برد کرامب (breadcrumbs) چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

یکشنبه, 20 خرداد 1403 11:14
امتیاز شما به این مطلب
(4 رای‌ها)

بردکرامب چیست؟

 

مسیر راهنمای سایت که به آن برد کرامب گفته می‌شود یکی از عوامل تاثیرگذار در بهبود تجربه کاربری و در نتیجه بهبود سئو سایت‌ ها است. در این مقاله قصد داریم شما را با برد کرامب و تاثیر آن در سئو سایت آشنا کنیم و در نهایت نحوه فعالسازی آن را در سایت بگوییم. تا پایان با ما همراه باشید.

breadcrumbs بردکرامب چیست؟

واژه بردکرامب تشکیل شده از دو عبارت bread به معنای نان و crumbs به معنای خرده است که در کل به معنای خرده نان است. بردکرامب لینک‌هایی است که در پایین منوی سایت‌های مختلف، به خصوص سایت‌های فروشگاهی وجود دارد و مسیر راهنمای سایت است. اما دلیل این نامگذاری عجیب چیست؟

یک داستان افسانه ای اروپایی وجود دارد که در آن خواهر و برادری به نام هانسل و گرتل هنگامی که به طرف جنگل می‌روند خرده نان هایی را در مسیر می‌ریزند تا برای بازگشت از آنها به عنوان یک راهنمای مسیر استفاده کنند.

در بحث سایت هم بردکرامب ها راهنمای مسیر در سایت هستند. دیدید که در منو برخی سایت‌ها مخصوصاً سایت‌های فروشگاهی بزرگ، دسته بندی‌ها و زیر دسته‌های زیادی وجود دارد که در این حالت نقشه راه برگشت، می‌تواند کار کاربران را راحت کند. با توجه به تاثیری که به بردکرامب ها در بهبود تجربه کاربری سایت دارند، علاوه بر سایت‌های فروشگاهی، سایت‌های وبلاگی و … هم از آنها استفاده می‌کنند.

 

انواع بردکرامب

برد کرامپ‌ها در واقع به ۴ نوع تقسیم می‌شوند که اینجا قصد داریم هر یک را برای شما توضیح دهیم.

 

بردکرامب مکانی

رایج‌ترین نوع برد کرامپ نوع مکانی آن است که در اغلب سایت‌ها قابل مشاهده است. در این نوع بردکرامب دقیقاً مکان کاربر در سایت به او نشان داده می‌شود که با استفاده از این بردکرامب کاربر به راحتی می‌تواند با کلیک روی لینک‌های آن به صفحات قبلی سایت برگردد.

 

بردکرامب breadcrumbs

 

بردکرامب ویژگی

برد کرامب ویژگی همان فیلترهایی هست که در اغلب سایت‌های فروشگاهی یا سایت‌های آگهی مثل دیوار یا شیپور وجود دارد. برای مثال برای مشاهده آگهی‌های مربوط به فروش خودرو در دیوار می‌توانید برند، تیپ، رنگ، مدل و محدوده قیمتی آن را مشخص کنید. که بعد از انتخاب آنها یک بردکرامب ویژگی برای شما نمایش داده می‌شود، که می‌توانید در صورت نیاز آن را هم تغییر دهید.

 

بردکرامب تاریخچه

این نوع بردکرامب کاربر می‌تواند مسیری را که طی کرده است مشاهده کند. اما در حال حاضر این برد کرامب با نوع مکانی جایگزین شده است و به ندرت در سایت‌ها دیده می‌شود.

برد کرامب تاریخچه به این صورت است

خانه>>صفحه اول>>صفحه دوم>>صفحه سوم>>صفحه چهارم

 

بردکرامب خرید

در این نوع بردکرامب جایگاه کاربر در فرایند خرید به او نشان داده می‌شود. این نوع بردکرامب خیلی کم در سایت‌های ایرانی وجود دارد و با اینکه تاثیر مثبتی روی سئو سایت ندارد، اما بر روی تجربه کاربری و افزایش فروش تاثیر خوبی دارد.

 

بردکرامب خرید

 

برد کرامب چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

برد کرامپ‌ها بر روی سئو و تجربه کاربری سایت تاثیر زیادی دارند تا آنجایی که استفاده درست از آن برای افزایش سئو سایت ضروری است. همانطور که می‌دانید توجه گوگل بیشتر روی رضایت کاربران خود است. بنابراین برای بهبود سئو یک سایت باید علاوه بر رعایت تکنیک های سئو روی بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت کاربران سایت خود نیز تمرکز کنیم.

 

لینک سازی داخلی

تاثیر مستقیمی که بردکرامب روی سئو سایت می‌گذارد، بحث لینک سازی داخلی است. لینک سازی داخلی مبحث مهمی در سئو سایت است که می‌تواند به افزایش رتبه سایت کمک زیادی بکند. بردکرامب ها هم با توجه به ساختار لینک مانندی که دارند، لینک های 

داخلی بین صفحات سایت ایجاد می کنند. در واقع ساختار بردکرامب ها باعث زنجیره‌ای از لینک‌های داخلی زیاد در سایت می‌شود که علاوه بر بهبود تجربه کاربری، باعث بهبود ایندکس سایت توسط ربات‌های گوگل هم می‌شود.

در حالت پیش فرض لینک‌های بردکرامب از یک انکر تکست دقیق که کلمه کلیدی آن صفحه است استفاده می‌کنند، که این امر باعث افزایش قدرت صفحات روی آن کلمه کلیدی می‌شود.

 

بهبود تجربه کاربری UX سایت

هدف اصلی از پیدایش بردکرامب در واقع بهبود تجربه کاربری سایت بوده است. ساختار بردکرامب ها به گونه‌ای باعث شده است که کاربران در سایت‌های بزرگ گم نشوند و هر موقع بخواهند بتوانند مسیر خود را پیدا کنند و آن را تغییر دهند. 

 

بهبود تجربه کاربری

 

برای مثال: دقت کنید اگر در سایت‌های بزرگی مثل دیجی کالا به دنبال خرید یک محصول هستید و پس از بررسی ویژگی‌های آن از خرید صرف نظر می‌کنید و می‌خواهید محصولات مشابه را ببینید، در این زمان بردکرامب به شما کمک می‌کند، مسیر خود را پیدا کنید و در سایت گم نشوید.

 

همانطور که گفتیم کاربرد بردکرامب فقط مخصوص سایت‌های فروشگاهی نیست بلکه، در سایت‌های وبلاگی هم از آنها برای افزایش تعامل کاربر با سایت می‌توان استفاده کرد. برای مثال کاربر پس از مطالعه مقاله‌ای در حوزه آموزش‌های طراحی سایت می‌تواند از طریق بردکرامب به سراغ مقالات آموزش سئو و بهینه‌سازی سایت برود. علاوه بر این برای کاربرانی که از موبایل برای جستجو در گوگل استفاده می‌کنند، باعث راحتی کار آنها می‌شود.

در نهایت بردکرامب با تاثیری که روی تجربه کاربری سایت می گذارد باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت، کاهش نرخ پرش، افزایش برندینگ در اثر تعامل کاربر با سایت و در آخر بهبود سئو سایت می‌شود.

 

نحوه قرار دادن بردکرامب در سایت

برای قرار دادن بردکرامب در سایت اختصاصی، نیاز به برنامه نویس است که این کار را انجام دهد. اما در سایت‌های وردپرسی با استفاده از افزونه‌هایی می‌توان آن را برای سایت فعال کرد.

 

فعال سازی برد کرامب با افزونه یواست Yoast 

برای فعال کردن بردکرامب در سایت‌های وردپرسی، راحت‌ترین کار افزونه ی Yoast SEO است. که علاوه بر فعال سازی بردکرامب اسکیماهای لازم برای گوگل را هم فعال می‌کند. برای این کار باید از مسیر Yoast SEO > Advanced > Breadcrumbs  تنظیمات آن را درست کنید.

البته افزونه های دیگری نیز برای فعال سازی بردکرامب در وردپرس وجود دارد. از جمله افزونه Breadcrumb NavXT، WooCommerce Breadcrumbs و Breadcrumb که از مخزن وردپرس قابل دانلود هستند.

 

❔︎ سوالات متداول

بردکرامب چیست؟

بردکرامب مسیر راهنمای سایت است که در پایین منوی سایت‌های مختلف مخصوصاً سایت‌های فروشگاهی به صورت لینک قابل مشاهده است.

 

استفاده از براند کرامپ چه کمکی به سئو سایت می‌کند؟

به دلیل ساختار لینک مانند برد کرامپ استفاده از آنها باعث لینک سازی داخلی در سایت می‌شود و همچنین به دلیل اثری که در بهبود تجربه کاربری سایت دارد باعث بهبود سئو سایت می‌شود.

 

سخن پایانی

در این مطلب با شما از بردکرامب و اهمیت آن در سئو سایت صحبت کردیم و در پایان نحوه فعال‌سازی آن را نیز گفتیم. به دلیل اهمیت ویژه‌ای که بردکرامب ها در بهبود تجربه کاربری سایت دارند، گوگل به آن خیلی علاقمند است. بنابراین به شما پیشنهاد میکنم اگر تاکنون از آن استفاده نکرده اید حتماً آن را در سایت خود قرار دهید.

 

بروزرسانی در یکشنبه, 20 خرداد 1403 11:14
محتوای بیشتر در این بخش: « سیمیلار وب چیست؟ کاربردهای similarweb

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا