لینک فالو و نوفالو چیست و چه تفاوتی هایی با هم دارند؟

یکشنبه, 05 آذر 1402 13:08
امتیاز شما به این مطلب
(13 رای‌ها)

لینک فالو و نوفالو چیست؟

 

یکی از مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت، لینک سازی خارجی و گرفتن بک لینک برای سایت است. اما هر لینکی می تواند به دسته follow و nofollow تقسیم شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که لینک های فالو و نوفالو چیست؟ لینک فالو و نوفالو چه تفاوتی دارند و چگونه این دو را از یکدیگر تشخیص دهیم. 

لینک فالو چیست؟

تمامی لینک های صفحات وب، توسط قطعه کد زیر ساخته می شوند:

<a href=”link address”>Link</a>

در تگ a قسمت herf آدرس سایت مقصد قرار گرفته است و کلمه Link که بین دو تگ باز و بسته قرار گرفته، انکر تکست بشمار می آید. ساختار کلی لینک ها در حالت پیش فرض به این صورت، یعنی فالو (follow) هستند. 

یکی از وظایف ربات های موتور جستجو گوگل، بررسی تمامی لینک های سطح وب است. ربات ها توسط لینک با دیگر صفحات و سایت ها آشنا می شوند. هنگامی  که در یکی از صفحات سایت خود، لینکی به سایت دیگر می دهید، در واقع بخشی از اعتبار سایتتان به صفحه مقابل انتقال می یابد. 

به عبارتی دیگر با لینک سازی فالو برای سایت مقابل، به گوگل می گویید این سایت را تضمین کرده اید. در صورتی که لینک سازی برای یک سایت نامعتبر انجام شود، مقداری از اعتبار شما به آن سایت انتقال می یابد.

اما اگر سایتی که می خواهید برای آن لینک سازی انجام دهید از اعتبار بالایی برخوردار باشد، گوگل اعتبار شما را نیز افزایش می دهد.

 

 

لینک نوفالو چیست؟

ساختار لینک های نوفالو مقداری متفاوت تر از لینک های فالو است :

<a href=”link address” rel=”nofollow”>Link</a>

همانطور که متوجه شدید عبارت بالا مربوط به کد نوفالو است. rel=”nofollow” نشان دهنده نوفالو بودن یک لینک است. هنگامی که لینک سازی برای سایت های دیگر به صورت نوفالو انجام شود، در واقع به گوگل می گویید این سایت از نظر من تایید شده و معتبر نیست، اما لینک سازی لازم بوده است. به این ترتیب اعتبار شما به آن سایت انتقال نمی یابد.

 لینک نوفالو چیست؟

چه موقع باید از  لینک های follow و nofollow استفاده کرد؟

همانطور که گفتیم لینک ها در حالت عادی فالو هستند. به این ترتیب با هر لینک سازی مقداری از اعتبار سایت مبدا به مقصد داده میشد. اینگونه سئوکاران با ساخت بک لینک در قسمت کامنت سایت های معتبر، مقداری از اعتبار آنها را برای خود دریافت می کردند.

در صورتی که با نحوه دریافت بک لینک آشنا نیستید، محتوای "لینک بیلدینگ چیست؟" را از دست ندهید.

در این شرایط گوگل لینک نوفالو را به سئو کاران و وبمستران معرفی کرد. اینگونه صاحبان سایت ها قسمت کامنت را به گونه ای طراحی کردند که تمامی لینک ها به صورت نوفالو ساخته شود.

محتواهایی که در قسمت کامنت سایت ها نوشته می شود، UGC نام دارند. این محتواها توسط کاربران ساخته می شوند و صاحب سایت نظارتی بر آنها ندارد. بنابراین برای جلوگیری از انتقال اعتبار به سایت های نامعتبر، لینک های سایت خود را در حالت نوفالو قرار دهید.

 

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

 در این قسمت به بررسی تفاوت لینک های follow و nofollow می پردازیم. در لینک سازی فالو مقداری از اعتبار سایت شما به سایت مقصد انتقال می یابد، اما لینک سازی نوفالو به این صورت نیست و در آن اعتباری از شما به سایت مقصد انتقال نمی یابد. در واقع شما آن سایت را معتبر نمی دانید، اما لازم است لینک سازی انجام دهید.

تفاوت لینک های فالو و نوفالو

آموزش تشخیص لینک فالو و نوفالو

پیش از آموزش ساخت لینک فالو و نوفالو، بهتر است ابتدا با نحوه تشخیص لینک فالو و نوفالو آشنا شوید. در دو حالت زیر لازم است، بتوانید لینک های فالو و نوفالو را از یکدیگر تشخیص دهید.

1. هنگام آنالیز بک لینک

برای این که متوجه شوید چند درصد از لینک های رقبا فالو و نوفالو هستند، بایستی  بتوانید این دو لینک را از یکدیگر تشخیص دهید. در این شرایط می توانید از ابزارهایی همچون  moz یا ahref استفاده کنید.

 

2. هنگام ساخت بک لینک

موقعیت دیگری که لازم است لینک های فالو و نوفالو را تشخیص دهید، ساخت یا خرید بک لینک برای سایتتان است. در این شرایط بایستی به کدهای سایت دسترسی داشته باشید. توسط سیستم خود سایت مورد نظر را باز کنید و سپس توسط دکمه F12 کدهای سایت را بررسی کنید. اکنون آیکون تصویر زیر را انتخاب کنید. توسط این ابزار می توانید، کدهای قسمتی از محتوا را مشاهده کنید.

آموزش تشخیص لینک فالو و نوفالو

 

 پس از انتخاب این آیکون روی یکی از لینک های خارجی کلیک کنید. اکنون مشاهده کنید در قطعه کد خارجی خاصیت نوفالو وجود دارد یا خیر؟ اگر خاصیت نوفالو وجود نداشت، بنابراین لینک های این قسمت از سایت فالو هستند. شما می توانید مقاله "بک لینک چیست" را در این زمینه مطالعه کنید.

 

آموزش تشخیص لینک فالو و نوفالو 

 

چطور لینک های follow و nofollow بسازیم؟

در این قسمت به بررسی نحوه ساخت لینک های فالو و نوفالو می پردازیم. اما پیش از آن به نکات زیر توجه داشته باشید.

اینکه در حالت عادی اگر rel=”nofollow” به یک لینک اضافه نکنید، آن یک لینک نوفالو است.

در برخی مواقع هنگام خرید یا ساخت بک لینک، نمی توان فالو یا نوفالو بودن آن را مشخص کرد. برای مثال تمامی لینک های ویکی پدیا به صورت نوفالو هستند و هیچکس نمیتواند از آن لینک فالو دریافت کند.
در نتیجه هنگامی که صحبت از فالو و نوفالو بودن لینک ها می شود، مربوط به موقعی است که می خواهید از سایت خود به دیگران لینک بدهید یا رپورتاژ آگهی دریافت کنید.

 

نحوه ساخت لینک فالو و نوفالو

همانطور که در بالا نیز گفتیم لینک ها در حالت عادی به صورت فالو هستند. اما برای ساخت لینک نوفالو دو راه پیش رو دارید.

تنظیمات افزونه سئو در وردپرس

در آسان ترین روش می توانید به کمک افزونه های وردپرس این کار را انجام دهید. برای مثال فرض کنید افزونه رنک مث بر سایت ما نصب است. برای تبدیل لینک فالو به نوفالو کلمه مورد نظر را انتخاب کنید.

ساخت لینک های follow و nofollow

پس از آن آیکونی که در تصویرمشخص کرده ایم را انتخاب کنید:

ساخت لینک های follow و nofollow

پس از آن با کلیک روی آیکون چرخ دنده یا تنظیمات، می توانید نوع لینک را تغییر دهید.

ساخت لینک های follow و nofollow

اکنون لینک ما از حالت فالو به نوفالو تغییر یافت.

ساخت لینک های فالو و نوفالو

دستکاری کدنویسی سایت

در روش دوم به قسمت کدهای صفحه بروید و این قطعه کد را  rel=”nofollow” به تگ a اضافه کنید. در نهایت لینک شما از حالت فالو به نوفالو تغییر می یابد.

 

3 اشتباه در مورد لینک های فالو و نوفالو

در این قسمت قصد داریم، اشتباهات رایج در مورد لینک های فالو و نوفالو را بررسی کنیم.

1- بدون دلیل نوفالو نکنید

این مورد یکی از تجربیات سئو کاران و وبمستران است. برخی افراد معتقدند بهتر است، لینک های صفحات نو ایندکس سایتمان را در حالت نوفالو قرار دهیم. در صورتی که این کار غیر منطقی بنظر می رسد. زیرا گوگل متوجه نو ایندکس بودن صفحات می شود و لازم نیست لینک ها در حالت نوفالو قرار گیرند.

 

2- همه لینک های نوفالو بی ارزش نیستند

گوگل اعلام کرده لینک های نوفالو تاثیری در سئو سایت ندارند؛ در حالی که لینک های فالو تاثیر زیادی بر سئو سایت می گذارند. برای مثال بک لینک هایی که از ویکی پدیا دریافت می کنید، همگی نوفالو هستند اما باعث افزایش رتبه می شوند.
قطعا تاثیر لینک های فالو در افزایش رتبه بیشتر است، اما لینک های نوفالو نیز بی تاثیر نیستند.

همچنین در بسیاری از مواقع، زمانی که از سایتی رپورتاژ آگهی میخرید یا بک لینکی دریافت می کنید، ممکن است آن سایت به شما لینک نوفالو بدهد. اما با این حال همین بک لینک می تواند در اعتبار سایت شما تاثیر مثبت بگذارد.

 تفاوت لینک فالو و نوفالو

دیگر اشتباهات رایج در لینک سازی فالو و نوفالو

همانطور که گفتیم توسط لینک های فالو اعتبار بیشتری از سایت مبدا به مقصد منتقل می شود. بسیاری از افراد تازه کار در زمینه سئو، تمامی لینک های سایت خود را به صورت فالو قرار می دهند.
اما نکته قابل توجه این است که بهتر است از لینک های نوفالو نیز در کنار فالو استفاده کنید. این موضوع به افزایش اعتبار و عادی شدن شرایط کمک می کند.

گوگل با خرید و ساخت بک لینک مخالف است و می گوید: افراد بایستی به دلیل اعتبار و کیفیت محتوای تان به شما لینک بدهند. در این شرایط اگر در بین لینک های فالو، لینک نوفالو نیز وجود داشته باشد شرایط عادی بنظر می رسد.

در نتیجه برای جلب اعتماد گوگل بایستی بین لینک های فالو و نوفالو تعادل برقرار سازید.

 

آیا گوگل لینک های nofollow را جزو بک لینک حساب می کند؟

در 15 آگوست 2015، در ویدیو " از وبمستر گوگل بپرسید "، این سوال از جان مولر پرسیده شد که : " آیا لینک های نوفالو جزو بک لینک حساب می شوند؟ چرا که در گزارش سرچ کنسول از آنها به عنوان بک لینک یاد می شود."

جان مولر اینطور پاسخ داد که : " هیچ پیج رنکی از طریق این لینک ها به سایت شما منتقل نمی شود. دلیل نمایش آنها در سرچ کنسول هم فقط به دلیل ورود کاربران از طریق آنها به سایت است. "

شاید با گفته جان مولر اینطور تصور کنید که ساخت بک لینک های نوفالو ارزش ندارد؛ درست است که رتبه ای را به سایت شما منتقل نمی کند اما می تواند راهی برای ورود کاربر به سایت باشد. همچنین در برندسازی تاثیر گذار است.

 

دلایل استفاده کردن از لینک نوفالو

همانطور که گفتیم لینک های نوفالو ارزشی را به سایت شما منتقل نمی کند، اما در بسیاری از مواقع استفاده از آن ضرورت دارد. در ادامه از دلایل استفاده از لینک نوفالو خواهیم گفت:

  • جلوگیری از کاهش رتبه سایت
  • جلوگیری از لینک دادن به سایت های اسپم و انتقال اعتبار از سایت خود به آنها
  • لینک دهی به سایت هایی با موضوع نا مرتبط با سایت خودمان
  • محتواهای تولید شده توسط کاربران مانند کامنت ها

فرق لینک فالو و نوفالو 

آیا در لینک سازی داخلی از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

لینک سازی داخلی یعنی از صفحات سایت خود به یکدیگر لینک بدهید؛ هدف از این کار انتقال ارزش صفحات به یکدیگر و همچنین هدایت کاربر برای مطالعه سایر صفحات است. بنابراین در صورتی که از لینک دهی نوفالو برای لینک سازی داخلی استفاده کنید، اعتبار صفحات به یکدیگر منتقل نخواهد شد.

شما تنها در صورتی باید از لینک نوفالو برای لینک سازی داخلی استفاده کنید که بخواهید به صفحات نو ایندکس یا صفحاتی که از دسترس فایل Robots.txt خارج شده اند، لینک بدهید.

 

چه زمانی باید از لینک های نوفالو nofollow استفاده کرد؟

1. رپورتاژ های خبری

به طور کلی رپورتاژ های خبری به منظور بهبود رتبه سایت در گوگل انجام می شوند. وب سایت هایی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند، برای حفظ رتبه سایت خودشان و همچنین دامین آتوریتی سایت، لینک های رپورتاژ های خبری را به صورت نوفالو تعریف می کنند.

شما نیز اگر در سایت خود به صورت رایگان، مطلبی را برای سایت دیگر منتشر می کنید، بهتر است لینک آن را نوفالو کنید. چرا که اگر آن وب سایت از نظر سئو و بهینه سازی موقعیت درستی نداشته باشد، می تواند در دامین آتوریتی و سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

 

2. تبلیغات بنری 

تمامی لینک هایی که جنبه تبلیغاتی برای سایت های دیگر را دارند باید نوفالو کنید. فرقی نمی کند که لینک این وب سایت ها در کجا قرار گرفته اند؛ به صورت کلی بهتر است تمامی لینک های تبلیغاتی در بخش منابع تصاویر تبلیغاتی، تبلیغات چرخشی و ... نوفالو باشند.

 

3. بک لینک های پولی

اگر به ازای لینک دادن به یک سایت دیگر در بدنه محتواهای خود هزینه ای را گرفته اید، بهتر است آنها را نوفالو تعریف کنید. شاید فکر کنید فروش بک لینک می تواند برای شما درآمد زیادی داشته باشد، اما اینطور نیست. بک لینک هایی که از سایت خود به ازای دریافت پول به سایت های دیگر می دهید، می تواند به مرور زمان سبب جریمه شدن سایت شما شود.

 

در پایان

این مطلب گفتیم که لینک nofollow چیست؟ همچنین در ادامه تفاوت لینک فالو و نوفالو و نحوه تشخیص هر کدام را به شما یاد دادیم. همانطور که گفتیم در زمان ساخت بک لینک باید به نحوی عمل کنید که لینک ها هم به صورت فالو و هم به صورت نوفالو باشند. اینکه لینک های فالو ارزش بیشتری دارند، به معنای بی ارزش بودن لینک های nofollow نیست. برای اینکه بتوانید در گوگل طبیعی تر رفتار کنید، باید از هر دو لینک استفاده کنید.

 

بروزرسانی در یکشنبه, 05 آذر 1402 13:08

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا