آموزش نصب گوگل آنالیتیکس جدید روی سایت

یکشنبه, 20 خرداد 1403 14:03
امتیاز شما به این مطلب
(23 رای‌ها)

نصب گوگل آنالیتیکس

 

پس از اینکه  سایت خود را راه اندازی می کنید، نیاز است در مورد سایتتان و رفتار کاربران اطلاعاتی به دست آورید. گوگل آنالیتیکس بهترین ابزاری است که گوگل برای دسترسی به اطلاعات سایت و کاربران در اختیار وبمستران قرار داده است. در این مطلب با نحوه نصب گوگل آنالیتیکس و آموزش تصویری نصب گوگل آنالیتیکس در خدمت شما هستیم.

چرا باید گوگل آنالیتیکس را برای وب سایت خود فعال کنیم؟

همانطور که گفتیم سرویس گوگل آنالیتیکس اطلاعات سایتتان را به شما نشان می دهد و کمک می کند آمارهای سایت خود را به بهترین شکل پیگیری کنید. با راه اندازی گوگل آنالیتیکس می توانید به اطلاعاتی از قبیل: میزان بازدید سایت و رفتار کاربران آن، بانس ریت یا همان نرخ پرش، کانال های ورودی کاربران به سایت، زمان ماندگاری کاربر در هر صفحه، اطلاعات کشور و شهر کاربران، علایق و سلیقه کاربران، جنسیت کاربران، مرورگرهای مورد استفاده کاربران و … دست پیدا کنید. گوگل آنالیتیکس هم مانند سرچ کنسول اطلاعات مفیدی برای بهبود سئو سایت در اختیار شما قرار می دهد. اگر هنوز سایت خود را به سرچ کنسول وصل نکرده اید، پیشنهاد می کنم محتوای ثبت سایت در سرچ کنسول را مطالعه کنید.

 

ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس

پس از نصب گوگل آنالیتیکس باید با نحوه ثبت نام در گوگل انالیتیکس آشنا شوید. برای ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس نیاز به یک حساب جیمیل دارید. اگر اکانت جیمیل ندارید ابتدا یک جیمیل ایجاد کنید و با استفاده از آن وارد حساب گوگل شوید. سرویس گوگل آنالیتیکس برای ایران تحریم است بنابراین باید از فیلتر شکن استفاده کنید. فیلترشکن خود را روشن کنید و آدرس https://www.google.com/analytics را در مرورگر خود باز کنید. در صفحه باز شده روی گزینه Sign in to Analytics کلیک کنید.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس

 

در این مرحله از فعال سازی گوگل آنالیتیکس یک صفحه نمایش داده می شود که یک سری توضیحات و خوشامدگویی دارد. روی گزینه Start measuring کلیک کنید و به مرحله بعد بروید.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس

 

در صفحه باز شده باید یک نام به دلخواه برای اکانت گوگل آنالیتیکس انتخاب کنید. نیاز نیست حتما نام سایت خود را انتخاب کنید. این قسمت نام اکانت خودتان که در آینده می توانید چند وب سایت روی آن فعال کنید.

در پایین این صفحه هم میزان دسترسی گوگل به اطلاعات شما را نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم تیک تمام گزینه ها را فعال کنید و روی Next بزنید.

ورود به گوگل آنالیتیکس

 

قسمت بعد ساخت Property است. در قسمتی که Property name با فلش مشخص شده است، یک نام اضافه کنید و در پایین کشور انتخابی را بر روی ایران قرار دهید و روی دکمه Next بزنید. برای هر وب سایت که بخواهید به آنالیتیکس وصل کنید باید یک Property جدید درست کنید.

ورود به گوگل آنالیتیکس

 

در این صفحه از آموزش استفاده از گوگل آنالیتیکس باید اطلاعات کسب و کار خود را وارد کنید. پس از انتخاب حوزه کاری و تعداد کارمندان خود، روی Next بزنید.

نصب گوگل آنالیتیکس

 

در این مرحله از ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس باید اهداف خود را مشخص کنید. پس از انتخاب گزینه مد نظر روی Create بزنید تا وارد مرحله بعد شوید.

ورود به گوگل آنالیتیکس

 

در بالای این صفحه یک کادر مشاهده می کنید که لیست کشورها را نمایش می دهد، اما متاسفانه در حال حاضرکشور ایران به دلیل تحریم در این لیست نیست؛ پس آن را بدون تغییر بگذارید. در ادامه 2 گزینه مربوط به قوانین استفاده از گوگل آنالیتیکس است که تیک آن ها را بزنید و در نهایت روی گزینه Accept کلیک کنید.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس

 

مطابق شکل زیر در این صفحه 3 گزینه پیش روی شماست که شما باید برای استفاده از سایت، گزینه web را انتخاب کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس

 

در قسمت بعد آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس، باید در بخش Website URL دامنه سایت خود را وارد کنید و در قسمت Stream name یک اسم دلخواه برای سایت خود انتخاب کنید و سپس روی Create stream کلیک کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس

 

در این قسمت با صفحه زیر رو به رو می شوید. کدی که در قسمت MEASUREMENT ID وجود دارد را کپی کنید و نزد خود نگه دارید. 

ورود به گوگل آنالیتیکس

 

با مراجعه به قسمت View tag instructions  می توانید کدهای تولید جاوا اسکریپت را مشاهده کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس

 

نحوه اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس

برای اتصال سایت به سرویس گوگل آنالیتیکس چند راه مختلف وجود دارد که ما همه آن ها را در این مطلب به شما آموزش می دهیم.

  1. استفاده از افزونه ها برای اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس

یکی از روش های ورود به گوگل آنالیتیکس نصب افزونه گوگل آنالیتیکس است. افزونه Google Analytics Dashboard for WP بهترین افزونه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس است. برای استفاده از این افزونه باید ابتدا آن را از مخزن وردپرس دانلود و فعال کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس از طریق افزونه

 

در صفحه باز شده باید این افزونه را پیدا کنید و سپس روی Settings کلیک کنید.

اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت وردپرس از طریق افزونه

 

در این قسمت روی Authorize plugin  کلیک کنید و گزینه Get Access Code را انتخاب کنید.

نحوه اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس با افزونه

 

در این مرحله به حساب جیمیل خود وارد می شوید که باید روی گزینه Allow کلیک کنید. اکنون یک کد در اختیار شماست آن را کپی کنید و به صفحه اصلی افزونه برگردید و این کد را در کادر خواسته شده وارد کنید و روی گزینه Save Access Code بزنید. اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت وردپرس از این طریق به سادگی امکان پذیر است.


اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس با افزونه

 

   

  1. قرار دادن کد در هدر سایت برای اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس

روش دیگر ، اضافه کردن کد در هدر سایت است. برای این کار نیاز به کدی دارید که در هنگام ایجاد حساب گوگل آنالیتیکس مشاهده کردید. برای دریافت دوباره این کد می توانید وارد حساب گوگل آنالیتیکس شوید و روی گزینه Admin کلیک کنید. در صفحه باز شده روی Tracking Info بزنید و سپس روی Tracking Code کلیک کنید. اکنون کد را مشاهده می کنید.

 اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت وردپرس

 

پس از کپی کردن کد در پیشخوان وردپرس روی گزینه نمایش و سپس ویرایشگر کلیک کنید. سپس header.php را در کادر جستجو وارد کنید و پس از یافتن آن روی آن کلیک کنید. اکنون باید تگ head را پیدا کنید. وقتی آن را پیدا کردید یک اینتر بزنید و کد گوگل آنالیتیکس را در اینجا پیست کنید و در نهایت گزینه به روزرسانی را بزنید. اکنون سایت شما به حساب گوگل آنالیتیکس متصل شده است. برای اضافه کردن کد در هدر سایت همانطور که قبلا گفتیم می توانید از افزونه WPCode – Insert Headers And Footers نیز استفاده کنید.

اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت وردپرس

 

  1. نصب گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

ورود به گوگل آنالیتیکس با استفاده از نصب گوگل تگ منیجر یک روش دیگر اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس است.

در قدم اول باید یک اکانت تگ منیجر بسازید، پس وارد آدرس http://Tagmanager.google.com شوید و روی گزینه Creat Account کلیک کنید.

اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت

 

 در صفحه باز شده در بخش Account Name باید نام اکانت خود را وارد کنید. در قسمت Country باید کشور را انتخاب کنید که ایران به دلیل تحریم در این لیست نیست. پس بگذارید روی همان United States بماند. سپس باید یک کانتینر برای سایت خود ایجاد کنید در Container name نام کانتینر خود را وارد کنید (دقت داشته باشید وارد کردن نام دامنه ضروری نیست) و از قسمت پایین گزینه web را انتخاب کنید، سپس روی create بزنید. توجه داشته باشید برای ایجاد کانتینر محدودیتی وجود ندارد و می توانید کانتینرهای دیگری هم برای دیگر سایت ها و برنامه های موبایل خود بسازید.

نصب گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

 

بعد از ایجاد کانتینر باید گزینه موافقت با قوانین را بزنید و سپس yes در بالای صفحه انتخاب کنید. اکنون یک تب باز می شود که کد جاوا اسکریپت در آن قرار دارد. البته در کنار اسم اکانت شما یک آیدی شناسایی کانتینر به صورت GTM-XXXX نیز قرار دارد که اگر روی آن کلیک کنید وارد صفحه نصب تگ منیجر می شوید و به کد جاوا اسکریپت دسترسی دارید.

نصب گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

در این مرحله باید این کدها را باید در قسمت Head قالب سایت خود قرار دهید. برای قرار دادن این کد ها در سایت وردپرسی می توانید وارد فایل header.php شوید و بعد از تگ های آغاز <Head> و <body> کدها را قرار دهید. روش ساده تر استفاده از افزونه WPCode – Insert Headers And Footers است. این افزونه را از مخزن وردپرس نصب کنید و کد را در بخش هدر سایت خود قرار دهید.

در مرحله بعد باید تگ گوگل آنالیتیکس را درون کانتینر ایجاد شده قرار دهید. پس وارد صفحه گوگل تگ منیجر شوید و روی New Tag و سپس Tag Configuration کلیک کنید.

اتصال گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

در صفحه باز شده باید گزینه Google Analytics: GA4 Configuration را انتخاب کنید. و پس از این در صفحه جدید باید کد Measurement ID را وارد کنید. در پایین همین صفحه قسمتی به نام Triggering وجود دارد که با کلیک روی آن باید گزینه All Page را انتخاب کنید و در نهایت save را بزنید. در بالای این صفحه که با فلش در تصویر زیر نمایش داده شده است در قسمت Untitled Tag یک اسم باید برای تگ خود انتخاب کنید. 

اتصال گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

 

اکنون باید تگی که ساختید را منتشر کنید به قسمت تگ ها در تگ منیجر بروید سپس روی گزینه Submit کلیک کنید، سپس Save را بزنید. اکنون یک پنجره نمایش داده می شود که باید روی گزینه Publish کلیک کنید. به این ترتیب اتصال گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر انجام می شود.

نصب گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

 

  1. افزودن گوگل آنالیتیکس به سایت با کد HTML

 در برخی سایت های وردپرسی، سایت های برنامه نویسی شده و یا توسط سایت ساز ها می توانید کد آنالیتیکس را به صورت دستی در سایت قرار دهید. برای این کار می توانید کد HTML آنالیتیکس را در هدر سایت خود قرار دهید. برای این کار باید کد HTML را از قسمت installation instructions در آنالیتیکس کپی کرده، سپس روی دکمه View Tag instructions بزنید تا کد GA4 را مشاهده کنید.

افزودن گوگل آنالیتیکس به سایت

 

روش اضافه کردن یک حساب جدید به گوگل آنالیتیکس

مراحل بالا برای زمانی است که هیچ حسابی متصل به سایتی در آنالیتیکس ثبت نکرده باشید یا از طرف شخص دیگری دسترسی برای شما ایجاد نشده باشد. اما اگر این موارد برایتان اتفاق افتاده باشد و بخواهید یک حساب برای یک سایت جدید در آنالیتیکس ایجاد کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

به پنل گوگل آنالیتیکس بروید و روی گزینه Admin بزنید. پس از کلیک صفحه جدیدی برای شما باز می شود. در این صفحه روی گزینه Create Account کلیک کنید. حال مراحلی که در بالا توضیح داده ایم را طی کنید تا یک حساب جدید برایتان ساخته شود.

 ایجاد حساب جدید در گوگل آنالیتیکس

 

روش دسترسی دادن دیگران به گوگل آنالیتیکس 

اگر شما یک حساب گوگل آنالیتیکس برای سایت ایجاد کرده باشید، برای اینکه علاوه بر خودتان اشخاص دیگری هم به آن دسترسی داشته باشند و اطلاعات و آمار آن را مشاهده کنند باید به آن ها اجازه دسترسی بدهید. برای اینکار باید وارد پنل گوگل آنالیتیکس شوید و به قسمت Admin بروید، در قسمت باز شده روی گزینه  Account User Management کلیک کنید، در صفحه بعد روی علامت + کلیک کنید و جیمیل فرد موردنظرتان را در این قسمت وارد کنید.

 اجازه دسترسی به دیگران در گوگل آنالیتیکس

در این قسمت می توانید میزان دسترسی هر فرد را با انتخاب گزینه ها به گوگل اعلام کنید. حتی می توانید به شخص دیگری اجازه دسترسی دادن به دیگران را بدهید، بدین ترتیب غیر از شما آن شخص هم می توانید به دیگران اجازه دسترسی به حساب گوگل آنالیتیکس شما را بدهد.

 

❔︎ سوالات متداول

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس یکی از سرویس های گوگل است که برای بررسی و آنالیز سایت و تحلیل رفتار کاربران طراحی شده است.

 

روش های اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس چگونه است؟

3 روش برای اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس وجود دارد:

  1.  اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس از طریق افزونه ها
  2. قرار دادن کد در هدر سایت برای ورود به گوگل آنالیتیکس
  3. نصب گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر

 

سخن پایانی

با مطالعه این مطلب شما یاد گرفتید چگونه حساب کاربری گوگل آنالیتیکس برای سایت خود ایجاد کنید. پس از آن به شما گفتیم چگونه سایت خود را به 3 روش رایج به گوگل آنالیتیکس وصل کنید و از اطلاعات بی نظیر آن در جهت بهبود تجربه کاربری و سئو سایت وب سایت خود استفاده کنید.

 

بروزرسانی در یکشنبه, 20 خرداد 1403 14:03

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا