آموزش حذف صفحات ایندکس شده سایت در گوگل

پنج شنبه, 10 خرداد 1403 14:42
امتیاز شما به این مطلب
(45 رای‌ها)

آموزش حذف لینک از گوگل

 

وبمستران همواره به دنبال راه هایی برای بهبود رتبه سئو سایت خود در گوگل هستند؛ اما گاهی آنها مجبور به حذف یک یا چند صفحه و url از نتایج گوگل می شوند. چراکه وجود این لینک های کم ارزش می تواند در رتبه سایت تاثیر به شدت منفی داشته باشند. به عنوان مثال وجود محتواهای تکراری یا از بین رفته و همچنین ارور 404 از دلایلی است که شما باید برای حذف یک لینک از گوگل اقدام کنید. اما چگونه url را حذف کنیم؟ بهترین ابزار برای حذف لینک سایت از گوگل چیست؟ در ادامه به صورت کامل درباره نحوه پاک کردن صفحات ایندکس شده از گوگل صحبت کرده ایم.

حذف لینک از جستجو گوگل

هدف ما از نوشتن یک محتوا و یا ایجاد یک صفحه جدید در سایت، دیده شدن آن توسط گوگل و کاربران است. اما گاهی مجبور هستیم با حذف صفحات ایندکس شده از گوگل، لینک آن صفحه را از نتایج جستجو حذف کنیم. اما در چه مواقعی ما باید url ها را از گوگل حذف کنیم؟ دلایل اصلی حذف لینک از گوگل چیست؟ در ادامه به صورت کامل خواهیم گفت:

1. صفحاتی با محتوای تکراری یا بی کیفیت

یکی از دلایل افت رتبه سئو سایت، وجود محتواهای تکراری و یا منسوخ شده می باشد. در واقع محتوایی که از نظر کاربر و یا گوگل بی کیفیت و تکراری باشد، می تواند سبب افت رتبه سئو سایت شما شود. در این زمان است که شما باید حذف url انجام دهید و اقدام به حذف صفحه سایت از گوگل کنید و اصطلاحا برای پاک کردن صفحات ایندکس شده در گوگل اقدام کنید.

اما چطور این لینک ها را از گوگل حذف کنیم؟ در گام اول باید بدانید که با حذف یک صفحه، سایت شما با خطای 404 مواجه خواهد شد. این ارور می تواند تاثیر بسیار منفی روی سایت شما داشته باشد؛ به همین دلیل در مرحله اول باید صفحه حذف شده را به صفحه مرتبط و با ارزش دیگر ریدایرکت کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد ارور 404 پیشنهاد می کنیم مطلب " خطای 404 چیست؟ " را مطالعه کنید.

برای ریدایرکت آدرس قدیمی به یک url جدید می توانید مطلب " ریدایرکت 301 در وردپرس " را مطالعه کنید. در گام بعدی لازم است که آموزش حذف URL از گوگل را که در ادامه این محتوا به آن پرداختیم را مطالعه کنید.

حذف صفحه سایت از گوگل

 

2. حذف آدرس صفحه زمانی که فقط کاربران باید به آنها دسترسی داشته باشند

در بسیاری از مواقع شما صفحه ای را در سایت خود ایجاد کرده اید که باید از دید گوگل مخفی کرده ولی کاربران به آن دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال فرض کنید میخواهید برای عید نوروز صفحه ای را برای جشنواره نوروزی ایجاد کنید. این صفحه پس از مدتی دیگر کاربرد نداشته و به عنوان یک صفحه با محتوای بی ارزش از نظر گوگل شناخته می شود. به همین دلیل باید آدرس آن از دید گوگل مخفی بماند تا ایندکس نشود اما کاربران بتوانند آن را ببینند.

استفاده از تگ کنونیکال

اما گاهی یک صفحه ترافیک زیادی را برای سایت شما دارد؛ به عنوان مثال شما یک فروشگاه اینترنتی دارید که در آن از یک تیشرت چندین رنگ مختلف وجود دارد. هر رنگ از این تیشرت می تواند یک آدرس متفاوتی را ایجاد کند که همگی دارای محتوای تکراری هستند. شما نمی توانید آدرس این صفحات را از گوگل حذف کنید اما می توانید به گوگل کمک کنید تا درک بهتری از این صفحه داشته باشد. برای این کار باید از تگ کنونیکال استفاده کنید. در مطلب " تگ کنونیکال چیست؟ " بیشتر در این مورد صحبت کرده ایم.

 

3. حذف صفحات نامربوط

هنگام نصب بعضی از قالب های وردپرس، یک سری صفحات آماده در اختیار مدیر قرار می گیرد. این صفحات صرفا به این دلیل وجود دارند که مدیر بتواند پیش نمایشی از ظاهر گرافیکی و صفحات سایت خود داشته باشد و همچنین بتواند این صفحات را ویرایش و خصوصی سازی کند. قبل از ایندکس کردن سایت باید این صفحات را حذف کرد. حال گاهی اوقات وبمستر فراموش می کند، این صفحات را پاک کند. در نتیجه تعدادی صفحه تکراری با زبان انگلیسی در سایت وجود دارند که باعث کاهش رتبه سایت می شوند. در این مواقع باید این صفحات ایندکس شده را حذف کرد.

 

چگونه url را حذف کنیم؟

تا اینجا با دلایلی که باعث می شود به سراغ حذف صفحات از ایندکی گوگل برویم آشنا شدیم. حال ببینیم چطور صفحات ایندکس شده را حذف کنیم؟

  • حذف صفحات ایندکس شده از سرچ کنسول

همانطور که در ابتدا گفتیم، دلایل زیادی برای حذف صفحات ایندکس شده وجود دارد؛ بهترین راهکار برای اینکه یک url از جستجو گوگل حذف شود، استفاده از سرچ کنسول است. پس از اینکه به هر دلیلی تصمیم به حذف آدرس حذف یک صفحه از سرچ گوگل گرفتید، باید به سرچ کنسول سایتتان مراجعه کنید. برای این کار لازم است که در ابتدا سایتتان را در سرچ کنسول ثبت کرده باشید.

در مطلب " ثبت سایت در سرچ کنسول " به شما آموزش های لازم را داده ایم. پس از آن برای پاک کردن صفحات ایندکس شده باید مطابق با آموزش زیر اقدام کنید:

از منوی سمت چپ ابزار سرچ کنسول، زیر منوی Removals را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، صفحه ای مانند تصویر زیر به شما نشان داده می شود؛ پس از آن روی دکمه قرمز رنگ " NEW REQUEST " کلیک کنید.

چگونه url را حذف کنیم؟

در ادامه حذف صفحات ایندکس شده در گوگل، وارد تب "TEMPORARILY REMOVE URL" شوید. دو گزینه مانند صفحه زیر به شما نشان داده می شود که برای حذف یک url باید گزینه " Remove this URL only " را انتخاب کنید. در کادر مشخص شده، آدرس صفحه مورد نظرتان را وارد کرده و روی " next " کلیک کنید.

آموزش حذف لینک از گوگل

 

قسمت Safesearch Filtering در سرچ کنسول

در این قسمت لینک صفحاتی از سایت خود را مشاهده می کنید که توسط کاربران به دلیل محتوای ناهنجار، خشونت آمیز و ... گزارش شده اند. به این ترتیب این صفحات سایت شما در نتایج جستجوی کاربرانی که قابلیت Safesearch گوگل خود را فعال کرده باشند، نمایش داده نمی شود.

Safesearch Filtering

 

قسمت Outdated Content در سرچ کنسول 

در سرچ کنسول گوگل و در قسمت Removals بخشی با عنوان Outdated Content وجود دارد. هنگامی که کاربران متوجه یک محتوای قدیمی در سایت شما شوند، آن را به گوگل گزارش می دهند. به این ترتیب چنین صفحاتی دیگر در نتایج جستجو نمایش داده نخواهند شد. 

Outdated Content 

 

  • حذف لینک به کمک noindex

ربات های گوگل قبل از ایندکس یک صفحه ابتدا کدهای آن را می خوانند. حال اگر کد noindex را در این صفحات اضافه کنیم، موتورهای جستجو صفحه مورد نظر را ایندکس نمی کنند. به این صورت که کد زیرا را در قسمت head صفحه وارد کنید و به ربات ها دستور دهید صفحه مورد نظر را ایندکس نکنند.

<“meta name=”robots” content=”noindex>

برای دستور نو ایندکس به ربات های گوگل می توانید از فایل robot هم کمک بگیرید. در مطلب " robot.txt چیست؟ " به صورت کامل در این باره صحبت کرده ایم.

اما اگر وب سایت شما وردپرسی است. یک روش ساده برای نو ایندکس کردن صفحه وجود دارد و آن هم حذف صفحات ایندکس شده بوسیله افزونه yoast است. افزونه یواست یکی از افزونه های پرکاربرد وب سایت های وردپرسی است. از این افزونه به راحتی می توانید صفحه مورد نظر خود را از دید ربات های گوگل مخفی کنید. برای اینکار باید پس از نصب افزونه به سراغ صفحه ای بروید که میخواهید آن را نوایندکس کنید. در پایین صفحه، منو افزونه یواست وجود دارد، باید روی آن کلیک کنید تا باز شود. در پایین این قسمت گزینه ی پیشرفته را انتخاب کنید.

 حدف صفحات ایندکس شده

پنجره جدیدی باز می شود که عبارت " به موتورهای جستجو اجازه نمایش این نوشته را می دهید؟ " در آن وجود دارد، روی آن کلیک کنید حال دو گزینه بله و خیر برای شما نمایش داده می شود، کافی است گزینه خیر را انتخاب کنید تا این صفحه از حالت ایندکس خارج شود.

حذف url 

  • حذف صفحات با استفاده از رمز عبور

روش دیگر برای حذف سایت از گوگل، استفاده از رمز عبور برای صفحات است. اگر صفحات سایت شما رمز عبور داشته باشند، گوگل و دیگر موتورهای جستجو نمی توانند آن صفحات را ایندکس کنند و کاربران نیز بدون زدن پسورد نمی توانند وارد آن صفحه شوند. بنابراین برای اینکه یک صفحه را نوایندکس کنید می توانید برای آن رمز عبور تعیین کنید. در سایت های وردپرسی در منو سمت چپ صفحه در قسمت قابلیت مشاهده باید گزینه رمز دار را فعال کنید.

 حدف صفحات ایندکس شده

 

چرا برخی از صفحات سایت را از ایندکس گوگل حذف کنیم؟

در ادامه به بررسی دلایل حذف برخی از صفحات سایت از ایندکس گوگل می پردازیم.

1- حفظ اطلاعات و حریم خصوصی

گاهی اوقات یک سری اطلاعات یا صفحات سایت شما نباید در دسترس عموم و بر روی اینترنت قرار گیرد. اما لازم است برخی از کاربران به آنها دسترسی داشته باشند. مانند ویدیوهای آموزشی استفاده از یک نرم افزار، سایت و ... که تنها لازم است مشتریان شما آن را مشاهده کنند. در چنین شرایطی می توانید اینگونه صفحات را از ایندکس گوگل حذف کنید و آنها را تنها در اختیار برخی از مشتریان خود قرار دهید. 

 

2- عدم اتلاف بودجه خزش

منظور از بودجه خزش میزان زمانی است که خزندگان گوگل صرف بررسی صفحات یک سایت می کنند. در صورتی که صفحات سایت خود را مدیریت نکنید و اجازه ایندکس شدن به تمامی آنها بدهید، بودجه خزش خود را بیهوده از دست می دهید. در چنین شرایطی بهتر است آن دسته از صفحاتی که ارزش ایندکس شدن ندارند را از ایندکس گوگل حذف کنید تا بودجه خزش سایت تان بهیوده از بین نرود. در مقاله " بودجه خزش یا Crawl Budget چیست؟ " در باره بودجه خزش و روش های افزایش آن توضیح داده ایم.

 

در پایان

همانطور که در ابتدا گفتیم، دلایل زیادی برای حذف لینک از جستجو گوگل وجود دارد. برای حذف url در گوگل ابتدا باید نوع صفحه و دلایل حذف آن را مشخص کنیم. به عنوان مثال اگر می خواهیم یک محتوای تکراری حذف کنیم، ابتدا باید آن را ریدایرکت و سپس به کمک ابزار removals، آدرس آن را از نتایج حذف کنید. اما در مقابل اگر می خواهیم تنها آدرس یک صفحه از دید گوگل مخفی بماند اما آن صفحه توسط کاربران دیده شود، باید از تگ نوایندکس کمک بگیریم. 

 

بروزرسانی در پنج شنبه, 10 خرداد 1403 14:42

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا