چک لیست تولید محتوا | لیست دقیق کارهای تولید محتوا

شنبه, 08 ارديبهشت 1403 12:48
امتیاز شما به این مطلب
(19 رای‌ها)

چک لیست تولید محتوا

این روزها تولید محتوا محدود به سایت نیست، بلکه یک محتوای خوب برای پیج اینستاگرام نیز ضروری است. تولید محتوای جذاب کار سختی نیست، اما باید اصول و قوانین آن را بلد باشید. در این مطلب می خواهیم نحوه آماده کردن چک لیست اینستاگرام و چک لیست تولید محتوا را در اختیارتان بگذاریم تا با تولید محتوای جذاب بتوانید کاربران بیشتری را جذب کنید.

چک لیست تولید محتوا برای سایت

همانطور که گفتیم برای تولید محتوای جذاب باید یک سری اصول را رعایت کنید. به مجموعه این قوانین، چک لیست تولید محتوا می گویند. در ادامه مراحل آماده کردن چک لیست تولید محتوا برای سایت را بیان کرده ایم: 

1.  تحقیق کلمات کلیدی

اولین اقدام برای تولید محتوا، تحقیق کلمات کلیدی است. در واقع شما باید بدانید که کاربران اینترنت به دنبال چه چیزی هستند و مطابق با آن، محتوایی را تولید کنید. فرض کنید در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می کنید، بنابراین باید مقالاتی در همین زمینه تولید کنید. اما چطور تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم:

برای تحقیق و بدست آوردن کلمات کلیدی دو روش وجود دارد :

روش اول استفاده از ابزارهایی است که به شما برای پیدا کردن کلمات کلیدی کمک می کند. این ابزارها عملکردی مشابه موتورهای جستجو دارند. به این صورت که شما کلمه کلیدی را به ابزار معرفی کرده و آن ابزار تمامی کلمات مرتبط و پر سرچ در همان زمینه را به شما نشان می دهد.

روش دوم، بررسی رقیبانتان است. شما میتوانید به وبلاگ رقیبانتان مراجعه کنید و کلمات کلیدی اصلی محتواهای آنان را استخراج کنید. در محتوا " چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ " می توانید به صورت کامل با شیوه تحقیق کلمات کلیدی آشنا شوید. همچنین در ادامه این محتوا، ابزارهای مفیدی برای پیدا کردن کلمات کلیدی به شما معرفی شده است.

 

2. انتخاب سرفصل های محتوا

پس از آنکه کلمات کلیدی مرتبط با زمینه کاری خود را پیدا کردید، آن را در یک اکسل دسته بندی کنید. سپس بر اساس اولویت و نیاز سایت، برای یکی از دسته بندی ها محتوا تولید کنید. اولین کاری که برای تولید محتوا در این مرحله باید انجام دهید، انتخاب سرفصل های مناسب است. برای نوشتن سرفصل های محتوا می توانید از دانش خود، محتوای رقبا و آنچه کاربران سرچ می کنند، کمک بگیرید. برای مثال اگر می خواهید در زمینه سئو و بهینه سازی تولید محتوا کنید، سرفصل هایی مشابه زیر می خواهید :

 • سئو چیست؟
 • چه تاثیری روی سایت دارد؟
 • تکنیک های سئو چیست؟
 • و...

بهتر است محتوای شما یک مسیر مشخصی را طی کند. به این معنی که ابتدا هر آنچه از نظر کاربر نامفهوم است را تعریف کند، سپس به صورت صفر تا صدی یک موضوع را دنبال کند. به این نکته توجه کنید که عناوین اصلی و فرعی محتوای شما باید دارای کلمات کلیدی باشد. برای این کار می توانید از کلمات کلیدی که قبلا پیدا کرده اید، استفاده کنید.

 چک لیست تولید محتوا سایت

3. انتخاب روش تولید محتوا

حال که کلمات کلیدی محتوا و سرفصل های آن را مشخص کردید، باید مشخص کنید که از چه روشی میخواهید محتوا تولید کنید. به طور کلی برای تولید محتوا 4 روش وجود دارد :

بازنویسی از محتوای دیگر : مقالات مرتبط با عناوین انتخاب شده را پیدا کنید. البته بازنویسی از هر محتوایی پیشنهاد نمی شود، حتما پیش از باز نویسی یکبار آن را مطالعه کنید. اگر محتوا از هر نظر مناسب بود، با سبک نگارشی جدید، اقدام به نوشتن کنید.  

ایده گرفتن و ترکیب چند محتوا : بررسی چندین محتوا و گلچین کردن مطالب مفید از هر کدام، روش دیگری برای تولید محتوا است.

ترجمه محتوای خارجی : وب سایت های خارجی زیادی در انواع زمینه ها فعالیت دارند. شما می توانید با جستجوی کلمات کلیدی که از قبل مشخص کرده اید، به صورت غیر فارسی، محتواهای مناسبی را پیدا کنید. سپس آنها را ترجمه کرده و بازنویسی کنید.

نوشتن محتوا از پایه : شما می توانید با دانش و تخصص خودتان یک محتوا را تولید کنید. این روش نسبت به دو روش دیگر زمانبر تر است.

یک محتوا باید چند کلمه باشد؟ یکی از دغدغه های نویسندگان محتوا این است که یک محتوای خوب، باید چند کلمه باشد؟ این سوال پاسخ مشخصی ندارد. چرا که تعداد کلمات یک محتوا به عوامل زیادی بستگی دارد. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که محتوا را برای مخاطب بنویسید. باید طول محتوا به گونه ای باشد که تمام مطالب مورد نیاز در آن گنجانده شود. اما طول محتوا بهتر است از 700 کلمه بیشتر باشد. همچنین سایر سایت ها را در آن زمینه بررسی کنید و ببینید که محتوا آنها چند کلمه است.

نکته مهم : به هیچ وجه نباید محتوای سایر سایت ها را کپی کنید. بلکه باید از آنها ایده بگیرید و با سبک خود محتوا را بنویسید. در غیر اینصورت گوگل محتوای شما را کپی می داند.

 

4. نوشتن نتیجه یا جمع‌بندی محتوا

محتوای شما باید دارای نتیجه گیری باشد. بخش نتیجه گیری هر محتوا، یک توضیح کلی در مورد هر آنچه در محتوا گفته شده است. همچنین بخش نتیجه گیری محتوا، بهترین قسمت برای معرفی خدماتتان به کاربران است.

 

5. نوشتن عنوان مناسب برای هر قسمت

یکی از مهم ترین اقدامات در زمان تولید محتوا، نوشتن عنوان برای هر پاراگراف است. عناوین یک محتوا را تگ های heading یا h مشخص می کنند. عنوان هر قسمت باید با موضوعی که آن پاراگراف مطرح می کند، مرتبط باشد.

 

6. نوشتن عنوان و مقدمه محتوا 

شاید بگویید نوشتن عنوان و مقدمه یک محتوا باید در مرحله اول مشخص شود. بسیاری از چک لیست های تولید محتوا نیز این چنین اولویت بندی می کنند. اما من به شما این روش را پیشنهاد نمی کنم!

مقدمه و عنوان یک محتوا در جذب کاربر و همچنین سئو محتوا تاثیر خیلی زیادی دارد. اگر قبل از نوشتن محتوا برای مقدمه اقدام کنید، خود را محدود کرده اید. زیرا شما اشراف کامل به محتوا ندارید و نمی توانید آنطور که باید حق مطلب را ادا کنید. از طرفی عنوان محتوا باید در مقدمه مطلب استفاده شود. بنابراین پس از نوشتن محتوا، یک عنوان مناسب و جذاب برای آن انتخاب کنید. سپس با توجه به آنچه محتوا می گوید، یک مقدمه جذاب که کاربر را به مطالعه ترغیب کند، بنویسید. منظور از مقدمه محتوا، متنی با حدود 100 کلمه است که پیش از اولین تیتر نوشته می شود. برای نوشتن یک مقدمه جذاب نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از کلمات کلیدی اصلی در همان 100 کلمه اول محتوا استفاده کنید.
 • مقدمه نباید بیش از حد طولانی یا کوتاه باشد، حداکثر تعداد کلمه برای مقدمه 300 کلمه است.
 • در مقدمه همه چیز را نگویید، فقط به کاربر اطلاع دهید که قرار است در ادامه چه مواردی گفته شود.
 • از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید که بمباران کلمات کلیدی رخ ندهد.

چک لیست تولید محتوا

7. اضافه کردن محتوای تصویری، ویدئویی یا صوتی

اگر در محتوای خود هیچ تصویر یا ویدیویی استفاده نکنید، مخاطب با حجم عظیمی از متن برخورد خواهد کرد. همین مسئله سبب می شود بدون آنکه قسمتی از محتوا را بخواند، از صفحه سایت شما خارج شود. بدون داشتن تصاویر جذاب و مرتبط، کامل بودن محتوای شما نیز برای کاربر اهمیت نخواهد داشت. تعداد تصاویر هر محتوا باید متناسب با طول محتوا باشد. تصاویر را طوری در محتوا قرار دهید که کاربر با یک متن طولانی مواجه نشود. البته از کپی کردن تصاویر و ویدیو در محتوا خودداری کنید. همانطور که کپی بودن یک متن را گوگل می فهمد، کپی بودن تصاویر و ویدیو را نیز متوجه خواهد شد.

 

8. بررسی چک لیست سئو محتوا

سئو یک محتوا آنقدرها هم کار سختی نیست. کافی است یک سری از نکات را رعایت کنید. در ادامه چک لیست سئو محتوا را برای شما آماده کرده ایم:

 • عنوان باید دارای کلمه کلیدی باشد
 • عنوان را به گونه ای بنویسید که کاربر با یک نگاه روی محتوای شما کلیک کند
 • مقدمه محتوا باید کلمه کلیدی داشته باشد
 • توضیحات متا یا Description باید دارای کلمات کلیدی باشد
 • به اندازه کافی کلمات کلیدی را در متن استفاده کنید ( 1 تا 3 درصد کل متن)
 • در برخی از عناوین فرعی کلمات کلیدی استفاده شود
 • تصاویر جذاب، کم حجم و مرتبط استفاده شود
 • امکان اشتراک گذاری محتوا را در شبکه های اجتماعی برای کاربران فراهم کنید
 • لینک دهی داخلی متقابل انجام شده باشد، یعنی از محتوای جدید به محتوای قدیمی و برعکس
 • لینک خارجی به وب سایت معتبر بدهید
 • در انتهای محتوا از کاربران بخواهید که نظرات خودشان را بازگو کنند

اما سئو به اینجا ختم نمی شود. محتوا " تکنیک ساده سئو " را مطالعه کنید تا بتوانید با چند تکنیک ساده، سایت خود را سئو کنید. همچنین برای دریافت مشاوره در زمینه سئو، می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید تا اصولی تر عمل کنید. جهت دریافت مشاوره سئو، می توانید به صفحه "خدمات سئو" مراجعه کنید.

 

9. لینک سازی داخلی و خارجی محتوا

در محتواهای جدید خود حداقل سه لینک به محتواهای دیگر بدهید؛ البته این تعداد با توجه به طول محتوا می تواند تغییر کند. اما باید لینک سازی های داخلی محتوا به موضوع محتوا یا پاراگراف آن قسمت مرتبط باشد. سعی کنید با انکرتکستی به محتواهای دیگر لینک بدهید که بتواند به خوبی آن را توصیف کند.

لینک سازی خارجی از محتوای خود به سایر سایت ها پیشنهاد نمی شود؛ اما اگر در بعضی مواقع به این کار نیاز دارید، حتما لینک نوفالو بدهید. برای مثال شما می توانید به وب سایت های معتبری مانند ویکی پدیا لینک بدهید.

 

10. رعایت چگالی کلمات کلیدی

به طور کلی نمی توان برای یک محتوا چگالی کلمات کلیدی تعیین کرد؛ اما اصولا سئوکارها اعتقاد دارند که چگالی کلمات کلیدی باید 1 تا 3 درصد باشد. اما بهتر است به جای استفاده از یک کلمه کلیدی که سبب بروز کیورد استافینگ نیز می شود، از کلمات کلیدی مترادف یا کلمات کلیدی lsi نیز استفاده کنید.

 

چک لیست تولید محتوا اینستاگرام

در ابتدای محتوا به آماده کردن چک لیست تولید محتوا برای سایت پرداختیم. اما همانطور که یک وب سایت برای بهبود سئوی خود به محتوا نیاز دارد، پیج های اینستاگرام نیز، نیاز به محتوای جذاب دارند. علاوه بر تولید محتوا در اینستاگرام، نکات مهم دیگری نیز برای داشتن یک پیج فروش حرفه ای نیاز است. در محتوا "افزایش فروش در اینستاگرام " نکاتی را برای داشتن یک پیج حرفه ای بیان کرده ایم، برای بهبود کسب و کارتان آن را حتما مطالعه کنید.

 

 1. ایده های جذاب داشته باشید

برای تولید محتوای یک سایت، باید محتوایی را تولید کنیم که علاوه بر اینکه نیاز کاربر را برطرف می کند، بتواند طبق الگوریتم های گوگل نوشته شود. به همین منظور ابتدا به سراغ تحقیق کلمات کلیدی رفتیم.

در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، درصد جستجوی یک موضوع توسط مردم بسیار کمتر از گوگل است. به همین دلیل برای تولید محتوای جذاب، باید ایده های خلاقانه ای داشته باشیم. اما از کجا ایده بدست بیاورید؟

شما می توانید پست های رقیبانتان را در همان زمینه بررسی کنید. همچنین می توانید با برگزاری یک نظرسنجی در پیج خود، به نیاز کاربر پی ببرید. علاوه بر این راهکارها، مراجعه به وب سایت های همکار یا خارجی که در همین زمینه فعالیت می کنند نیز می تواند به شما کمک زیادی کند.

 

2. زمانبندی درستی برای انتشار محتوا داشته باشید

پس از آنکه ایده های مناسبی در زمینه کاری خود بدست آوردید، آنها را در یک اکسل بر اساس اولویت مرتب کنید. سپس در یک فایل جداگانه اکسل یا با کمک نرم افزار trello، یک تقویم زمانبندی ایجاد کنید. به این صورت که موضوع هر محتوا را با تاریخ انتشار آن در این فایل قرار دهید. یکی از نکات مهمی که باید در زمان انتشار محتوا توجه کنید، این است که پیج شما باید مرتب بروز شده و محتوای جدید در آن منتشر شود. بنابراین باید در فاصله زمانی های مناسب، هر محتوا را منتشر کنید.

اما آیا هر ایده ای برای محتوا جذاب است؟

تولید محتوا برای پیج اینستاگرام از تولید محتوا برای سایت راحتتر است. به همین دلیل بسیاری از افراد، هر ایده ای که به ذهنشان می رسد را در پیج خود منتشر می کنند. اما قبل از انتشار هر محتوای در پیج خودتان، این سوال را بپرسید که آیا این محتوا برای من هم جذاب است؟

اگر پاسخ شما مثبت باشد، پس می توان گفت که محتوای تولید شده برای کاربر هم جذاب است. در غیر اینصورت، محتوا برای کاربران پیج نیز جذاب نخواهد بود.

چک لیست تولید محتوا اینستاگرام

3. پست های جذاب منتشر کنید

برای داشتن پست های جذاب، از راهکارهای زیر استفاده کنید : 

 • کاور پست های خود را جذاب انتخاب کنید

کاور یک پست تصویر پس زمینه ای است که روی پست های شما قرار گرفته و مخاطبان پیج آن را می بینند. کاوری که برای پست های خود انتخاب میکنید، تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد. بنابراین اگر کاور پست های خود را یک تصویر انتخاب می کنید، سعی کنید تصویر با کیفیت و جذاب باشد. همچنین از رنگ هایی استفاده کنید که به چشم مخاطب بیاید و آن ها را در یک نگاه جذاب کند.

 

 • برای پست های خود عنوان جذاب انتخاب کنید

عنوان یک پست در اینستاگرام، در واقع همان متنی است که روی کاور پست قرار می گیرد. عنوانی که انتخاب می کنید باید جذاب باشد. همچنین از فونت و رنگی استفاده کنید که با کاور همخوانی داشته و کاربران به راحتی آن را بخوانند.

 

 • کپشن های جذاب و ترغیب کننده بنویسید

کپشن متنی است که در پایین پست های شما نوشته می شود. کپشن هر پست می تواند اطلاعات کلی راجب آن پست، معرفی شما به کاربران جدید یا یک توضیح اضافه تر در مورد پست باشد. اما نکته ای که بسیار مهم است، سبک نوشتن کپشن است. فضای اینستاگرام، فضایی راحت بوده و کمتر کسی در آن رسمی صحبت می کند. بنابراین کپشن های خود را تا حد امکان صمیمانه بنویسید. همچنین در آن از کاربران بخواهید که شما را لایک کنند، نظرات خود را کامنت کنند و برای افرادی که به این پست نیاز دارند، پست را ارسال کنند. زمانی که از دنبال کننده های خود بخواهید که با شما همراه شوند، احساس صمیمیت بیشتری با شما پیدا کرده و بازخورد بهتری نیز نشان می دهند.

 شما می توانید جزئیات بیشتر در زمینه تولید محتوای اینستاگرام را در مطلب " اینستاگرام مارکتینگ " مطالعه کنید.

 

4. از هشتگ های مرتبط و ترند جامعه استفاده کنید

هشتگ های اینستاگرام درست مشابه کلمات کلیدی در تولید محتوای سایت هستند. قبل از انتشار یک پست، ابتدا باید هشتگ های مرتبط با پست خود را در انتهای پست قرار دهید. با این کار افرادی که به دنبال آن موضوع خاص هستند، در قسمت سرچ اینستاگرام به پست شما خواهند رسید. اما از چه هشتگ هایی استفاده کنید؟ 

 • سعی کنید 3 تا 5 هشتگ پر مخاطب و پر رقابت استفاده کنید.
 • از 5  تا 7 هشتگ کم رقابت استفاده کنید.
 • از1 تا 2 مورد نیز هشتگ های اختصاصی خودتان، مثلا نام برندتان استفاده کنید.

 

5. پست های خود را استوری کنید

به طور کلی بازدید استوری از پست ها بیشتر است. همچنین ممکن است که دنبال کننده های شما اصلا متوجه پست جدید شما نشوند. به همین دلیل پس از انتشار پست هایتان، آن را استوری کنید. با این کار عده زیادی بازدید کننده را از طریق استوری جذب خواهید کرد. در استوری های خود از متن های جذاب استفاده کنید و بگونه ای آن را بنویسید که کاربر برای مشاهده پست هیجان زده شود.

 

تولید محتوای اینستاگرام

 

6. پیش از انتشار پست، به کمپین بروید

یکی از راهکارهای جذاب برای جذب بازدید کننده بیشتر، استفاده از کمپین است. شما می توانید پست خود را آماده کرده ولی آن را منتشر نکنید. سپس از همان ابتدای روز تعامل خود را با مخاطبانتان شروع کنید. به این صورت که در مورد همان موضوع پست نظر سنجی بگذارید، با مخاطبان صحبت کنید و … سپس در انتهای روز یا در روز بعد، پست خود را منتشر کنید و در استوری به مخاطبان اطلاع بدهید که در همین زمینه پستی منتشر شده است. با این کار مخاطبان شما از قبل برای مشاهده پست آماده شده اند و مشتاق هستند ادامه موضوع را دنبال کنند.

 

7. با مخاطبان خود تعامل داشته باشید

زمانی که تعامل شما با مخاطبانتان بیشتر شود، احتمال اینکه پست ها و استوری های شما به اکسپلور برود نیز افزایش میابد. در ادامه چند راهکار برای افزایش تعامل با مخاطب ارائه داده ایم :

 • از استوری های خود غافل نشوید، برگزاری نظرسنجی در استوری های خود را جدی بگیرید.
 • در اینستاگرام حضور فعالی داشته باشید، در سریعترین زمان ممکن به دایرکت ها و کامنت های دنبال کننده هایتان پاسخ دهید.
 • برای افزایش تعامل با مخاطبان، مسابقه و کمپین راه اندازی کنید.

 

 تولید محتوا اینستاگرام

 

8. تحلیل پست ها و استوری های خود را فراموش نکنید

اگر پیج شما تجاری باشد، اینستاگرام امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید در بخش insight هر پست، اطلاعاتی را نظیر تعداد بازدید ها، تعداد افرادی که پست شما را ذخیره کرده اند و … را مشاهده کنید. شما باید پس از انتشار هر پست به تحلیل آن بپردازید. برای مثال بررسی کنید که با کدام هشتگ، پست شما بازدید بیشتری دارد. با این کار می توانید در زمان های بعدی پست های جذاب تر و مفید تری را منتشر کنید.

 

در پایان

در این محتوا به صورت کامل چک لیست تولید محتوا سایت و اینستاگرام را برای شما بیان کردیم. رعایت این روند برای تولید محتوا ضروری است. همچنین بهترین راه برای دیده شدن یک محتوا، انتشار آن در سایت و اینستاگرام است. اگر زمان و مهارت کافی در زمینه تولید محتوا ندارید، می توانید از ما کمک بگیرید و برای مشاهده قیمت این خدمات به صفحه " هزینه تولید محتوا " مراجعه کنید.

سفارش تولید محتوا

تولید محتوای با کیفیت و یونیک با نازلترین قیمت

سفارش تولید محتوا

شما می توانید قسمتی از یک محتوا را با سبک صمیمانه تر در پیج خود منتشر کنید، سپس از مخاطبان بخواهید که برای مطالعه ادامه آن به سایت شما مراجعه کنند. با این کار تعامل بین سایت و پیج شما افزایش میابد.

تیم طراحی وب پویا با طراحی انواع سایت های فروشگاهی، شرکتی و …. شما را در این مسیر یاری می کند. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر به صفحه " سایت ساز " مراجعه کنید. 

بروزرسانی در شنبه, 08 ارديبهشت 1403 12:48

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا