تخفیف نوروز 1403

اینستاگرام مارکتینگ روشی عالی برای جذب مشتری

چهارشنبه, 15 آذر 1402 12:45
امتیاز شما به این مطلب
(14 رای‌ها)

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

 

طبق آخرین آمار، حدود 25 میلیون کاربر در اینستاگرام پیج تجاری دارند. این نشان می دهد که بیش از 25 میلیون نفر از اینستاگرام درآمد کسب می کنند. اگر شما هم ایده ای برای راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام دارید، پیشنهاد میکنیم که این محتوا را تا آخر مطالعه کنید. در این مطلب به شما خواهیم گفت که اینستاگرام مارکتینگ چیست؟ و چه تاثیری در جذب مشتری در اینستاگرام دارد؟

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اینستاگرام یکی از شبکه های محبوب است که بیش از 800 میلیون کاربر دارد. این شبکه اجتماعی به یکی از منابع مهم، برای کسب درآمد افراد تبدیل شده است. به طوریکه امروزه برای تبلیغ هر کسب و کاری و افزایش فروش، باید در این شبکه فعالیت داشته باشید. بازاریابی اینستاگرام یکی از روش های بازاریابی شبکه های اجتماعی است که با انجام یک سری اصول، می توانید به راحتی به کسب و کار خود رونق ببخشید. اینستاگرام مارکتینگ به جذب مشتری در اینستاگرام کمک می کند.

بهتر است تمام نکاتی که در ادامه به شما میگوییم را یادداشت کنید. چرا که اکنون فرصت اجرا کردن تمام نکات بازاریابی اینستاگرام را ندارید و پس از مدتی، آنها را فراموش خواهید کرد. با نوشتن این نکات می توانید بهتر برنامه ریزی کنید و همچنین آنها را فراموش نخواهید کرد.

 

آموزش بازاریابی اینستاگرام

بازاریابی در اینستاگرام اصول و قوائدی دارد که در ادامه آنها را آموزش می دهیم.

1. عوامل موثر در کسب و کار خود را شناسایی کنید

پیش از آنکه برای هر عملی اقدام کنید، لازم است که به شناخت درستی از عوامل موثر در کارتان برسید. اما شناخت چه چیزهایی در اولویت قرار دارد؟ در ادامه آنها را به شما خواهیم گفت :

 

 • مخاطبان خود را بشناسید

مهم ترین کاری که باید انجام بدهید، شناخت مخاطبانتان است. در واقع شما زمانی می توانید برای پیج فروش خود برنامه ریزی کنید که نیاز و سلیقه مشتریانتان را شناسایی کرده باشید. شما باید بدانید که عمده مخاطبان پیج شما چه ویژگی هایی دارند. برای مثال باید سن، جنسیت، علاقه ها، باورهای ذهنی و … آنها را بدانید. اما چطور می توانید این اطلاعات مهم را بدست بیاورید؟ 

یکی از کارهایی که به شما کمک می کند تا به ویژگی های مخاطبانتان پی ببرید، پرسش و پاسخ با آنها است. حتما شما هم استوری پیج های مختلف را دیده اید که یک باکس پرسش قرار می دهند و در مورد یک موضوع خاص، با مخاطبان خود صحبت می کنند. با این کار می توانید باور ها، سن و جنسیت کاربران پیج خودتان را شناسایی کنید. پس از آنکه به درک درستی از کاربران پیجتان رسیدید، می توانید برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید.

 

 • رقیبان خود را بررسی کنید

در بازاریابی اینستاگرام، شناخت رقیبان و بررسی آنها، یکی از عوامل مهم در موفقیت شما است. با این کار می توانید نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کنید. همچنین با بررسی آنها می توانید ایده های نابی را کشف کنید که برای بهبود کارتان مفید خواهد بود.

 

 • خودتان را بشناسید!

قطعا در اوایل شروع کارتان، هیچ شناخت درستی از کسب و کارتان ندارید و ممکن است اشتباهات زیادی انجام دهید. در این بین لازم است که به درک درستی از خودتان برسید :

 • نقاط ضعف و قدرت خود را نسبت به رقیبان شناسایی کنید
 • منابع مالی و مهارت های خود را بدانید

با شناخت این دو مورد، می توانید عواملی که مانع رشدتان می شود را اصلاح کنید. برای مثال در هنگام شناسایی نقاط قدرت و ضعفتان، ممکن است به این نتیجه برسید که محصولات شما بسته بندی درستی ندارند. همین یک مورد می تواند در فروش شما موثر باشد. از طرفی با توجه به میزان منابع مالی که دارید، می توانید تصمیم بگیرید که برای اصلاح بسته بندی محصولات، باید چه کاری انجام دهید.

 

2. هدفتان را از بازاریابی در اینستاگرام مشخص کنید

یکی از اشتباهات رایج صاحبان کسب و کار، عدم تعیین هدفشان است. فرض کنید که شما یک برند محصولات غذایی ارگانیک دارید. شما در اینستاگرام اقدام به تبلیغات گسترده و هزینه گزاف برای آن می کنید. اما به نتیجه دلخواه نمی رسید. 

چرا ؟ در واقع شما هدفتان را درست شناسایی نکرده اید. محصول شما به گونه ای است که در فروشگاه های بزرگ زنجیره ای، قابلیت فروش دارد. اما شما در پیج خود سعی می کنید که آنها را به مردم عادی بفروشید و متناسب با همین هدف هم تبلیغات می کنید. در صورتی که شما باید برای برندسازی و معرفی محصولاتتان به فروشگاه های بزرگ، تلاش کنید. پس به طور کلی در بازاریابی اینستاگرام، دو چیز هدف اصلی است؛

فروش مستقیم

برندسازی

متناسب با کسب و کارتان باید برای یکی از آنها برنامه ریزی کنید.

بازاریابی اینستاگرام

3. تکنیک های بازاریابی اینستاگرام را عملی کنید

اکنون که به درک درستی از کسب و کارتان رسیده اید، باید تکنیک های بازاریابی اینستاگرام را اجرا کنید. در ادامه اقدامات لازم برای این کار را خواهیم گفت :

 

1- بیو اینستاگرام را جذاب و مرتبط با کارتان بنویسید 

بیو محتوایی است که در ابتدای پیج نوشته می شود و یک اطلاعات کلی به دنبال کننده های شما می دهد. اما بیو پیج شما باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه آنها را به شما می گوییم :

 • عکس پروفایل شما باید جذاب باشد و بتواند یک تصویری از کسب و کارتان در ذهن مخاطب ایجاد کند
 • هایلایت های پیج ( استوری های مهمی که برای همیشه در پیج ذخیره می شوند) تمام سوالات مخاطبان را مانند نحوه سفارش، مدت زمان تحویل کالا، هزینه پست محصول و… در آنها بیان شده باشد.
 • متن بیو باید به مخاطب بفهماند که دقیقا کسب و کار شما چیست.

 

2- اکانت خود را تجاری کنید

در اینستاگرام دو حساب وجود دارد، اکانت عادی و اکانت تجاری. اگر به تازگی پیج خود را ساخته اید که حسابتان عادی است. اما اگر می خواهید حسابتان را تجاری کنید، باید اقداماتی را انجام دهید. اما مزیت اکانت تجاری نسبت به عادی چیست؟ در واقع در اکانت تجاری شما می توانید به راحتی پیج خودتان را تحلیل و بررسی کنید. اکانت تجاری بخشی به نام insight دارد که در آن می توانید تمام آمارهای پیج را مشاهده کنید. در محتوا " راه اندازی آنلاین شاپ در اینستاگرام" به شما یاد داده ایم که چطور اکانت خود را به اکانت تجاری تبدیل کنید.

 

3- برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید

تقویم محتوایی داشته باشید. در محتوا " چک لیست تولید محتوا اینستاگرام و سایت " به صورت گام به گام به شما گفته ایم که چطور محتوای اینستاگرامتان را تولید کنید. اما اگر هنوز ایده ای برای استوری و پست های اولیه خود ندارید، می توانید از نکات زیر استفاده کنید :

 • از محصولات جدیدتان استوری تهیه کنید
 • پشت صحنه تولید یا بسته بندی محصولاتتان را در پیج قرار دهید
 • از نحوه استفاده محصولاتتان پست یا استوری آماده کنید
 • تجربیات و رضایت مشتریان خود را استوری کنید
 • گاهی محتواهای طنز و سرگرم کننده قرار دهید

 

4- کپشن جذاب بنویسید

یکی دیگر از تکنیک های اینستاگرام مارکتینگ، نوشتن کپشن جذاب برای پیج تجاری اینستاگرامتان است. نوشتن کپشن مرتبط و اصولی به جذب مشتری در اینستاگرام کمک می کند. کپشن متنی است که زیر هر پست نوشته میشود؛ این قسمت باید با توجه به نوع کسب و کار شما، مخاطبان، نوع محصول یا خدماتی که ارائه می کنید و ... نوشته شود. برای نوشتن کپشن رقبای حوزه خودتان را بررسی کنید؛ اگر 90 درصد آنها از اصول یکسان برای نوشتن کپشن استفاده کرده باشند، می توان اینطور نتیجه گرفت که این سبک بهترین نتیجه را برای آنها داشته است. پس شما نیز به روش آنها اما به سبک خودتان عمل کنید.

کپشن های شما می توانند حداکثر 2200 کاراکتر داشته باشند؛ اما سعی کنید اصل مطلب را در همان دو خط اول بگویید، چرا که کاربر برای خواندن ادامه یک کپشن مجبور است گزینه " More " را کلیک کند.

در کپشن های خود از مخاطبان بخواهید که کاری را انجام دهند؛ به عنوان مثال از آنها بخواهید برایتان کامنت بگذارند، لایک کنند یا پست شما را به اشتراک بگذارند.

 

4. برای افزایش فالوور اقدام کنید

یکی از مهم ترین اقدامات برای اینستاگرام مارکتینگ، جذب فالوور است. در واقع شما تمام اقدامات گفته شده تا الان را برای جذب فالوور انجام می دهید. اما زمانی می توانید فالوور های بیشتری جذب کنید که محتواهای ارزشمندی تولید کنید. محتوا " راه های افزایش فروش در اینستاگرام" نکاتی را برای جذب فالوور می گوید، آن را حتما مطالعه کنید. در ادامه چندین نکته برای افزایش فالوور به شما آموزش داده ایم :

1- از هشتگ ها استفاده کنید

هشتگ هایی که در زیر هر پست می گذارید، می تواند به راحتی مخاطبان را جذب کند. البته استفاده از هر هشتگی به شما کمک نمی کند. باید از هشتگ های پر مخاطب و مرتبط با کارتان استفاده کنید. البته نحوه هشتگ گذاری زیر هر پست، نیاز به تجربه دارد. شما به مرور زمان متوجه می شوید که کدام هشتگ برای پیج شما بهتر است و بازخورد بیشتری می گیرد.

 

2- از طریق کامنت بازاریابی کنید

یکی از تکنیک های بازاریابی، کامنت مارکتینگ است. شما می توانید به پیج کسب و کارهای مشابه خودتان رفته و در زیر پست های آنها نظر بدهید. توجه کنید که کامنت شما نباید صرفا تبلیغاتی یا جملات معمولی باشد. باید سعی کنید در زمینه مرتبط با همان پست، یک نظر ارزشمند بنویسید. با این کار اگر تصویر پروفایل شما جذاب هم باشد، مخاطبان ترغیب می شوند که پیج شما را ببینند.

 

3- مسابقه برگزار کنید

شما می توانید به مناسبت های مختلف، مسابقه برگزار کنید. به این شکل که زیر پست خود شرایط مسابقه را ذکر می کنید و برای آن جایزه تعیین می کنید. با این کار مخاطبان شما برای شرکت در مسابقه ترغیب می شوند. برای مثال می توانید به آنها بگویید که 4 نفر را زیر پست منشن کنند و پس از آنکه قرعه کشی انجام شد و جایزه بگیرند. 

نکته مهمی که باید بدانید این است که بسیاری از پیج ها، تنها هدفشان شرکت در مسابقه است و مخاطب حقیقی نیستند. برای آنکه از شرکت این دسته از پیج ها جلوگیری کنید، هشتگ " مسابقه " را زیر پستتان قرار ندهید. 

تکنیک های بازاریابی اینستاگرام

5. برای رفتن به اکسپلور تلاش کنید

اکسپلور یا بخش سرچ اینستاگرام، با آیکون ذره بین مشخص شده است. پست هایی به این بخش می روند که در همان لحظه انتشارشان، تعداد زیادی لایک، کامنت و اشتراک گذاری بگیرند. اما چطور می توانید پست های خود را به اکسپلور ببرید؟

اولین کار این است که محتوای با کیفیت تولید کنید.

سپس پست خود را استوری کنید. یا اینکه قبل از انتشار پست، از فالوور های خود بخواهید که در ساعت مشخص شده، قسمت یادآوری پیجتان را فعال کنند تا در همان لحظه انتشار، پست را لایک کرده و کامنت بگذارند.

در زمان هایی که می دانید اغلب مخاطبانتان فعال هستند، پست خود را منتشر کنید.

 

6. برنامه برگزاری لایو داشته باشید

اگر ابتدای کار خود هستید، می توانید با افراد پر مخاطب صحبت کنید و با هم یک لایو آماده کنید. با این کار می توانید فالوور های خود را تبادل کنید. البته لایوی که می گیرید باید محتوای مفید و جذابی داشته باشد.

 

7. تبلیغات کنید

تقریبا 80 درصد پیج های معروف و بزرگ، برای تبلیغات برنامه ریزی داشته و هزینه می کنند. اما چطور تبلیغات کنید؟ بهترین راه برای تبلیغ پیجتان، خود اینستاگرام است. به این صورت که شما به پیج های معروف و مرتبط با کارتان مراجعه کرده و به ازای پرداخت هزینه به آنها، کارتان را تبلیغ می کنید.

 

8. خلاقیت داشته باشید

راهکارهایی که تا اینجا به شما گفته شد، تنها بخشی از اقدامات لازم برای بازاریابی اینستاگرام است. شما می توانید راهکارهای دیگری را نیز استفاده کنید. در ادامه چند مورد را بیان کرده ایم :

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید، این است که با پیج های مختلف صحبت کنید و به صورت دوره ای و رایگان، یکدیگر را در استوری های خود معرفی کنید.

همچنین شما می توانید به پیج کسب و کارهایی که مکمل کار شما هستند مراجعه کنید. سپس به ازای معرفی آنها به فالوور هایتان، از آنها بخواهید که این کار را نیز برای شما انجام دهند. برای مثال اگر در زمینه پخت کیک و شیرینی فعالیت دارید، می توانید به پیج های فروش محصولات قنادی مراجعه کنید.

 

9. از insights اینستاگرام استفاده کنید

همانطور که گفتیم بهتر است اکانت خود را تجاری کنید؛ اکانت های تجاری گزینه ای با عنوان insight دارند. در این بخش شما می توانید اطلاعات زیادی در مورد جنسیت دنبال کننده ها، زمان آنلاین بودن آنها، تعداد مراجعه به سایت از طریق پیج شما، تعداد افرادی که به واسطه ارسال پست به پیج شما آمده اند، تعداد افرادی که پستی را ذخیره کرده اند و ... را مشاهده کنید. 

علاوه بر این می توانید این آمار را به صورت ماهانه یا هفتگی نیز بررسی کنید. با تحلیل و بررسی بخش insight پیجتان و برنامه ریزی با توجه به اطلاعات آن می توانید برای جذب مشتری در اینستاگرام اقدام کنید.

 

10. کامنت ها را پین کنید

یکی از جدیدترین ویژگی های اینستاگرام، قابلیت پین کردن کامنت ها است. اینستاگرام به شما اجازه می دهد تا سه کامنت را پین کنید. مثلا شما می توانید نظرات مثبت و مهم کاربران را پین کنید تا در همان نگاه اول سایر مخاطبان را به خود جذب کند.

به این نکته توجه کنید که هیچگاه نظرات منفی یا نارضایتی مخاطبان را حذف یا مخفی نکنید؛ بلکه منطقی به آنها پاسخ داده و رسیدگی کنید. با این کار به مخاطبان دیگر نشان داده اید که چقدر به مشتری اهمیت میدهید و برای جلب رضایت آنها تلاش می کنید.

 

اینستاگرام مارکتینگ چه مزایایی برای کسب و کارها دارد؟

همانطور که گفتیم توسط اینستاگرام می توانید مخاطبین هدف خود را شناسایی کرده و کسب و کارتان را رونق دهید. ممکن است هنوز هم برای شروع اینستاگرام مارکتینگ و صرف وقت و هزینه تردید داشته باشید. به همین خاطر در ادامه به بررسی مزایای اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارها را می پردازیم.

Benefits of Instagram Marketing

 • افزایش رتبه seo در گوگل

یکی از مزایای اینستاگرام برای کسب و کارها افزایش رتبه سئو سایت می باشد. اینستاگرام مارکتینگ به طور مستقیم بر سئو و رتبه سایت شما تاثیر نمی گذارد. اما باعث می شود تا مشتریان توسط پیج اینستاگرامتان با سایت شما نیز آشنا شوند. به این ترتیب نرخ کلیک و ورودی سایت نیز افزایش می یابد. در نتیجه اینستاگرام مارکتینگ یک روش جذب مشتری به سایت و تبدیل مخاطب بالقوه به مشتری می باشد.

 

 • برندسازی و معرفی کسب و کار

یکی دیگر از امکاناتی که اینستاگرام مارکتینگ در اختیار مشتریان خود قرار می دهد، برندسازی و معرفی کسب و کار به جمع گسترده ای از مخاطبین است. به این ترتیب افراد بسیاری با کسب و کارتان آشنا می شوند و همین موضوع باعث برندینگ کسب و کارتان خواهد شد.

 

 • برقراری تعامل با مخاطبین

یکی دیگر از مزایای اینستاگرام مارکتینگ برای کسب و کارها، برقراری تعامل با مخاطبین است. پیش از آنکه اینستاگرام در میان مردم محبوبیت پیدا کند، شبکه هایی همچون تلگرام، واتساپ و … راه ارتباطی میان مشتری و فروشنده بود. به همین خاطر تعامل و برقراری ارتباط به خوبی صورت نمی گرفت. در صورتی که اینستاگرام به خوبی این امکان را فراهم می کند تا بتوانید با مخاطبین، تعامل برقرار کنید.

 

 • کاهش یافتن هزینه ها

روش های بسیاری به منظور بازاریابی و تبلیغ کسب و کارها وجود دارد. اما بسیاری از آن ها هزینه های بسیاری دارند و ممکن است نتیجه دلخواه حاصل نشود. اینستاگرام مارکتینگ با هزینه کمتر و سرعت بیشتری شما را به هدفتان نزدیک می کند.

 

 • تسلط بر برند و کسب و کار

یکی دیگر از مزیت های اینستاگرام مارکتینگ، افزایش تسلط شما بر بند و کسب و کارتان است. در صورتی که تولید محتوای زیادی نیز انجام ندهید، حضور در شبکه های اجتماعی مختلف و فعالیت در آن ها نشان دهنده حرفه ای بودن شما است.

 

 • ارائه خدمات پشتیبانی 

یکی از چالش هایی که اکثر مشتریان با آن روبرو هستند، عدم دریافت خدمات پشتیبانی است. هنگامی که شما در اینستاگرام فعالیت می کنید، مشتریان می توانند پاسخ سوالات خود را توسط این پلتفرم از شما دریافت کنند. 

 

 • اشتراک گذاری روند کار

یکی دیگر از مزایای اینستاگرام مارکتینگ که به جذب مشتری در اینستاگرام نیز کمک می کند، اشتراک گذاری روند کار با مخاطبین است. در صورتی که از این شبکه استفاده کنید، می توانید مشتریان را با روند کار، اعضای تیم و محیط کسب و کارتان آشنا کنید.

 

 • اطلاع رسانی همگانی به مشتریان

یکی دیگر از ویژگی های اینستاگرام مارکتینگ، امکان اطلاع رسانی همگانی به مشتریان است. شما می توانید از طریق این کانال، مشتریان را با محصولات جدید، جشنواره ها، تخفیف و … آشنا کنید.

 

رابطه بازاریابی اینستاگرام و وب سایت

می توان گفت که اینستاگرام و وب سایت، رابطه متقابل دارند یا به عبارتی تکمیل کننده یکدیگر هستند.

برای مثال بسیاری از وب سایت ها در انتهای صفحات خود، آدرس پیج اینستاگرامشان را نیز قرار داده اند و مخاطبان را برای دنبال کردن آن، ترغیب می کنند. با این کار مخاطبان سایت را به پیج فرستاده و فالوور هایشان را افزایش می دهند. برعکس این اتفاق هم وجود دارد، اینکه فالوور های خود را برای خرید به سایت هدایت می کنند. به این شکل هر دو بازار فروش را خواهید داشت و می توانید هر دو را باهم پیش ببرید.

شما می توانید از راه های مختلفی برای خرید سایت آماده ارزان، اقدام کنید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با وب پویا در ارتباط باشید. ما به شما کمک می کنیم که متناسب با نیاز کسب و کارتان، سایت خود را طراحی کنید.

شما می توانید با ساخت فروشگاه اینترنتی حرفه ای، فالوور های خود را به سایتتان هدایت کنید و فروشی راحت و مدیریت شده را تجربه کنید. برای اطلاع از " امکانات فروشگاه ساز " می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

در آخر

در این مطلب به شما گفتیم که اینستاگرام مارکتینگ چیست و راه های جذب مشتری در اینستاگرام کدام است. همچنین در ادامه بهترین تکنیک های بازاریابی اینستاگرام را برای شما آماده کردیم تا با استفاده از آنها بتوانید فالوور های خود را افزایش داده و فروش بیشتری را تجربه کنید.

 

بروزرسانی در چهارشنبه, 15 آذر 1402 12:45

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا