بک لینک چیست و چگونه لینک بسازیم و جریمه نشویم؟

دوشنبه, 12 مهر 1400 11:12
امتیاز شما به این مطلب
(4 رای‌ها)

بک لینک چیست

 

امروزه دانش سئو در طراحی سایت اهمیت زیادی پیدا کرده است. یکی از بخش های پر اهمیت و موثر در سئو و افزایش رتبه سایت، لینک سازی می باشد. شاید در هنگام خواندن یک متن در اینترنت، نوشته های آبی رنگی که در بین جملات است، توجه شما را جلب کرده باشد. به این کلمات لینک گفته می شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه بک لینک بسازیم؟

لینک چیست؟

منظور از لینک در یک محتوا، متن یا تصاویری هستند که با کلیک بر روی آن ها به صفحه ای دیگر می رویم. برای مثال اگر بخواهیم درباره مطلبی توضیح بیشتری بدهیم، کاربر را به صفحه ای دیگر هدایت می کنیم تا توضیح مرتبط مفصلی در اختیارش قرار داده باشیم.

 

بک لینک چیست؟

بک لینک نیز نوعی لینک دهی است. زمانی که سایتی دیگر به صفحه ای از سایت شما لینک دهد اصطلاحا برای شما بک لینک محسوب می شود.  وقتی ربات ها و خزنده های گوگل یک صفحه را خزش و بررسی می کنند، به لینک های موجود در آن محتوا وارد میشوند. به این ترتیب در مسیر حرکت خزنده، گوگل صفحات جدید را پیدا می کند و آنها را شناسایی و ایندکس می کند. تعداد لینک ها و همچنین اعتبار سایت لینک دهنده در گرفتن نتیجه و رتبه  گوگل بسیار موثر است.

 

منظور از لینک سازی داخلی و خارجی چیست؟

اگر بخواهیم لینک سازی را تقسیم بندی کنیم، به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم می شود.

لینک سازی داخلی: این نوع لینک دهی میان صفحات اصلی یک سایت لینک ایجاد می شود. یعنی در صفحه ای از یک سایت به صفحه ای دیگر از همان سایت لینک داده شده باشد.

لینک سازی خارجی: اگر لینکی از یک سایت به صفحه ای از سایتی دیگر ایجاد شود، به آن لینک سازی خارجی می گویند.

 

بک لینک فالو و نوفالو چیست؟

در وب سایت ها برای لینک دهی از تگ لینک ( Link ) استفاده می شود؛ که به دو صورت فالو و نوفالو است.  در حالت پیش فرض لینک دهی در سایت ها بر روی فالو قرار دارد.به این معنی است که، سایتی که به آن لینک داده شده است را تایید کرده و به کاربر پیشنهاد می دهد آن سایت را دنبال کند. در صورتی که لینک با استایل rel=”nofollow” در حالت نوفالو قرار گیرد، یعنی سایت مبدا، سایتی که به آن لینک داده است را تایید نکرده و تنها برای ذکر منبع به آن لینک داده است. در این صورت گوگل در بررسی های خود امتیاز سئو سایت مبدا را منتقل نمیکند و به سایت مقصد امتیاز بالایی نمی دهد.

 

نقش الگوریتم پنگوئن در بررسی بک لینک ها چیست؟

در گذشته اگر سایتی به هر دلیل بک لینک زیادی داشت؛ در رتبه بندی نتایج گوگل بسیار موفق بود. به همین خاطر مدیران سایت ها از این فرصت استفاده کردند و با خرید بک لینک و یا تبادل لینک، رتبه خود را در گوگل بالا می بردند. گوگل برای جلوگیری از این مشکل الگوریتم های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را معرفی  نمود. به وسیله این الگوریتم سایت های متخلف در لینک سازی شناسایی و جریمه می شوند. بر اساس این الگوریتم هوشمند، اگر در یک کلمه کلیدی به صورت اسپم گونه و یا با مزرعه لینک، اقدام به لینک سازی کنید روی همان کلمه کلیدی به مدتی که گوگل مشخص میکند، جریمه شده و از نتایج گوگل حذف می شوید.

 

چگونه بک لینک بسازیم

 

متن لینک شده و یا انکر تکست چیست؟

زمانی که می خواهیم لینک سازی کنیم، باید آدرس لینک را بر روی یک عبارت متنی قرار دهیم . به این عبارت متنی، متن لینک شده و یا انکر تکست - anchor text میگویند. موضوعی که برای گوگل بسیار اهمیت دارد، مرتبط بودن متن لینک شده و محتوا لینک است؛ زیرا گوگل بر اساس عبارت نوشته شده یا همان انکر تکست به صفحه شما اعتبار می دهد. مثلا اگر محتوا شما درباره "راه های افزایش درآمد" باشد و وب سایت معتبری با همین کلمه کلیدی "راه های افزایش درآمد" به شما لینک داده باشد، رتبه وب سایت شما در این کلمه کلیدی در نتایج گوگل بهتر خواهد شد.

 

چگونه خرید بک لینک باعث افت سایت می شود؟

  • اگر خرید بک لینک انبوه و در یک مدت زمان کوتاه باشد

  • بک لینک خریداری شده ارزان و در دسترس همه باشد

  • بک لینک های رایگانی که همه به آن دسترسی دارند

 

چگونه بک لینک بسازیم؟

برای ساخت بک لینک باید به چه عبارت هایی لینک دهیم تا از جریمه پنگوئن در امان باشیم؟  در محتوا " بهترین روش های لینک بیلدینگ " به شما روش هایی را برای گرفتن بک لینک معرفی کرده ایم.

 1. انکرتکست درست انتخاب کنید

در انتخاب متن لینک شده یا انکرتکست باید به چند نکته مهم دقت کنید تا از اسپم شناخته شدن بک لینک های خود جلوگیری کنید.

  1. به عبارت تک کلمه ای لینک ندهید. بهتر است از ترکیب چند کلمه یا کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل یا long tail استفاده کنید.

  2. گاهی کلمه کلیدی خود را به همراه نام برند خود و ترکیبی استفاده کنید. برای مثال: خدمات طراحی سایت وب پویا

  3. در قسمت هایی از محتوا که حالت تبلیغ و معرفی خدمات دارند، با اسم سایت یا برندتان به صفحه اصلی سایت خود لینک دهید.

  4. گاهی به عبارت های عمومی کوتاه مانند:  "در این صفحه" و یا "منبع" و یا طولانی مانند " برای آشنایی بیشتر اینجا کلیک کنید" لینک دهید.

  5. برخی مواقع لازم است که فقط به آدرس url صفحه مورد نظر لینک بدهید. یعنی متن لینک شده همان آدرس صفحه باشد.

  6. گاهی در محتوا بر روی یک تصویر به صفحه خود لینک بگیرید.

 

چگونه لینک بسازیم ولی جریمه نشویم

 

2. از روش PBN استفاده نکنید 

PBN یک مزرعه بک لینک خصوصی است که با هدف ساخت بک لینک برای یک سایت، ساخته می شود. در واقع در این روش تعدادی وبلاگ به منظور تولید محتوا ساخته می شوند. سپس از طریق همان محتواها برای سایت مورد نظر لینک گرفته می شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که هنوز این روش را یک روش مطمئن و درست نمی دانند. بسیاری از افراد این کار را کرده اند و نتیجه خوبی گرفته اند و برخی نیز یک فاجعه را به بار آورده اند. 

ابن کار علاوه بر وقتی که از شما می گیرد، نیاز به صرف هزینه بالا نیز دارد. چرا که شما مجبور هستید یک سایت جدید را از پایه تاسیس کرده و برای تولید محتوای متفاوت و یونیک آن هزینه کنید. اگر بخواهید چندین وبلاگ هم داشته باشید که کارتان چندین برابر هم خواهد شد؛ چرا که در این زمان باید محتوای تمام سایت ها کاملا متفاوت از یکدیگر باشند. به این نکته توجه کنید که الگوریتم گوگل باهوش تر از این حرف ها است و در نهایت شیوه PBN شما لو خواهد رفت. 

 

3. بک لینک های سایت را مدام چک کنید

افرادی وجود دارند که برای خارج کردن شما از میدان رقابت، حاضرند ساعت ها وقت بگذارند و برای سایتتان بک لینک بسازند. شاید بگویید که با این کار تازه رتبه سایتم افزایش می یابد، اما چنین نیست. این وب سایت ها برای حذف کردن شما و جریمه شدنتان توسط گوگل از وب سایت هایی که رتبه خوبی ندارند، بک لینک می گیرند. یا محتوایی را تولید می کنند که از ابتدا تا انتهای آن کلمات کلیدی استفاده شده است و از آن به سایت شما لینک می دهند. با این کار گوگل تصور می کند که خود شما برای لینک سازی اقدام کرده اید و سایتتان را جریمه می کند. حال از کجا مانع جریمه گوگل شویم؟ 

شما باید به طور پیوسته بک لینک های سایت خود را چک کنید. ببینید از کدام منبع وبا چه انکرتکستی برای شما لینک ساخته اند. پس از آن باید لیستی از آن بک لینک ها را آماده کرده و به گوگل اطلاع دهید که لینک های ساخته شده مخرب است. به این کار Disavow می گویند. البته به این نکته توجه کنید که همیشه این کار جواب نمی دهد و تا حد امکان نباید آن را انجام دهید.

 

4. طبیعی رفتار کنید

 زمانی گرفتن بک لینک برای سایت کافی بود و می توانست رتبه سایت را افزایش دهد. اما با باهوش تر شدن گوگل، ترفند های مختلفی برای شناسایی بک لینک های ساخته شده در نظر گرفته شد. زمانی که شما برای گرفتن بک لینک، خودتان اقدام می کنید باید کاملا طبیعی رفتار کنید. 

امروزه گوگل از اندازه گیری میزان سوشیال سیگنال ها در شبکه های اجتماعی و همچنین میزان اشتراک گذاری محتواها متوجه میزان محبوبیت سایت شما خواهد شد. بنابراین اگر سایتی بک لینک های زیادی داشته باشد؛ اما مطالب آن توسط کاربران به اشتراک گذاشته نشود و یا در شبکه های اجتماعی سیگنال نداشته باشد، گوگل متوجه مصنوعی بودن بک لینک ها خواهد شد.

 

مشخص کردن ارزش بک لینک توسط گوگل

از نظر گوگل بک لینک هایی که در سایت های مختلف وجود دارند یکسان نیستند. برای اعتبار دهی توسط گوگل موارد بسیاری بررسی می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

اعتبار دامنه یا domain authority

برای تعیین اعتبار دامنه موارد زیادی موثر است مانند : فعالیت در شبکه های اجتماعی، بک لینک های خروجی، تعداد بک لینک های دریافتی، نوع دامنه. یکی از مهمترین مسائل در این زمینه اعتبار دامنه ای است که به شما لینک داده . هر چقدر اعتبار یک دامنه بیشتر باشد، ارزش بک لینک داده شده هم بیشتر است.

 

اعتبار صفحه یا page authority

اعتبار صفحه تا حدودی شبیه به اعتبار دامنه است با این تفاوت که تنها مربوط به یک صفحه ی خاص از آن دامنه است. امکان دارد که یک دامنه اعتبار بالایی داشته باشد، اما صفحه ای که در آن به شما لینک داده شده است اعتبار زیادی نداشته باشد. اعتبار یک صفحه را بر اساس لینک دهی های داخلی و خارجی که به آن داده شده ، مشخص می کند. صفحه ای که لینک دهی های داخلی با کیفیتی داشته باشد، اعتبار بالایی نیز دارد. 

برای این که متوجه شویم آیا یک صفحه یا دامنه ارزش این را دارد که از آن بک لینک بگیریم، می توان از ابزار زیر استفاده نمود:

https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority 

 

عمر دامنه

سن دامنه هر چقدر بیشتر باشد، بهتر است. درست مانند کسی که به دلیل سن بالا، تجربه بیشتری نیز در هر زمینه کسب کرده است و اعتبار بیشتری دارد.

 

بک لینک چیست

 

تعداد لینک های خروجی و درصد اسپم

معمولا دامنه و سایتی که به شما لینک می دهد، به سایت های دیگر نیز لینک داده است. حال هرچه در یک صفحه تعداد لینک دهی ها به سایت های مختلف بیشتر باشد، اعتبار هر یک از این بک لینک ها کمتر خواهد شد. مثلا سایت هایی که در زمینه فروش رپورتاژ و یا بک لینک فعالیت دارند، به سایت های مختلفی لینک می دهند که این کار باعث کاهش اعتبار بک لینک ها و افزایش اسپم اسکور آن دامنه میشود.

 

ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت لینک دهنده

الگوریتم های گوگل این توانایی را دارند که ارتباط موضوعی بین صفحات را متوجه شوند. این موضوع در ارزش بک لینک و رتبه دهی به صفحات بسیار تاثیر دارد. پس بهتر است از دامنه هایی به سایت شما لینک داده شود؛ که ارتباط موضوعی با سایت شما داشته باشند.

 

محل قرارگیری لینک در صفحه

بک لینک می تواند در بدنه محتوا، فوتر و یا سایدبار قرار گیرد. وجود بک لینک در سایدبار و یا فوتر وب سایت ها عموما باعث می شود که آن لینک در تمامی صفحات سایت قرار گیرد و تکرار این موضوع سبب می شود که الگوریتم پنگوئن آن را به عنوان یک تخلف شناسایی کند. بنابراین بهترین جایی که میتوان بک لینک قرار داده شود،  دقیقا در داخل خود محتوا است و همچنین ارزش و اعتبار بیشتری هم می گیرند.

 

 فالو یا نوفالو بودن

همانطور که گفتیم، لینک های فالو به این معنا هستند که سایت شما از جانب سایت های دیگر مورد تایید است. قطعا لینک فالو تاثیر بیشتری در سئو سایت دارد. وب پویا تمامی بک لینک های خود را از نوع فالو می گیرد.

 

در پایان

در این محتوا به شما آموزش دادیم که چگونه بک لینک بسازیم و توسط گوگل جریمه نشویم. اما گرفتن بک لینک نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. ممکن است شما هزاران بک لینک برای سایت خود بگیرید اما پس از مدتی رتبه سایتتان افت چشمگیری کند. این اتفاق به این دلیل است که شما تجربه کافی نداشته اید و با انکرتکست های اشتباه و یا از سایت های اشتباه لینک گرفته اید. از این رو ما پیشنهاد می کنیم به جای ریسک کردن در این زمینه، کار را به یک مختصص بسپارید. برای مشاهده انواع پکیج های بک لینک وب پویا به صفحه " خرید بک لینک ارزان " مراجعه کنید.

 

بروزرسانی در دوشنبه, 12 مهر 1400 11:12

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo بک لینک چیست و چگونه لینک بسازیم؟ نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا