راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی گامی موفق در سال 1400

شنبه, 26 تیر 1400 16:15
امتیاز شما به این مطلب
(10 رای‌ها)

راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

 

سوپر مارکت اینترنتی، یکی از کسب و کارهای نوپا می باشد. برای پیشرفت در آن لازم است از تجربیات افراد دیگر در این زمینه بهره بگیرید. می توان گفت راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی گامی موفق در سال 1400 است. درادامه ما به مزایای راه اندازی سوپر مارکت، هزینه راه اندازی و نحوه راه اندازی آن پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید.

راه اندازی هایپر مارکت

هر روز بر تعداد کسانی که خرید آنلاین انجام می‌دهند افزوده می‌شود و فروشگاه ‌های اینترنتی تا حد زیادی توانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند. با این حال هنوز هم هستند کسانی که نتوانند به سادگی و بدون دیدن و لمس کردن اجناس، آن‌ها را خریداری کرده یا اینکه ترجیح می‌دهند مایحتاج روزانه‌اشان را مستقیما از سوپرمارکت محله شان بخرند.

با اینکه خیلی از سوپرمارکت‌ های آنلاین، همان سوپرمارکت‌های محلی هستند که سفارش‌ها را به شکل آنلاین دریافت کرده و اجناس را به دست مشتری می‌رسانند، اما از حدود دو سال پیش اولین سوپرمارکت آنلاین حرفه ‌ای توسط محمد حسین شمشیری و همکارانش راه اندازی شد و به شکل یک شرکت بزرگ و سازمان یافته شروع به کار کرد.

اگر بیشتر در مورد ساخت سوپرمارکت آنلاین یا راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی توسط آقای شمشیری و همکارانش بدانید، بهتر با این حوزه آشنا شده و این مسیر برایتان روشن‌تر می‌شود. در ادامه این مقاله نکات مهمی در این زمینه آورده شده است.

 

چرا راه اندازی سوپر مارکت آنلاین سودآور است؟

شاید از خودتان بپرسید وقتی اکثر سوپرمارکت‌ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند که اجناس را درب منزل تحویل بگیرند، پس چرا باید به فکر راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی بیفتیم؟ آقای شمشیری در این رابطه ابتدا به سابقه فعالیتشان در زمینه وارد کردن قطعات شبکه و کار در بخش آی تی اشاره کرده و می‌گوید که با توجه به سابقه فعالیت سی ساله آنها، راه انداختن یک فروشگاه آنلاین کار ساده‌ای به نظر می‌رسیده است، اما دلایلی برای تبدیل این فروشگاه به یک سوپر مارکت اینترنتی داشته‌اند.

وی می‌گوید ما در ایران سوپر مارکت واقعی (با توجه به اصطلاح تجاری آن یعنی فروش کالا‌های مصرفی تند فروش) نداریم و مردم کالا‌های سوپرمارکتی را به طور سنتی از مغازه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه می‌کنند؛ بنابراین راه اندازی سوپرمارکت آنلاین راهی است که کالا‌ها به طور مستقیم و با قیمت کمتر به دست مصرف کننده برسد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت مارکت پلیس(marketplace) چیست؟

 

1.دردسر کمتر سوپرمارکت آنلاین نسبت به مغازه‌داری

درست است که ساخت سوپر مارکت آنلاین شرایط و دردسر‌های خودش را دارد، اما در مقایسه با مغازه‌داری دردسر کمتری دارد. وقتی یک فروشگاه آنلاین داشته باشید مجبور نیستید هر روز صبح زود درب مغازه را باز کرده و تا آخر شب سرپا ایستاده و مستقیما به مشتریان پاسخ دهید. برای داشتن یک سوپر مارکت اینترنتی، شما نیاز به مکانی برای برپایی فروشگاه نداشته و مجبور نیستید مغازه‌داری کنید. به این ترتیب شما به سرمایه اولیه کمتری نیاز خواهید داشت و به همین علت می‌توانید کالا‌ها را با قیمت مناسب‌تر عرضه کنید یا حتی شرایطی مانند ارسال رایگان برای مشتری ایجاد نمایید. از طرف دیگر در ابتدا و در مورد اولین سوپر مارکت آنلاین در زمان راه اندازی رقبای کمی داشته و توانسته با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری با قدرت فعالیت خود را آغاز کرده و پیش بروند.

 

2.صرفه جویی در وقت با راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

شاید در مورد خرید درمانی شنیده باشید! بله خرید کردن و رفتن به سوپر مارکت‌ها اغلب احساس خوبی در فرد ایجاد می‌کند؛  پس خوب است که یک هایپرمارکت اینترنتی نیز چنین فضایی را برای کاربران خود محیا سازد؛ فضایی مانند زمانی که برای خرید به هایپر مارکت رفته و با سبدی در دست اجناس را بررسی می‌کنید. در واقع باید فضایی طبقه بندی شده و جذاب طراحی کنید تا کاربر جذب سوپر مارکت آنلاین شما شود. 

در سوپر مارکت آنلاین مشتری می‌تواند اجناس را مشاهده و بررسی کند بدون اینکه فشردگی اجناس یا جا به جا کردن و تعویض کالا‌ها مانند سوپر مارکت واقعی برایش وقت گیر و مشکل ساز باشد. شما می‌توانید همان طور که در خانه نشسته‌اید در فروشگاه اینترنتی چرخ زده، ویژگی‌های محصولات را مطالعه کرده و آن‌ها را برای خرید در سبد خود قرار دهید. اگر هم از خرید کالایی منصرف شدید می‌توانید آن را به سرعت از سبد کالای خود حذف کنید. همین موارد باعث می‌شود که مردم هر روز به خرید کردن از هایپر‌های آنلاین بیشتر علاقه‌مند شوند.

 

ساخت سوپر مارکت آنلاین

 

3.تنوع بالای محصولات امتیاز است

هر چه تنوع کالا‌های ارائه شده در یک سوپر مارکت اینترنتی بیشتر باشد، قطعا آن سوپر مارکت موفق‌تر بوده و مشتریان بیشتری جذب خواهد کرد. شما البته نیاز به یک انبار دارید تا محصولات خود را در آن نگهداری کنید. اصولی که باید در این زمینه رعایت شود می‌گوید که در سوپر مارکت اینترنتی، هم محصولات با تاریخ مصرف طولانی و هم محصولات روز مانند شیر و گوشت باید عرضه ‌شود. این محصولات به شکل روزانه از کارخانه وارد انبار سوپر مارکت شده و به دست مشتری می‌رسد. در واقع در تهیه کالا‌ها برای فروش مانند سوپر مارکت‌های فیزیکی عمل می‌شود، ولی شرایط خرید و رسیدن کالا به دست مشتری متفاوت است.

این کالا‌ها در این فروشگاه اینترنتی حداکثر بعد از دو ساعت به دست مشتری رسیده و به او تحویل داده می‌شود. تحویل به موقع و سریع کالا، رمز موفقیت یک سوپر مارکت اینترنتی است؛ چرا که افراد نمی‌توانند برای دریافت کالا‌های سوپر مارکتی مانند شیر یا تخم مرغ مدت زیادی صبر کنند و منتظر گذاشتن مشتری می‌تواند باعث شود که او را از دست بدهید.

در واقع برای موفق شدن در این زمینه باید انبارتان همیشه پر بوده و بتوانید هر تعداد کالایی که مشتری درخواست می‌کند را برای او ارسال کنید. به این ترتیب مشتری می‌تواند همانند زمانی که به یک هایپر مارکت واقعی می‌رود مایحتاج یک ماه خود را یکجا خریداری کرده و آن را درب منزل تحویل بگیرد. باید بتوانید این دیدگاه که خرید اینترنتی از سوپر مارکت نهایتا دو کیسه پلاستیک شامل محصولات روزانه است را تغییر دهید.

 

بیشتر بخوانید: عوامل موفقیت یک فروشگاه اینترنتی

 

4.با کار حرفه‌ای یک کارآفرین شوید

درست است که شما برای راه اندازی هایپر مارکت آنلاین در ابتدا نیاز به مکان و سرمایه خیلی زیاد ندارید، اما اگر بخواهید به شکل حرفه‌ای کار کنید دیگر اینترنت، یک رایانه و خط تلفن کافی نیست. با کار حرفه‌ای شما حتی می‌توانید برای عده زیادی کارآفرینی کنید. همان طور که در سوپر مارکت اینترنتی آقای شمشیری ۲۵ کارمند فعالیت می‌کنند که هر کدام در بخش‌های مختلف مانند گرفتن سفارش، تحویل کالا، بخش مالی، پشتیبانی وب سایت و ... مشغول به کار هستند و این جدا از کسانی است که در انبار‌ها یا بازاریابی فعال هستند.

 

 چرا ساخت سوپر مارکت اینترنتی

 

5.با مجوز کار کنید

برای انجام هر کاری چه کوچک و چه بزرگ به مجوز نیاز است. با کار بدون مجوز هزینه راه اندازی سوپرمارکت خود را به هدر خواهید داد. یکی از اصول این کار گرفتن مجوز از کسب و کار‌های اینترنتی است. وقتی مجوز نداشته باشید حتی با ساخت اپلیکیشن سوپر مارکت آنلاین، باز هم کسی به شما اعتماد نخواهد کرد. پس پیش از هر چیز بعد از راه اندازی سوپر مارکت خود به فکر دریافت نماد اعتماد الکترونیک باشید. این نماد که به کار شما هویت می‌دهد را می‌توانید از مرکز «توسعه‌ تجارت الکترونیک»، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران دریافت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیک برای فروشگاه شما نوعی تاییدیه به حساب می‌آید و باعث می‌شود مشتری برای خرید به شما اعتماد کند. بعد از اینکه نماد را دریافت کردید باید از وزارت ارشاد و دفتر ساماندهی سایت‌های اینترنتی مجوز بگیرید. برای دریافت این مجوز باید سایت خود را در وب سایت وزارت ارشاد ثبت کرده و منتظر شوید تا به درخواستتان پاسخ داده شود.

دریافت تمام این مجوز‌ها نهایتا یک سال زمان خواهد برد. قابل ذکر است که اگر قصد فروش محصولات خوراکی را داشته باشید باید حواستان به مجوز بهداشت نیز باشد. در واقع کالا‌هایی که به فروش می‌رسانید، باید همه دارای تاییدیه بهداشت و مجوز سازمان غذا و دارو باشند، در این صورت نیازی نخواهد بود که به طور جداگانه مجوز بهداشت دریافت کنید. آقای شمشیری بیان می‌کند در سایت فروشگاهی ایشان تاییدیه‌های بهداشت روی محصولات در عکس‌های محصول برای مشتری قابل مشاهده است.

 

نحوه راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

برای راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی لازم است مراحلی را طی کنید که در ادامه آنها را به طور مفصل بیان کرده ایم :

1. انتخاب نام مناسب برای دامنه 

نام یک کالا یا سایت تاثیر زیادی در جذب مشتری دارد، چرا که با کمک نام مناسب شما می توانید در ذهن مشتری باقی بمانید. در نظر داشته باشید که نام سوپر مارکت شما باید کوتاه و با معنی باشد. علاوه براین نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که ما بصورت مفصل در محتوا راهنمای انتخاب اسم برای سایت برای شما بیان کرده ایم.

 

2. انتخاب محلی برای نگهداری کالاها

دومین گام پس از انتخاب نام مناسب برای برند خود، انتخاب محلی برای نگهداری محصولات است. این مسئله برای دریافت مجوزات لازم مانند اینماد نیز بسیار اهمیت دارد؛ چراکه برای دریافت مجوز ها و ثبت در گوگل لازم است نشانی پستی دقیق محل نگهداری محصولات ذکر شود. انبار انتخابی شما گاهی می تواند منزل مسکونی و یا اتاق اجاره ای نیز باشد که این امر به گستردگی کسب و کار شما بستگی دارد.

 

3. طراحی فروشگاه هایپرمارکت اینترنتی

اکنون وقت آن رسیده است که برای فروش آنلاین خود اقدام کنید. راه های مختلفی برای طراحی فروشگاه اینترنتی وجود دارد که همه این ها به میزان سرمایه و نوع کسب و کارتان بستگی دارد. فروشگاه های اینترنتی بصورت اختصاصی و آماده قابل طراحی هستند. اما طراحی فروشگاه اختصاصی ضمن صرف هزینه های بالا، زمان زیادی را نیز از شما خواهد گرفت. اما اگر می خواهید در زمان سریعتری فروش خود را آغاز کنید، بهتر است از فروشگاه ساز ها استفاده کنید. علاوه بر صرفه جویی در وقت، در هزینه نیز صرفه جویی خواهید کرد. علاوه بر انتخاب یک فروشگاه مناسب ظاهر سایت، تصاویر محصولات، محتوای سایت و نحوه توضیحات محصولات در جذب بازدید کنندگان تاثیر زیادی دارد. بنابراین مطالعه محتوا آموزش نوشتن توضیحات محصول را به شما پیشنهاد می کنیم. 

 

4. دریافت مجوزات لازم

پس از آنکه فروشگاه خود را طراحی کردید و محصولات را در آن قرار دادید، باید برای دریافت مجوزات لازم اقدام کنید. اما مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است محتوا مجوز برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را حتما مطالعه کنید!

 

5. طراحی اپلیکیشن موبایل

همانطور که می دانید استفاده از تلفن همراه در میان مردم روز به روز در حال افزایش است. از طرفی اپلیکیشن های مختلفی نیز برای انواع سیستم عامل در حال طراحی است و مردم نیز استقبال زیادی از آنها کرده اند. همین نکته دلیل مهمی است تا شما نیز برای سوپر مارکت آنلاین خود اپلیکیشنی را طراحی کنید. اما ویژگی اپلیکیشن خوب چیست؟ یک اپلیکیشن خوب باید بتواند به خوبی تمام اطلاعات سایت را به کاربر نشان دهد. همچنین متناسب با سایز انواع سیستم ها واکنش گرا باشد. علاوه براین ها با اعمال تغییراتی بر روی سایت و یا فروشگاه اینترنتی، همان تغییرات فورا بر روی اپلیکیشن بصورت خودکار اعمال شود. 

 

6. بهینه سازی سایت 

پس از آنکه اقدامات بالا را انجام دادید، فروشگاه اینترنتی خود را به حال خود رها نکنید. سوپرمارکت آنلاین مانند نهالی است که هر لحظه نیاز به مراقبت دارد. این مراقبت و رسیدگی را با کمک اصول سئو می توانید انجام دهید. اگر سوپر مارکت شما وردپرسی است، بهتر است مقاله  سئو وردپرس چیست؟ را مطالعه کنید. علاوه براین برای راهنمایی و مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب مشاوره سئو سایت فروشگاهی مراجعه کنید.

 

سرمایه لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

سرمایه لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

سرمایه راه اندازی فروشگاه اینترنتی، نسبت به هزینه راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی کمتر است. همانطور که می دانید برای یک فروشگاه اینترنتی نیاز به نام دامنه و یک هاست فروشگاهی دارید. به طور کلی کسب و کار های اینترنتی از پسوند های .ir و .com استفاده می کنند. در نیمه اول سال 1400، هزینه ثبت دامنه با پسوند .ir، شانزده هزار تومان است. همچنین هزینه خرید دامنه .com بین 200 تا 300 هزار تومان می باشد. 

هزینه بعدی، هزینه هاست فروشگاهی است. هاستی که در ابتدای کار مناسب شما است، بین 150 تا 350 هزار تومان هزینه دارد. البته باید این را بدانید که این هزینه اصولا برای مدت یک سال است. پس از یک سال شما باید دوباره این هزینه را پرداخت کنید، در غیر اینصورت هاست و دامنه شما باطل می شود.

سومین هزینه برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی، هزینه ساخت سایت فروشگاهی است. این کار هزینه ای بین 1 تا 4 میلیون تومان برای شما خواهد داشت.

در نهایت پس از راه اندازی فروشگاه، نیاز به پشتیبانی دارید. هزینه پشتیبانی سالانه حدود 300 تا 600 هزار تومان است. البته وب پویا، به صورت رایگان، 6 ماه پشتیبانی به شما ارائه خواهد داد.

 

چطور فروش سوپر مارکت اینترنتی خود را افزایش دهیم؟

1. به مشتریان خود تخفیف بدهید

یکی از شیوه های افزایش فروش، ارائه کردن تخفیفات مختلف به مشتریان است. این تخفیف ها می تواند به صورت دوره ای برای یک زمان محدود باشد، با این کار می توانید در مشتریان هیجان ایجاد کنید و آنها را برای خرید ترغیب کنید. همچنین به مناسبت های مختلف مانند شروع هر فصل، عید های مختلف مانند نوروز یا فطر و ... جشنواره هایی را در سایت خود داشته باشید. با انجام این اقدامات می توانید فروش خود را افزایش دهید.

 

2. سفارشات را به موقع ارسال کنید

یکی از دلایلی که مردم ترجیح می دهند از سوپر مارکت آنلاین خرید کنند، دسترسی سریع به محصولات است. محصولات سوپر مارکت اصولا نیاز هر خانه ای است و نبود یکی از آنها می تواند مشکل ایجاد کند؛ از این رو سفارشات خود را در سریعترین زمان ممکن به دست مشتری برسانید. با این کار می توانید مشتریان را به مشتری دائمی خود تبدیل کنید.

 

3. روش های پرداخت مختلف داشته باشید

از آنجاییکه شما می توانید هزینه محصولات را درب منزل نیز دریافت کنید، بهتر است علاوه بر پرداخت آنلاین، پرداخت درب منزل نیز داشته باشید. ممکن است عده ای از مردم شرایط پرداخت آنلاین را نداشته باشند.

 

4. ضمانت بازگشت کالا داشته باشید

ممکن است مشتری کالایی را به هر علت نخواهد، شما باید در سایت خود یک سری قوانین مشخص برای بازگشت کالا قرار دهید. به این نکته توجه کنید که پایبند بودن به این قوانین می تواند اعتماد کاربران را تا حد زیادی جلب کند.

 

5. از توضیحات محصول غافل نشوید

درست است که تمامی محصولات موجود در یک سوپر مارکت واضح و مشخص است، اما به هر جهت نوشتن توضیحات محصولات لازم و ضروری است. با این کار مشتریان به راحتی محصول مورد نیاز خود را سفارش می دهند. شما می توانید برای نوشتن توضیحات اصولی به محتوا " ۱۲ ترفند طلایی آموزش نوشتن توضیحات محصول " مراجعه کنید.

 

ساخت سایت فروشگاهی

طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای با امکانات دیجی کالا 

فروشگاه ساز

 

هزینه راه اندازی هایپر مارکت

هزینه راه اندازی یک سوپر مارکت به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال هزینه سایت اختصاصی نسبت به فروشگاه های آماده بیشتر خواهد بود. برای صرفه جویی در هزینه های خود، می توانید از فروشگاه های آماده یا فروشگاه ساز ها استفاده کنید. 

 

 

مشاوره در مورد راه اندازی سوپرمارکت

ما ساخت سوپر مارکت آنلاین را به شما پیشنهاد می‌کنیم به شرطی که صبور باشید. افراد زیادی هنوز هم نمی‌توانند به سادگی به خرید‌های اینترنتی مخصوصا سوپر مارکتی اعتماد کنند یا اینکه به اینگونه خرید عادت نکرده‌اند، اما قطعا روز به روز بر تعداد کاربران وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ های سوپر مارکتی افزوده می‌شود. هدف ما از راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی حذف واسطه‌ها و رساندن کالا با قیمت کمتر به دست مشتری بوده است که در این راه موفق شده‌اند. شما نیز می‌توانید با مقاصد و اهداف روشن و مثبت در این مسیر گام برداشته و به موفقیت خود امیدوار باشید. شما می توانید با وارد کردن شماره تماس خود در فرم زیر از ما مشاوره رایگان دریافت کنید. در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.

مشاوره رایگان و هدفمند وب پویا

اگر نیاز به مشاوره دارید، تیم وب پویا به شما کمک میکند که بهترین تصمیم را برای پیشرفت کارتان بگیرید. کافیست از طریق فرم زیر شماره تلفن خود را وارد کنید.

لطفا شماره تماس خود را وارد کنید

بروزرسانی در شنبه, 26 تیر 1400 16:15

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی | نحوه راه اندازی هایپر مارکت نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا