افزایش سرعت فروشگاه وردپرسی با GTmetrix

سه شنبه, 12 اسفند 1399 11:50
امتیاز شما به این مطلب
(3 رای‌ها)

افزایش سرعت فروشگاه وردپرسی با GTmetrix

 

پس از راه اندازی فروشگاه وردپرسی خود، اولین نکته ای که توجه شما را به خودش جذب می کند سرعت بالا آمدن فروشگاه اینترنتی شما می باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا افزایش سرعت فروشگاه وردپرسی با GTmetrix را بررسی کنیم.

 اگر مدت زمانی که فروشگاه شما بالا می آید زیاد باشد و سرعت لود سایت کم باشد مخاطبان کمتری را جذب می کنید و کاربران مدت زمان کمتری را در فروشگاه اینترنتی شما می مانند که این باعث می شود شما رتبه خود را در گوگل از دست بدهید. 

 

آموزش کار با gtmetrix

برای بررسی سرعت لود فروشگاه و افزایش سرعت ورود به سایت خود می توانید از سایت GTmetrix استفاده کنید. جی تی متریکس در آبان سال 1399، الگوریتم آنالیز خود را با استفاده از  API های Lighthouse بروزرسانی کرد و اکنون وب سایت ها را بر اساس آنالیزلایت هاوس  بررسی میکند. مطابق با این تغییرات، سایت هایی که بر اساس الگوریتم قبلی رفع اشکال شده بودند، اکنون به مشکل برخورده اند وباید مجددا بر اساس بروزرسانی جدید جی تی متریکس، سایت خود را به روز کنند. 

کار با gtmetrix بسیار ساده است،کافی است پس از باز کردن وب سایت GTmetrix.com ، آدرس فروشگاه اینترنتی خود را در قسمت Analyze Performance of وارد کنید و منتظر بمانید تا جی تی متریکس سرعت سایت شما را بررسی کند.

 

کار با GTmetrix

 

البته امکان دارد به علت درخواست های زیادی که به این سایت فرستاده میشود، مدت زمان بیشتری برای بررسی سایت شما طول بکشد که اگر این مدت زمان از یک میزان استاندارد بیشتر شود، جی تی متریکس بررسی سرعت سایت شما را متوقف می کند و شما باید دوباره برای این کار اقدام کنید.

سرانجام فروشگاه اینترنتی شما به صورت کامل آنالیز و بررسی می شود. حال لیستی از تمام مواردی که در سرعت سایت شما موثر هستند را با رنگ ها(GRDE) و درجه های مختلف(PRIORITY) نمایش می دهد، که این رنگ ها و درجه ها نشان دهنده ی وضعیت مورد مذکور در سایت شما هستند.

همچنین جی تی متریکس مشخص می کند ارور موردنظر مربوط به کدام قسمت(TYPE) است.

 

تست سایت در gtmetrix

 

شما بر این اساس می بایست شروع به رفع خطاهای gtmetrix کنید تا افزایش سرعت بالا آمدن سایت خود را به طور ملموسی احساس کنید.

برای اینکه علت خطا و چگونگی رفع آن را مشاهده کنید، می توانید روی گزینه What's this mean هر مورد کلیک کنید.

 

نحوه بالا بردن سرعت سایت در جی تی متریکس

۱-آنالیز یا فشرده سازی تصاویر (optimize images) 

یکی از موارد رایجی که ممکن است در لیست gtmetrix وضعیت خوبی نداشته باشد و به شما ارور بدهد optimize images است. این مورد مربوط به حجم تصاویری می شود که در سایت خود به کار بردید.

برای رفع این خطا شما می توانید به سادگی optimized version  تصویری که خطا دارد را دریافت کنید و در آدرس ذکر شده جایگزین عکس اصلی کنید.

لازم به ذکر است gtmetrix عکس ها را به ترتیب حجم اضافی ای که دارند به شما نشان می دهد پس از همان ابتدای لیست شروع تصحیح عکس ها کنید.

بعد از رفع خطاهای gtmetrix در optimize images دوباره سایت را تست کنید و تغییراتی که در مدت زمان لود سایت(Fully Loaded Time) و سرعت لود صفحه(Page Speed Score) به وجود آمده است را مشاهده کنید.

ممکن است زمان لود سایت تغییر چندانی نکند اما سرعت لود صفحه به وضوح تغییر میکند.

نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که اسم و پسوند تصویر optimize که از جی تی متریکس دریافت می کنید باید دقیقا مثل اسم و پسوند تصویر اصلی باشد تا وقتی در آدرس مشخص شده آپلود می کنید جایگزین شود.

۲- به تعویق انداختن جاوا اسکریپت (Defer parsing JavaScript) 

 

افزونه Speed Booster Pack

 

مورد دیگری که ممکن است به شما خطا Defer parsing JavaScript است این مورد مربوط به کدهای JavaScript به کار رفته در سایت شما است. 

نیاز نیست نگران باشید شما میتوانید تنها با افزودن یک افزونه به وردپرس خود این خطای gtmetrix را رفع کنید. افزونه ی Speed Booster Pack یکی از افزونه های افزایش سایت وردپرس است.شما با نصب این افزونه و فعال کردن گزینه Defer در قسمت  Optimize JavaScript به راحتی این ارور را رفع کنید.

دانلود افزونه Speed Booster وردپرس:

https://wordpress.org/plugins/speed-booster-pack

۳- فشرده سازی فایل Minify CSS) CSS )

یکی دیگر از مواردی که ممکن است به شما خطا بدهد قسمت Minify CSS می باشد. در این قسمت شما میتوانید به راحتی ارور را رفع کنید.

کافی است روی optimize version کلیک کنید و فایل فشرده ی CSS خود را دریافت کنید.

سپس باید این فایل را در آدرسی که ذکر شده است جایگزین فایل اصلی کنید. فقط توجه داشته باشید اسم و پسوند فایل جایگزین باید دقیقا مثل اسم و پسوند فایل اصلی باشد.

۴- فشرده سازی فایل Minify JS) JS )

فایل های جاوا اسکریپت هم ممکن است حجم زیادی را به خود اختصاص داده باشند که این یکی دیگر از خطاهای جی تی متریکس را به خود اختصاص می دهد.

رفع این خطا بسیار ساده است کافی است روی optimize version کلیک کنید و فایل فشرده ی JS خود را دریافت کنید.

در این مرحله باید فایل فشرده ی جاوا اسکریپت را در آدرس ذکر شده جایگزین فایل اصلی کنیم.

۵- رفع خطای Enable Keep alive

همانطور که در قسمت TYPE مشاهده می کنید این خطا مربوط به سرور سایت شما است. 

اگر قابلیت Keep Alive فعال باشد لود تمامی فایل های مربوط به فروشگاه اینترنتی شما به یک باره از سرور درخواست میشوند. که فعال بود این قابلیت باعث افزایش سرعت سایت خواهد شد.

هنگامی که این خطا را در جی تی متریکس مشاهده می کنید می توانید کدی که ذکر می شود را در آخر فایل htaccess. هاست فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید و در نتیجه قابلیت Keep Alive را فعال کنید.

تکه کد:

<IfModule mod_headers.c>

Header set Connection keep-alive

</IfModule>

در صورتی که این تکه کد را در فایل htaccess. هاست خود قرار دادید و فروشگاه اینترنتی خود را در جی تی متریکس تست کردید و تغییری ایجاد نشد باید با سرور خود تماس برقرار کنید تا این قابلیت را برای شما فعال کند.

 

صفحه تست سرعت گوگل (page speed source google)

 

صفحه تست سرعت گوگل

 

در آخر بعد از برطرف کردن خطاهای gtmetrix بهتر است که به page speed source گوگل مراجعه کنید. آدرس این وب سایت https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights می باشد.

در اینجا گوگل سایت شما را از جهت های دیگری بررسی خواهد کرد. در این ابزار پس از وارد کردن آدرس سایت خود، گوگل امتیاز سایت شما را از ۱۰۰ محاسبه خواهد کرد،‌ سپس به شما می گوید چگونه می توانید امتیاز سایت خود را بالاتر ببرید.

در واقع گوگل در این سایت عملکرد سایت شما را بررسی میکند و مطابق با آن یک گزارش کلی به شما ارائه می دهد.

 

تست سرعت و مانیتورینگ سایت از ایران (wakave)

 

تست سرعت و مانیتورینگ سایت از ایران

 

لازم به ذکر است که لوکیشن پیش فرض وب سایت GTmetrix ونکوور کانادا است و از این لوکشین سرعت سایت شما را بررسی می کند در نتیجه به علت تفاوت لوکیشن سایت شما، جی تی متریکس سرعت سایت شما را پایین تر نشان می دهد.

اگر مایلید که سرعت سایت شما از ایران بررسی شود که دقیق تر نشان داده شود می توانید از سایت wakav.ir استفاده کنید. این سایت مانند جی تی متریکس سایت شما را بررسی می کند و علت کندی سایت شما را لیست می کند.

 

ابزار های دیگر تست سرعت سایت

این ابزار تست سرعت به psi شهرت دارد ومتناسب با استاندارد های گوگل، سایت شما را بررسی میکند. این ابزار برای هر سیستم موبایل و کامپیوتر نمره متفاوتی میدهد. این نمره بین عدد 1 تا 100 میباشد. هرچه این نمره بیشتر باشد، سرعت سایت شما نیز بیشتر خواهد بود. این ابزار ضمن اعلام مشکل، راه حل رفع آن را نیز بیان کرده است. برخی از این راه حل ها آسان و برخی نیازمند کد نویسی میباشد. بر خلاف سایر ابزار تست سرعت، نمره بالا از این ابزار گرفتن کمی مشکل است.

 

یکی دیگر از ابزار های تست رایگان، وب پیج تست میباشد. با کمک این ابزار میتوانید یک بررسی جامع  از زمان بارگذاری محتوا در سایت و عوامل موثر در کندی سایت داشته باشید. گزارش تهیه شده از webpagetest جامع و تخصصی است. با کمک این ابزار میتوانید مشکلاتی از قبیل امنیت، منابع اضافی، حجم تصاویر و ... را پیدا کنید. 

همانطور که میدانید سرچ کنسول ابزاری برای تست سرعت سایت نیست، بلکه ابزاری است که با کمک آن میتوان نحوه عملکرد و حضور سایت در گوگل را بررسی کرد. اما در آخرین بروزرسانی سرچ کنسول گزارش جدید تحت عنوان Core web vitals اضافه کرد،که سرعت سایت را بر اساس روش Page Speed گزارش میدهد.

 

افزایش سرعت سایت های وردپرسی با افزونه wp-rocket

افزونه راکت یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای افزایش سرعت سایت و همچنین بهینه سازی کد ها می باشد. به درخواست مکرر کاربران وب پویا، آموزش کار با افزونه wp-rocket را در این مقاله قرار دادیم. همچنین لینک دانلود رایگان افزونه wp rocket در ادامه آمده است.

مزایای افزونه راکت برای افزایش سرعت سایت وردپرسی:

  1. قابلیت لود تنبل تصاویر سایت

  2. کش کردن صفحات وردپرس

  3. پیش بارگذاری کش سایت

  4. افزایش سرعت لود تصاویر در وردپرس

  5. فشرده سازی فایل های استاتیک

دانلود رایگان افزونه wp rocket

  

فیلم آموزش افزونه wp rocket 

 

سخن آخر

سرعت سایت یکی از پارامتو های رتبه سایت گوگل میباشد و مخصوصا درفروشگاه های اینترنتی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین کاربران از سرعت پایین یک فروشگاه اینترنتی کلافه می شوند و بدون توجه به قیمت ها و کیفیت محصولات آن، سایت را ترک میکنند. برای آنالیز سرعت سایت ها میتوان از gtmetrix.com استفاده نمود که در این مطلب با روش استفاده از آن آشنا شدید.
گوگل نیز ابزار حرفه ای بنام pagespeed insights دارد که بری بررسی مشکلات سرعت سایت استفاده میشود. همچنین برای تست و بررسی سرعت سایت از ایران هم از سایت wakav.ir میتوان اقدام نمود.

 

تماس با وب پویا

بروزرسانی در سه شنبه, 12 اسفند 1399 11:50

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  32640006-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

logo افزایش سرعت فروشگاه وردپرسی با GTmetrix نماد ساماندهی

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا