راهکارهای کاربردی در راه اندازی کسب و کار آنلاین غذا

سه شنبه, 13 مهر 1400 10:38
امتیاز شما به این مطلب
(6 رای‌ها)

راهکارهای کاربردی در راه اندازی کسب و کار آنلاین غذا

اگر دنبال کسب درآمد از اینترنت به کمک مشاغل خانگی هستید، باید از خلاقیت خود استفاده کنید. تفاوت افراد موفق در کسب و کار با سایر افراد، استفاده از خلاقیت است. شاید زمانی که اسم کسب و کار تهیه غذا به گوش شما می خورد مانند اکثر مردم به افتتاح یک رستوران فکر می کنید اما بهتر است کمی خلاقیت به کار ببرید! در این محتوا خواهیم گفت که چگونه غذای خانگی خود را بفروشیم.

چرا کسب و کار آنلاین غذا؟!

غذا یکی از نیازهای ضروری انسان است و اصولا مردم دنبال غذاهای جدید، بهداشتی و خوشمزه هستند. اما مسلما نمی توانند تمامی رستوران ها را بررسی کنند و از آنجایی که در دنیای امروز زمان بسیار گران بها شده است، سفارش آنلاین غذا بهترین راه برای صرفه جویی در زمان و خوردن غذاهای متنوع و بهداشتی است. اگر شما کمی خلاقیت به کار ببرید و در وب سایت یا پیج اینستاگرامی خود عکس های هوس انگیزی از غذاهایتان به اشتراک بگذارید، به تدریج مشتری های شما زیاد خواهند شد. کسب کار آنلاین غذا یکی از پرطرفدارترین و پر سودترین کسب و کارهای اینترنتی در دنیای امروز است. برای ایده های بیشتر در زمینه کسب و کار اینترنتی توصیه می کنم مقاله ایده های کسب و کار اینترنتی پولساز را بخوانید.

 

چگونه کسب و کار اینترنتی راه بیندازیم؟

بهتر است با یک داستان واقعی شروع کنیم. خانم تقوی به  مهارت در آشپزی در میان فامیل معروف بود و همیشه دنبال راهی برای کسب درآمد در منزل از همین طریق بود. تا اینکه تصمیم گرفت با راه اندازی یک پیج در اینستاگرام و به اشتراک گذاشتن غذاهای خوشمزه خودش، کسب و کارش را شروع کند. در این زمینه پیشرفت خوبی هم داشت و مشتریان زیادی نیز جذب کرد ؛ اما درست زمانی که اینستاگرام از دسترس خارج شد، بسیاری از مشتری های خودش را از دست داد. تصمیم گرفت در کنار شبکه های اجتماعی از یک وب سایت فروشگاهی برای توسعه  کسب و کار خودش کمک بگیرد. با راه اندازی وب سایت اینترنتی، علاوه بر فروش غذاهای خانگی، کم کم مواد خوراکی مختلفی مثل سبزی های خشک، آبلیمو، رب و پیاز داغ را به فروش گذاشت. موفقیت این بانو، دلیلی شد تا ما راهکارهای کاربردی در راه اندازی کسب و کار آنلاین غذا را برای شما بیان کنیم.

 

خوراکی های مناسب فروش آنلاین

 کدام خوراکی ها برای فروش آنلاین مناسب اند؟

بازار مواد غذایی، بازار وسیعی است. بنابراین برای موفقیت در کسب و کار آنلاین غذا بهتر است در یک زمینه تخصصی شروع به کار کنید و سپس مانند خانم تقوی داستان ما کسب و کار خود را گسترش دهید. اینگونه ابتدا مشتریان ثابت پیدا خواهید کرد و سپس کسب و کار شما گسترش خواهد یافت.

 • تهیه غذا مجالس و فینگر فود ها

می توانید پذیرایی مجالس را به عهده بگیرید. مثلا، فینگر فود ها یا غذاهای لقمه ای آماده کنید و به صورت اینترنتی به فروش بگذارید. هرچه در تزیین این نوع غذاها ظرافت و خلاقیت به کار ببرید، فروش بهتری نیز خواهید داشت.

 •  غذاهای پرطرفدار

امروزه مردم به دلیل مشغله زیاد به فست فود ها روی آورده اند. پخت و فروش این نوع غذاها به ویژه اگر مواد غذایی با کیفیت و خانگی به کار ببرید، انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. علاوه بر فست فود ها، برخی غذاها مانند انواع آش و سوپ در میان مردم محبوبیت بیشتری دارند. تهیه این نوع غذاها نیز گزینه خوبی برای فروش آنلاین است.

 •  غذاهای خاص و محلی

میدانیم که هر فرهنگ و منطقه ای درایران غذای مخصوص خود را دارد، شما حتی می توانید غذای کشورهای دیگر را نیز تهیه کنید. از آنجایی که اکثر مردم مشتاق هستند که مزه های جدید را امتحان کنند، تهیه این نوع غذاها سودآور خواهد بود. برای مثال در خیابان مرداویج اصفهان یک فست فودی موفق با ایده پخت غذاهای خارجی مانند ساندویچ های لبنانی، در این زمینه فروش خوبی داشته است. 

 • مواد غذایی رژیمی برای افراد خاص

حتما میدانید که اضافه وزن و کالری زیاد غذاها یکی از دغدغه این روزهای مردم شده است. پخت غذاهای رژیمی و سالم و یا غذاهای مخصوص افرادی که آلرژی دارند نیز یکی دیگر از ایده های کسب و کار در زمینه فروش آنلاین خوراکی است. برخی از رستوران ها با ارائه منویی با غذاهای رژیمی که زیر نظر پزشک تغذیه آماده شده است، توانسته اند محبوبیت خاصی در میان مردم پیدا کنند و فروش خوبی داشته باشند.

 • تهیه غذای شرکت ها و ارگان ها و پاساژهای بزرگ

بسیاری از شرکت ها وارگان ها ، به دنبال یک رستورانی هستند که غذای کارکنان آن ها را تامین کند. حال اگر این غذا خانگی باشد و با بهترین مواد تهیه شده باشد، در میان این قشر پرطرفدار خواهد بود. چرا که با حذف واسطه ها قیمت تمام شده غذا نیز برای مدیر ارگان یا شرکت ارزانتر تمام می شود.

 • پخت انواع کیک، شیرینی و دسر

این نوع خوراکی ها متنوع بوده و علاوه بر پخت و فروش شیرینی های ایرانی، می توانید دسر کشورهای مختلف را تهیه کنید و به صورت آنلاین بفروشید. شما می توانید با پخت شیرینی و یا شکلات های زیبا و متناسب با اعیاد و مناسبت های خاص فروش خود را افزایش دهید. 

 

چند پیشنهاد پولساز در حوزه غذا

شما در کنار تهیه و فروش غذا می توانید فعالیت های زیر را نیز برای افزایش درآمد خود انجام دهید:

 • بسته بندی شیک محصولات غذایی

بسته بندی شیک و البته با رعایت نکات بهداشتی یکی از کارهایی است که در کنار آشپزی می توانید انجام دهید. شاید بپرسید بسته بندی چه نوع مواد غذایی؟ برای مثال بازار شکلات های خاص و خارجی که میتوانید خودتان درست کنید و یا به  صورت عمده خریداری کنید، در میان مردم داغ است. اکثر مردم به عنوان هدیه از این شکلات ها استفاده می کنند، بنابراین بسته بندی شیک و زیبا در فروش آن ها موثر خواهد بود.

 • فروش میوه و سبزی خشک، محصولات ارگانیک

بسیاری از بانوان شاغل به دلیل مشغله زیاد، به خرید آنلاین مواد اولیه غذایی مانند رب و سبزی های معطر و خشک رو آورده اند. از آنجاییکه ارگانیک بودن این محصولات مهم است، فروش آنلاین این نوع خوراکی ها با تاکید بر خانگی بودنشان گزینه خوبی برای کسب و کار خواهد بود.  

 • تهیه فیلم آموزشی آشپزی

کافی است پخت غذایی را بلد نباشید، تنها با یک جستجوی ساده در فضای اینترنت به راحتی دستور پخت آن را پیدا خواهید کرد. تهیه ویدیوهای آموزشی با کیفیت در زمینه پخت انواع غذاها و خوراکی ها بازدید بالایی در اینترنت خواهد داشت. هرچه بازدید ویدیوهای شما افزایش یابد، می توانید با تبلیغات در ویدیوهای خود نیز، کسب درآمد کنید.

 •  پذیرش خدمات پذیرایی مجلس ها

زمانی که شما خدمات برگزاری یک مجلس را می پذیرید، به راحتی می توانید غذایی که تهیه می کنید مثل فینگر فود ها یا انواع کیک ها را در مهمانی استفاده کنید و اگر اینکار به خوبی انجام دهید مطمئن باشید از همان مهمانی چند نفر مشتری پیدا خواهید کرد!

 

راه اندازی کسب و کار آنلاین غذا

کمی قبل تر به شما پیشنهاد هایی را برای کسب درآمد از فروش غذا گفتیم، اما چگونه غذای خانگی خود را بفروشیم؟ ما در این مطلب دو روش فروش آنلاین خوراکی ها را به شما یاد می دهیم. هرکدام از این دو روش معایب و مزایای خود را دارند. اگر می خواهید در این کسب و کار پیشرفت کنید تنها به یک روش اکتفا نکنید.

 

مزایا و معایب فروش آنلاین در اینستاگرام

 

 فروش در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام

اینستاگرام برای شروع کار شما گزینه مناسبی خواهد بود ولی با افزایش مشتریان، اکتفا کردن به این فضا کافی نیست.

مزایای فروش در اینستاگرام:

 • استفاده از آن رایگان است 

همانطور که گفتیم این فضا برای شروع کار شما بهترین گزینه است، زیرا بدون صرف هزینه می توانید کسب و کار خود را شروع کنید.

 • کارکردن با آن آسان است

هرکسی کارکردن با موبایل هوشمند را بلد باشد، میتواند به راحتی در این فضا پست های خود را به اشتراک بگذارد. 

 • احتمال بالای دیده شدن 

اگر بازاریابی و تکنیک های کار با اینستاگرام را بلد باشید، می توانید به خوبی در این فضا دیده شوید. 

 

معایب فروش اینترنتی در اینستاگرام

 • امکان فیلتر شدن

حتما شما هم خبر فیلتر شدن اینستاگرام را شنیده اید، این خبر گاهی تایید و گاهی تکذیب می‌شود. با وجود این شرایط،  کسب و کار ما هر لحظه در خطر است. کافیست چند روز این برنامه از دسترس خارج شود، آنگاه کسب و کار شما نیز از بین می رود. پس فضای امنی برای اشتغال نخواهد بود.

 • عدم امکان پرداخت آنلاین 

یکی از معایب دیگر این برنامه، عدم اتصال به درگاه بانکی است. همین امر علاوه بر افزایش خطا در محاسبات شما، برای مشتریان نیز فرایندی وقت گیر و سخت خواهد بود.

 • عدم امکان به روزرسانی محصولات 

اگر محصولی نیاز به تغییر داشته باشد، این کار به آسانی قابل انجام نیست، و نیازمند فرایندی وقت گیر و سخت است. 

 • محصولات دسته بندی ندارند 

زمانیکه  محصولات دسته بندی شده باشند، مشتریان به آسانی می‌توانند محصولات مورد نظر خود را پیدا کنند. عدم امکان دسته بندی در اینستاگرام، پیدا کردن محصول در حجم عظیمی از پست ها را برای مشتریان سخت کرده است. 

 

مزایای خرید فروشگاه اینترنتی آماده

 

خرید فروشگاه اینترنتی آماده

با خرید سایت فروشگاهی آماده یا یک فروشگاه ساز آماده، شما می توانید فروش آنلاین خود را با کمترین هزینه شروع کنید. فروش در این فضا مانند اینستاگرام معایب و مزایایی دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

 

مزایای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 • پرداخت از درگاه بانکی

فروش در یک وب سایت، این امکان را برای مشتریان فراهم می کند که به آسانی از طریق درگاه بانک های مختلف هزینه را پرداخت کنند.

 • امکان به روزرسانی آسان محصولات

در یک فروشگاه اینترنتی محصولات پیوسته از جهات مختلف در حال تغییر هستند. این تغییرات در این فضا به آسانی قابل اجرا بوده و از طرفی مشتریان نیز این تغییر را می توانند ببینند. حتی در بسیاری از فروشگاه ساز ها تغییر گروهی قیمت محصولات از طریق اکسل وجود دارد.

 •  دسته بندی دقیق محصولات

هر فروشگاهی می تواند محصولات خود را در دسته های مرتبط، دسته بندی کند. داشتن منویی از این دسته بندی ها، خرید را برای مشتریان آسان می کند. با توجه به اینکه دیجی کالا طیف وسیعی از دسته بندی ها را پوشش می دهد برای راحتی کاربران خود از مگامنو استفاده می کند.

 • امکان جستجو پیشرفته محصولات

مشتریان با جستجوی نام و یا برند محصول مورد نظر می توانند به آسانی آن را پیدا کنند.

 •  کاهش خطر فیلتر شدن فروشگاه اینترنتی

شبکه های اجتماعی خارجی بیشتر در معرض فیلتر شدن هستند؛ ولی وب سایت فروشگاهی اگر مطابق با قوانین باشد، خطر فیلتر شدن شما را تهدید نخواهد کرد.

 

معایب وب سایت فروشگاهی

 • برای شناخته شدن نیازمند تلاش بیشتری هستید

برای شناخته شدن یک وب سایت فروشگاهی، شما باید کمی صبور باشید. علاوه براین محتوا، ظاهر و خدمات یک وب سایت نیز در اعتبار و شهرت آن بسیار موثر است. بنابراین باید پیوسته در به روز کردن سایت خود تلاش کنید و با انجام تکنیک های ساده سئو، جایگاه آن را بالا ببرید. اگر می خواهید تکنیک های ساده سئو را یاد بگیرید به مقاله زیر مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید : 10 تکنیک ساده سئو در سال 2021

 

 •  نیاز به هزینه اولیه

برای یک وب سایت فروشگاهی، شما نیازمند صرف یک هزینه اولیه هستید. البته این هزینه بستگی به نوع فروشگاه شما دارد. اگر می خواهید با صرف هزینه کمتر شروع به کار کنید، می توانید از فروشگاه ساز آماده استفاده کنید. ضمن اینکه کار کردن با فروشگاه ساز برای همه آسان است. در غیر اینصورت باید برای طراحی یک وب سایت فروشگاهی اختصاصی هزینه بیشتری پرداخت کنید. 

 

نتیجه گیری:

با توجه به مطالبی که گفتیم حتی در بحرانی ترین وضعیت اقتصادی نیز کسب و کار های آنلاین، نسبت به دیگر کسب و کار ها موفقیت بیشتری خواهند داشت؛ زیرا دنیای کنونی، سوار بر موج تکنولوژی در حال پیشروی است. افرادی می توانند با این موج همراه شوند که متناسب با نیاز و تغییرات جامعه عمل کنند. بنابراین شروع یک کسب و کار آنلاین تنها نیازمند ایده، خلاقیت و سرمایه اولیه کم است.

 

برای اطلاع بیشتر درباره راه اندازی سایت فروش آنلاین غذا با ما در تماس باشید: 

تماس با وب پویا

بروزرسانی در سه شنبه, 13 مهر 1400 10:38

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo راه اندازی کسب و کار آنلاین غذا | چگونه کسب کار راه بیندازیم نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا