نوروز 1402

آموزش سئو به زبان ساده ( صفر تا صد)

شنبه, 27 اسفند 1401 16:28
امتیاز شما به این مطلب
(15 رای‌ها)

آموزش سئو به افراد مبتدی 

 

به کمک پیاده سازی اصول سئو در سایت می توانید علاوه بر جذب مخاطب بیشتر، نظر گوگل را نیز به سایت خود جلب کنید. اگر در حال حاضر صاحب وب سایتی هستید یا به حوزه وب علاقه ای دارید، پیشنهاد می کنیم، آموزش سئو از پایه را شروع کنید. با یادگیری سئو نه تنها می توانید خودتان سایتتان را بهینه کنید، بلکه می توانید به عنوان یک سئوکار حرفه ای نیز به کسب درآمد مشغول شوید. در ادامه آموزش سئو صفر تا صد را برای شما آماده کرده ایم.

سئو چیست؟

سئو یا Search Engine Optimization به بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو گفته می شود. اما منظور از بهینه سازی سایت چیست؟ منظور از بهینه سازی سایت برای گوگل، این است که وب سایت شما با جستجو کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاریتان در صفحه اول گوگل دیده شود.

 

چرا باید سئو را یاد بگیریم؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که طراحی سایت به تنهایی برای پیشرفت کارشان و جذب مشتری کافی است. اما این تصور از پایه غلط است؛ چرا که وب سایت های تازه تاسیس دقیقا مانند فروشگاهی در خیابان خلوت هستند. برای دیده شدنشان توسط کاربران باید اقداماتی روی سایت انجام شود. این اقدامات در سئو و بهینه سازی سایت خلاصه خواهد شد.

در نتیجه می توان اینطور گفت که یادگیری سئو مزایای زیر را برای شما خواهد داشت:

 • میتوانید از آن به عنوان یک شغل پر درآمد استفاده کنید
 • می توانید خودتان بدون نیاز به یک سئوکار، سایتتان را سئو کنید
 • می توانید به عنوان یک مشاور سئو فعالیت کرده و کسب درآمد داشته باشید

 

سر فصل های آموزش صفر تا صد سئو رایگان

در ادامه در 12 فصل مجزا با آموزش سئو به زبان ساده با ما همراه باشید.

 

فصل اول

آموزش سئو داخلی

فصل دوم

آموزش سئو خارجی

فصل سوم

آموزش سئو تکنیکال

فصل چهارم

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول

فصل پنجم

معرفی نقشه سایت به گوگل

فصل ششم

آموزش سرچ کنسول

فصل هفتم

آموزش استراتژی محتوا

فصل هشتم

چگونه تولید محتوا کنیم

فصل نهم

آموزش گرفتن بک لینک

فصل دهم

افزایش سرعت سایت وردپرسی

فصل یازدهم

سئو سایت وردپرسی

فصل دوازدهم

سئو فروشگاه اینترنتی

 

آموزش سئو به زبان ساده

پس همانطور که گفتیم یادگیری سئو می تواند برای شما مزایای زیادی داشته باشد؛ حتی اگر صاحب وب سایتی هم نباشید، بازهم می توانید از طریق آموزش سئو مبتدی درآمد بالایی را تجربه کنید. اما برای یادگیری سئو، بهتر است اموزش سئو از پایه را شروع کنید. در ادامه تلاش کرده ایم تا سئو را به زبان ساده به شما آموزش بدهیم.

 

موتور جستجو چیست؟

اموزش سئو از پایه

اولین چیزی که یک فرد مبتدی در آموزش صفر تا صد سئو سایت باید بداند، این است که موتور جستجو چیست و چطور کار می کند؟ در واقع او باید عملکرد آن را درک کند تا بتواند در مواجهه با موارد مختلف، بهترین تصمیم را بگیرد.

موتور جستجو وظیفه دارد تا تمامی اطلاعات سطح وب را جمع آوری کرده و با توجه به جستجو کاربران، به آنها نشان دهد. موتورهای جستجو همواره تلاش می کنند تا بهترین نتایج را به کاربران نشان دهند؛ در این بین گوگل به سبب الگوریتم های پیشرفته ای که دارد، توانسته نسبت به سایر موتور های جستجو موفق تر عمل کند.

 

یادگیری اصطلاحات رایج سئو

گام اول در اموزش سئو از پایه، یادگیری اصطلاحات رایج سئو است. زمانی شما می توانید تسلط کامل روی تکنیک های سئو داشته باشید که بتوانید تمامی اصطلاحات آن را به خوبی بشناسید. در این باره پیشنهاد می کنیم مطلب " اصطلاحات رایج در سئو " را حتما مطالعه کنید.

در این مطلب سعی میکنیم تکنیک های اساسی را به شما یاد بدهیم، به همین دلیل بهتر است پیش از مطالعه آن، مطلب معرفی شده را حتما بخوانید.

 

شناخت انواع کلمات کلیدی و نحوه پیدا کردن آنها

گام دوم و بسیار مهم در آموزش سئو به زبان ساده، شناخت انواع کلمات کلیدی و نحوه پیدا کردن آنها است. اما کلمه کلیدی چیست؟ کلمات کلیدی عبارات پر سرچی هستند که در حوزه های مختلف توسط کاربران در سطح وب جستجو می شوند. 

کلمات کلیدی این امکان را به شما می دهند تا بتوانید در نتایج جستجو دیده شده و رتبه بهتری را کسب کنید. 

انواع کلمه کلیدی

اگزکت مچ (Exact Match)

کلمه کلیدی اصلی و هدف شما است که قصد دارید سایتتان را روی آن سئو کنید؛ به عنوان مثال کلمه کلیدی این محتوا، آموزش سئو به افراد مبتدی است.

برود مچ (Broad Match) 

این نوع کلمه کلیدی، در واقع ترکیب عبارت کلیدی + پسوند یا پیشوند است. به عنوان مثال دوره اموزش سئو از پایه یک برود مچ خواهد بود.

کلمات کلیدی بلند (Long Tail Keyword) 

کلمات کلیدی طولانی یا لانگ تیل، عبارات طولانی هستند که اصولا رقابت کمتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه دارند. استفاده از این کلمات برای سایت های تازه تاسیس به شدت پیشنهاد می شود؛ چرا که رقابت در این عبارات کمتر بوده و می توان در زمان کوتاه تری در آنها رتبه گرفت.

کلمات کلیدی lsi یا هم مفهوم (Latent Semantic Indexing) 

کلمات کلیدی lsi کلماتی هستند که بیانگر یک مفهوم خاص می باشند. به عنوان مثال موضوع اصلی این محتوا آموزش سئو به زبان ساده است؛ در این صورت گوگل انتظار دارد که عباراتی مانند سئو چیست، سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و … در آن دیده شود.

 

اما چطور کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

روش های مختلفی برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارد که به صورت خلاصه در ادامه به شما خواهیم گفت. اما شما می توانید نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی را به صورت کامل در مطلب " چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟ " مطالعه کنید.

 • استفاده از پیشنهادات گوگل
 • استفاده از ابزارهای مختلف پیدا کردن کلمات کلیدی
 • بررسی سایت رقبا

 

یادگیری انواع روش های سئو سایت

آموزش سئو به زبان ساده

مرحله بعدی از اموزش سئو از پایه، یادگیری انواع روش های سئو سایت است. سئو و بهینه سازی سایت با توجه به عواملی به چندین بخش تقسیم می شود. نکته قابل توجه این است که پیاده سازی تمامی روش های سئو روی سایت می تواند به بهبود وضعیت و ارتقا رتبه سایت کمک کند.

 

سئو کلاه سفید

یکی از انواع روش های سئو در آموزش سئو به زبان ساده، سئو کلاه سفید است. سئو کلاه سفید اقداماتی است که شما به کمک آن می توانید رتبه سایتتان را به صورت طبیعی در گوگل ارتقا دهید. در واقع در این روش شما با توجه به قوانین گوگل یک سایت را اداره می کنید و از تکنیک هایی که رتبه سایتتان را به سرعت افزایش می دهد، استفاده نخواهید کرد. تنها تکنیکی که در سئو کلاه سفید به کار می گیرید، تولید محتوای یونیک و کاربرپسند است.

اما لازم است بدانید که رتبه گرفتن به کمک این روش، زمان زیادی را نیاز دارد. علاوه بر تولید محتوا یونیک، استفاده از تکنیک های دیگر اما در محدوده قوانین گوگل نیز می تواند در رتبه سایت تاثیر گذار باشد:

 • لینک سازی داخلی و خارجی
 • بهبود سئو فنی سایت

 

سئو کلاه سیاه

در مقابل سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه را خواهیم داشت. در این روش، شما تلاش می کنید تا با دور زدن قوانین گوگل، رتبه سایتتان را ارتقا بدهید. استفاده از این روش می تواند در یک مدت زمان کوتاه شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. اما باید بدانید که دیر یا زود الگوریتم های گوگل استفاده از این تکنیک ها را تشخیص داده و شما را جریمه می کنند.

 

سئو کلاه خاکستری

اما از بین روش های سئو سایت، سئو کلاه خاکستری کم دردسرترین روش سئو سایت است. این روش که اصولا تمامی سایت های سطح وب از آن استفاده می کنند، می تواند با ریسک کمتری شما را به نتیجه دلخواهتان برساند.

اما سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که کدام یک از این روش ها بهتر است؟

همانطور که گفتیم سئو کلاه سفید بسیار زمانبر بوده و در مقابل سئو کلاه سیاه نیز خطرات زیادی را برای سایت خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای بهینه سازی سایتتان، از سئو کلاه خاکستری استفاده کنید. اما به این نکته توجه کنید که در صورت زیاده روی کردن در سئو کلاه خاکستری، ممکن است به جرم انجام تکنیک های سئو کلاه سیاه جریمه شوید.

 

تولید محتوای حرفه ای برای سایت

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، پیدا کردن کلمات کلیدی یکی از اصلی ترین اقداماتی است که باید در زمان سئو سایت انجام دهید. پس از آنکه به خوبی یاد گرفتید چطور بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید، اکنون باید آنها را در سایت خود استفاده کنید. برای استفاده از کلمات کلیدی هدف، باید تولید محتوا را اصولی یاد بگیرید. یک سئوکار حرفه ای به خوبی می داند که برای هر کلمه چه محتوایی و با چه سبکی نیاز است. 

اما در ابتدا از آموزش سئو به زبان ساده بهتر است شما را با انواع محتوا آشنا کنیم:

محتوای آسمان خراش یا Skyscraper

محتوای آسمان خراش به محتوایی گفته می شود که همه چیز را در مورد یک موضوع بیان می کند. در واقع می توان این محتوا را به نوعی آسمان خراش دانست. اما محتوای آسمان خراش برای چه موضوعاتی مناسب است؟

در سال های گذشته یکی از تکنیک های بهبود رتبه سایت در گوگل، نوشتن محتواهای آسمان خراش بود. اما در حال حاضر الگوریتم های گوگل می توانند این موضوع را تشخیص بدهند که محتوای نوشته شده مطالب مفیدی دارد یا خیر؟ به همین دلیل اگر موضوع محتوای شما آموزشی بوده یا رقبای صفحه اول نیز آن را آسمان خراش نوشته اند، پیشنهاد می کنیم شما نیز از این روش استفاده کنید.

اما یادتان باشد که نوشتن محتوای طولانی و بی هدف، نه تنها کاربر را خسته می کند، بلکه می تواند نظر گوگل را نسبت به سایت شما نیز منفی کند.

 

محتوای خوشه ای

محتوای خوشه ای شیوه ای از تولید محتوا برای سایت است که در این روش یک محتوا به عنوان محتوای اصلی و مادر و محتواهای دیگر به عنوان محتوای فرعی نوشته می شوند. به عنوان مثال ما در سایت خودمان محتوای " سئو چیست؟ " را به عنوان محتوای مادر و اصلی نوشته و موضوعات دیگری که در مورد انواع روش های سئو سایت و … است را به عنوان محتواهای زیر شاخه در نظر گرفته ایم.

اکنون که انواع محتوا را شناختید، باید نحوه تولید محتوای اصولی را یاد بگیرید. 

 

لینک سازی داخلی سایت

آموزش سئو به افراد مبتدی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در آموزش سئو صفر تا صد، لینک سازی داخلی می باشد. منظور از لینک سازی، اتصال دو یا چند صفحه به یکدیگر است. اما پیش از آنکه با لینک سازی داخلی آشنا شوید، ابتدا بهتر است بدانیم که انکر تکست چیست؟ انکر تکست در واقع متنی است که به کمک آن به سایت یا صفحه دیگری لینک می دهیم. انکر تکست ها انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به شرایط، مورد استفاده قرار میگیرند. 

می توان گفت اصلی ترین مرحله در زمان لینک سازی، انتخاب درست انکر تکست است. برای انتخاب انکر تکست به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • انکر تکستی که انتخاب می کنید باید با موضوع صفحه هدف مرتبط باشد
 • هر صفحه از سایت باید انکر تکست مجزا داشته باشد
 • در جای مناسب از انکر تکست برای لینک سازی استفاده شود

اکنون که با انکر تکست آشنا شدید، می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد لینک سازی داخلی سایت به شما بدهیم. منظور از لینک سازی داخلی سایت، برقراری ارتباط بین صفحات مختلف یک سایت است. اما این کار چه مزایایی دارد؟

از اصلی ترین مزایای لینک سازی داخلی، می توان به درک بهتر گوگل از صفحات مختلف سایت و افزایش سرعت ایندکس سایت اشاره کرد. زمانی که ربات های گوگل برای بازدید از یک صفحه به سایت شما مراجعه می کنند، در زمان خزش با لینک صفحات دیگر نیز مواجه شده و آنها را نیز ایندکس می کنند.

از طرفی با لینک سازی داخلی، شما به کاربر کمک کرده اید تا محتواهای مورد نیاز و تکمیل کننده را نیز مطالعه کند. کاری که دقیقا ما در این محتوا انجام داده ایم.

 

لینک سازی خارجی برای سایت

مرحله دیگر از آموزش صفر تا صد سئو، لینک سازی خارجی است. لینک سازی خارجی، به لینک هایی گفته می شود که از سایت های دیگر به سایت شما داده میشود. اما این نوع لینک سازی چه مزایایی دارد؟

بهتر است با یک مثال شما را با اهمیت لینک سازی خارجی آشنا کنیم؛ زمانی که گوگل سایت های مختلف را بررسی می کند، به لینکی که به سایت شما هدایت می شود نیز برخورد خواهد کرد. در نتیجه اینطور برداشت می کند که سایت شما توسط وب سایت های دیگر مورد تایید بوده است؛ در نتیجه ارزش و اعتبار خاصی را به شما می دهد. حال هر چه وب سایتی که به شما لینک داده است، با کیفیت تر و معتبر تر باشد، قاعدتا ارزش لینک او نیز بیشتر خواهد بود.

پس در کنار تمامی موارد گفته شده، لینک سازی خارجی نیز باید به صورت اصولی روی سایت انجام شود. 

 

در پایان

در این مطلب سعی کردیم آموزش سئو به افراد مبتدی به تا حد امکان در اختیار شما قرار بدهیم. همانطور که گفتیم یادگیری سئو نه تنها می تواند شما را به درآمد زیادی برساند، بلکه می تواند برای سایتتان نیز مفید باشد. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم حتما برای اموزش سئو از پایه، اقدام کنید.

 

بروزرسانی در شنبه, 27 اسفند 1401 16:28

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا