الگوریتم فرشنس گوگل چیست؟ و تاثیر آن بر سئو سایت

سه شنبه, 02 آبان 1402 12:28
امتیاز شما به این مطلب
(37 رای‌ها)

الگوریتم فرشنس گوگل چیست؟

 

الگوریتم فرشنس گوگل یکی از الگوریتم های رتبه بندی جستجوی گوگل است که تاثیر زیادی در عملکرد جستجوی گوگل داشته است. بعد از شروع به کار الگوریتم فرشنس، جستجوی گوگل متحول شد و اصول محتوا نویسی و سئو به طور کلی تغییر کرد. پس از الگوریتم فرشنس، تنها سایت هایی در صدر نتایج جستجو قرار گرفتند که محتوای به روز داشتند. در ادامه این مطلب با سازوکار الگوریتم فرشنس گوگل و روش های تاثیر آن بر سئو سایت آشنا خواهیم شد.

الگوریتم های جستجو گوگل

وقتی عبارتی را در موتور جستجو گوگل جستجو می کنید، کار گوگل این نیست که صرفا صفحات مرتبط را نشان دهد. گوگل علاوه بر اینکه صفحات مرتبط را نشان می دهد آن ها را رتبه بندی نیز می کند. به همین علت صفحاتی که احتمال دارد بیشتر به دنبال آن باشید، در نتایج بالاتر گوگل نمایش داده می شود. هر چقدر در نتایج بالاتر نمایش داده شوید، افراد بیشتری شما را خواهند دید. بنابراین برای اینکه بیشتر دیده شوید باید با الگوریتم های گوگل آشنا باشید و بدانید هر یک چگونه کار می کنند.

 

الگوریتم تازگی محتوا چیست؟

معنای لغوی فرشنس، تازگی و جدید بودن است. الگوریتم فرشنس با عنوان الگوریتم تازگی محتوا نیز شناخته می شود. تاریخچه الگوریتم freshness گوگل به این صورت است که؛ در سال 2010 پیش بینی شد که تا سال 2017 حجم اطلاعاتی که تولید می شود بیشتر از اطلاعاتی است که در 5 هزار سال گذشته تولید شده است و با پیشرفت تکنولوژی روز به روز بر حجم اطلاعات افزوده می شود، مدیریت این حجم از اطلاعات خود یک مسئله است. حجم زیاد اطلاعات باعث می شود کاربران با نتایج جستجوی زیادی که مرتبط هم نیستند رو به رو شوند. این روند از سال های قبل شروع شده بود و در ادامه شدت بیشتری پیدا کرده بود. گوگل برای مدیریت این مسئله بر آن شد که الگوریتمی به عنوان الگوریتم فرشنس برای شناسایی و تشخیص تازگی محتواها ترتیب دهد.

 

 

برای درک بهتر این مساله فرض کنید؛ یک کاربر قصد دارد نتایج فوتبال را از اینترنت دنبال کند. با توجه به نتایج لحظه ای فوتبال، خیلی مهم است که نتایج به روز نمایش داده شود. در اینجا محتوایی که تازه تر است بیشتر از محتوایی که قدیمی است و بازدید بالا دارد، اهمیت پیدا می کند.

در سال 2012 یک مقاله منتشر شد که نشان می داد 16 الی 20% جستجوهایی که کاربران هر روز انجام می دهند، جدید هستند و برای اولین بار است که جستجو می شوند. برای پاسخ به این جستجوهای جدید باید اطلاعات تازه و دست اول در دسترس باشد. الگوریتم فرشنس ساز و کار جدیدی ایجاد کرد که صفحات قدیمی و به روز از هم تفکیک شوند و صفحات به روز و جدید در اولویت قرار گیرند، تا کاربران به نتایج به روز دست پیدا کنند.

 

الگوریتم فرشنس گوگل

 

اینکه از الگوریتم فرشنس گوگل پیروی کنید یا نه، تاثیرات متفاوتی روی کسب و کار شما خواهد گذاشت. در حالیکه بوسیله همگام شدن با سرعت دنیای دیجیتال و سازگاری با الگوریتم فرشنس می توانید از بسیاری از رقبای خود پیشی بگیرید، اگر آپدیت بودن و تازگی را نادیده بگیرید، قطعا صدمات زیادی از دنیای جدید تکنولوژی و نه فقط الگوریتم فرشنس گوگل خواهید خورد.

برای سازگاری با آپدیت های گوگل روش های زیادی وجود دارد. اما نکته ای که در همه ی آن ها وجود دارد این است که، در همه ی این روش ها باید هدف و استراتژی اصلی آخرین آپدیت ها را در نظر بگیرید و آن را دنبال کنید. برای سازگاری با الگوریتم فرشنس گوگل باید از متد (QDF(Query Deserves Freshness پیروی کنید. این متد بر این باور است که، افرادی که در گوگل به دنبال جستجوی اطلاعات هستند، لایق نتایج تازه و به روز هستند. به این ترتیب موضوعاتی که اخیرا پوشش بیشتری داده شده اند و به اصطلاح  تازه و دست اول هستند و اطلاعات جدیدتر، شانس بیشتری دارند که به مخاطبان نمایش داده شوند.

الگوریتم فرشنس از یک برنامه ی پشتیبان که کافئین نام دارد، استفاده می کند. برنامه ی کافئین فضای بزرگ اینترنت را به بخش های کوچک تقسیم کرده و صفحات آن بخش های کوچک را بر اساس تازگی و جدید بودنشان مرتب می کند.

 

راهکارهای الگوریتم فرشنس گوگل برای سئو سایت

تا اینجای مطلب با ساز و کار الگوریتم فرشنس آشنا شدیم. اکنون این سوال پیش می آید راهکارهای عملی برای الگوریتم تازگی محتوا چیست؟ چگونه از الگوریتم فرشنس گوگل برای سئو و بهینه سازی سایت استفاده کنیم؟ در ادامه به بیان این راهکارها می پردازیم.

 

 تاثیر الگوریم فرشنس گوگل بر سئو سایت

 

1. بروزرسانی محتواهای قدیمی

عملکرد محتواهای قدیمی سایت خود بررسی کنید. در میان آن ها محتواهایی که در گذشته رتبه و بازدید خوبی داشته اند را مشخص کنید و اولویت را بروزرسانی و آپدیت کردن این محتواها قرار دهید. برای مرتب کردن بروزرسانی ها می توانید از ابزارهای تقویم محتوایی استفاده کنید.

بروزرسانی محتوا قدیمی تاثیر زیادی بر سئو سایت دارد و به گوگل این سیگنال را می دهد که وب سایت شما پویا و فعال است و برای نیاز مخاطب ارزش قائل است.

در صورتی که محتواهای قدیمی سایت شما با اتفاقات جدید بروز نشوند، نیازهای مخاطبان را پوشش نمی دهند و مخاطبان سایت شما را ترک می کنند. مطالب قدیمی را به راحتی می توانید به روز کنید. کافیست اطلاعات جدید و تازه را به محتوا اضافه کنید و مطابق جستجوهایی که کاربران انجام می دهند آن را بهینه کنید. با این کار هم محتوای شما به روز و تازه می شود و هم به عنوان یک محتوای جامع و کامل از گوگل رتبه ی خوبی می گیرد.

 

2. استفاده از روش های جدید تولید محتوا

استفاده از روش های جدید و گوناگون تولید محتوا به الگوریتم تازگی محتوا ثابت می کند، سایت شما و صفحات آن تازه و به روز است. انواع تولید محتوا مثل تصاویر، اینفوگرافیک، پادکست، ویدیو و… را به محتوای متنی خود اضافه کنید، تا کاربران بیشتر جذب محتوای شما شوند.

بسیاری از کاربران از طریق تصاویر یا ویدیو وارد سایت شما می شوند. در واقع ممکن است یک محتوای چند رسانه ای از سایت شما، توسط الگوریتم فرشنس جدید تشخیص داده شود و کاربران زیادی را با خود به سایت بیاورد.

 

3. همگام بودن با اتفاقات کنونی

اگر در حوزه ای فعالیت دارید که مرتبط با یک صنعت یا تکنولوژی خاص است، حتما اتفاقات آن را زیر نظر داشته باشید. اتفاقات جدید پیرامون حوزه ی کاریتان را دنبال کنید و در محتواهایتان آن ها را پوشش دهید. امروزه کاربران بیشتر از هر زمانی با اطلاعات روبرو هستند. در نظر گرفتن این اطلاعات هر چند کوچک باشند، شما را می تواند پیروز میدان کند.

 

4. انتشار محتواهای همیشه سبز

محتواهای همیشه سبز محتواهایی هستند که همیشه مورد توجه کاربران قرار دارند و همواره ترافیک و بازدید خوبی دارند. اهمیت محتواهای همیشه سبز در طول زمان کم نمی شود بنابراین؛ فضای خوبی برای سرمایه گذاری محتوایی دارند. از آنجایی که محتواهای همیشه سبز اطلاعات ثابتی را پوشش می دهند، نیاز به بروزرسانی هم ندارند.

 

5. فعالیت در شبکه های اجتماعی

انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی، نوعی سیگنال به گوگل است که باعث تاثیر روی رتبه سایت می شود. گاهی اوقات، محتوای یونیک و باارزشی را در سایت خود منتشر می کنید و سایت دیگری هم محتوای شما را به صورت کپی در سایت خود قرار داده است و رتبه خوبی هم گرفته است. دلیل این اتفاق این است که بعضی از سایت ها سرعت ایندکس بالاتری دارند و زمانی که محتوای شما هنوز توسط گوگل ایندکس نشده است، در سایت آن ها ایندکس می شود. درنتیجه گوگل آن ها را صاحب اصلی محتوا تلقی می کند و شما کپی بردار. این گونه سایت ها با استفاده از ربات های مخصوص، محتواهای سایت های دیگر را می دزدند و رتبه خوبی کسب می کنند.

برای اینکه این اتفاق رخ ندهد، محتوای خود را پس از انتشار در سایت سریعا در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید و از آن ها به محتوای خود لینک بدهید تا گوگل متوجه شود شما ناشر اصلی محتوا هستید.

 

6. سرعت عمل در انتشار مطالب جدید

برای اینکه رتبه خوبی در گوگل کسب کنید، باید از مطالب جدید به خوبی آگاه باشید و محتوا در مورد آن ها منتشر کنید. اگر شما جز اولین کسانی باشید که درباره یک موضوع محتوا منتشر کرده باشید، رتبه خوبی می توانید بگیرید. برای مثال زمانی که موضوع هوش مصنوعی ترند شد، سایت هایی که زودتر از بقیه در این مورد مطلب نوشتند، توانستند رتبه بهتری بگیرند.

سعی کنید اخبار حوزه کاری خود را رصد کنید و در زمینه انتشار محتوا بروز باشید. تا جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب کنید.

 

7. تقویت محتوا

محتوای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا از طریق سیگنال این شبکه ها تقویت شوند. سیگنال هایی که از شبکه های اجتماعی به گوگل داده می شود، می تواند در افزایش رتبه سایت شما موثر باشد. در این خصوص می توانید مطلب تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت را مطالعه کنید.

 

8. بک لینک جدید بسازید

اگر چه محتوای شما در زمان انتشار بک لینک گرفته است، اما آن بک لینک ها از محتواهای قدیمی گرفته شده است. بنابراین نباید تنها به آن ها اکتفا کنید. از محتواهای جدید برای سایت خود بک لینک بگیرید تا الگوریتم freshness گوگل توجه بیشتری به شما بکند.

 

الگوریتم فرشنس چه سایت هایی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بیشتر آپدیت ها و الگوریتم های گوگل در راستای تنگ کردن رقابت در فضای جستجو هستند. در برخی مواقع پس از آپدیت های گوگل، سایت هایی که بازدید خوبی داشتند، قابلیت دیده شدن خود را از دست می دهند زیرا؛ گوگل آن ها را همگام با سیاست های خود نمی بیند.

اما در مورد الگوریتم تازگی محتوا قضیه فرق می کند. پس از اجرای الگوریتم freshness گوگل، سایت هایی که شانس زیادی برای دیده شدن نداشتند، بهتر دیده شدند و مورد توجه کاربران قرار گرفتند. این بار قرار گرفتن یک صفحه در نتایج جستجو متاثر از یک معیار مهم به نام تازگی و فرشنس بودن محتوا بود.

 

 الگوریتم فرشنس گوگل

 

به نقل از سایتومتریکس، الگوریتم فرشنس باعث شده سایت های خبری، ورزشی و سایت های برند های بزرگ بیشتر مورد توجه گوگل قرار گیرند. زیرا؛ این سایت ها اغلب محتواهای به روز و جدید منتشر می کنند. به طور کلی برد با سایت های به روز و تازه است.

 

❔︎ سوالات متداول

الگوریتم فرشنس گوگل چیست؟

الگوریتم فرشنس گوگل با هدف ارائه اطلاعات تازه به کاربران بوجود آمد. بر اساس این الگوریتم محتواهای تازه و جدید، شانس بیشتری برای قرار گرفتن در رتبه های برتر جستجو دارند.

 

راهکارهای عملی تاثیر الگوریتم فرشنس گوگل بر سئو سایت کدامند؟

برای تاثیر الگوریتم فرشنس به نفع سئو سایت باید؛ محتواهای قدیمی سایت خود را بروز کنید، از روش های جدید تولید محتوا استفاده کنید و اطلاعات تازه و دست اول منتشر کنید.

 

کلام آخر

 در این محتوا سعی کردیم علاوه بر معرفی ساز و کار این الگوریتم فرشنس گوگل، راهکارهای عملی برای سازگاری با این الگوریتم گوگل را معرفی کنیم. الگوریتم فرشنس گوگل یکی از الگوریتم های محتوایی گوگل است که تاکید بر تازگی و تازه بودن محتوا دارد. اگر در سایت خود مطالب جدید و بروز منتشر کنید، می توانید از الگوریتم تازگی محتوا امتیاز خوبی دریافت کنید و شانس خود را برای قرار گرفتن در نتایج برتر جستجو افزایش دهید.

 

بروزرسانی در سه شنبه, 02 آبان 1402 12:28

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا