۸ روش پاسخ به درخواست تخفیف مشتری

سه شنبه, 13 مهر 1400 10:14
امتیاز شما به این مطلب
(4 رای‌ها)

پاسخ به درخواست تخفیف

 

پاسخ به درخواست تخفیف مشتری، می تواند به شکل گیری معامله سرعت دهد، همچنین با دادن تخفیف به مشتری اعتماد او را جلب می کنید و حسن نیت خود را در معامله نشان می دهید. علاوه بر این با دادن درصدی تخفیف، می توانید امتیازات بیشتری از مشتری بگیرید. در ادامه با موضوع ۸ روش پاسخگویی به درخواست تخفیف مشتریان، با ما همراه باشید.

قول تخفیف به مشتری قبل از معامله اصلی

هر نوعی از تخفیف نمیتواند مفید باشد و منجر به فروش بیشتر محصولات شما شود. در نظر گرفتن تخفیف در یک معامله، هر زمان که مشتری از شما درخواست تخفیف کرد، کار درستی نیست و شما تنها زمانی می توانید از مزایای تخفیفی که به مشتری می دهید، بهره ببرید که با در نظر گرفتن امتیازات دو طرف معامله پیش بروید. مثلا وعده تخفیف قبل از رفتن پای معامله، اثراتی منفی برای شما به همراه دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  1.  مشتری برای فروشگاه اینترنتی شما و محصولاتتان ارزش کمتری قائل می شود.
  2. مشتری به ارائه قیمت واقعی از سمت شما شک خواهد کرد، زیرا اگر نرخ بازگشت سرمایه شما همان چیزی باشد که ادعا دارید، چرا باید قبل از معامله قیمت کمتری را پیشنهاد دهید؟
  3. توجه مشتری از ارزش محصول شما و فواید آن برداشته می شود و در عوض به هزینه آن توجه می کند.
  4.  شما از توانایی خود برای بالا و پایین کردن قیمت در معامله، قبل از آن استفاده کرده اید.

 

در  پاسخ به درخواست تخفیف مشتری، چه سوالاتی بپرسیم؟

۱. قبل از صحبت درباره تخفیف، هدف خرید مشتری چیست؟

ممکن است قیمت محصولات و خدمات فروشگاه اینترنتی شما وابسته به نیاز، هدف، موقعیت مشتری باشد. در این صورت شما تا پایان معامله قادر به بحث درباره تخفیف و قیمت نهایی نخواهید بود.

اما نادیده گرفتن درخواست مشتری باعث می شود، مشتری احساس کند به او اهمیتی نمیدهید. بنابراین این کار صحیح نیست و بهتر است شما به مشتری اطمینان دهید که درخواست او را در نظر میگیرید؛ اما درباره ی این موضوع باید زمان دیگری بحث شود. با پرسش درباره هدف مشتری می توانید معامله را پیش ببرید.

 

۲.آیا فکر میکنید قیمت محصول مانع خرید شما است؟

اگر شما قیمت خدمات و محصولات خود را در سایت فروشگاهیتان مشخص کرده اید، اما مشتری باز در این باره از شما سوال میپرسد، احتمال می رود بودجه کافی برای پرداخت هزینه محصول مورد نظر خود را نداشته باشد و یا مایل است کمتر هزینه کند.در این جا شما با مطرح کردن یک سوال مناسب می توانید هدف مشتری خود را متوجه شوید.

اگر بودجه کافی نداشتند بسته به وضعیت مالی فروشگاه ساز خود، می توانید به آنها پاسخ دهید و در صورتی که امکان تخفیف دادن در حد بودجه مشتری را نداشتید، ناچارا درخواست او را رد کنید. اما اگر مشتری تنها مایل به پرداخت هزینه کمتر بود، می توانید با او مذاکره کنید.

  

۳.بررسی نیاز مشتری و بعدا چانه زنی تخفیف

درست است که مشتری مصمم به خرید از شما شده است، اما با پیشنهاد تخفیف از سمت شما ممکن است در ارزش محصولتان شک کند و شما را بیش از حد مشتاق ببیند. اگر پس از صحبت با مشتری به این نتیجه رسیدید که در برطرف کردن نیاز او هم عقیده هستید، می توانید معامله را ادامه دهید اما در نظر داشته باشید هنوز برای بحث درباره تخفیف زود است. بهتر است به مشتری اطمینان دهید در پایان مذاکره در این باره صحبت خواهید کرد. در زمینه شناخت نیاز مشتری، مطالعه مقاله با شناخت نیازهای مشتریان فروشتان را بیشتر کنید، به شما توصیه می شود.

 

پاسخ به پیشنهاد تخفیف

۴.علت درخواست تخفیف چیست؟ 

درست است که مشتری برای درخواست تخفیف حتما علت های خودش را دارد، اما اگر شما تخفیف بدهید و امتیازی نگیرید در واقع معامله شما دیگر دو طرفه نیست. بهتر است با پذیرش درخواست تخفیف مشتری، شما نیز امتیازی را در معامله درخواست کنید. این مورد به نفع هر دو طرف می باشد.

 

۵.تخفیف در ازای گرفتن امتیاز های جدید

اگر شما معامله ای دو طرفه و فراتر از قیمت می خواهید، بهتر است در برابر پذیرش درخواست تخفیف مشتری، امتیازاتی مانند: تمدید حتمی قرارداد، افزودن یک پکیج دیگر، تعیین شرایط پرداخت و… درخواست کنید.

 

۶.بهتر است یک تخفیف منطقی داشته باشیم

اگر مشتری از شما درخواست تخفیف داشت بهتر است از او بپرسید" به نظر شما قیمت محصول نسبت به ارزش آن بیشتر است یا شما برای خرید، این مبلغ را در نظر گرفته اید "

اگر مشتری فکر می کرد قیمت محصول شما زیاد است، شما متوجه می شوید، مشتری ارزش محصول شما را به درستی دریافت نکرده است و باید برای او بیشتر توضیح دهید. اما اگر بودجه مشتری کمتر از قیمت محصول شما است، می توانید محصولات مطابق با بودجه اش را پیشنهاد کنید. با این روش هم ارزش محصول و سود خود را حفظ کرده اید و هم مشتری را در مسیر درست هدایت می کنید.

 

۷.پیشنهاد برنامه ریزی ماهانه به مشتری

آیا با یک برنامه ریزی ماهانه برای برطرف کردن نیازهای کسب و کارتان موافق هستید؟ پیشنهاد برنامه ریزی ماهانه به مشتری، آنها را از درخواست تخفیف منصرف می کند. به این صورت شما ارزش خدمات و محصولات خود را به مشتری نشان می دهید و می توانید قرارداد های ماهانه خود را به سالانه تبدیل کنید. با این روش در واقع شما مشتریان قدیمی خود را نیز حفظ می کنید، همانطور که می دانید حفظ مشتریان قدیمی بسار مهم است. مطالعه مقاله نکات کاربردی برای حفظ مشتریان قدیمی، در این موضوع را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

۸.آیا مشکل بودجه شما تا چند ماه آینده حل می شود؟

ممکن است شما پیشنهاد های متفاوتی را در برابر درخواست تخفیف مشتری به او بدهید، اما همچنان مشتری مشکل بودجه داشته باشد. در این صورت می توانید با مطرح کردن این پرسش  پایه های یک معامله دو طرفه را حفظ  کنید و مشتری را نیز راضی نگه دارید.

 

بیشتر بخوانید: نحوه تبلیغ فروشگاه اینترنتی و جذب مشتری

 

در پایان

 ما در این مطلب ۸ روش پاسخ به درخواست تخفیف مشتری را برای شما بررسی کردیم، شما با مطرح کردن پرسش هایی هوشمندانه می توانید علاوه بر حفظ مشتری های خود و راضی نگه داشتن آنها، امتیازات خود را نیز در معامله حفظ کنید. دو طرفه بودن سود یک معامله در کنار حفظ رضایت مشتری بسیار ارزشمند است، زیرا این حس خوب میتواند در آینده باعث خرید مجدد آن مشتری از شما بشود.

 

بروزرسانی در سه شنبه, 13 مهر 1400 10:14

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo ۸ روش پاسخ به درخواست تخفیف مشتری نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا