پنالتی گوگل چیست؟ | کاهش شدید ورودی گوگل

دوشنبه, 26 مهر 1400 15:56
امتیاز شما به این مطلب
(2 رای‌ها)

 پنالتی گوگل چیست؟

 

تا بحال کاهش شدید و یکباره ورودی گوگل را تجربه کرده اید یا برایتان سوال شده است که چرا ورودی سایتم از گوگل کم شده؟ در چنین شرایطی احتمالا دچار جریمه یا پنالتی گوگل شده اید. اما پنالتی گوگل چیست؟ چرا یک سایت پنالتی میشود؟ در ادامه به این سوالات پاسخ داده ایم و مهم ترین دلایل پنالتی شدن و رفع آن را نیز آموزش داده ایم.

پنالتی گوگل چیست؟

اگر یک سئوکار به هر دلیلی مطالب سایت خود را به روش سئو کلاه سیاه بهینه سازی کند، گوگل برای این سایت جریمه ای در نظر می گیرد که  به آن پنالتی گوگل می گویند. پنالتی شدن یک سایت باعث می شود، رتبه های آن سایت از بین برود و سایت کاهش شدید و یکباره ورودی گوگل را تجربه کند. پس از پنالتی شدن سایت، بدست آوردن رتبه مناسب در جستجوی گوگل به سختی امکان پذیر است.

 

اگر فرصت کافی برای مطالعه ندارید پیشنهاد میکنم پادکست صوتی زیر را در مورد پنالتی گوگل گوش بدهید:

 

انواع پنالتی توسط گوگل

در گذشته، گوگل برای پنالتی کردن سختگیرانه تر عمل می کرد. برای مثال اگر به هر دلیلی از طرف گوگل جریمه میشدید، رتبه خود را در تمام کلمات از دست داده و کاهش ورودی ها از طریق گوگل را تجربه می کردید. در سالهای اخیر سخت گیری های گوگل به حداقل رسیده است.

به طور کلی پنالتی شدن سایت ها توسط گوگل به دور روش امکان پذیر است:

پنالتی شدن به صورت دستی

پنالتی دستی به دلایلی مانند: سرپیچی از قوانین گوگل، کپی رایت و ... به طور مستقیم توسط متخصصان گوگل انجام می شود.

 اگر دچار پنالتی دستی شوید در سرچ کنسول، در قسمت Manual actions گزارشی مبنی بر پنالتی شدن برای شما ارسال خواهد شد.

 

پنالتی سایت به صورت الگوریتمی

در این روش گوگل با استفاده از الگوریتم های مختلفی که دارد، عملکرد وب سایت ها را زیر نظر می گیرد. برای مثال الگوریتم دزد دریایی با وب سایت هایی که مطالبشان را از سایت های دیگر کپی برداری می کنند، مقابله می کند و برای آن ها رتبه منفی در نظر می گیرد.

در صورتی که الگوریتم ها متوجه شوند که در سایت خود مرتکب خطایی شده اید، کاهش شدید و یکباره ورودی گوگل را تجربه کرده و دچار پنالتی الگوریتمی می شوید.

 

دلایل پنالتی شدن سایت چیست؟

دلایل پنالتی گوگل

با وجود این که سخت گیری های گوگل برای پنالتی کردن سایت ها کمتر شده است، اما هنوز هم دلایلی وجود دارد که سبب پنالتی شدن سایت شما و کاهش ورودی ها از طریق گوگل شود. از جمله دلایل پنالتی شدن یک سایت عبارتند از:

 

1. استفاده یا دریافت بک لینک اسپم

بک لینک، لینکی است که از سایت دیگران به سایت شما داده می شود. دریافت و یا ساخت بک لینک بی کیفیت و غیر اصولی از دیگر اعمالی است که باعث می شود، سایت شما توسط گوگل پنالتی شود.

البته نکته قابل توجه این است که گوگل در این مورد، برای سایت هایی سختگیرانه تر عمل می کند که فرآیند خرید یا دریافت بک لینک را به طور اسپم گونه انجام می دهند.

برای این که از پنالتی شدن در اثر بک لینک بی ارزش جلوگیری کنید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • از سایت هایی که ارزشی ندارند لینک دریافت نکنید.
 • به طور دائم از یک سایت بک لینک دریافت نکنید.
 • در مدت زمان کوتاه تعداد بک لینک های زیاد برای سایت خود دریافت نکنید.
 • فقط به یک صفحه خاص لینک ندهید و همه صفحات را در نظر داشته باشید.

 محتوا " لینک بیلدینگ چیست؟ " به شما کمک می کند تا بک لینک های با کیفیت دریافت کنید. همچنین شما می توانید فرایند بک لینک گرفتن را به دست افراد متخصص بسپارید؛ برای دریافت بک لینک با کیفیت، به صفحه " خرید بک لینک ارزان " مراجعه کنید.

 

2. تولید محتواهای بی کیفیت و کم ارزش

در گذشته گوگل همه محتواها، حتی آنهایی که کوتاه و بی کیفیت بودند را درنتایج خود نشان می داد. با گذشت زمان گوگل با استفاده از الگوریتم پاندا به تمرکز بر روی کیفیت و ارزش محتواها پرداخت و از نشان داده شدن محتوای هایی که ارزش بالایی ندارند، جلوگیری کرد.

بنابراین استفاده از محتواهای کوتاه و بی ارزش، باعث پنالتی شدن سایت می شود.

برای جلوگیری از پنالتی شدن به علت محتوای بی ارزش نکات زیر را رعایت کنید:

 • از کپی کردن محتوا خودداری کنید.
 • سعی کنید محتوایی کمتر از 500 کلمه ننویسید.
 • به جای تمرکز بر کمیت، به کیفیت محتوا توجه کنید.
 • از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط برای سایت خود استفاده کنید.
 • تولید محتوای سایت خود را به افرادی نسپارید که در زمینه کاری شما بی تجربه اند و همچنین با اصول سئوی محتوا آشنایی ندارند.  

شما می توانید با مطالعه محتوا " چگونه تولید محتوا کنیم؟ " به راحتی یک محتوای ارزشمند بنویسید.

 

3. استفاده مکرر از کلمه کلیدی یا Keyword stuffing

در گذشته یکی از راه های رتبه گرفتن و سئو سازی صفحات، تکرار زیاد کلمه کلیدی در آن محتوا بود. اما اکنون الگوریتم پاندای گوگل به راحتی، محتواهای بی ارزش را شناسایی می کند و به کاربران اجازه سئو چنین محتواهایی را نمی دهد.

البته توجه داشته باشید، امروزه با تکرار زیاد کلمه کلیدی در محتوا، سایت پنالتی نمیشود؛ بلکه استفاده از این تکنیک برای تمامی صفحات، جریمه از طرف گوگل را به همراه دارد

برای جلوگیری از جریمه شدن گوگل، در حین نوشتن محتوا به طور طبیعی از کلمات کلیدی مربوط به محتوای خودتان استفاده کنید و از قرار دادن کلمات کلیدی در قسمت هایی که مناسب نیست خودداری کنید.

 

4. پنهان کردن محتوا و لینک در صفحه

در گذشته سئوکاران با استفاده از تکنیک کلاکینگ، اقداماتی نظیر: کوچک کردن فونت متن، هم رنگ کردن متن و بک گراند، پنهان کردن متن پشت تصویر و ... قسمتی از محتوا و یا لینک ها را در صفحه پنهان می کردند تا گوگل به اشتباه بیفتد و تصور کند در حال بازدید از یک صفحه ارزشمند است؛ در صورتی که محتوای آن سایت صرفا تبلیغات بود.

امروزه با بروز شدن الگوریتم های گوگل، دیگر امکان استفاده از این تکنیک وجود ندارد و در صورتی که گوگل متوجه چنین موضوعی شود، سایت متخلف را پنالتی می کند.

اگر می خواهید به طور ناخواسته مرتکب این عمل نشوید و گوگل سایتتان را پنالتی نکند، نکات زیر را رعایت کنید:

 •     از یکسان نبودن رنگ متن و بک گراند سایت خود مطمئن شوید.
 •     از مخفی نبودن متن پشت عکس ها اطمینان حاصل کنید.
 •     از فونت و سایز بزرگ برای متن های خود استفاده کنید.

 

5. استفاده نادرست از کدهای اسکیما

اسکیما کدهایی هستند که به گوگل برای خوانایی و درک سایت شما کمک میکند و همچنین سئو سایت شما را افزایش داده و آن را در نتایج به صورت متفاوتی به کاربران نشان می دهد. محتوا " اسکیما چیست؟ " اطلاعات دقیق تری را در مورد اسکیما و انواع آن به شما می دهد.

برای مثال علامت پنج ستاره کنار سایت شما، نشان دهنده استفاده از اسکیما می باشد. حال اگر از اسکیما برای گول زدن گوگل استفاده کنید، دچار پنالتی خواهید شد. شما باید کد های اسکیما را اصولی و با توجه به آنچه در محتوای سایت قرار داده اید، استفاده کنید.

برای مثال اگر در محتوا خود از ویدیو استفاده نکرده اید، نباید اسکیما ویدئو را برای آن محتوا فعال کنید.

برای جلوگیری از پنالتی شدن در اثر استفاده نادرست از کدهای اسکیما به نکته زیر توجه داشته باشید:

 • در اکثر مواقع صاحبان سایت قصد فریب دادن گوگل را ندارند، اما به علت ناآگاهی و استفاده نادرست از کدهای اسکیما، دچار پنالتی گوگل می شوند. 
 • استفاده از کدهای اسکیما در سایت خود را  به دست یک فرد متخصص بسپارید تا به روشی اصولی از کدهای اسکیما در سایت شما استفاده کنند.

 

6. بی توجهی به مسائل امنیتی و هک شدن سایت

اگر سایت شما مورد حمله هکرها قرار بگیرد، گوگل متوجه شده و این موضوع را در قسمت سرچ کنسول به شما اطلاع می دهد. حال اگر شما به این موضوع توجهی نکنید و برای حل آن اقدامی نکنید، گوگل به دلیل بی توجهی شما نسبت به مسائل امنیتی و حفظ امنیت کاربرانش، رتبه صفحات تان را به حداقل می رساند.

یکی از بدترین حالت هایی که بر روی سئو سایت شما تاثیر می گذارد، هک شدن سایت است.

برای جلوگیری از پنالتی سایت به علت هک شدن به نکات زیر توجه داشته باشید:

 •  از یک رمز عبور قوی برای سایت خود استفاده کنید.
 • از نصب افزونه امنیتی بر روی سایت خود غافل نشوید.
 • از اطلاعات سایت خود به طور مرتب پشتیبان گیری کنید.
 • نکات امنیتی را به دیگر ادمین های سایت نیز یادآوری کنید.
 • افزونه ها و سیستم مدیریت محتوای سایت خود را به طور مداوم بروز رسانی کنید.

 

تشخیص پنالتی شدن سایت

راه خروج از پنالتی گوگل

در حال حاضر راه حلی برای اطلاع از پنالتی شدن سایت وجود ندارد. البته گاهی اوقات در قسمت Manual Action سرچ کنسول، هشداری در مورد اسپم بودن محتواها یا هک شدن سایت دریافت خواهید کرد که ممکن است نشان دهنده پنالتی شدن سایتتان باشد.

البته شما می توانید با بررسی ترافیک های سایت به این موضوع پی ببرید. اگر آمار سایت شما سیر نزولی شدیدی پیدا کرده باشد و کاهش شدید و یک باره ورودی گوگل را در سرچ کنسول مشاهده کنید، احتمالا دچار پنالتی گوگل شده اید؛ البته این موضوع همیشه نمیتواند نشان دهنده پنالتی شدن سایتتان باشد.

 البته به این نکته توجه داشته باشید، در برخی مواقع با معرفی الگوریتم جدید گوگل، رتبه برخی از صفحات شما به طور موقت پایین می آید و پس از مدتی به حالت قبلی باز می گردد؛ در نتیجه به طور قطعی نمی توان در این باره نظر داد. پس حتی اگر سایت شما پنالتی هم نشده باشد، با تکنیک های بالا می توانید رتبه سایتتان را بهبود دهید.

 

چگونه پنالتی گوگل را از بین ببریم؟

در مطالب بالا شما را با عواملی که سایتتان را دچار پنالتی می کند، آشنا کردیم. گاهی اوقات با رعایت تمامی نکات و عمل به دستورات گوگل، بازهم دچار پنالتی می شویم. در ادامه این مطلب یکسری راهکارهایی را برای رفع پنالتی گوگل به شما معرفی خواهیم کرد.

1. مشکل را شناسایی کرده و برای رفع آن اقدام کنید

در ابتدا مشکل را تشخیص داده و آن را رفع کنید. از جمله دلایل پنالتی شدن سایت ها، ابتدا استفاده و ساخت بک لینک نامناسب و دوم در نظر نگرفتن مسائل امنیتی سایت ها است. پیشنهاد می شود در ابتدا این دو مورد را مورد بررسی قرار دهید؛ در صورتی که مشکلی وجود نداشت، به سراغ بقیه موارد بروید. شما می توانید برای حل مشکل بک لینک های اسپم، از روش دیسوو (Disavow) استفاده کنید.

 •  اگر علت پنالتی شدن سایتتان محتواهای بی کیفیت است، اقدام به جایگزینی آن با محتوای مفید و با ارزش کنید.
 • اگر سایت دچار خطرهای امنیتی شده است، از اطلاعات آن بک آپ گیری کرده و سپس امنیت سایت را فراهم کنید.

نکته: اگر در قسمت سرچ کنسول، گوگل پیامی مبنی بر پنالتی شدن سایتتان داده بود، پس از رفع مشکل دکمه fix را فشار دهید تا گوگل با خبر شود.

 

2. اعتماد گوگل را جلب کنید

برای مدتی نقش سایت های معتبر و مفید را بازی کنید تا گوگل از پنالتی کردن سایتتان منصرف شود. برای مثال از محتواهای مناسب استفاده کنید، برای سایت خود مخاطب جمع آوری کنید و از لینک های با ارزش استفاده کنید. این گونه پس از مدتی از پنالتی گوگل خارج می شوید.

 

کلام آخر

در این مقاله با علت های پنالتی شدن یک سایت توسط گوگل و روش های رفع آن آشنا شدید. با توجه به مطالب بالا دریافتید، بهترین کار برای کسب رتبه و حفظ آن در گوگل، رعایت قوانین گوگل می باشد. بنابراین برای جلوگیری از پنالتی شدن و کاهش شدید و یک باره ورودی گوگل، با استفاده از تکنیک های مفید، اقدام به سئو و بهینه سازی سایت خود کنید.

 

بروزرسانی در دوشنبه, 26 مهر 1400 15:56

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo پنالتی گوگل چیست؟ | کاهش شدید ورودی گوگل نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا