معرفی 13 ابزار رایگان گوگل برای سئو

سه شنبه, 13 مهر 1400 09:48
امتیاز شما به این مطلب
(8 رای‌ها)

 معرفی 13 ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

در گذشته برای معرفی کسب و کار به جامعه از تبلیغات استفاده می کردند. این روش هنوز هم وجود دارد، اما دیگر تاثیر قبل را نخواهد داشت. سئو و بهینه سازی راهی برای تبلیغ کسب و کار اینترنتی است. اما سئو زمانی اثر دارد که طبق الگوریتم های گوگل انجام شود. در این مقاله به بررسی 13 ابزار رایگان گوگل برای سئو پرداخته ایم.

ابزارهای گوگل برای سئو

1 .سرچ کنسول (search console) 

یکی از ابزارهای سئو گوگل، سرچ کنسول است. اما چرا سرچ کنسول بهترین ابزار برای سئو و بهینه سازی هست؟ یکی از دلایل اصلی این موضوع رایگان بودن این ابزار است و دومین دلیل نیز، اطلاعات جامع و دقیقی است که توسط خود گوگل به واسطه این ابزار به شما داده می شود. شاید بپرسید چرا این ابزار مانند بسیاری از ابزار های دیگر پولی نیست؟ دلیل رایگان بودن سرچ کنسول این است که گوگل می خواهد اطلاعات مفید و کاملی را در اختیار کاربران خود قرار دهد، به همین دلیل به شما کمک می کند تا به نحوی سایت خود را سئو کنید که به این هدف خود برسد.

در واقع این ابزار راهی ارتباطی میان صاحب سایت و گوگل است. به وسیله سرچ کنسول هر نوع پیامی در مورد سایت شامل هک شدن توسط هکر ها، کلمات کلیدی مربوط به هر صفحه، مشکلات امنیتی و سئو و …  به شما اطلاع داده خواهد شد. همچنین راهکارهای حل مشکلات را نیز به شما ارائه می دهد.

با کمک سرچ کنسول شما می توانید محتواهای خود را به روز کنید، چرا که این ابزار یک منبع مرجع و دقیق از کلمات کلیدی است که محتواهای شما با آن بازدید خواهند داشت. البته نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده درست از سرچ کنسول اهمیت زیادی دارد؛ چرا که بسیاری از صاحبان سایت با استفاده نادرست از این ابزار نه تنها سایت خود را بهبود نمی بخشند، بلکه سایت را به نابودی نیز می کشانند.

برای استفاده از این ابزار در ابتدا لازم است دامنه سایت خود را به سرچ کنسول معرفی کنید. وبمستران زیادی به پیام هایی که از جانب سرچ کنسول دریافت می کنند توجهی ندارند، اما باید بدانید که این ابزار بهترین راه ارتباطی شما با گوگل است و توجه به آن یکی از اصول مهم سئو سایت است. 

 

سرچ کنسول

 

 

2. گوگل ترندز (google trends)

یکی دیگر از ابزارهای گوگل برای سئو، گوگل ترندز است. کسب و کارهایی وجود دارند که کلمات کلید آنها فصلی است؛ یعنی در دوره ای از سال بیشترین میزان بازدید را براساس آن کلمه دارند. دانستن این کلمات سبب می شود زودتر از سایر رقیبان، از آنها بهینه استفاده کرده و ترافیک سایت را افزایش دهید. این ابزار این امکان را به شما می دهد که کلمات ترند را پیدا کنید. همچنین این ابزار قابلیت مقایسه دو کلمه کلیدی را نیز برای شما فراهم کرده است. برای مثال می خواهید ببینید کلمه فروشگاه ساز بیشتر سرچ می شود یا فروشگاه اینترنتی، کافیست این دو کلمه را در سایت وارد کرده و تفاوت آن دو را بررسی کنید. 

 

گوگل ترندز

 

 

 3. گوگل پیج اسپید (google pagespeed insights)

یکی دیگر از اصول سئو بررسی سرعت لود سایت است. بنابراین صاحبان سایت باید هر چند وقت یکبار سرعت سایت خود را بررسی کنند و در صورت کند شدن آن را بهینه کنند. ابزار های مختلفی برای بررسی سرعت سایت وجود دارد، یکی از ابزارهای سئو گوگل، گوگل پیج اسپید است. با کمک این ابزار می توانید سرعت سایت را بر روی کامپیوتر و موبایل چک کنید. برای این کار کافیست آدرس سایت را وارد کنید و سپس نمره سایت خود را مشاهده کنید. در ضمن این ابزار در صورت وجود خطایی در سایت آن را به شما اطلاع داده و راه حل رفع آن را نیز در اختیار شما می گذارد.

 

 ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

 

4. گوگل آنالیتیکس (google analytics)

برای موفقیت یک کسب و کار باید بر اساس آمار و ارقام های معتبر و حساب شده پیش رفت؛ این آمارها به شما کمک می کند تا به شکل بهتری کار خود را بررسی کنید.

فرض کنید محتوای جدیدی را در سایت خود منتشر کرده اید و می خواهید میزان بازدید و پیج آتوریتی آن را ببینید، برای این کار استفاده از Google Analytics توصیه می شود. در واقع Google Analytics بهترین ابزار رایگان سئو می باشد. با کمک این ابزار تمام آمارهای سایتتان را از جمله بازدید روزانه، سن و جنس مخاطبین سایت، ساعات مراجعه به سایت، منابع ترافیک، میزان خروج از سایت شما و.. را می توانید مشاهده کنید. همانطور که میبینید این ابزار اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار می دهد که با بررسی و تحلیل درست آنها می توانید سایت خود را بروز کنید و موفقیت خود را تضمین کنید. افراد زیادی هستند که در سایت های مختلفی به تبلیغ سایت خود پرداخته اند و بدون اینکه به نرخ بازدید سایت از طریق این تبلیغ توجهی کنند، به کار خود ادامه می دهد. گوگل آنالیتیکس این امکان را فراهم کرده است تا میزان بازدید سایت را از طریق تبلیغ مربوطه مشاهده کنید. با این روش می توانید به اثرگذاری تبلیغ پی برده و در صورت عدم نتیجه دهی دیگر آن کار را ادامه ندهید.

 

گوگل آنالیتیکس

 این ابزار با پروکسی باز می شود:

 

5. گوگل کیورد پلنر (google keyword planner)

گفتیم که با کمک گوگل ترندز می توانید کلمات کلیدی پر سرچ را پیدا کنید. اما این ابزار جالب تر بوده و اطلاعات کامل تری در اختیارتان می گذارد. با کمک این ابزار می توانید میزان جستجوی ماهانه کلمه کلیدی را بررسی کنید و دقیق تر در محتوای خود به کار ببرید. همچنین این ابزار کلمات کلیدی مشابه را نیز به شما نشان می دهد، در نتیجه کلمات کلیدی بیشتری را پیدا خواهید کرد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این ابزار برای تبلیغات گوگل است و برای استفاده از آن ابتدا باید یک پنل تبلیغات ادوردز ایجاد کرده و در آن تبلیغ کنید تا بتوانید از امکانات آن بصورت کامل استفاده کنید.

 

google keyword planner

 

 

6. سئو سایت چک آپ (seo sitecheckup)

یکی از مشکلات صاحبان سایت این است که، سایت خود را سئو کرده اند اما هنوز نتیجه دلخواه را در گوگل نگرفته اند. بهترین ابزاری که به شما می گوید ایراد کارتان چیست،seo sitecheckup، است. این ابزار قابلیت های زیر را دارد :

  • بررسی رقیبان
  • امکان تجزیه و تحلیل مشکلات سئو
  • امکان ایجاد گزارش مرتبط با سئو
  • مانیتورینگ سئو

برای اینکه کار را با این ابزار را شروع کنید، کافیست آدرس سایت را در باکس زیر وارد کنید:

 

سئو سایت چک

 

اگر نمره سایت شما کامل شد، نشان می دهد که سئو سایتتان مشکلی ندارد، در غیر اینصورت ایرادات سایت را به شما نشان خواهد داد. برای رفع آنها باید بر روی آنها کلیک کرده و این ابزار راه حل مشکل را با How to Fix می دهد. توجه کنید که برای استفاده از این ابزار فیلتر شکن لازم است.

 این ابزار با پروکسی باز می شود: 

 

7. اسپایفا (spyfu)

یکی دیگر از اصول سئو بررسی رقیبان در حوزه کاری شما است. شاید بگویید چرا باید نحوه سئو سایت رقیبان را بررسی کرد؟ شما باید بررسی کنید که رقیبتان سایت خود را چگونه سئو کرده است و چه کلمات کلیدی در سایت خود به کار برده است. با این کار می توانید نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و گاهی بر اساس شیوه کاری رقیبان، شما نیز اصول خود را تغییر دهید. تحلیل رقبا در واقع استفاده کردن از تجربه سایر افراد در زمینه کسب و کارتان است. برای این کار استفاده از ابزار SpyFu  پیشنهاد می شود. شما باید به صفحه اصلی SpyFu  رفته و آدرس سایت مورد نظر را وارد کنید، این ابزار نتایج زیر را به شما نشان می دهد:

 

ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

با کمک این ابزار می توانید کلمات کلیدی اشتراکی را پیدا کنید، رتبه بندی سایت را ببینید،لینک های داخلی سایت و همچنین کلمات کلیدی برتر را نیز مشاهده کنید. 

حال این اطلاعات به چه دردی می خورند؟ با بررسی این اطلاعات شما می توانید کلمات کلیدی جدیدی را برای نتایج گوگل استفاده کنید و میزان موفقیت رقیبتان را در یک کلمه خاص مشاهده کنید.

 

 

8. سیمیلار وب (similarweb)

همانطور که پیشتر گفتیم بررسی رقبا یکی از اصول سئو سایت است. یکی دیگر از ابزار هایی که در این راه به شما کمک می کند similar web است. این سایت اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار می دهد، بنابراین بهتر است با دقت و حساسیت بیشتری اطلاعات را بررسی کنید. اگر به قسمت داده های مرتبط با جستجو بروید می توانید متوجه شوید که ترافیک سایت از کجا تامین میشود، از کلمات کلیدی، تبلیغات یا … . نسخه رایگان این ابزار فقط امکان مقایسه 5 مورد را به شما میدهد ولی با همین 5 مورد هم اطلاعات زیادی کسب خواهید کرد.

 

similar web

 

 

9. کیورد تول (keywordtool)

همانطور که در قسمت قبل گفتیم Keyword Planner زمانی رایگان است که شما یک پنل تبلیغاتی داشته باشید. همین مسئله سبب شد وبمستران از ابزارهای رایگان دیگری استفاده کنند. اما بیشتر این ابزار ها پولی هستند و تنها برخی امکانات آنها بصورت رایگان است. keywordtool نیز یکی دیگر از این ابزار هاست. با کمک این ابزار می توانید یک موضوع را جستجو کرده و کلمات کلید مرتبط با آن را پیدا کیند. البته همانطور که گفتیم این ابزار کاملا رایگان نیست، اما اطلاعاتی که در بخش رایگان به شما می دهد نیز مفید است.

همانطور که می بینید اگر کلمه فروشگاه اینترنتی را در باکس زیر سرچ کنید، لیستی از کلمات مرتبط را نشان شما خواهد داد. تنظیمات زبان را روی فارسی afghanistan   بگذارید: 

 

 keywordtool

  

 

10. موزبار (mozbar)

حتما شما هم در مورد پیج آتوریتی و دامین آتوریتی شنیده اید، اما اگر هنوز نمی دانید این دو شاخصه چیست و برای افزایش آنها چه راهکاری وجود دارد، مطالعه محتوا 10 روش افزایش پیج آتوریتی و دامین آتوریتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

این دو شاخصه از طریق سایت moz معرفی شد. در واقع میزان اعتبار دامنه و ترافیک سایت را مشخص می کند. سایت moz برای راحتی کاربرانش یک افزونه کروم ایجاد کرد، با دانلود این افزونه می توانید اطلاعات لازم را در مورد هر نوع سایتی که می خواهید به دست بیاورید.

 

ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

 

11. جی تی متریکس (gtmetrix)

یکی دیگر از ابزار های کاربردی بررسی سرعت سایت، gtmetrix است. با کمک این ابزار می توانید سرعت سایت خود را بررسی کرده و در صورت وجود خطا با کمک راهکارهایی که ارائه می دهد، آن را رفع کنید. در محتوا افزایش سرعت فروشگاه وردپرسی با GTmetri به طور کامل استفاده از این ابزار را آموزش داده ایم.

 

جی تی متریکس

 

 

12. ایکس ام ال سایت مپ (xml-sitemaps)

نقشه سایت در واقع لیستی از آدرس صفحات سایت شما است که با معرفی آن ها به گوگل سرعت ایندکس آنها توسط گوگل افزایش می یابد. اگر سایت شما وردپرسی باشد افزونه های زیادی برای این کار وجود دارد، اما اگر سایت شما با cms های دیگر طراحی شده است می توانید از ابزار xml-sitemaps استفاده کنید. این ابزار کاملا رایگان است. با توجه به تصویر می توانید آدرس سایت خود را وارد کرده و استارت(start) را بزنید. نقشه سایت شما ساخته شده و باید با آدرسی مثل example.ir/sitemap.xml قرار داده و منتشر کنید. توجه کنید که آدرس دقیق صفحه سایت مپ را باید به سرچ کنسول گوگل معرفی کنید.

 

 ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

 

13. اهرفس (ahrefs)

یکی از قدرتمند ترین ابزار ها برای بررسی بک لینک ahrefs است. البته این ابزار قدرتمند رایگان نبوده. اما می توانید با کمک ابزار backlink checker اطلاعات مفیدی را از سایت خود و رقیبتان بصورت رایگان بدست بیاورید. این اطلاعات شامل تعداد بک لینک های دامنه، امتیاز دامنه، میزان لینک های فالو و نوفالو و … است. سایت moz نیز اطلاعاتی در مورد بک لینک ها می دهد اما باید در آن ثبت نام کنید.

 

ابزار رایگان گوگل برای سئو

 

 

در پایان:

در این محتوا سعی کردیم 13 ابزار مفید و قدرتمند گوگل برای سئو و بهینه سازی سایت را به شما معرفی کنیم. استفاده از تک تک آنها و توجه به نکاتی که به شما میدهند، می تواند راه موثری برای بهبود کسب و کار و موفقیت سایتتان شود.

 

بروزرسانی در سه شنبه, 13 مهر 1400 09:48

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo معرفی 13 ابزار رایگان گوگل برای سئو نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا