بازخورد ایمیل مارکتینگ در فروشگاه‌های اینترنتی

نوشته شده توسط  شنبه, 30 شهریور 1398 11:21
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

بازخورد ایمیل مارکتینگ در فروشگاه‌های اینترنتی

 

آیا تا به حال به کسب درآمد از طریق ایمیل مارکتینگ فکر کرده‌اید؟ آیا ایمیل مارکتینگ راه مناسبی برای کسب درآمد است؟ آیا روش‌های جاذب و دفع‌کننده مشتری در ایمیل مارکتینگ را می‌دانید؟ ما در این مقاله به بررسی چگونگی جذب مشتری در ایمیل مارکتینگ خواهیم‌پرداخت.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ در دنیای الکترونیک امروز شاید یکی از ساده‌ترین روش‌های ارائه محصولات از طرف شرکت‌ها و فروشندگان به مشتری‌ها ‌باشد. ایمیل مارکتینگ در واقع جزو اولین مارکتینگ‌ها در دنیای وسیع دیجیتال مارکتینگ است. یک روش مستقیم بازاریابی که در آن به واسطه ایمیل، اطلاعاتی درباره محصولات و  خدمات خود به مخاطبانمان ارائه داده می شود. البته ایمیل‌ها معمولا اهدافی را دنبال میکنند که عبارتند از: 

  • افزایش ارتباط موثر یک کسب‌وکار با مشتری‌های حال حاضر و قدیمی
  • ارسال ایمیل برای افزایش کاربران جدید
  • تبلیغ دیگر کمپانی‌های شریک و دیگر برندهای خود ما در کنار ارائه محتوایی مفید و ...

 

ایمیل مارکتینگ و جذب مشتری

آنچه در این مقاله به بررسی دقیق تر آن خواهیم‌پرداخت، بررسی عوامل تاثیر‌گذار بر روند جذب مشتری در فرآیند ایمیل مارکتینگ است. برخی عوامل ممکن است، باعث جذب مشتری شده و برخی دیگر باعث دفع مشتری بشوند. امروزه فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ، با استفاده از استراتژی ایمیل مارکتینگ اقدام به جمع آوری ایمیل مشتریان از طریق خبرنامه نامه ایمیلی میکنند. با ما همراه باشید تا بازخوردها و تاثیرات ایمیل مارکتینگ را مورد بررسی قرار دهیم.

 

بازخورد ایمیل های ارسالی ایمیل مارکتینگ در فروشگاه های آنلاین

در گام نخست به بررسی فرآیند ایمیل مارکتینگ اجرا شده، توسط یک فروشگاه اینترنتی خوب می‌پردازیم. اولین و شاید کلیدی ترین قدم در راه ایمیل مارکتینگ استفاده از تکنیک های جذب مشتری و بالابردن فروش فروشگاه است که به نحو احسن قادر است راندمان تجاری یک فروشگاه را بالا ببرد. مهم‌ترین این اقدام‌ها به شرح زیر هستند:

 

فرآیند حمل و نقل و برگشت کالا

یکی از عواملی است که به شدت در جذب مشتری می‌تواند موثر و مفید باشد، اطمینان مشتری از بدون زحمت بودن دریافت محصول و در صورت عدم رضایت ارجاع محصول، بی کم و کیف است.

باید توجه داشت که این اطمینان در طول پیام تبلیغاتی باید همواره به چشم بخورد تا اثر بخشی بیشتری داشته‌ باشد. نکته قابل توجه و حائز اهمیتی که باعث می شود مشتری پس از سفارش و خرید اولش شما را به خاطر بسپارد و دوباره به فروشگاه شما سر بزند و از آن خرید کند، رضایت اوست. شما می‌توانید با استفاده از حمل و نقل و ارسال رایگان بخشی از آن را جذب کرده و برند خود را در ذهن مشتری برجسته و معتبر سازید.

 

شخصی سازی ایمیل‌های ارسالی برای مشتریان

متاسفانه اکثر مدیران دیجیتال مارکتینگ و کارشناسان ایمیل مارکتینگ تصور می‌کنند که شخصی سازی ایمیل، یعنی استفاده از نام مخاطب، ولی متاسفانه همیشه افرادی پیدا می‌شوند که از بهترین امکانات، بدترین استفاده را می‌کنند.

 در این میان اسپمرها و کلاه‌برداران فضای مجازی به قدری از این مدل استفاده کرده‌اند که متاسفانه نه تنها جذابیت خود را برای گیرنده‌ها از دست داده بلکه زمانی که نام خود را در تیتر، یا ابتدای نوشته در بدنه اصلی ایمیل می‌بینند، ممکن است برای اولین بار به آن اعتماد نکنند.

برای این هدف به دو نکته زیر توجه کنید:

  • گیرنده بتواند موضوعات خاص خود را در دریافت ایمیل انتخاب کند.
  • گیرنده بتواند تعداد ایمیل‌های دریافتی خود را تنظیم کند. مثلا دریافت دو ایمیل در هفته.

 

استفاده از محتوای رایگان

مخاطبان شما، خیلی وقت ندارند و تمایلی هم به هزینه کردن ندارند. در تحقیقی که Bluewire Media از بین شش هزارو سیصد گیرنده ایمیل داشته، متوجه شد که ایمیل‌هایی که یک ابزار خاص یا Template را به مشتری به صورت رایگان یا حداقل برای مدت رایگان هدیه می‌دهند، نرخ کلیک و رجعت به سایت بالاتری را تجربه می‌کنند.

 

ایمیل و موبایل

تقریباً نیمی از مخاطبین شما، ایمیل های خود را با موبایل چک می‌کنند. این انتخاب شماست که دل‌تان می‌خواهد یک تصویر نه‌چندان دلچسب و ناخوانا برای مخاطبتان درست کنید که فرار کند یا اینکه به این موضوع توجه کنید و نرخ کلیک خود را تا دو برابر افزایش دهید.

  • ایمیل‌های خود را به صورت تک ستونی تهیه کنید، بدین ترتیب در موبایل بهتر دیده خواهد شد.
  • به سایز نوشته‌های خود توجه کنید و از فونتی استفاده کنید که در موبایل به خوبی دیده شود.
  • دقت کنید که بخشی از گیرنده‌ها از آیفون استفاده می‌کنند پس دکمه‌های خود را حداقل چهل و چهار پیکسل در چهل و چهار پیکسل در نظر بگیرید.

نکته مهم و جالب توجه این است که مشتری بتواند پس از یک خرید موفق، دوباره به سایت شما سر زده و محصولات مد نظر خود را در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل، دوباره بازبینی کند. موردی که باعث بازبینی مشتریان می شود، امر آشنایی آنها با طرح بندی و چیدمان مستقیم محصولات برجسته در ایمیل است.

 شما می‌توانید برای هدایت مشتریان علاقه‌مند صفحه‌ها را برجسته و ضخیم کنید و هرکدام از شاخه هایی که مشتری مدنظر در دفعات قبل بیشتر جستجو کرده‌است، را در ایمیل ارسالی برجسته کنید تا در دسترس صاحب ایمیل یا مشتری قرار گیرد. براساس بررسی‌های انجام شده و گزارش‌های ارائه شده توسط بازاریابی Experian چیزی که باعث می‌شود کلیک‌های بیشتری از سوی مشتریان روانه فروشگاه اینترنتی شما شود، در واقع مراجعه آنها را افزایش دهد، همین هدایت‌های مشابه در یک وبسایت با توسعه ایمیل‌ها است.

 

نظرسنجی در یک بازه زمانی مشخص

بر اساس بازخورد های صورت گرفته، آنچه همواره در ایمیل های ارسالی موجب ناراحتی مشتریان می‌شود، وجود بافت نظرسنجی در اشکال مختلف است. اما شاید باور نکنید که اعلام مدت زمان مناسب و کوتاه برای نظرسنجی و اعلام این مدت زمان به مشتریان، قادر است آنها را مجاب کند تا نظرات خود را هرچه بهتر و کامل‌تر ابراز کرده و شمارا از دیدگاه مشتریان آگاه کند.

 

ترفندهای فروش اینترنتی | راهکارهای افزایش فروش آنلاین

ایمیل مارکتینگ و فروشگاه‌های اینترنتی


بیشتر بدانید: بازخورد ایمیل مارکتینگ در فروشگاه‌های اینترنتی


استفاده از محتوای تعاملی

یکی از روش هایی که می‌تواند گیمیفیکیشن بسیار خوبی در متن ایمیل ایجاد نماید، ایجاد محتوای تعاملی است.

در این شیوه می‌توانید سوالی را مطرح کنید و سه پاسخ برایش در نظر بگیرید که همان جا مخاطب بتواند مثل یک آزمون، گزینه مورد نظر خودش را انتخاب کند. صحت پاسخ را همان جا برایش نمایش دهید. ضمناً می توانید در هر دو صورت درست یا غلط جواب دادن، ایشان را به  سمت توضیحی جامع در خصوص سوال پرسیده شده به سمت وب سایتتان هدایت کنید.

حال در ادامه به بررسی عوامل بازدارنده و منفی موثر بر ایمیل مارکتینگ شما نگاهی می‌کنیم.

نداشتن امضای شخصی یا یک اثر منحصر به فرد که ایمیل مارکتینگ شما را تنها به خودتان ارجا دهد.

این امضا به مشتری این امکان را می‌دهد تا بتواند با شما در صورت لزوم، به صورت نزدیک‌تر از حالت عام در ارتباط باشد، اما اگر ایمیل مارکتینگ شما امضا یا درگاه مستقیم نداشته باشد، امکان برقراری ارتباط از طرف مشتری را از دست خواهید داد.

بهتر است به صورت سازمانی و نام و لوگوی سازمان باشد تا بازخورد ایمیل های ارسالی شما چند برابر شود.

 

جذاب و جالب نبودن رونوشت

برای مثال می‌توان از رونوشت به عنوان ویترین فروشگاه شما نام برد. حال هرچه این ویترین زیباتر، شکیل‌تر و پرمحتوا‌تر باشد، شما قادر خواهید‌بود تا مشتری را در قایق کوچک ایمیل مارکتینگ‌تان سوار کرده و در دنیای فروشگاه خود، دور بدهید تا از قفسه‌های فروشگاه شما هر آنچه که می‌خواهد را بردارد.

هر ایمیل، یک فرصت تماس با مشتریان به شما می دهد تا شما بتوانید برند خود را مشهور کرده و فروش خود را افزایش دهید. باز کردن ایمیل، خود نصف کار است. وقتی مشتری هم کاری را انجام می دهد، مطمئن باشید به مشتریان در حد امکان ارزش قائل شده‌اید. در این ایمیل ها نکته‌ای که می‌تواند بازخورد آنها را بالا ببرد برجسته کردن برخی موارد همراه تبلیغات جاری، برنامه‌های مرجع و دستورالعمل‌های مربوطه است.

 

تشریح اطلاعات لازم

ایمیل مارکتینگ فرایندی است که طی آن مشتری با باز کردن ایمیل خود قادر است با کلیک کردن یک دکمه وارد ایمیل پیشنهادی شما شده و در کسری از ثانیه از آن خارج شود. 

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شما مطالب غیر مرتبط و غیر ضروری را در ایمیل خود قرار دهید. باید توجه داشت، شکل و ساختار ایمیل مارکتینگ نیز باید همواره تحت تاثیر رنگ های جذاب و اثرگذار باشد. اطلاعات ویژه بهتر است در پاورقی صفحه قرار گیرد.

 

دست‌آورد‌های کلیک کردن

آنچه باید در کلیک کردن‌ها مد نظر باشد، ربودن مدت زمان مناسب نه تنها برای باز کردن ایمیل بلکه برای نظر سنجی‌ها است. با این کار شما قادر هستید ایمیل‌های بیشتری برای مارکتینگ خود ارسال کنید.

 

کلید پیروزی، جایزه

یکی از روش های مناسب و زیبا، در جذب مشتری، قرار دادن جایزه برای همراهی و به اشتراک گذاشتن وقت مشتریان است. اشتراک‌گذاری وقت، در واقع همان مدت زمانی است که صاحب ایمیل وارد دنیای ایمیل مارکتینگ شما می شود. در بین ایمیل های نظرسنجی، نمونه هایی از چیدمان، سربرگ راهنما، محتوای بازخورد ایمیلهای ارسالی باید رعایت شود. اگر شما به هیچ روشی اطلاع رسانی نکنید، امکان دارد مردم حتی ایمیل های شما را باز هم نکنند.

 

جمع بندی

آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، فرآیندهای جذب مشتری در ایمیل مارکتینگ و راهکارهایی افزایش فروش آنلاین در صنعت سودآور دیجیتال مارکتینگ است. چنانچه تصمیم به ورود به دنیای تجارت از مسیر ایمیل و درگاه های مجازی را دارید، مجموعه وب پویا قادر است تمام احتیاجات شما را برطرف کرده تا اولین گام ها، در مسیر موفقیت شما به راحتی برداشته شود.

خواندن 344 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 11 آبان 1398 17:52

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا