تکنیک طراحی سایت Infinite Scrolling

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
یکشنبه, 21 تیر 1394 12:27
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استفاده از Infinite Scrolling یا صفحات بی پایان تجربه کاربری بهتری به بازدیدکنندگان سایت شما خواهد داد. با این وجود در کنار برتری های استفاده از این روش در طراحی سایت میتوان معایب و اشکالاتی نیز در آن دید. با شناخت صحیح توانایی ها و مشکلات تکنیک Infinite Scrolling در طراحی سایت میتوانید تصمیم گیری بهتری برای بکارگیری یا چشم پوشی از آن بگیرید.
کاربران اینترنتی از دسترسی سریع به اطلاعات و راحتی کار با یک سایت لذت میبرند ولی استفاده نادرست از تکنیک Infinite Scrolling میتواند موجب سردرگمی آنها و یا خستگی از حضور در یک صفحه شود.

مزایای تکنیک Infinite Scrolling

استفاده از صفحات بی پایان که با اسکرول صفحه مطالب جدیدی را به کاربر نشان میدهند چیز جدیدی نیست. سایت های بزرگی از این تکنیک طراحی سایت بهره میبرند مانند فیسبوک، پینترست و بخش جستجوی تصاویر گوگل. معرفی و استفاده از Infinite Scrolling با ورود گوشی های همراه به دنیای اینترنت شروع شد، جاییکه صفحه نمایش کاربران باریک بوده واطلاعات صفحه بصورت عمودی و از بالا به پایین لیست میشدند.

تکنیک Infinite Scrolling

 

مقایسه میان صفحات بی پایان و سایت های صفحه بندی شده

روش کار با تکنیک Infinite Scrolling به این صورت است که با پایین آمدن یا همان اسکرول کاربران در صفحه سایت، بخش ها و اطلاعات جدید بصورت خودکار بارگذاری شده و نمایش داده میشوند. به همین دلیل کاربران در ورود به صفحه نیازی به بارگذاری تمام اطلاعات نداشته و در نتیجه تجربه ی پایین بودن سرعت سایت را نیز نخواهند داشت.

سایتهایی که صفحات آنها مملو از اطلاعات است و این اطلاعات عموما توسط کاربران تولید و منتشر میشود مثال های مناسبی برای بکارگیری تکنیک صفحات بی پایان هستند. همچنین با توجه به بروزرسانی لحظه ای اطلاعات در اینگونه سایت ها، مانند توییتر، کاربران همواره نیازمند مشاهده آخرین اخبار و اطلاعات هستند، چیزی که براحتی از طریق تکنیک Infinite Scrolling قابل انجام است.
با توجه به توانایی های این تکنیک و بکارگیری آن توسط سایت های بزرگ و قدرتمند به نظر میرسد که جایگاه مناسبی برای خود در طراحی سایت ایجاد کرده است ولی در کنار ویژگی های منحصر بفرد Infinite Scrolling میتوان معایبی نیز برای آن نام برد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

معایب تکنیک صفحات بی پایان

با ارائه حجم نامحدودی از اطلاعات به کاربران، قدرت تصمیم گیری و تمرکز آنها از دست میرود. تکنیک محدود بودن انتخاب ها یکی از مهمترین روش ها برای فروشندگی و بازاریابی است که میتوان از آن در طراحی و ارائه سایت های اینترنتی بهره برد. موتور جستجوی گوگل برای بخش تصاویر خود از Infinite Scrolling بهره میبرد ولی چرا همین سیستم را در بخش جستجوی صفحات وب استفاده نمیکند و تنها به نمایش 10 گزینه اول و صفحه بندی نتایج بسنده کرده؟ آمارها حاکی از آن است که 94 درصد کاربران هرگز به صفحه دوم نتایج گوگل مراجعه نمیکنند پس نیازی به مشاهده تعداد بیشتری ندارند. در نتیجه دلیلی برای ارائه بیش از حد مطالب به آنها نیست.

همچنین حضور در یک صفحه بی پایان موجب میشود که کاربران قدرت تشخیص میزان اطلاعات موجود در صفحه را نداشته باشند. اگر شما بجای Infinite Scrolling از صفحه بندی استفاده کنید کاربر براحتی تشخیص میدهد که با چه حجمی از مطالب روبرو خواهد بود. برای سایت های آموزشی و وبلاگ های تخصصی استفاده از این تکنیک به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

در حالت عادی کاربران این امکان را دارند که صفحات را در پنجره های جداگانه بازکرده و اطلاعات آن را برای خود ذخیره کنند و یا با نشانه گذاری مرورگرها هر زمان که خواستند به آن مراجعه کنند، در حالیکه Infinite Scrolling این امکان را به کاربر نمیدهد و جایگاه اطلاعات در صفحه ممکن است تغییر کند، در نتیجه استفاده از این تکنیک برای سایت های خبری و سرگرمی میتواند گزینه مناسبی باشد زیرا اطلاعات تاریخ مصرف مشخصی دارند و معمولا کاربران دوباره به دنبال آنها نیستند.

یکی دیگر از مشکلات تکنیک Infinite Scrolling عدم دسترسی کاربران به فوتر سایت است، زیرا با پایین آمدن در صفحه، اطلاعات جدیدی بارگذاری میشوند که موجب طولانی شدن صفحه و پایین تر رفتن فوتر نیز میگردد، برای مقابله با این مشکل در صفحات بی پایان از فوترهای ثابت و چسبیده به پایین صفحه که با اسکرول حرکت میکنند استفاده میشود. همچنین میتوانید بارگذاری اطلاعات جدید را با توجه به انتخاب کاربر و با استفاده از دکمه “نمایش نتایج بیشتر” محدود کنید.

خواندن 1617 دفعه

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

 با ما در تماس باشید

تلفن:  36612265-031 | 09133045663 | 09129252046
ایمیل: info [@] webpouya.com