اصول طراحی سایت برای نوجوان

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
دوشنبه, 22 تیر 1394 12:50
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نکاتی برای طراحی سایت نوجوان

نوجوانان اعتماد به نفس زیادی برای کار با ابنترنت از خود نشان میدهند ولی در عین حال توانایی آنها در استفاده از امکانات آن به مراتب از بزرگسالان کمتر است.
دایره کلمات محدود، صبر کم و محدود بودن توانایی هایشان در جستجوی مناسب و سریع موجب میشود که طراحی سایت برای نوجوان اصول خاص به خود را داشته باشد و رعایت نکات مربوط به ساده و کاربردی بودن سایت بیش از پیش مهم شوند.
تکنولوژی ارتباط مناسبی با زندگی نوجوانان برقرار کرده و همواره جذابیت های زیادی را برایشان ایجاد کرده است، در نتیجه شناخت نیازها و علایق نوجوان نقش مهمی در طراحی سایت و عملکرد بخش هی مختلف آن خواهد داشت.
با بررسی اولیه رفتار نوجوان امروزی و آنچه که در خانه و مدرسه در مورد آن به صحبت میپردازند میتوان بعضی انتظارات اولیه آنها از سایت هایی که بازدید میکنند را شناسایی کرد. برخی از مهمترین فاکتورهای نوجوانان امروزی به شرح زیر است:

 • به سایتهایی توجه میکنند که سرگرم کننده بوده و از تصاویر و گرافیک مناسب در آن استفاده شده باشد
 • به تکنولوژی روز توجه میکنند و جدیدترین اخبار آن را تحت نظر دارند
 • برای هرکاری از گوشی و تبلت استفاده میکنند
 • همه چیز را در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارند

نگاه نوجوان به استفاده از سایت

نوجوانان به دلایل زیادی مانند سرگرمی از اینترنت استفاده میکنند ولی نکته مورد توجه آن است که حضور آنها در اینترنت در هر لحظه به هدف خاصی صورت میگیرد و ممکن است حتی تا 10 دقیقه زمان خود را در یک صفحه سپری کنند.
بر اساس تحقیقات انجام شده ، برخی ار مهمترین دلایلی که نوجوانان از اینترنت استفاده میکنند عبارت است از:

 

 • انجام تکالیف مدرسه
 • یافتن مطالب و موضوعات جدید مانند مکان های تفریحی جدید
 • سرگرمی ها مانند موسیقی و بازی
 • اخبار مربوط به ورزش و تکتولوژی
 • بحث و تبادل نظر در فروم ها و چت
 • ارتباط با دوستان از طریق شبکه های اجتماعی
 • خرید اینترنتی

حتی اگر امکان خرید پرداخت آنلاین را نداشته باشند از سایتهای فروشگاهی مورد نظر خود بازدید کرده و محصول خود را انتخاب میکنند تا به والدین خود دستور خرید آن را بدهند.

در ادامه چند نکته اساسی برای طراحی سایت نوجوان را معرفی خواهیم کرد.

از نگارش صحیح استفاده کنید

استفاده از عبارات و کلمات رسمی و یا بسیار پیچیده موجب خستگی سریع نوجوان و عدم ارتباط با سایت شما خواهد شد، بطور معمول صفحاتی که مملو از کلمات بوده و هیچ تصویر و زیبایی در خود ندارند شانس زیادی برا جذب کودک و نوجوان نخواهند داشت.
علاقه زیادی به مطالعه در اینترنت ندارند زیرا این کار را به اندازه کافی در مدرسه انجام میدهند، طراحی صفحات با ارائه مطالب کوتاه و استفاده از تصویر و گرافیک برای انتقال مفهوم بهترین گزینه در طراحی سایت نوجوان می باشد. برخلاف بزرگسالان علاقه ای به نوشته ها و فونت های کوچک نشان نمیدهند و تغییر رنگ متن در بخش های مهم میتواند کمک زیادی به درک بهتر مطالب برای نوجوانان بکند.

جذابیت بیش از حد سایت

استفاده از تصاویر و گرافیک مناسب در طراحی سایت نوجوان امری مهم است ولی کاربرد بیش از حد و شلوغی سایت دو اشکال اساسی ایجاد خواهد کرد، در ابتدا به این نکته توجه کنید که توانایی یک نوجوان برای جستجوی مطلب مورد نظر خود کمتر از بزرگسالان بوده و صبر و حوصله کمتری نیز از خود نشان میدهند، پس اگر به صفحات بسیار شلوغ و پیچیده وارد شوند ممکن است نتوانند آنچه که مورد نیاز است را پیدا کنند و یا حتی به بخشی غیرضروری سرگرم شده و هدف اصلی خود را فراموش کنند.
اشکال دوم رمانی بروز میکند که طراحی سایت به قدر با رنگ های شاد و تصاویر جذاب انجام میگیرد که نوجوان آن را سایتی مناسب کودک فرض میکند و سن خود را برای کار با آن بالا میداند. این بخش از کار ممکن است بسیار پیچیده و در عین حال مهم باشد زیرا طراحی سایت در قالبی که خشک و جدی نباشد و کودکانه نیز بنظر نرسد نیازمند تجربه و شناخت کافی است.

سرعت سایت

کند بودن سایت و طولانی شدن زمان بارگذاری صفحات هر بازدیدکننده ای را خسته و ناراحت میکند ولی در طراحی سایت برای نوجوان این مسئله مهمتر میشود زیرا صبر و حوصله کمتری از خود نشان میدهند و به سرعت صفحه شما را ترک خواهند کرد. افزودن امکانات زیاد و گرافیک عالی تا جایی باید انجام شود که سرعت سایت شما را در حد معقولی حفظ کند. هرچقدر هم که امکانات ویژه ای در سایت ارائه دهید در صورتیکه کسی آن را نبیند فایده ای نخواهد داشت.

تفاوت میان گروه های سنی

عملکرد گروه های سنی مختلف در اینترنت و رویکردشان به امکانات آن متفاوت است، در جدول زیر رفتار گروه های سنی مختلف در مواجهه با سایت مقایسه کرده ایم. بطور مثال استفاده از تبلیغاتی که افراد را تشویق به کلیک بر بخش خاصی میکنند تاثیر آنچنانی بر بزرگسالان ندارند ولی برای کودکان زیر 12 سال بسیار جذاب و تاثیرگذار خواهد بود.

طراحی سایت نوجوان

طراحی سایت متناسب با عملکرد گروه های سنی

خواندن 1972 دفعه

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا