بک لینک چیست؟ چگونه بک لینک بگیریم؟

سه شنبه, 26 دی 1402 13:17
امتیاز شما به این مطلب
(15 رای‌ها)

بک لینک چیست

 

امروزه دانش سئو در طراحی سایت اهمیت زیادی پیدا کرده است. یکی از بخش های پر اهمیت و موثر در سئو و افزایش رتبه سایت، لینک سازی می باشد. شاید در هنگام خواندن یک متن در اینترنت، نوشته های آبی رنگی که در بین جملات است، توجه شما را جلب کرده باشد. به این کلمات لینک گفته می شود. اما بک لینک سایت چیست؟ چگونه بک لینک بگیریم؟ ایجاد بک لینک برای سایت چه اهمیتی دارد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

لینک چیست؟

منظور از لینک در یک محتوا، متن یا تصاویری هستند که با کلیک بر روی آن ها به صفحه ای دیگر می رویم. برای مثال اگر بخواهیم درباره مطلبی توضیح بیشتری بدهیم، کاربر را به صفحه ای دیگر هدایت می کنیم تا توضیح مرتبط مفصلی در اختیارش قرار داده باشیم.

 

بک لینک سایت چیست؟

بک لینک نیز نوعی لینک دهی است. زمانی که سایتی دیگر به صفحه ای از سایت شما لینک دهد اصطلاحا برای شما بک لینک محسوب می شود. وقتی ربات ها و خزنده های گوگل یک صفحه را خزش و بررسی می کنند، به لینک های موجود در آن محتوا وارد میشوند. به این ترتیب در مسیر حرکت خزنده، گوگل صفحات جدید را پیدا می کند و آنها را شناسایی و ایندکس می کند. تعداد لینک ها و همچنین اعتبار سایت لینک دهنده در گرفتن نتیجه و رتبه گوگل بسیار موثر است.

 

منظور از لینک سازی داخلی و خارجی چیست؟

اگر بخواهیم لینک سازی را تقسیم بندی کنیم، به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم می شود.

لینک سازی داخلی: این نوع لینک دهی میان صفحات اصلی یک سایت لینک ایجاد می شود. یعنی در صفحه ای از یک سایت به صفحه ای دیگر از همان سایت لینک داده شده باشد.

لینک سازی خارجی: اگر لینکی از یک سایت به صفحه ای از سایتی دیگر ایجاد شود، به آن لینک سازی خارجی می گویند.

 

چگونه بک لینک بسازیم؟

تا اینجا متوجه شدید بک لینک چیه، حال این سوال مطرح می شود که چگونه بک لینک ایجاد کنیم؟ چگونه بک لینک بگیریم که جریمه نشویم؟ در ادامه نکات مهمی را در این باره به شما یاد خواهیم داد. همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب " بهترین روش های لینک بیلدینگ " را نیز برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد لینک سازی مطالعه کنید.

 1. انکرتکست درست انتخاب کنید

در پاسخ به سوال چطور بک لینک بگیریم، ابتدا باید در انتخاب متن لینک شده یا انکرتکست به چند نکته مهم دقت کنید تا از اسپم شناخته شدن بک لینک های خود جلوگیری کنید.

 1. به عبارت تک کلمه ای لینک ندهید. بهتر است از ترکیب چند کلمه یا کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل یا long tail استفاده کنید.

 2. گاهی کلمه کلیدی خود را به همراه نام برند خود و ترکیبی استفاده کنید. برای مثال: خدمات طراحی سایت وب پویا

 3. در قسمت هایی از محتوا که حالت تبلیغ و معرفی خدمات دارند، با اسم سایت یا برندتان به صفحه اصلی سایت خود لینک دهید.

 4. گاهی به عبارت های عمومی کوتاه مانند:  "در این صفحه" و یا "منبع" و یا طولانی مانند " برای آشنایی بیشتر اینجا کلیک کنید" لینک دهید.

 5. برخی مواقع لازم است که فقط به آدرس url صفحه مورد نظر لینک بدهید. یعنی متن لینک شده همان آدرس صفحه باشد.

 6. گاهی در محتوا بر روی یک تصویر به صفحه خود لینک بگیرید.

چگونه لینک بسازیم ولی جریمه نشویم

2. از روش PBN استفاده نکنید 

بسیاری در پاسخ به سوال چطور لینک بگیریم؟ روش PBN را پیشنهاد می کنند. بک لینک PBN یک مزرعه بک لینک خصوصی است که با هدف ساخت بک لینک برای یک سایت، ساخته می شود. در واقع در این روش تعدادی وبلاگ به منظور تولید محتوا ساخته می شوند. سپس از طریق همان محتواها برای سایت مورد نظر لینک گرفته می شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که هنوز این روش را یک روش مطمئن و درست نمی دانند. بسیاری از افراد این کار را کرده اند و نتیجه خوبی گرفته اند و برخی نیز یک فاجعه را به بار آورده اند. 

این کار علاوه بر وقتی که از شما می گیرد، نیاز به صرف هزینه بالا نیز دارد. چرا که شما مجبور هستید یک سایت جدید را از پایه تاسیس کرده و برای تولید محتوای متفاوت و یونیک آن هزینه کنید. اگر بخواهید چندین وبلاگ هم داشته باشید که کارتان چندین برابر هم خواهد شد؛ چرا که در این زمان باید محتوای تمام سایت ها کاملا متفاوت از یکدیگر باشند. به این نکته توجه کنید که الگوریتم گوگل باهوش تر از این حرف ها است و در نهایت شیوه PBN شما لو خواهد رفت. 

 

3. بک لینک های سایت را مدام چک کنید

افرادی وجود دارند که برای خارج کردن شما از میدان رقابت، حاضرند ساعت ها وقت بگذارند و برای سایتتان بک لینک بسازند. شاید بگویید که با این کار تازه رتبه سایتم افزایش می یابد، اما چنین نیست. این وب سایت ها برای حذف کردن شما و جریمه شدنتان توسط گوگل از وب سایت هایی که رتبه خوبی ندارند، بک لینک می گیرند. یا محتوایی را تولید می کنند که از ابتدا تا انتهای آن کلمات کلیدی استفاده شده است و از آن به سایت شما لینک می دهند. با این کار گوگل تصور می کند که خود شما برای لینک سازی اقدام کرده اید و سایتتان را جریمه می کند. حال از کجا مانع جریمه گوگل شویم؟ 

شما باید به طور پیوسته بک لینک های سایت خود را چک کنید. ببینید از کدام منبع وبا چه انکرتکستی برای شما لینک ساخته اند. پس از آن باید لیستی از آن بک لینک ها را آماده کرده و به گوگل اطلاع دهید که لینک های ساخته شده مخرب است. به این کار Disavow می گویند. البته به این نکته توجه کنید که همیشه این کار جواب نمی دهد و تا حد امکان نباید آن را انجام دهید.

در مطلب " آموزش disavow " به شما یاد داده ایم که چطور بک لینک های مخرب سایتتان را حذف کنید.

 

4. طبیعی رفتار کنید

زمانی گرفتن بک لینک برای سایت کافی بود و می توانست رتبه سایت را افزایش دهد. اما با باهوش تر شدن گوگل، ترفند های مختلفی برای شناسایی بک لینک های ساخته شده در نظر گرفته شد. زمانی که شما برای گرفتن بک لینک، خودتان اقدام می کنید باید کاملا طبیعی رفتار کنید. 

امروزه گوگل از اندازه گیری میزان سوشیال سیگنال ها در شبکه های اجتماعی و همچنین میزان اشتراک گذاری محتواها، متوجه میزان محبوبیت سایت شما خواهد شد. بنابراین اگر سایتی بک لینک های زیادی داشته باشد؛ اما مطالب آن توسط کاربران به اشتراک گذاشته نشود و یا در شبکه های اجتماعی سیگنال نداشته باشد، گوگل متوجه مصنوعی بودن بک لینک ها خواهد شد.

 

5. به تعداد دامنه ها توجه کنید نه تعداد لینک ها

تعداد دامنه هایی که به شما لینک می دهند، مورد اهمیت هستند؛ نه تعداد لینک هایی که تنها از یک دامنه دریافت می کنید. در واقع از نظر گوگل هر چه سایت های بیشتری به شما لینک بدهند، ارزش و اعتبار سایتتان بیشتر خواهد شد. 

 

6. بر روی یک صفحه تمرکز نکنید

اگر سایت های دیگر بخواهند به شما لینک بدهند، همه صفحات شما را از قبیل صفحه اصلی، وبلاگ، خدمات و… در نظر می گیرند و صرفا بر روی یک صفحه خاص تمرکز نمی کنند. پس اگر قرار است خودتان برای گرفتن بک لینک اقدام کنید، تنها به یک صفحه خاص لینک ندهید.

 

7. بین لینک های فالو و نوفالو تعادل برقرار کنید

بک لینک سازی طبیعی شامل تعداد زیادی لینک های نوفالو نسبت به لینک فالو است. پس تعادلی بین لینک های فالو و نوفالو در زمان ساخت یا خرید بک لینک ایجاد کنید.

 

8. وب سایت خود را بهینه کنید

وب سایت خود را از همه نظر آماده و بهینه سازی کنید. اگر سایتی سرعت بالا، ظاهر مناسب و کیفیت محتوای بالایی داشته باشید، افراد بیشتری حاضر می شوند به شما لینک بدهند. پس زمانی لینک سازی شما طبیعی جلوه می کند که سایت شما از هر نظر کیفیت خوبی داشته باشد.

 

9. از سایت ساز ها لینک بگیرید

یکی از راهکارها در پاسخ به سوال، چگونه بک لینک بسازیم؟ این است که از سایت سازها کمک بگیریم. سایت سازهای زیادی وجود دارند که پلن رایگان و دائمی در اختیار کاربران قرار می دهند. در این سایت ساز ها که اغلب خارجی نیز هستند، شما می توانید یک وب سایت ساده ایجاد کرده و در آن به بخش های مختلف سایت خود لینک بدهید. از جمله سایت ساز های معروف با اسپم اسکور پایین می توان به Wikidot.com و Weebly.com و site123.me و ... اشاره کرد.

 

10. از بک لینک پاپ آپی استفاده کنید

در بین سایت های ایرانی، وب سایت های زیادی با رتبه نسبتا بالا وجود دارند که اقدام به خرید و فروش پاپ آپ کرده اند. در واقع پاپ آپ تبلیغی است که در زمان بازدید از یک سایت روی صفحه به شما نشان داده می شود و شما می توانید آن را ببندید.

بسیاری از این وب سایت ها، با قیمت مناسبی این خدمات را ارائه می کنند. اگر میخواهید برای خرید بک لینک اقدام کنید، این روش را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

11. از پست مهمان استفاده کنید

یکی از روش های لینک سازی برای سایت، استفاده از پست مهمان است. وب سایت های مختلفی این امکان را به شما می دهند که به عنوان نویسنده مهمان، در سایت آنها محتوایی را منتشر کنید. اصولا وب سایت های آموزشی این امکان را در اختیار شما قرار می دهند. شما می توانید با تولید محتوای اصولی و درست، یک محتوای جذاب در حوزه همان سایت تولید و به سایت خودتان لینک بدهید.

 

12. رپورتاژ آگهی بخرید

یکی دیگر از روش ها برای پاسخ به سوال چگونه بک لینک ایجاد کنیم، خرید رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی متنی است که به منظور معرفی محصول یا خدمات در سایت دیگری منتشر می شود. برای انتشار رپورتاژ آگهی وب سایت هایی را انتخاب کنید که، بازدید بیشتری داشته و تا حدی به حوزه کاری شما نزدیک هستند. اگر نحوه نوشتن یک متن برای رپورتاژ آگهی را بلد نیستید، مطلب " نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی " را مطالعه کنید.

 

13. مستمر بک لینک بگیرید

نکته بسیار مهمی که در دریافت بک لینک باید به آن توجه کنید، مستمر بودن فرایند دریافت بک لینک است. شما می توانید با یک برنامه ریزی مشخص کنید در ماه چند بک لینک دریافت کنید و آن را بین روزهای مختلف تقسیم کنید. در صورتی که یک ماه بک لینک های زیادی دریافت کنید و ماه دیگر حتی یک بک لینک هم نداشته باشید، نتیجه خوبی دریافت نخواهید کرد. همچنین گوگل متوجه می شود که خودتان نسبت به دریافت بک لینک اقدام کرده اید.

 

14. بک لینک از سایت هایی با خروجی کم

برای تاثیر گذار تر شدن بک لینک های سایت خود بهتر است، از سایت ها و صفحاتی با خروجی کمتر استفاده کنید. چرا که اینگونه لینک های شما غلظت بیشتری خواهد داشت. دریافت بک لینک کامنتی از سایت هایی که هر صفحه آن ها هزاران کامنت دارد، ارزش کمتری نسبت به سایت هایی دارد که بک لینک های کمتری از آن دریافت شده است.

 

چرا بک لینک باید با ارزش و مرتبط باشد؟

فرض کنید که وب سایت شما در حوزه فروش انواع پوشاک فعالیت می کنید؛ حال شما بیایید از یک سایتی در زمینه فروش ابزارآلات به سایت خودتان لینک بدهید. زمانی که کاربران روی لینک سایت شما کلیک می کنند، انتظار دارند به سایتی در همان زمینه ابزار آلات وارد شوند. اما زمانی که با سایت فروش پوشاک مواجه می شوند، اغلب سایت را ترک کرده و در نتیجه نرخ پرش سایت افزایش پیدا می کند. چرا که کاربران انتظار دارند لینک های قرار گرفته در یک صفحه، تا حد زیادی با موضوع آن صفحه مرتبط باشد.

از طرفی لینک سازی ارزشمند، ضمن اینکه کاربر را در سایت نگه می دارد، اعتبار و اعتماد گوگل را نیز افزایش می دهد.

 

بک لینک فالو و نوفالو چیست؟

در وب سایت ها برای لینک دهی از تگ لینک ( Link ) استفاده می شود؛ که به دو صورت فالو و نوفالو است. در حالت پیش فرض لینک دهی در سایت ها بر روی فالو قرار دارد. به این معنی است که، سایتی که به آن لینک داده شده است را تایید کرده و به کاربر پیشنهاد می دهد آن سایت را دنبال کند. در صورتی که لینک با استایل rel=”nofollow” در حالت نوفالو قرار گیرد، یعنی سایت مبدا، سایتی که به آن لینک داده است را تایید نکرده و تنها برای ذکر منبع به آن لینک داده است. در این صورت گوگل در بررسی های خود امتیاز سئو سایت مبدا را منتقل نمیکند و به سایت مقصد امتیاز بالایی نمی دهد.

در مطلب " لینک فالو و نوفالو چیست؟ " به صورت کامل در این باره صحبت کرده ایم.

 

نقش الگوریتم پنگوئن در بررسی بک لینک برای سایت چیست؟

در گذشته اگر سایتی به هر دلیل بک لینک زیادی داشت؛ در رتبه بندی نتایج گوگل بسیار موفق بود. به همین خاطر مدیران سایت ها از این فرصت استفاده کردند و با خرید بک لینک برای سایت و یا تبادل لینک، رتبه خود را در گوگل بالا می بردند.

گوگل برای جلوگیری از این مشکل الگوریتم های خود را آپدیت کرد و الگوریتم پنگوئن را معرفی  نمود. به وسیله این الگوریتم سایت های متخلف در لینک سازی شناسایی و جریمه می شوند. بر اساس این الگوریتم هوشمند، اگر در یک کلمه کلیدی به صورت اسپم گونه و یا با مزرعه لینک، اقدام به لینک سازی کنید روی همان کلمه کلیدی به مدتی که گوگل مشخص میکند، جریمه شده و از نتایج گوگل حذف می شوید. در مطلب " الگوریتم های گوگل " بیشتر در مورد الگوریتم های جدید گوگل صحبت کرده ایم.

 

چگونه بک لینک بسازیم 

متن لینک شده و یا انکر تکست چیست؟

زمانی که می خواهیم لینک سازی کنیم، باید آدرس لینک را روی یک عبارت متنی قرار دهیم. به این عبارت متنی، متن لینک شده و یا انکر تکست - anchor text میگویند. موضوعی که برای گوگل بسیار اهمیت دارد، مرتبط بودن متن لینک شده و محتوا لینک است؛ زیرا گوگل بر اساس عبارت نوشته شده یا همان انکر تکست به صفحه شما اعتبار می دهد. مثلا اگر محتوا شما درباره "راه های افزایش درآمد" باشد و وب سایت معتبری با همین کلمه کلیدی "راه های افزایش درآمد" به شما لینک داده باشد، رتبه وب سایت شما در این کلمه کلیدی در نتایج گوگل بهتر خواهد شد.

 

چگونه خرید بک لینک برای سایت باعث افت آن می شود؟

 • اگر خرید بک لینک انبوه و در یک مدت زمان کوتاه باشد

 • بک لینک خریداری شده ارزان و در دسترس همه باشد

 • بک لینک های رایگانی که همه به آن دسترسی دارند

 

مشخص کردن ارزش بک لینک توسط گوگل

از نظر گوگل بک لینک هایی که در سایت های مختلف وجود دارند یکسان نیستند. برای اعتبار دهی توسط گوگل موارد بسیاری بررسی می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • اعتبار دامنه یا domain authority

برای تعیین اعتبار دامنه موارد زیادی موثر است مانند : فعالیت در شبکه های اجتماعی، بک لینک های خروجی، تعداد بک لینک های دریافتی، نوع دامنه. یکی از مهمترین مسائل در این زمینه اعتبار دامنه ای است که به شما لینک داده . هر چقدر اعتبار یک دامنه بیشتر باشد، ارزش بک لینک داده شده هم بیشتر است.

 

 • اعتبار صفحه یا page authority

اعتبار صفحه تا حدودی شبیه به اعتبار دامنه است با این تفاوت که تنها مربوط به یک صفحه ی خاص از آن دامنه است. امکان دارد که یک دامنه اعتبار بالایی داشته باشد، اما صفحه ای که در آن به شما لینک داده شده است اعتبار زیادی نداشته باشد. اعتبار یک صفحه را بر اساس لینک دهی های داخلی و خارجی که به آن داده شده، مشخص می کند. صفحه ای که لینک دهی های داخلی با کیفیتی داشته باشد، اعتبار بالایی نیز دارد. 

برای این که متوجه شویم آیا یک صفحه یا دامنه ارزش این را دارد که از آن بک لینک بگیریم، می توان از ابزار زیر استفاده نمود:

https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority 

 

 • عمر دامنه

سن دامنه هر چقدر بیشتر باشد، بهتر است. درست مانند کسی که به دلیل سن بالا، تجربه بیشتری نیز در هر زمینه کسب کرده است و اعتبار بیشتری دارد.

 

بک لینک چیست

 • تعداد لینک های خروجی و درصد اسپم

معمولا دامنه و سایتی که به شما لینک می دهد، به سایت های دیگر نیز لینک داده است. حال هرچه در یک صفحه تعداد لینک دهی ها به سایت های مختلف بیشتر باشد، اعتبار هر یک از این بک لینک ها کمتر خواهد شد. مثلا سایت هایی که در زمینه فروش رپورتاژ و یا بک لینک فعالیت دارند، به سایت های مختلفی لینک می دهند که این کار باعث کاهش اعتبار بک لینک ها و افزایش اسپم اسکور آن دامنه میشود.

 

 • ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت لینک دهنده

الگوریتم های گوگل این توانایی را دارند که ارتباط موضوعی بین صفحات را متوجه شوند. این موضوع در ارزش بک لینک و رتبه دهی به صفحات بسیار تاثیر دارد. پس بهتر است از دامنه هایی به سایت شما لینک داده شود، که ارتباط موضوعی با سایت شما داشته باشند.

 

 • محل قرارگیری لینک در صفحه

بک لینک می تواند در بدنه محتوا، فوتر و یا سایدبار قرار گیرد. وجود بک لینک در سایدبار و یا فوتر وب سایت ها عموما باعث می شود که آن لینک در تمامی صفحات سایت قرار گیرد و تکرار این موضوع سبب می شود که الگوریتم پنگوئن آن را به عنوان یک تخلف شناسایی کند. بنابراین بهترین جایی که میتوان بک لینک قرار داده شود،  دقیقا در داخل خود محتوا است و همچنین ارزش و اعتبار بیشتری هم می گیرند.

 

 • فالو یا نوفالو بودن

همانطور که گفتیم، لینک های فالو به این معنا هستند که سایت شما از جانب سایت های دیگر مورد تایید است. قطعا لینک فالو تاثیر بیشتری در سئو سایت دارد. وب پویا تمامی بک لینک های خود را از نوع فالو می گیرد.

 

محل قرار گرفتن لینک چه تاثیری در عملکرد آن دارد؟ 

زمانی یک لینک ارزشمند خواهد بود که روی آن کلیک شود؛ اما کاربران یک سایت چطور روی یک لینک کلیک می کنند؟ به طور کلی بهتر است رنگ و فونت لینک ها متفاوت باشد. آمار نشان داده است که اغلب کاربران روی لینک هایی کلیک می کنند که در متن به طور واضح مشخص باشد. علاوه بر فونت و رنگ، متن لینک نیز باید برای کاربر جذاب باشد تا برای کلیک کردن روی آن ترغیب شود.

علاوه بر این محل قرار گیری لینک نیز تاثیر زیادی در میزان کلیک شدن آن دارد؛ به عنوان مثال لینک هایی که اصولا در ابتدای صفحه قرار میگیرند، شانس بیشتری برای کلیک شدن دارند.

 

در پایان

در آموزش بک لینک سازی به شما گفتیم که بک لینک چیست و چگونه بک لینک بسازیم و توسط گوگل جریمه نشویم. اما گرفتن بک لینک نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. ممکن است شما هزاران بک لینک برای سایت خود بگیرید اما پس از مدتی رتبه سایتتان افت چشمگیری کند.

این اتفاق به این دلیل است که شما تجربه کافی نداشته اید و با انکرتکست های اشتباه و یا از سایت های اشتباه لینک گرفته اید. از این رو ما پیشنهاد می کنیم به جای ریسک کردن در این زمینه، کار را به یک مختصص بسپارید. برای مشاهده انواع پکیج های بک لینک وب پویا به صفحه " خرید بک لینک ارزان " مراجعه کنید.

 

بروزرسانی در سه شنبه, 26 دی 1402 13:17

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا پنجشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

اینماد

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا