شروع رقابت میان دیجی کالا و بامیلو

یکشنبه, 07 دی 1399 09:58
امتیاز شما به این مطلب
(4 رای‌ها)

در این مطلب به بررسی شروع رقابت بین دیجی کالا و بامیلو می پردازیم با وب پویا همراه باشید...

 

رقابت میان دیجی کالا و بامیلو

 

 

از شروع فعالیت بامیلو تا کنون به طور خارق العاده ای شاهد تبلیغات زیاد این سایت در میان بیشتر سایتها با بازدید زیاد و معتبر بوده و خواهیم بود .با اندک حساب مختصری می توان متوجه  شد که فروشگاه بامیلو در هر ماه بیشتر از پنجاه میلیون حداقل برای تبلیغات خود هزینه می کند. مواردی همچون دو تبلیغ بنری در ورزش سه، خبرگزاری های مطرح کشور مثل خبرآنلاین و بسیاری سایت های دیگر شاهد بنرهای مختلف و موضوعی فروشگاه بامیلو هستیم.

فروشگاه بامیلو علاوه بر حجم زیادی از تبلیغات و هزینه کردن زیاد در این ارتباط توانسته سایت خود را در کمتر از یکسال به رتبه ۴۸ سایتهای پربازدید ایرانی برساند و این نشان دهنده این است که از تیم مدیریتی قوی و باتجربه برخوردار است و البته در تولید محتوا سایت فروشگاهی خود نیز موفق بوده .داشتن ایده هایی چون طرح های تشویقی خرید و تخفیف ها، داشتن بنرهای تبلیغاتی حرفه ای، فعالیت زیاد در شبکه های اجتماعی تنا بخشی از عوامل موفقیت بامیلو است.

با مرور فعالیت چند ماهه این سایت و تغییراتی که در طراحی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا مشاهده کردیم می توان گفت که دیجی کالا تا مدتها خطری از سوی هیچ سایت مشابه ایرانی حس نمی کرد. بی رقیب بودن دیجی کالا باعث شده بود که تا مدتها عملکرد یکنواختی از این مجموعه را شاهد باشیم. هر چند این فعالیتهای یکنواخت با کیفیت و اثربخشی بالا انجام می شد اما با ورود بامیلو به عرصه فعالیت های فروش اینترنتی ،فروشگاه دیجی کالا خطر کاهش جایگاه خود را احساس کرد و با تدبیر توانسته با پیش بینی آینده،برنامه های پیشگیری از کاهش جایگاه خود را آغاز کند.

در ماه های اخیر شاهد دو تغییر بزرگ در فعالیت های مارکتینگ دیجی کالا بودیم که عبارتند از:

 ○تنوع محصولات خود را زیاد کرد.  

○ تبلیغات خود را در سایت های معتبر داخلی  افزایش داد و شروع به تبلیغات محیطی مثلا در ایستگاه مترو و ...کرد.

در ادامه با وب پویا همراه باشید تا به بررسی ویژگیها ، نقاط ضعف، موقعیت‌ها و تهدیدهای پیش روی فروشگاه بامیلو بپردازیم.

 

بامیلو : مزایا و توانایی‌ها

 • داشتن تنوع بالا در زمینه مد و لباس؛
  • داشتن پشتوانه ای همچون راکت اینترنت در زمینه مالی و فنی.
  • دار بودن کالاها با تنوع زیاد.
  • داشتن بخش پشتیبانی آنلاین هر چند که عملکرد خوبی ندارد ولی روند رو به رشدی دارد.
 • داشتن تخفیف های متنوع و اطلاع‌ رسانی به موقع آن‌ها و نحوه ارسال کد تخفیف به‌صورت تصادفی یا به مناسبت‌های مختلف است و اهداء کد تخفیف درازای عضویت در خبرنامه که سبب شده در مدت یکسال، بامیلو به دومین فروشگاه اینترنتی مطرح ایران و مهم ترین رقیب فروشگاه ساز دیجی‌کالا تبدیل شود.
  • طراحی رابط کاربری متفاوت نسبت به سایر سایت‌های مشابه.
  • داشتن مطالب متنوع در بخش بلاگ بامیلو که با موضوعاتی چون سرگرمی و کسب‌وکار در آن بارگذاری می شود.
  • فروشگاه بامیلو از نوع فروشگاه خارج است و بیشتر عملکردی همچون یک بازار را دارد، به این دلیل که محصولات را در انبار خود ذخیره نمی‌کند بلکه موجودی "انبار تأمین‌کننده "را به‌عنوان موجودی خود اعلام می‌کند و به این شکل است که پس از هر سفارش و یا ترکیب بار سفارشی‌ها باهم، سفارش از انبارتأمین‌کننده دریافت می‌شود و پس از تأیید سلامت کالا توسط کارشناسان فروشگاه بامیلو برای مشتری ارسال میشود، که مزیت هایی چون عدم هزینه انبارداری و موجودی بیش‌ازحد است ولی ایراداتی نیز بر آن وارد است مثل کاهش سرعت پاسخ‌دهی و افزایش هزینه حمل‌ ونقل است و البته بامیلو در این موضوع عملکرد خوبی نداشته.

 

در سایت بامیلو نحوه عملکرد فروشگاه بامیلو به شرح زیر بیان شده :

• داشتن نسخه سایت به صورتی که سازگار با موبایل باشد.
• داشتن تبلیغات وسیع در فضای مجازی و کمپین‌های تبلیغاتی مناسب و همچنین استفاده از تبلیغات یاهو میل.
• استفاده از تکنیک‌های retargeting برای تبلیغات آنلاین.
• با استفاده از تکنیک‌های داده‌کاوی و تحلیل رفتار مشتریان اقدام به ارائه پیشنهادهای سنجیده و مناسب به مشتریان کرده.

 • وجود اپلیکیشن بامیلو برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS .

 

بامیلو : نقاط ضعف


 • توضیحات و بررسی محصولات به نسبت فروشگاه دیجی‌کالا ناقص و ضعیف است و کاربران تمایل به نظر دادن و امتیاز دادن به کالاها در این سایت را ندارند که در نهایت نمی‌تواند مثل دیجی‌کالا کمکی به تصمیم‌گیری مشتری نمی کند.

 • ضعف در پاسخگویی در مقایسه با دیجی‌کالا؛ (نداشتن پاسخگویی ۲۴ ساعته در هفت روز هفته) و البته به دلیل ظرفیت پایین خطوط تماس تلفنی کاربران بیشتر مواقع یا با بوق اشغال مواجه می‌شود یا در صف انتظار می مانند. (هر چند قبلا بامیلو از خطوط تلفن مجازی استفاده می‌کرد که بیشتر مواقع نمی‌شد با آنها تماس گرفت و ارتباط برقرار کرد).

 • طولانی شدن بازه زمانی ارسال به دلیل عدم هماهنگی با تأمین‌کنندگان و نداشتن انبار متمرکز و حتی گاهی مشاهده‌شده که پس از چند روز بامیلو سفارش را لغو کرده ، که این مشکل با هماهنگی بیش‌تر مثلاً از طریق اتحاد استراتژیک و یا سیستم اطلاعاتی مشترک قابل حل است.

 • بسته‌ های ارسالی بسته بندی نامناسبی دارند، مثلا استفاده از کیسه‌های سایز بزرگ برای سفارش‌ها با سایز کوچک که تأثیر بدی بر مشتریان خواهد گذاشت.

 • پیک‌های ارسال محصولات لباس فرم مخصوص ندارند وآموزش مناسبی نیز در زمینه برخورد با مشتریان ندیده اند.

 

بامیلو : موقعیت‌ها

• فروشگاه بامیلو میتواند با بهبود پاسخگویی به مشتریان وجهه خود را تقویت کند برای رسیدن به این هدف باید مرکز تماس بامیلو ۲۴ ساعته در هفت روز هفته پاسخگوی تماس مشتریان باشند.
• فروشگاه اینترنتی بامیلو با توجه به داشتن سیاست چابک سازی زنجیره تأمین جهت کاهش هزینه‌های موجودی باید به تکمیل چرخه این سیاست بپردازد و آن رابطه بهتر با تأمین‌کنندگان و یا داشتن حجم اندکی موجودی برای توانایی پاسخگویی مناسب به سفارش‌ها است؛ چراکه ضعف اصلی طراحی بامیلو در مقایسه با طراحی فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا همین مسئله است.
• با توجه به برتری نسبی فروشگاه بامیلو در زمینه مد و لباس، بهتر راه این است بامیلو به تقویت محصولاتی که در این دسته کمتر مورد توجه اش بوده اند مثل عینک‌های آفتابی بپردازد و با دو سایت تخصصی این حوزه یعنی دیدیار و نوریک اپتیک رقابت کند. واز ایده این دو سایت برای انتخاب آسوده‌تر مشتریان برای تمام محصولات مد و لباسش برای تثبیت جایگاه خود استفاده کند. ایده این است که مشتری می‌تواند چند مدل و یا چند سایز البته محدود از محصول را سفارش دهد و در محل امتحان کند و هر یک از محصولات را که میخواهد انتخاب کند در اصل این کار بردن اتاق پرو به منزل مشتری است.
• علی رغم گذشت زمان زیادی از معرفی کمپین پایین‌ترین قیمت و تبلیغ گسترده آن عملیاتی نشده است می‌تواند علاوه بر جذب مشتریان زیادی به سایت از این لحاظ که چون فروشگاه بامیلو ادعا کرده که اگر قیمت محصولی پایین‌تر بود، هم قیمت را کاهش می‌دهد و هم کد تخفیف بیست هزارتومانی می‌دهد؛ پس قطعا پایین‌ترین قیمت را دارد، از سویی دیگر می‌تواند بدون صرف هزینه زیاد نیروی انسانی از شرکت‌کنندگان در این چالش به‌عنوان رصد کنندگان تحرکات رقیب استفاده کندو با توجه به ارائه کد تخفیف از بدبین شدن این کاربران به سایت نیز پیشگیری کند.پس با کلید خوردن هر چه سریع تر این کمپین توسط بامیلو میتواند تحولی شگرف در بازار خود و رقبایش ایجاد کند.

 

بامیلو : تهدیدها

•  با توجه به ظهور رقبای جدید در رده مد و لباس مثل بایکس و شیکسون در پوشاک و اکسسوری و baxar.ir در زمینه اکسسوری زمینه برای از دست دادن جایگاه فروش محصولات در این زمینه ها بیشتر شده؛

البته این برند ها از تنوع محصول کمتری نسبت به بامیلو برخوردار هستند . گاهی تخفیف‌های زیاد آن‌ها آن‌هم روی محصولات بعضاً ارزان‌ قیمت و ناشناخته می‌تواند برای فروشگاه اینترنتی بامیلو که سیاستش تسخیر بازار با تخفیفات خارق العاده است، اثر گذار باشد. همچنین البسکو رقیب دیگر بامیلو در این عرصه است که هم تنوع محصول دارد و هم کیفیت بالا و گاهی تخفیف‌های خوب نیز به کاربرانش می‌دهد، از این رو به نظر می‌رسد بامیلو باید مراقب مزیت در مهمترین دسته محصولاتش یعنی مد و لباس باشد چراکه اگر این دسته را از دست بدهد احتمالاً به علت تمرکز بیش‌تر چند سایت‌ دیگر در رده محصولات الکترونیک البته بدون در نظر گرفتن رهبر بازار یعنی فروشگاه دیجی‌کالا، سهم بازار این دسته را نیز از دست خواهد داد.

سایت‌های قدیمی تر و قوی تر از قبیل alldigitall.ir، zanbil.ir و boorsika.com شانس بالایی برای تهدید سهم بازار فروشگاه بامیلو در این دسته را دارند.

 • فروشگاه بامیلو در زمینه ارتباط با تامین کننده های کالاهایش مشکلات زیادی دارد به این دلیل که سرعت پاسخ‌گویی به سفارش‌های مشتری یک فاکتور بحرانی‌ اش پاسخگوی تأمین‌کننده‌ها به سفارش بامیلو نیست، فروشگاه بامیلو باید قبل از وارد شدن لطمه جدی به اعتبارش زیرساخت‌های ارتباطی‌اش را با تأمین‌کنندگان بهبود بخشد یا با اتخاذ روشی ترکیبی از انبارداری متمرکز و زنجیره تأمین چابک، سرعت پاسخگویی به سفارشات مشتریان و به‌ تبع آن درجه رضایت مشتریان را بهبود بخشد.

در حال حاضر فروشگاه دیجی کالایی که زمانی فقط کالاهای دیجیتال را عرضه می کرد اقدام به فروش محصولات آرایشی بهداشتی،محصولات فرهنگی و … نیز کرده.رقابت این دو مجموعه در ایران سبب افزایش کیفیت خدمات رسانی آنها و افزایش دامنه فعالیت های آنها شده.
ظاهرا  بامیلو در ارائه برنامه های خلاقانه تشویقی خرید همچون ” طرح هفته طلایی ” از فروشگاه دیجی کالا پیش افتاده اما دیجی کالا نیز با طرح هایی نظیر ” ارسال رایگان در روز آسمان پاک ” تلاش می کند از رقیب جدید خود پیشی بگیرد.
هر چند از آمارهای فروش این دو مجموعه اطلاعات کاملی نداریم اما قطعا بامیلو نیز به یکی از سایتهای پردرآمد ایرانی تبدیل شده که با توجه به مالکیت غیر ایرانی آن امید داریم دیگر کسب و کارهای اینترنتی کشورمان با الگوبرداری از مجموعه های موفقی چون فروشگاه اینترنتی دیجی کالا و بامیلو بتوانند رونق بیشتری به فضای کسب و کار خود بدهند.

وب پویا با ارائه خدماتی چون طراحی سایت شبیه دیوار, تولید محتوا سایت فروشگاهی و طراحی فروشگاه اینترنتی شبیه دیجی کالا و طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای شما را در رسیدن به موفقیت در عرصه کسب و کارتان یاری می رساند.

 

بروزرسانی در یکشنبه, 07 دی 1399 09:58

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

اینماد و مجوزها

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا