصویر زیر انواع اسکیما را می توانید ببینید که با انتخاب هر کدام از این گزینه های قطعه  کد مرتبط با آن به شما نشان داده می شود.

 

در آخر

در این محتوا متوجه شدیم که اسکیما چیست و چه کاربردی دارد، اگر صفحات سایت شما نشانه گذاری نشده اند همین حالا اقدام کنید. چرا که می تواند رتبه شما را در نتایج جابجا کند.

 

بروزرسانی در سه شنبه, 13 مهر 1400 09:27

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo اسکیما چیست؟ و نحوه استفاده از schema در وردپرس چگونه است؟ نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا