ارزش واقعی دیجی کالا

نوشته شده توسط 
منتشرشده در وبلاگ
یکشنبه, 11 تیر 1396 11:29
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
ارزش واقعی دیجی کالا - 5.0 از 5 از 3 آرا

این روزها صحبت سر ارزش واقعی دیجی کالا می باشد. آیا دیجی کالا 150 میلیون دلار ارزش دارد مدتی قبل در یک نشریه به نام economist خبر جالبی را منتشر کرد که ذهن بسیاری از مخاطبین را درگیر نمود. این نشریه اعلام کرد برترین شرکت اینترنتی در ایران دیجی کالا می باشد که به ارزش 150 میلیون دلار است و همچنین دومین شرکت اینترنتی ایران را با ارزش 8 میلیون دلار، کافه بازار معرفی نمود.

ارزش واقعی فروشگاه دیجی کالا

اما سوالی که ذهن بسیاری از کاربران و مخاطبین را درگیر خود کرده است این است که این نشریه چگونه توانسته بر این شرکت اینترنتی ارزش گذاری کند و آیا معیار دقیقی را بکار برده اند یا نه؟ما برای دست یابی به این موضع کمی تحقیق کرده ایم تا راه دست یابی این نشریه به ارزش واقعی دیجی کالا را پیدا کنیم.

این اطلاعات از طریق بنیانگذار مرکز شتاب دهنده های استارتاپ ایران، آقای محسن ملایری جمع آوری شده است و در اختیار استارتاپ ورد قرار گرفته و این مجموعه اطلاعات را به این نشریه داده است. در این مقاله قصد داریم نوضیحات آقای ملایری را در رابطه با چگونگی ارزش گذاری سایت دیجی کالا بیاوریم و اینکه چرا این سایت را 150 میلیون دلار قیمت گذاشته است.

این توضیحات توسط آقای ملایری ارائه شده است.

برای یک شرکت تجارت الکترونیکی به ندرت اتفاق می افتد که چنین ارزشی داشته باشد مخصوصا در ایران با وجود تمامی مشکلات، 150 میلیون دلار ارزش شرکت الکترونیکی دیجی کالا می باشد که می توان گفت چنین ارزشی خیلی زیاد است.

مدتی قبل در یک گزارش از مجموعه استارتاپ ها منتشر شد که در نشریه economist باز نشر شد و با واکنش اکثر کاربران و مخاطبین روبه رو شد. در این نشریه نه تنها دیجی کالا را به عنوان بهترین شرکت تجارت الکترونیک معرفی کرد بلکه ارزش این شرکت را 150 میلیون دلار تقریبا450 میلیارد تومان اعلام کرد.

جالب است بدانید این ارزش گذاری کاملا تقریبی بوده و از طریق مجموعه استارتاپ ورد در بیش از 50 کشور دنیا جمع آوری شده و اطلاعات تقریبی از ارزش 3 شرکت تجارت الکترونیکی برتر ایران توسط من در اختیار این مجموعه قرار داده شده است.

در ایران شرکت ها و مجموعه های زیادی هستند که به محسابه ارزش شرکت ها می پردازند و این شرکت ها بیشتر حول محور مادیات مانند محل ساختمان، میزان امکانات و.. می پردازند و زیاد به محاسبه ارزش های غیرمادی این شرکت ها نمی پردازند به عنوان مثال اگر شما سایت و یا کسب و کار در فضای مجازی را برای محسابه ارزش به این شرکت ها معرفی کنید شاید ارزش واقعی سایت را برای شما محاسبه نکنند و کمتر از آنچه ارطش دارد اعلام نمایند.

مقایسه دیجی کالا با بازارهای مشابه

این خبر باعث واکنش خیلی از کاربران و مخاطبین شد مخصوصا در شبکه های مجازی این مسئله بیشتر به چشم می خورد. می خواهیم دیجی کالا را با کسب و کارهای اینترنتی نوپا در کشورهای دیگر مقایسه کنیم. منظور از کسب و کارهای اینترنتی نوپا در کشورهای دیگر، کسب و کار اینترنتی در کشور های هند، برزیل، روسیه و ترکیه می باشد کسب و کار اینترنتی در این کشورها دارای شاخص های خوبی جهت مقایسه ارزش startup شبیه به ایران دارند.

در بین این کشور ها می خواهیم کشور ترکیه را عنوان مثال با ایران مقایسه کنیم زیرا ترکیه از خیلی از لحاظ ها (میزان جمعیت، سطح تحصیلات و فرهنگ، میزان نفوذ اینترنت و موبایل در قسمت پهنای باند کاملا متفاوت هستند) شبیه به ایران می باشددر ترکیه شرکت تجارت الکترونیک برتر هیسی بوراردا می باشد این شرکت دارای فروش دو برابر دیجی کالا می باشد مثلا در سال 2011 تقریبا260 میلیون دلار فروش داشته است در همان موقع این شرکت تجارت الکترونیک ارزشگذاری شد و ارزش این شرکت تجارت الکترونیک یک میلیارد دلار است می توان گفت 7 برابر ارزش فعلا دیجی کالا می باشد.

این مسئله کم بودن ارزش دیجی کالا در برابر شرکت هپسی بورادا مطمئنا به خاطر میزان خرید اینترنتی مردم این کشور هاست. و دلیل دیگری برای توجیه کم بودن ارزش دیجی کالا را در برابر هپسی بورادا وجود ندارد.

کمبود آمار دقیق و واضح

متاسفانه باید اعلام کنیم این اعداد و ارقام کاملا دقیق نمی باشد زیرا خبرهای سرمایه گذاری ها و ارزش شرکت ها بصورت کامل واضح نیست و این مسائل باعث شک تمامی مخاطبین و کاربران شده است همچنین می تواند مانع رشد بازار های الکترونیکی در ایران شود. گرچه محافظه کاری سازمان ها و صندوق های سرمایه گذاری در کشور، که از جو فرهنگی و کسب و کاری کشور نشئت می گیرد، قابل قبول است، اما باید تمامی افراد این حوزه با قبول فرصت هایی که وجود آمار و اخبار می تواند به همراه بیاورد، فضای کشور را برای منتشر کردن آنها آماده نمایند.

بازار تجارت الکترونیکی ایران ظرفیت داشتن شرکت های اینترنتی با ارزش های خیلی بیشتر از شرکت های اینترنتی رتبه دوم و شوم که کافه بازار و شبکه تبلیغات است را دارد اما جالب است بدانید این شرکت های اینترنتی تا زمانی که قرار نباشید مورد بحث برای معامله قرار گیرند ارزش واقعیشان محاسبه و افشا نمی شود.  

شروع انقلاب کسب و کار های اینترنتی در ایران

کسب و کار اینترنتی در ایران بگونه ای است که می توان گفت قدم های اولیه را برمی دارد و نسبت به بقیه کشور ها خیلی از این نظر عقب تر می باشد در بین 50 کشور مورد بررسی ایران رتبه 38 ام را دارد و باید ذکر کرد که این رتبه ی کم را هم نیز مدیون دیجی کالا می باشد در نتیجه ایران به شرکت های کسب و کار زیادی مانند دیجی کالا نیاز دارد تا به رتبه های بالاتری صعود کند.

همانطور که گفتیم ایران ظرفیت داشتن خیلی از شرکت های تجارت الکترونیکی مانند دیجی کالا را دارد پس اگر به فکر طراحی سایت مانند دیجی کالا هستید با گروه طراحی سایت وب پویا با ده ها سال تجربه در ارتباط باشید.

خواندن 1849 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 تیر 1396 11:29

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

مشاوره طراحی وب سایت

با ما در تماس باشید

تلفن:  36612265-031 , 09133045663 , 09129252046
ایمیل : info [at] webpouya [dot] com

نظر مشتریان طراحی سایت

  • از طراحی فروشگاه اینترنتی و پشتیبانی وب پویا در طول دو سال همکاری، رضایت کامل داشته و تلاششان در این رابطه ارزشمند است.
  • با توکل بر خدا و راهنمایی های جناب صداقت سایتم رو افتتاح کردم. ایشان پس از طراحی سایت همچنان پشتیبانی خدمات خود را دارند، وب پویا ممنونم.
  • گاهی اتفاقی با کسی آشنا می شوی که از راه و روش او پی به علاقه حرفه ای برای انجام کار متعهدانه اش میبری. من هم اتفاقی با این گروه آشنا شدم...
  • امکانات عالی و قیمت طراحی سایت ارزان باعث خرید ما از این تیم شد. وب پویا ممنونم و امیدوارم بتوانیم این همکاری را گسترش دهیم.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4