معرفی بهترین فونت های فارسی برای سایت

شنبه, 19 خرداد 1403 10:43
امتیاز شما به این مطلب
(25 رای‌ها)

بهترین فونت فارسی برای سایت چیست؟

 

انتخاب بهترین فونت فارسی دغدغه همه افرادی است که به کار تولید محتوا مشغولند یا به هر صورتی با کامپیوتر و رایانه سروکار دارند. فونت های فارسی زیادی وجود دارد اما آیا همه آن ها به درد تولید محتوا سایت می خورند؟ به دلیل اهمیت فونت نوشته در بازدید مطالب سایت، تصمیم گرفتیم بهترین فونت های فارسی را به شما معرفی کنیم. در ادامه بهترین فونت ها برای سایت را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین فونت فارسی برای سایت کدامند؟

قبل از معرفی بهترین فونت فارسی برای وب سایت، می خواهم با مثالی شما را از اهمیت فونت در سایت آگاه کنم. لطفا به تصاویر زیر نگاه کنید.

بهترین فونت فارسی برای سایت

 

حالا به این مطلب اما با فونت استاندارد نگاه کنید:

بهترین فونت فارسی برای وبسایت

این دو تصویر مربوط به سایت هایی است که دوره icdl برای فرهنگیان ارائه می کنند. اما همانطور که می بینید، تصویر اول فونت مناسبی ندارد و ناخوانا است. امکان دارد کاربر به محض ورود به این سایت با دیدن سبک مبتدی نوشته ها، از آن خارج شود. حتی اگر این سایت محتوای خوبی داشته باشد اما به دلیل فونت نامناسب و غیر رسمی آن، به نظر می رسد محتوای بی ارزشی داشته باشد و کاربر تصمیم بگیرد از آن خارج شود. در نتیجه نرخ پرش سایت افزایش و تجربه کاربری کاهش پیدا می کند.

اما تصویر دوم مربوط به سایتی با همان محتوا است، با فونت خوانا و زیبا. شاید این سایت محتوای خوبی نداشته باشد و حتی محتوای آن از سایت اول بی ارزش تر باشد، اما در دید اول تجربه کاربری بهتری رقم زده است. به همین خاطر است که انتخاب بهترین فونت برای طراحی سایت بسیار مهم است.

فونت سایت شما در کنار سایر المان های سایت بر تجربه کاربری تاثیر زیادی دارد و از معیارهایی است که باعث اعتبار سایت و برند شما می شود. بنابراین سایت شما چه فروشگاه اینترنتی باشد چه سایت شرکتی، شخصی و... حتما باید فونت استاندارد، زیبا و خوانا داشته باشد و بهترین فونت ها برای طراحی سایت انتخاب کنید.

 

انتخاب بهترین فونت فارسی برای سایت

در ادامه ما لیستی از بهترین فونت های فارسی برای طراحی و تولید محتوا را بر اساس محبوبیت آن ها در وب فارسی معرفی کردیم. اما به هر حال سلیقه شما مهم است و بر اساس سلیقه خود می توانید یکی از آن ها را برای تولید محتوا انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم در رابطه با تولید محتوا سایت، مطلب چگونه تولید محتوا کنیم را مطالعه کنید.

 1. فونت ایران سنس

اولین گزینه از لیست بهترین فونت برای سایت، ایران سنس است. فونت ایران سنس یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین فونت های فارسی است. در جشنواره وب و موبایل سال 1398، فونت ایران سنس، فونت مورد استفاده بیش از 58 % سایت هایی بودند که به فینال این جشنواره رسیده بودند. این فونت برای انواع سایت های فروشگاهی، شخصی، شرکتی، خبری و … مناسب است. جالب است بدانید اکثر برند های ایرانی و سایت های معروف مثل آپارات، دیجی کالا و… از این فونت استفاده می کنند. این فونت همانطور که در تصویر زیر می بینید در وزن های مختلفی منتشر شده است اما بیشتر وب سایت های ایرانی از وزن regular آن استفاده می کنند. در حال حاضر قیمت این فونت در سایت ایران فونت 148 هزار تومان می باشد.

بهترین فونت فارسی چیست؟

 1. فونت ایران یکان

در ادامه معرفی فونت های فارسی، فونت ایران یکان که رقیب قدرتمند فونت ایران سنس است و جز زیباترین فونت های فارسی محسوب می شود را بررسی می کنیم. در سال 1394 در مرحله نهایی جشنواره وب و موبایل، بیشتر سایت های راه یافته به این مرحله از فونت ایران یکان استفاده کرده بودند. بعد از آن با روی کار آمدن فونت ایران سنس، این فونت رتبه دوم محبوبیت را از آن خود کرد. بعضی از سایت های ایرانی مثل شیپور و روبیکا از این فونت استفاده می کنند. نمونه این فونت را در تصویر زیر می بینید. این فونت هم به قیمت 148 هزار تومان در سایت ایران فونت عرضه می شود.

برترین فونت فارسی ایرانی

 1. فونت وزیر

فونت وزیر یکی از بهترین فونت های فارسی برای تولید محتوا است که به صورت رایگان در اختیار کاربران و وبمستران قرار گرفته است و از اعداد فارسی هم پشتیبانی می کند. این فونت در نسخه های مختلفی ارائه شده است و در هر بروزرسانی بهتر شده است. 

بهترین فونت برای سایت

 1. فونت شبنم

یکی دیگر از بهترین فونت های فارسی رایگان، فونت شبنم است. فونت شبنم بر پایه فونت وزیر ساخته و به صورت رایگان هم عرضه شده است. سازنده این فونت گفته است در طراحی آن از فونت ایران یکان هم الهام گرفته است.

 

 1. فونت دانا

یکی از فونت های جدید در وب فارسی فونت دانا است که بیش از ده وزن مختلف دارد. این Font جلوه خاص و متمایزی از سایر فونت ها دارد. البته این فونت رایگان نیست. اگر به دنبال انتخاب بهترین فونت برای وب سایت خود هستید، فونت دانا گزینه مناسبی است.

بهترین فونت برای وبسایت

 1. فونت انجمن

فونت انجمن یکی از بهترین فونت های فارسی برای وبسایت است که توسط انجمن طراحان گرافیک طراحی شده است. این فونت برای فتوشاپ و طراحی عکس نوشته و بنر هم مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت این فونت این است که از اعداد فارسی و حروف انگلیسی هم پشتیبانی می کند. این فونت فارسی برای طراحی سایت با خوانایی عالی و جذابیت بالا توانسته است، محبوبیت زیادی کسب کند.

معرفی فونت فارسی برای طراحی سایت

 1. فونت ایران سنس دست نویس

فونت ایران سنس دست نویس یکی دیگر از فونت های معروف فارسی و بهترین فونت های فارسی برای سایت است که همانطور از اسمش پیداست ظاهری شبیه به ایران سنس دارد اما به صورت دست نویس. شمایل این فونت به خط خوشنویسی نزدیک است.

بهترین فونت فارسی

 1. فونت نوتو کوفی

فونت نوتو کوفی یکی از فونت های رایگان است که توسط گوگل برای عرب زبانان طراحی شده است. این فونت به دلیل ظاهر خاصش بیشتر مورد استفاده طراحان گرافیک قرار گرفته است. 

 

 1. فونت فرهنگ

یکی دیگر از بهترین فونت های فارسی برای طراحی سایت فونت فرهنگ است. فونت فرهنگ در دو نسخه farhang و farhang sharp ارائه شده است. این فونت فارسی برای وبسایت به غیر از حروف فارسی، از حروف انگلیسی، عربی، اردو و کردی هم پشتیبانی می کند. اکثر سایت ها از این فونت در دکمه های اقدام به عمل CTA استفاده می کنند.

بهترین فونت فارسی برای طراحی سایت

 1. فونت ایران شارپ

اگر جز کسانی هستید که عادت به استفاده از فونت های نازنین، زر، میترا و شبیه به این ها دارید، فونت ایران شارپ مخصوص شماست. این فونت معروف فارسی ظاهری مشابه با فونت های گفته شده دارد زیرا با هدف بهینه سازی فونت های قدیمی ایجاد شده است. این فونت امکان فارسی سزی اعداد را فراهم کرده است. فونت ایران شارپ در 5 وزن ارائه شده است که تمامی این وزن ها با هم همپوشانی کامل دارند. یعنی اینکه با تغییر وزن این فونت ها تغییری در پاراگراف بندی ها اتفاق نمی افتد.

در ادامه برترین فونت های فارسی بر اساس کاربردشان را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

فونت های مناسب رابط کاربری (سایت، اپلیکیشن)

 • فونت یکان بخ
 • فونت راوی
 • فونت پلاک
 • فونت کوک

فونت های مناسب تیترهای محتوا

 • فونت ری
 • فونت دوران
 • فونت یکان بخ
 • فونت پیدا 

فونت های مناسب متن محتوا

 • فونت دیباج
 • فونت فرهنگ
 • فونت انجمن
 • فونت پیدا

 

چگونه فونت سایت را تغییر دهیم؟

تا اینجا تلاش کردیم بهترین فونت های فارسی را به شما معرفی کردیم. حال به این مسئله می رسیم که چگونه فونت سایتمان را تغییر دهیم؟ پاسخ این سوال به سیستم مدیریت محتوای سایت شما بستگی دارد. اگر سایت شما از طریق کدنویسی طراحی شده است، کمی دردسر ساز است و باید از طریق کد های css قالب فونت مورد نظر خود را اعمال کنید.

اگر سایت شما با سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس طراحی شده است، باید فایل دانلود شده فونت را در هاست آپلود کنید و سپس آدرس دقیق آن را طبق قطعه کد زیر در فایل css قالب قرار دهید:

@font-face {
font-family: 'نام فونت';
src: url('/مسیر فونت روی هاست.eot') format('eot'),
url('مسیر فونت روی هاست.woff') format('woff'), 
url('مسیر فونت روی هاست.ttf') format('truetype');
}

اما راه ساده تر انتخاب فونت برای طراحی سایت؛ اگر از سایت ساز و فروشگاه ساز وب پویا استفاده کرده اید، کار شما آسان است، تنها با چند کلیک می توانید فونت پیش فرض سایت خود را تغییر دهید. اکثر این فونت ها توسط وب پویا خریداری شده است و به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. به این ترتیب به انواع فونت های فارسی دسترسی خواهید داشت. کافی است با بخش پشتیبانی وب پویا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

بهترین فونت های انگلیسی برای سایت

علاوه بر فونت فارسی وب، در طراحی سایت چند زبانه انتخاب فونت انگلیسی بسیار مهم است. زیرا کاربران سایر کشورها هم باید از فونت و ظاهر سایت شما رضایت داشته باشند. در انتخاب فونت انگلیسی به این نکته دقت داشته باشید که اگر کاربر تنها یک کلیک کرد و فونت به صورت پیش فرض از یک زبان به زبان دیگر عوض شد، ممکن است سایت شما بهم بریزد. پس در انتخاب فونت انگلیسی برای سایت خود خیلی دقت کنید. در زیر لیست بهترین فونت های انگلیسی برای وبسایت آورده شده است:

 • Circular
 • Plantin
 • Carlson
 • Galano Grotesque
 • Filson
 • Galano Grotesque
 • Equip
 • Lasiver

 

❔︎ سوالات متداول

بهترین فونت فارسی برای سایت کدام است؟

فونت های ایران سنس، ایران یکان، وزیر، شبنم ، دانا و فرهنگ بهترین فونت های فارسی برای سایت هستند.

 

اهمیت انتخاب بهترین فونت برای سایت چیست؟

یکی از المان های تاثیرگذار اولیه سایت در نگاه کاربر، فونت سایت است. اگر سایت شما فونت خوبی نداشته باشد و نوشته های آن به شکلی ناخوانا نوشته شده باشد، کاربر از سایت شما خارج می شود و ترافیک سایتتان پایین می آید.

 

سخن پایانی

زیبایی و خوانایی فونت مناسب سایت در نوشته های سایت بسیار مهم است. اگر مطالب سایتتان با فونت مناسبی نوشته نشده باشند، کاربران رغبتی به خواندن آن ها پیدا نمی کنند و از سایت شما خارج می شوند، بدین ترتیب نرخ پرش سایت شما بالا می رود. به دلیل اهمیت فونت در سئو سایت در این مطلب بهترین فونت های فارسی برای سایت را برای شما معرفی کردیم، تا بتوانید در تولید محتوای سایتتان از آن استفاده کنید. از بهترین فونت های فارسی برای تولید محتوا، طراحی، سایت و .. می توانید استفاده کنید.

 

بروزرسانی در شنبه, 19 خرداد 1403 10:43

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا