راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی گامی موفق در سال 99

دوشنبه, 08 دی 1399 12:06
امتیاز شما به این مطلب
(7 رای‌ها)

راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

 

سوپر مارکت اینترنتی، یکی از کسب و کارهای نوپا می باشد. برای پیشرفت در آن لازم است از تجربیات افراد دیگر در این زمینه بهره بگیرید. دراین مقاله ما به مزایای راه اندازی سوپر مارکت، هزینه راه اندازی و نحوه راه اندازی آن پرداخته ایم. پس با ما همراه باشید.

راه اندازی هایپر مارکت

هر روز بر تعداد کسانی که خرید آنلاین انجام می‌دهند افزوده می‌شود و فروشگاه ‌های اینترنتی تا حد زیادی توانسته‌اند اعتماد مردم را جلب کنند. با این حال هنوز هم هستند کسانی که نتوانند به سادگی و بدون دیدن و لمس کردن اجناس، آن‌ها را خریداری کرده یا اینکه ترجیح می‌دهند مایحتاج روزانه‌اشان را مستقیما از سوپرمارکت محله شان بخرند.

با اینکه خیلی از سوپرمارکت‌ های آنلاین، همان سوپرمارکت‌های محلی هستند که سفارش‌ها را به شکل آنلاین دریافت کرده و اجناس را به دست مشتری می‌رسانند، اما از حدود دو سال پیش اولین سوپرمارکت آنلاین حرفه ‌ای توسط محمد حسین شمشیری و همکارانش راه اندازی شد و به شکل یک شرکت بزرگ و سازمان یافته شروع به کار کرد.

اگر بیشتر در مورد ساخت سوپرمارکت آنلاین یا راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی توسط آقای شمشیری و همکارانش بدانید، بهتر با این حوزه آشنا شده و این مسیر برایتان روشن‌تر می‌شود. در ادامه این مقاله نکات مهمی در این زمینه آورده شده است.

 

چرا راه اندازی سوپر مارکت آنلاین سودآور است؟

شاید از خودتان بپرسید وقتی اکثر سوپرمارکت‌ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند که اجناس را درب منزل تحویل بگیرند، پس چرا باید به فکر راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی بیفتیم؟ آقای شمشیری در این رابطه ابتدا به سابقه فعالیتشان در زمینه وارد کردن قطعات شبکه و کار در بخش آی تی اشاره کرده و می‌گوید که با توجه به سابقه فعالیت سی ساله آنها، راه انداختن یک فروشگاه آنلاین کار ساده‌ای به نظر می‌رسیده است، اما دلایلی برای تبدیل این فروشگاه به یک سوپر مارکت اینترنتی داشته‌اند.

وی می‌گوید ما در ایران سوپر مارکت واقعی (با توجه به اصطلاح تجاری آن یعنی فروش کالا‌های مصرفی تند فروش) نداریم و مردم کالا‌های سوپرمارکتی را به طور سنتی از مغازه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه می‌کنند؛ بنابراین راه اندازی سوپرمارکت آنلاین راهی است که کالا‌ها به طور مستقیم و با قیمت کمتر به دست مصرف کننده برسد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی سایت مارکت پلیس(marketplace) چیست؟

 

1.دردسر کمتر سوپرمارکت آنلاین نسبت به مغازه‌داری

درست است که ساخت سوپر مارکت آنلاین شرایط و دردسر‌های خودش را دارد، اما در مقایسه با مغازه‌داری دردسر کمتری دارد. وقتی یک فروشگاه آنلاین داشته باشید مجبور نیستید هر روز صبح زود درب مغازه را باز کرده و تا آخر شب سرپا ایستاده و مستقیما به مشتریان پاسخ دهید. برای داشتن یک سوپر مارکت اینترنتی، شما نیاز به مکانی برای برپایی فروشگاه نداشته و مجبور نیستید مغازه‌داری کنید. به این ترتیب شما به سرمایه اولیه کمتری نیاز خواهید داشت و به همین علت می‌توانید کالا‌ها را با قیمت مناسب‌تر عرضه کنید یا حتی شرایطی مانند ارسال رایگان برای مشتری ایجاد نمایید. از طرف دیگر در ابتدا و در مورد اولین سوپر مارکت آنلاین در زمان راه اندازی رقبای کمی داشته و توانسته با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری با قدرت فعالیت خود را آغاز کرده و پیش بروند.

 

2.صرفه جویی در وقت با راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

شاید در مورد خرید درمانی شنیده باشید! بله خرید کردن و رفتن به سوپر مارکت‌ها اغلب احساس خوبی در فرد ایجاد می‌کند؛  پس خوب است که یک هایپرمارکت اینترنتی نیز چنین فضایی را برای کاربران خود محیا سازد؛ فضایی مانند زمانی که برای خرید به هایپر مارکت رفته و با سبدی در دست اجناس را بررسی می‌کنید. در واقع باید فضایی طبقه بندی شده و جذاب طراحی کنید تا کاربر جذب سوپر مارکت آنلاین شما شود. 

در سوپر مارکت آنلاین مشتری می‌تواند اجناس را مشاهده و بررسی کند بدون اینکه فشردگی اجناس یا جا به جا کردن و تعویض کالا‌ها مانند سوپر مارکت واقعی برایش وقت گیر و مشکل ساز باشد. شما می‌توانید همان طور که در خانه نشسته‌اید در فروشگاه اینترنتی چرخ زده، ویژگی‌های محصولات را مطالعه کرده و آن‌ها را برای خرید در سبد خود قرار دهید. اگر هم از خرید کالایی منصرف شدید می‌توانید آن را به سرعت از سبد کالای خود حذف کنید. همین موارد باعث می‌شود که مردم هر روز به خرید کردن از هایپر‌های آنلاین بیشتر علاقه‌مند شوند.

 

ساخت سوپر مارکت آنلاین

 

3.تنوع بالای محصولات امتیاز است

هر چه تنوع کالا‌های ارائه شده در یک سوپر مارکت اینترنتی بیشتر باشد، قطعا آن سوپر مارکت موفق‌تر بوده و مشتریان بیشتری جذب خواهد کرد. شما البته نیاز به یک انبار دارید تا محصولات خود را در آن نگهداری کنید. اصولی که باید در این زمینه رعایت شود می‌گوید که در سوپر مارکت اینترنتی، هم محصولات با تاریخ مصرف طولانی و هم محصولات روز مانند شیر و گوشت باید عرضه ‌شود. این محصولات به شکل روزانه از کارخانه وارد انبار سوپر مارکت شده و به دست مشتری می‌رسد. در واقع در تهیه کالا‌ها برای فروش مانند سوپر مارکت‌های فیزیکی عمل می‌شود، ولی شرایط خرید و رسیدن کالا به دست مشتری متفاوت است.

این کالا‌ها در این فروشگاه اینترنتی حداکثر بعد از دو ساعت به دست مشتری رسیده و به او تحویل داده می‌شود. تحویل به موقع و سریع کالا، رمز موفقیت یک سوپر مارکت اینترنتی است؛ چرا که افراد نمی‌توانند برای دریافت کالا‌های سوپر مارکتی مانند شیر یا تخم مرغ مدت زیادی صبر کنند و منتظر گذاشتن مشتری می‌تواند باعث شود که او را از دست بدهید.

در واقع برای موفق شدن در این زمینه باید انبارتان همیشه پر بوده و بتوانید هر تعداد کالایی که مشتری درخواست می‌کند را برای او ارسال کنید. به این ترتیب مشتری می‌تواند همانند زمانی که به یک هایپر مارکت واقعی می‌رود مایحتاج یک ماه خود را یکجا خریداری کرده و آن را درب منزل تحویل بگیرد. باید بتوانید این دیدگاه که خرید اینترنتی از سوپر مارکت نهایتا دو کیسه پلاستیک شامل محصولات روزانه است را تغییر دهید.

 

بیشتر بخوانید: بررسی فروشگاه اینترنتی و علل موفقیت آن

 

4.با کار حرفه‌ای یک کارآفرین شوید

درست است که شما برای راه اندازی هایپر مارکت آنلاین در ابتدا نیاز به مکان و سرمایه خیلی زیاد ندارید، اما اگر بخواهید به شکل حرفه‌ای کار کنید دیگر اینترنت، یک رایانه و خط تلفن کافی نیست. با کار حرفه‌ای شما حتی می‌توانید برای عده زیادی کارآفرینی کنید. همان طور که در سوپر مارکت اینترنتی آقای شمشیری ۲۵ کارمند فعالیت می‌کنند که هر کدام در بخش‌های مختلف مانند گرفتن سفارش، تحویل کالا، بخش مالی، پشتیبانی وب سایت و ... مشغول به کار هستند و این جدا از کسانی است که در انبار‌ها یا بازاریابی فعال هستند.

 

 چرا ساخت سوپر مارکت اینترنتی

 

5.با مجوز کار کنید

برای انجام هر کاری چه کوچک و چه بزرگ به مجوز نیاز است. با کار بدون مجوز هزینه راه اندازی سوپرمارکت خود را به هدر خواهید داد. یکی از اصول این کار گرفتن مجوز از کسب و کار‌های اینترنتی است. وقتی مجوز نداشته باشید حتی با ساخت اپلیکیشن سوپر مارکت آنلاین، باز هم کسی به شما اعتماد نخواهد کرد. پس پیش از هر چیز بعد از راه اندازی سوپر مارکت خود به فکر دریافت نماد اعتماد الکترونیک باشید. این نماد که به کار شما هویت می‌دهد را می‌توانید از مرکز «توسعه‌ تجارت الکترونیک»، وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران دریافت نمایید.

نماد اعتماد الکترونیک برای فروشگاه شما نوعی تاییدیه به حساب می‌آید و باعث می‌شود مشتری برای خرید به شما اعتماد کند. بعد از اینکه نماد را دریافت کردید باید از وزارت ارشاد و دفتر ساماندهی سایت‌های اینترنتی مجوز بگیرید. برای دریافت این مجوز باید سایت خود را در وب سایت وزارت ارشاد ثبت کرده و منتظر شوید تا به درخواستتان پاسخ داده شود.

دریافت تمام این مجوز‌ها نهایتا یک سال زمان خواهد برد. قابل ذکر است که اگر قصد فروش محصولات خوراکی را داشته باشید باید حواستان به مجوز بهداشت نیز باشد. در واقع کالا‌هایی که به فروش می‌رسانید، باید همه دارای تاییدیه بهداشت و مجوز سازمان غذا و دارو باشند، در این صورت نیازی نخواهد بود که به طور جداگانه مجوز بهداشت دریافت کنید. آقای شمشیری بیان می‌کند در سایت فروشگاهی ایشان تاییدیه‌های بهداشت روی محصولات در عکس‌های محصول برای مشتری قابل مشاهده است.

 

بیشتر بخوانید: مجوز برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

  

نحوه راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی

برای راه اندازی یک سوپر مارکت آنلاین، در ابتدا لازم است که نامی برای فروشگاه انتخاب کنید. پس از انتخاب نام مناسب، مکانی را برای انبار نگهداری از محصولات در نظر بگیرید، اگر میخواهید علاوه بر فروشگاه آنلاین، فروشگاه فیزیکی نیز داشته باشید باید یک مکان مناسب نیز برای آن در نظر بگیرید. پس از انجام اقدامات بالا، یک وب سایت خریداری کنید. توجه کنید که زیبایی ظاهری سایت، سرعت لود، تنوع محصولات، دسته بندی و چیدمان محصولات در جذب مشتری بسیار موثر خواهد بود. برای جلب اعتماد مشتری در اولین فرصت اقدام به دریافت نماد الکترونیکی بکنید. علاوه براین ها، اپلیکیشن به جهت استفاده آسانتر از آن برای افزایش فروش شما نیز موثر است.

 

ساخت سایت فروشگاهی

طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای با امکانات دیجی کالا 

فروشگاه ساز

 

هزینه راه اندازی هایپر مارکت

هزینه راه اندازی یک سوپر مارکت به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال هزینه سایت اختصاصی نسبت به فروشگاه های آماده بیشتر خواهد بود. برای صرفه جویی در هزینه های خود، می توانید از فروشگاه های آماده یا فروشگاه ساز ها استفاده کنید. 

 

در آخر، این کار را به شما پیشنهاد می‌کنیم به شرط اینکه...

ما ساخت سوپر مارکت آنلاین را به شما پیشنهاد می‌کنیم به شرطی که صبور باشید. افراد زیادی هنوز هم نمی‌توانند به سادگی به خرید‌های اینترنتی مخصوصا سوپر مارکتی اعتماد کنند یا اینکه به اینگونه خرید عادت نکرده‌اند، اما قطعا روز به روز بر تعداد کاربران وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ های سوپر مارکتی افزوده می‌شود. هدف ما از راه اندازی هایپر مارکت اینترنتی حذف واسطه‌ها و رساندن کالا با قیمت کمتر به دست مشتری بوده است که در این راه موفق شده‌اند. شما نیز می‌توانید با مقاصد و اهداف روشن و مثبت در این مسیر گام برداشته و به موفقیت خود امیدوار باشید.

 

تماس با وب پویا

بروزرسانی در دوشنبه, 08 دی 1399 12:06

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا