دیجیتال مارکتینگ چیست؟ همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

چهارشنبه, 29 آذر 1402 11:17
امتیاز شما به این مطلب
(21 رای‌ها)

همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ سوالی که این روزها اکثر صاحبین مشاغل با آن روبرو می شوند. در این مطلب به بررسی مباحثی همچون معنی دیجیتال مارکتینگ، اهمیت دیجیتال مارکتینگ، تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سئو می پردازیم و در نهایت همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ را خواهیم گفت.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده، بازاریابی از طریق اینترنت است. زمانی که شما به معرفی کسب و کار از طریق شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو، ایمیل مارکتینگ و … می پردازید، در واقع در حال استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای بازاریابی هستید.

نیل پتل یکی از بهترین دیجیتال مارکترهای جهان در تعریف دیجیتال مارکتینگ می گوید: به هرگونه بازاریابی خدمات و محصولات که توسط دستگاه های الکترونیکی انجام می شود، دیجیتال مارکتینگ می گوییم.

 

 

شرکت دیجیتال مارکتینگ چیست؟

همانطور که گفتیم دیجیتال مارکتینگ به معنای بازاریابی از طریق اینترنت است؛ اما دیجیتال مارکتینگ حوزه گسترده ای است و بعضی از شاخه های آن بسیار تخصصی است، بنابراین باید توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود. شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که به آنها شرکت دیجیتال مارکتینگ گفته می شود.

 

اهمیت بازاریابی دیجیتال

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا باید دیجیتال مارکتینگ انجام دهید؟ پاسخ بسیار واضح است، شما با دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را به افراد بیشتری با کمترین هزینه نسبت به تبلیغات سنتی معرفی کنید. همچنین امکان تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و مدیریت هدفمند آنها، در دیجیتال مارکتینگ بیشتراست.

 

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ

در ادامه به بررسی 8 مزیت دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

 

1. دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی آفلاین مقرون به صرفه است

در دیجیتال مارکتینگ این امکان فراهم است تا مبلغ هزینه برای تبلیغات را در صورت عدم بازدهی، کاهش دهید. اما در تبلیغات سنتی چنین امکانی وجود ندارد. برای مثال اگر از تبلیغات بیلبورد نتیجه دریافت نکنید، هزینه بایستی به طور ثابت پرداخت شود.
توسط دیجیتال مارکتینگ می توانید، روشهای مختلف بازاریابی را امتحان کرده تا به نتیجه دلخواهتان دسترسی پیدا کنید. برای مثال در صورتی که از تولید محتوای اینستاگرام بازدهی خوبی دریافت نکردید، می توانید از تبلیغات کلیکی بهره برداری کنید. در نتیجه توسط دیجیتال مارکتینگ امکان مدیریت بودجه و امتحان روشهای مختلف وجود دارد.

 

2. امکان دسترسی به مشتریان هدف وجود دارد

در تبلیغات تلویزیون، بیلبورد، روزنامه و … امکان کنترل افرادی که تبلیغ شما را مشاهده میکنند وجود ندارد. اما دیجیتال مارکتینگ این امکان را فراهم کرده تا بتوانید، مشتریان هدف خود را پیدا کرده و کسب و کارتان را تبلیغ کنید.
شما می توانید با پیاده سازی استراتژی های مختلف سئو، کسب و کار خود را به کاربرانی معرفی کنید که در گوگل حوزه کاری شما را سرچ می کنند. به این ترتیب امکان تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل افزایش می یابد.

دیجیتال مارکتینگ مشتریان هدف

3. امکان اندازه گیری تاثیر دیجیتال مارکتینگ وجود دارد

یکی از مهم ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ، امکان اندازه گیری تاثیر تبلیغات به کمک میزان کلیک،میزان ماندگاری کاربر در صفحه، بازدیدها و اشتراک گذاری است. در صورتی که در تبلیغات سنتی چنین امکانی وجود ندارد.

برای مثال با پخش تراکت برای کسب و کارتان نمی توانید متوجه شوید، چه مقدار از مشتریان توسط تراکت به کسب و کار شما مراجعه کرده اند. به این ترتیب با کمک دیجیتال مارکتینگ می توان، میزان بازگشت سرمایه را اندازه گیری کرد.

 

4. امکان پیشرفت نسبت به رقبا توسط دیجیتال مارکتینگ وجود دارد

دیجیتال مارکتینگ این امکان را فراهم کرده تا کسب و کارهای کوچک نیز امکان پیشرفت نسبت به رقبای خود را داشته باشند. برای مثال می توانید یک سایت برای کسب و کار خود راه اندازی کنید. سپس با کمک کلمات کلیدی مرتبط به تولید محتوا بپردازید تا در اولین لینک نتایج جستجو نمایش داده شوید. در این شرایط معیار گوگل میزان بزرگ بودن یک کسب و کار نیست، بلکه میزان کیفیت و کاربر پسند بودن آن است.

همچنین تبلیغ برای کسب و کار کوچکتان از طریق اینفلوئنسرها، در شبکه های اجتماعی نیز نتیجه خوبی به همراه دارد.

دیجیتال مارکتینگ پیشرفت نسبت به رقبا

5. ایجاد فرصت شغلی متنوع

بازار کار دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده بوده؛ به طوری که افراد مختلف می توانند به راحتی و حتی از منزل نیز در این حوزه فعالیت کرده و به کسب درآمد مشغول شوند. 

 

6. پیشرفت آسان به کمک بازاریابی دیجیتال

فعالیت در شبکه های اجتماعی که یکی از شیوه های بازاریابی دیجیتال است، این امکان را به شما میدهد تا محصولات و خدماتتان را بهتر به مردم معرفی کنید. ضمن اینکه از این طریق می توانید مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

 دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

 

7. روش آسان ایجاد کسب و کار خلاق

امروزه با استفاده از شبکه های اجتماعی مثل: اینستاگرام، یوتیوب، لینکدین و حتی ساخت سایت می توان به راحتی کسب و کاری خلاقانه در فضای مجازی راه اندازی کرد. پس از ایجاد کسب و کار می توان با برنامه ریزی یک استراتژی مناسب، کانال های بازاریابی خوبی را را برای رسیدن به مخاطبان هدف و مشتریان شناسایی کرد.

 

8. کسب مهارت های جدید

پس از یادگیری مهارت های مورد نیاز برای دیجیتال مارکتینگ، می توانید با مهارت های دیگری هم آشنا شوید اگر در یک زمینه تخصص دارید، برای موفقیت لازم است در شاخه های دیگری هم مهارت داشته باشید. شما می توانید در هر زمینه ای که تخصص دارید فعالیت کنید و در کنار ارتقای مهارت های قبلی مهارت های تازه هم یاد بگیرید و یک متخصص همه کاره بشوید.

 

تاثیر دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار چیست؟

ابزارهای مختلفی وجود دارد که توسط آنها می توانید، میزان بازدید صفحات، مدت زمان حضور کاربران و دستگاهی که با آن به سایت مراجعه می کنند را بررسی کنید. با اطلاع از وضعیت فعلی سایتتان می توانید، استراتژی های جدیدی برای تبلیغات سایت خود در نظر بگیرید.

در بازاریابی و فروش سنتی بایستی با کاربران به صورت حضوری ارتباط برقرار کنید. اما بازاریابی دیجیتال این امکان را فراهم می کند تا سلیقه کاربر را پیش از خرید شناخته و آنها را به سایت خود دعوت کنید.
بازاریابی و فروش در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنند؛ در حقیقت بازاریابی راهی برای افزایش فروش است.

اکثر برندهای معروف و معتبر برای کسب و کار خود یک سایت راه اندازی کرده اند و یا در یکی از شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. برای ارتقا و حفظ جایگاه فعلی کسب و کارتان به تبلیغات نیاز دارید. دیجیتال مارکتینگ این امکان را فراهم می کند تا به صورت خلاقانه و با هر میزان بودجه، کسب و کار خود را تبلیغ کنید.

بازاریابی سنتی یا دیجیتال مارکتینگ

 

انواع روش های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ انواع مختلفی دارد که هر کسب و کاری متناسب با هدف و بودجه مورد نظرش آن را انتخاب می کند.در مطلب بهترین روش های دیجیتال مارکتینگ به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

 

1. بهینه‌ سازی موتور جستجو (SEO)

حتما شما برای خرید محصول یا خدمتی در گوگل سرچ کرده اید. الگوریتم های گوگل همواره بهترین سایت ها را در اولین نتایج نمایش می دهند. سئو به شما کمک می کند تا وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.
سئو و بهینه سازی سایت این امکان را فراهم می کند تا بتوانید، با کلمات کلیدی دلخواهتان در صفحه اول گوگل به کاربرانتان نشان داده شوید. در ابتدا بایستی سئو داخلی و خارجی سایت خود را افزایش دهید.

  •  سئو داخلی اقداماتی است که درون یک سایت و به منظور بهبود تجربه کاربری صورت می گیرد.
  • سئو خارجی اقداماتی است که در خارج از سایت و به منظور افزایش اعتبار سایت انجام می شود.

سئو یکی از موثر ترین روشهای تبلیغ کسب و کارتان است، اما بایستی برای رسیدن به نتیجه صبر و حوصله به خرج دهید. در مطلب " افزایش سئو سایت " می توانید تکنیک های کاربردی برای بهبود سئو سایت را مطالعه کنید.

 

2. ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

تمامی کاربران برای استفاده از گوگل نیاز به ساخت ایمیل دارند. بنابراین ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روشهای دسترسی به مخاطبان هدف است. شما می توانید توسط ایمیل مارکتینگ کاربران را از پیشنهاد های ویژه کسب و کار خود مطلع کنید.
همچنین ایمیل مارکتینگ این امکان را فراهم کرده تا مشتریان فعلی خود را از دست ندهید و ارتباط خود را با آنها حفظ کنید. شما می توانید برای بازاریابی به کمک ایمیل، از بانک ایمیل استفاده کرده و در زمان های مختلف ایمیل گروهی ارسال کنید.

همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

3. بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یکی دیگر از بهترین روشهای تبلیغات اینترنتی، بازاریابی محتوا است. در این روش شما به کمک تولید محتوا، محصول و خدمات خود را به مشتریان معرفی می کنید. در این روش از بازاریابی بهتر است بجای ذکر ویژگی های محصولتان، از تاثیر استفاده آن در زندگی مشتریان صحبت کنید.

از مزایای بازاریابی محتوا می توان به جلب اعتماد کاربران، برندسازی و تبدیل شدن سایت شما به مرجع اشاره کرد. بازاریابی محتوا انواع مختلفی همچون ویدیویی، تصویری، متنی، صوتی و اینفوگراف دارد. در مطلب " استراتژی محتوا چیست؟ " در مورد نحوه نوشتن استراتژی محتوایی و بازاریابی آن صحبت کرده ایم.

 

4. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

امروزه افراد بیشتر زمان خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. شما میتوانید با در نظر گرفتن بودجه ای در خصوص شبکه اجتماعی، کسب و کار خود را توسط افراد تاثیر گذار تبلیغ کنید. بنابراین از تاثیر شبکه های اجتماعی غافل نشوید. با مطالعه مطلب " اینستاگرام مارکتینگ چیست؟ " می توانید روش های زیادی را برای بازاریابی شبکه های اجتماعی یاد بگیرید.

دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار

5. بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

در این روش از دیجیتال مارکتینگ نحوه ارتباط شما با مشتری در ذهن افراد باقی می ماند. بازاریابی درونگرا این امکان را فراهم می کند تا حس اعتماد و صمیمیت را در مشتری بوجود آورید. به این ترتیب امکان هدایت مشتری به عمل موردنظرتان فراهم می شود.
بازاریابی درونگرا در 3 مرحله انجام می شود:

  • جذب مشتری: به کمک تولید محتوای کاربردی و مفید، مشتری به کسب و کارتان جذب می شود.

  • تعامل با مشتری: سپس لازم است به  مخاطب بگویید، محصول یا خدمت شما در زندگی او چه تاثیری می گذارد.

  • پشتیبانی مشتری: در این مرحله بایستی پشتیبانی و هدایت های لازم برای رساندن مشتری به هدف نهایی را انجام دهید.

 

6. بازاریابی کلیکی و PPC

از دیگر روشهای بازاریابی، استفاده از سرویس تبلیغات گوگل است. در این روش به ازای هر کلیک که کاربران روی تبلیغ شما انجام دهند، هزینه دریافت می شود. به این ترتیب در کنار تبلیغ شما عبارت AD قرار می گیرد و مخاطبین متوجه تبلیغ می شوند. در این نوع تبلیغ این امکان فراهم است تا کلمه کلیدی هدف خود را مشخص کرده و به این ترتیب نوع کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید.

در تبلیغات PPC میزان هزینه و ورودی یکسان است. همچنین امکان مشخص نمودن ارزش و قیمت برای هر کلیک وجود دارد. این روش از تبلیغات برای کسب و کارهای کوچک بسیار مناسب است؛ زیرا هزینه کمتری داشته و امکان دیده شدن توسط کاربران افزایش می یاید.

 

7. بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)

در بازاریابی وابسته که افیلیت مارکتینگ نیز گفته می شود، یک طرف از معامله شما هستید که می خواهید محصولات خود را بفروشید و مشتریان زیادی جذب کنید. در طرف دیگر افرادی که به دیده شدن شما توسط مشتریان بیشتر کمک می کنند و در ازای فروش محصولاتتان از شما هزینه ای دریافت می کنند.
برای مثال سیستم چند فروشندگی چنین امکانی را فراهم کرده تا بتوانید، محصولات خود را بفروشید و در ازای فروش محصول، مبلغی را به عنوان کمیسیون پرداخت کنید. به این ترتیب به وسیله اعتبار و بازدید زیاد چنین سایت هایی، فروش شما نیز افزایش می یابد.

 

8. روابط عمومی آنلاین (Online PR)

یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ، برقراری ارتباط با کاربران در فضای  مجازی است. همچنین شما می توانید با تولید محتوای کاربردی، پاسخ به سوالات کاربران، سرگرم کردن کاربران و … ارتباطات خود را قوی کنید. قطعا چنین کسب و کارهایی در ذهن مخاطبان ماندگار تر است.

 

9. محتوای حمایت شده (Sponsored Content)

در بازاریابی محتوای حمایت شده، از کسب و کارهای معروف و معتبر و یا افراد پرطرفدار در اینستاگرام، بخواهید تا کسب و کار شما را به مخاطبان خود معرفی کنند. همچنین می توانید با نوشتن مقاله مفید و انتشار در سایت های پربازدید به طور غیر مستقیم، کسب و کار خود را به افراد زیادی معرفی کنید. به این روش رپورتاژ آگهی نیز گفته می شود.

 در مطلب " نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی " به شما خواهیم گفت که چطور یک رپورتاژ خوب بگیرید.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سئو 

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سئو

دیجیتال مارکتینگ و سئو چیست؟ همانطور که میدانید سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به منظور نمایش در اولین نتایج جستجو است. سئوکار وظیفه دارد با پیاده سازی برخی تکنیک های سئو و همچون بررسی محتواهای سایت، لینک سازی، یافتن کلمات کلیدی مرتبط در یک حوزه، بررسی رقبا و … سایت شما را به اولین صفحه نتایج گوگل برساند.

همانطور که در بالا نیز گفتیم دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی کسب و کار در اینترنت است. در واقع توسط دیجیتال مارکتینگ می توانید، کسب و کار خود را به روشهای مختلف در سطح اینترنت به مشتریان هدفتان معرفی کنید. بازاریابی دیجیتال در نهایت منجر به فروش محصولاتتان می شود. 

 

نحوه انجام دیجیتال مارکتینگ

برای انجام دیجیتال مارکتینگ باید موارد زیر را طی کنید:

1. تعیین هدف دیجیتال مارکتینگ

هنگامی که می خواهید مارکتینگ را شروع کنید باید اهداف خود را مشخص کنید، زیرا؛ استراتژی درست وابسته به این اهداف است. 

 

2. شناسایی مخاطبان هدف

اگر مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده باشید، به راحتی می توانید آنها را مورد هدف قرار دهید بر اساس آنها استراتژی بچینید و محتوا تولید کنید.

 

3. تعیین بودجه برای کانال دیجیتال

بسته به اینکه از چه عناصری در بازاریابی دیجیتال استفاده می کنید، بودجه مورد نیاز متغیر است. برای مثال اگر روی شبکه‌های اجتماعی تمرکز کنید بودجه زیادی احتیاج نیست. اما اگر از بازاریابی برونگرا مثل تبلیغات بخواهد استفاده کنید، به بودجه بیشتر نیاز دارید.

 

4. تعادل بین تبلیغات پولی و رایگان

برای اینکه بتوانید از دیجیتال مارکتینگ بهترین نتیجه را بگیرید،باید هم روی تبلیغات پولی و هم روی تبلیغات رایگان به یک اندازه وقت بگذارید و بین آنها تعادل برقرار کنید. زیرا؛ هر کدام مزایای خاص خودشان را دارند.

 

5. بهینه سازی منابع دیجیتالی برای موبایل

امروزه اکثر مردم از تلفن های هوشمند بیشتر از لپ تاپ با کامپیوتر استفاده می کند. به همین دلیل شما باید تبلیغات دیجیتال خود را برای گوشی موبایل بهینه کنید.

 

6. تحقیق کلمات کلیدی

هدف دیجیتال مارکتینگ، دستیابی به مخاطبان هدف از طریق محتوا مناسب است. برای اینکه بتوانید محتوای خوب تولید کنید باید از تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. در مطلب "چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم" در این باره بیشتر صحبت کرده ایم.

 

7. تکرار استراتژی های موفق پس از تجزیه و تحلیل

برای تدوین یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ طولانی مدت موفق، باید تجزیه و تحلیل داشته باشید. برای مثال: ممکن است متوجه شوید مخاطبان شما دیگر به محتوای اینستاگرام علاقه ندارند، بنابراین باید استراتژی خود را در اینستاگرام تغییر دهید.

 

وظایف یک دیجیتال مارکتر چیست؟

یک دیجیتال مارکتر با در نظر گرفتن اهداف و بودجه شرکت، به طراحی کمپین تبلیغاتی می پردازد. در واقع یک دیجیتال مارکتر به دلیل میزان آگاهی که از فضای وب دارد، باعث افزایش سرعت بازدهی و پیشرفت کسب و کارتان می شود. به همین دلیل لازم است از یک فرد متخصص کمک گرفته و با در میان گذاشتن اهداف و بودجه خود، یک کمپین تبلیغاتی طراحی کنید.

وظایف دیجیتال مارکتر

 

برای دیجیتال مارکتینگ چقدر سرمایه نیاز است؟

یکی دیگر از مزایای دیجیتال مارکتینگ نسبت به تبلیغات آفلاین، این است که کنترل هزینه بودجه در دست خودتان است. در صورتی که برای تبلیغات سنتی بایستی هزینه زیادی بپردازید. در ضمن تضمینی برای گرفتن نتیجه از آن وجود ندارد.

 

دیجیتال مارکتینگ آفلاین چیست و چه معایبی دارد؟

در این قسمت از محتوا به بررسی انواع دیجیتال مارکتینگ آفلاین و معایب آن می پردازیم. برخی از انواع دیجیتال مارکتینگ آفلاین عبارتند از: 

  • بازاریابی تلویزیونی
  • بازاریابی رادیویی
  • بازاریابی محیطی
  • بازاریابی تلفنی

 

معایب دیجیتال مارکتینگ آفلاین

در این نوع بازاریابی امکان اندازه گیری بازدهی وجود ندارد. در واقع شما نمی توانید متوجه شوید، چه مقدار از مشتریان توسط این روش از بازاریابی به کسب و کارتان جذب شده اند.

از دیگر معایب دیجیتال مارکتینگ سنتی یا آفلاین، دسترسی نداشتن به مخاطبین هدف است. هنگامی که از طریق تلویزیون کسب و کار خود را تبلیغ کنید، همه افراد با هر رنج سنی و جنسیتی آن را مشاهده می کنند. در صورتی که آنها مخاطبین هدف شما نیستند و بازدهی خوبی دریافت نمی کنید.

 

آیا بازاریابی دیجیتال مناسب همه کسب و کارها است؟

به طور کلی بازاریابی دیجیتال برای هر کسب و کاری می تواند مفید باشد؛ اما زمانی این کار نتیجه مطلوبی برایتان خواهد داشت که ابتدا پرسونای مخاطب را تشخیص داده و متناسب با آن محتوای مناسب تولید کنید. بازاریابی دیجیتال برای هر کسب و کاری کاربرد دارد اما این بدان معنی نیست که تمام کسب و کارها می توانند از یک سبک دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند. 

به طور کلی کسب و کارها به دو دسته B2B و B2C تقسیم می شوند که هر کدام با توجه به نیازشان، اقدامات متفاوتی را میطلبند.

 

بازاریابی دیجیتال B2B 

منظور از شرکت B2B، کسب و کارهایی هستند که محصولات یا خدمات خود را به کسب و کارهای دیگر عرضه می کنند.  بازاریابی دیجیتال برای این دسته از کسب و کارها باید به صورت برقراری ارتباط با دیگر کسب و کارها صورت بگیرد. شما باید از طریق تماس های تلفنی یا وب سایتتان، با مشاوران کسب و کارها صحبت کرده و خدمات و محصولاتتان را معرفی کنید.  ضمن اینکه فعالیت در لینکدین نیز می تواند بسیار کاربردی باشد.

 

بازاریابی دیجیتال B2C 

کسب و کارهای B2C محصولات و خدماتشان را به مردم یا به عبارتی مصرف کننده عادی عرضه می کنند. برای بازاریابی دیجیتال در این نوع کسب و کارها نیازی به برقراری تماس تلفنی با مشتری نخواهید داشت. بلکه کافیست از طریق وب سایتتان آنها را به خرید متقاعد کنید. 

برای جذب بیشتر مشتری می توانید از تکنیک های بازاریابی مثل ارائه تخفیف های مختلف، آسان کردن فرایند خرید، ایمیل مارکتینگ و ... استفاده کنید. فعالیت در شبکه هایی مانند اینستاگرام، پینترست و توییتر می تواند گزینه مناسبی برای این مورد از دیجیتال مارکتنیگ باشد.

 

ابزارهای رایگان برای دیجیتال مارکتینگ کدام اند؟

یک سری ابزارهای رایگان به منظور دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که به شما در این زمینه کمک می کند. در ادامه به معرفی ابزارهای رایگان برای دیجیتال مارکتینگ پرداخته ایم.

1. سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول یا همان گوگل وبمستر تولز قدیم، یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که برای سئو سایت در اختیار وبمستران قرار می گیرد. به کمک این ابزار می توانید وضعیت سایت خود را آنالیز کرده و در صورت امکان آن را بهبود بخشید. زمانی که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ در سایت خود استفاده می کنید، می توانید تاثیر آن را از روی داده های سرچ کنسول تحلیل کنید.

سرچ کنسول علاوه بر ترافیک روزانه سایت شما، اطلاعاتی نظیر موبایل فرندلی بودن سایت، کلمات کلیدی، نرخ کلیک سایت و ... را در اختیار شما قرار میدهد. برای استفاده از این ابزار لازم است که سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید؛ اگر هنوز برای آن اقدامی نکرده اید، مطلب " ثبت سایت در سرچ کنسول " را مطالعه کنید.

علاوه بر این در مطلب " آموزش سرچ کنسول " به شما استفاده از بخش های مختلف سرچ کنسول را یاد داده ایم.

 

2. گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس نسبت به سرچ کنسول، داده های بیشتری را در اختیار شما قرار میدهد. در واقع با کمک این ابزار می توانید مسیر کاربر در سایت، میزان ماندگاری او در هر صفحه، فعالیت کاربران و ... را به راحتی مورد بررسی قرار دهید. اگر هنوز برای نصب گوگل آنالیتیکس بر روی سایت خود اقدام نکرده اید، محتوای "آموزش نصب گوگل آنالیتیکس جدید روی سایت" را مطالعه نمایید.

 

در پایان

در این مطلب به طور کلی به بررسی همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ و مزایای آن نسبت به بازاریابی سنتی پرداختیم. در نتیجه پیشنهاد می شود با در نظر گرفتن نوع کسب و کار، هدف و بودجه موردنظرتان یکی از روشهای بازاریابی دیجیتال مارکتینگ را به کار بگیرید. به این ترتیب کسب و کارتان با سود بیشتر و بازدهی بالاتر روبرو می شود.

 

بروزرسانی در چهارشنبه, 29 آذر 1402 11:17

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا