بررسی رقبای اصلی فروشگاه دیجی کالا

نوشته شده توسط  شنبه, 07 اسفند 1395 12:14
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

بررسی رقبای اصلی فروشگاه دیجی کالا

 

امروزه بسیاری از افراد فروشگاه ساز حرفه ای، طراحی و شروع به فعالیت کردند اما در این میان تنها برخی از آنها همچون دیجی کالا موفق شده‌اند. از جمله رقیبان دیجی کالا می‌توان به چاره، تهران کالا، زنبیل، فینال ، مدیسه و... اشاره کرد. اکنون با بررسی سایت دیجی کالا و رقیبانش همراه ما باشید تا بدانید چگونه می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را به بزرگترین رقیب دیجی کالا تبدیل کنید.

رقبای دیجی کالا، فروشگاه های اینترنتی  Amazon و eBay بودند. این دو، کمپانی های بزرگ خارجی هستند که در ایران به صورت بسیار عالی لوازم دیجیتالی خود را به فروش می رساندند. بعد از تحریم ایران این کمپانی های خارجی نتوانستند مانند قبل به فعالیت خود در ایران ادامه بدهند و یک فرصت طلایی برای فروشگاه اینترنتی دیجی کالا به وجود آمد و توانست رقبای خود را از میدان به در کند و سهم بسیار بزرگی از بازار اینترنتی را کسب کرد. البته رقیب دیجی کالا در ایران، فروشگاه اینترنتی بامیلو بود که پس از مدتی ورشکست شد و همچنان دیجی کالا بدون هیچ رقیب بزرگی در این عرصه فروش اینترنتی مشغول به فعالیت است.

کمپانی Amazon در تجارت الکترونیکی یک غول به شمار می رود که در هر کشور جدیدی تصمیم بگیرد تجارت خود را گسترش دهد کسب و کار تمام ساکنین آن کشور را تحت تاثیر قرار می دهد این کمپانی فوق العاده بزرگ است و به مناطق بسیار زیادی دسترسی دارد.

در مناطقی مانند عراق و کردستان اگر افراد به دنبال یک کالای کمیاب باشد و یا کالا در بازار گران به نظر برسد به سراغ این کمپانی بزرگ می روند قیمت کالاهای این کمپانی به صورتی است که با احتساب هزینه ارسال باز قیمت کالا از قیمت کالاهایی که در بازار عرضه می شود نیز کمتر می باشد.

 

فروشگاه های اینترنتی مشابه دیجی کالا چگونه اند؟

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا با گسترش کسب و کار خود توانسته است تمام بازار های سنتی را تحت تاثیر خود قرار دهد به صورتی که تمام بازاری های سنتی از آسیب این فروشگاه اینترنتی در امان نیستند زیرا هر فردی که تصمیم به خرید کالایی بگیرد با توجه به تفاوت قیمت در بازارها و ترافیک و زمان منصرف می شود و به خرید اینترنتی روی می آورد تا با مشکلات خرید حضوری مواجه نشوند. زمانی که دیجی کالا شروع به کار کرد زیاد مورد توجه قرار نگرفت ولی حال تهدید جدی برای بازار سنتی است. دیجی کالا امتیازات بیشتری از جمله بدون وابستگی بودن به زمان، مکان به خاطر الکترونیکی بودن ، عدم وجود هزینه های بالایی مانند هزینه اداری و نگهداری دیجی کالا که نسبت به بازاری های سنتی داشت او را به این موفقیت رسانده است. دیجی کالا توانایی دیگری دارد که سایر فروشندگان و توزیع کنندگان این توانایی را ندارند این توانایی دسترسی وسیع دیجی کالا به سراسر کشور است و هر کالایی را بخواهد به هر نقطه بخواهد می تواند با هزینه کم ارسال کند.

طراحی و راه اندازی فروشگاه اینترنتی مزایای زیادی دارد و افراد بیشتری به سمت استفاده از فرصت های بازار الکترونیکی کشیده می شوند. در نتیجه سرمایه افراد به جای بازار های سنتی به سمت بازار های الکترونیکی کشیده شود.

در نتیجه سایت مشابه دیجی کالا زیاد طراحی می شود و انواع فروشگاه ساز حرفه ای که توانسته برنامه مشابه دیجی کالا را طراحی کند سبب گسترش کسب و کار ها شده اند.

بسیاری با کمبود کار رو به رو هستند و علت بزرگ کمبود کار اسیری سرمایه در خاک و دیوار است. وزیر اقتصاد آقای طیب نیا در این باره اظهار نظر کرده اند و نگرانی خود را اعلام نموده اند. ولی بعد از رونق تجارت الکترونیکی این نگرانی کاهش یافته و بسیاری از نیرو ها توانسته اند در بازار الکترونیکی شروع به کسب و کار نمایند.

 

رقبای اصلی فروشگاه دیجی کالا

 

بررسی رقبای اصلی فروشگاه دیجی کالا

فروشگاه ساز اینترنتی بسیار زیادی وجود دارد و بسیاری توانسته اند فروشگاه اینترنتی طراحی کنند اما بعضی از این فروشگاه اینترنتی ها توانسته اند موفق شوند از جمله فروشگاه اینترنتی های بزرگ عبارتند از چاره، تهران کالا، زنبیل، فینال ، مدیسه و... که در تجارت الکترونیکی سهم بسیار بزرگی بدست آورده اند.

فروشگاه اینترنتی هایی که نام آنها ذکر شده است هر کدام برای پیشرفت خود سیاست های متفاوتی را بکار گرفته اند و موفقیت بسیاری کسب کرده اند ولی هیچ کدام نتوانسته اند جای دیجی کالا را بگیرند فروشگاه اینترنتی دیجی کالا برای کاربران غول فروشگاه اینترنتی است.

بعضی از این فروشگاه های موفق مانند فینال و چاره تقریبا همه چیز به فروش می رسانند ولی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا استاندارد هایی برای تنوع محصولات و پشتیبانی دارد. این فروشگاه اینترنتی نسبت به بقیه فروشگاه های اینترنتی چند مزایای مهم دارد.

  • ارائه گارانتی خاص
  • ارائه فقط محصولات الکتریکی
  • دارای رابط کاربری فوق العاده و تلاش برای بهبود این رابط

 

چگونه با دیجی کالا رقابت کنیم؟

شاید فکر کنید رقابت با دیجی کالا کاری بیهوده است. اما در واقع فروشگاه های اینترنتی همچون دیجی کالا و قبلا بامیلو مسیر را برای سایرین هموارتر کرده‌اند. قبلا خرید اینترنتی آنچنان مرسوم نبود ولی می توان گفت بزرگترین خدمت این فروشگاه های اینترنتی فرهنگ سازی خرید اینترنتی و آنلاین بوده است.

در چند سال قبل کمتر مردم به خرید اینترنتی اعتماد داشتند و تنها از فروشگاه های اینترنتی برای انتخاب از بین انواع برند ها و ... استفاده می کردند و در نهایت خرید خود را فروشگاه های محلی انجام می دادند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

به فکر دیجی‌کالای دوم بودن نباشید

نکته مهمی که هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی به آن باید توجه داشته باشید این است که نباید به فکر تاسیس یک فروشگاه اینترنتی باشید که نمونه آن دقیقا موجود است. فروشگاهی که تاسیس می کنید باید از فروشگاه های موجود متمایز باشید در اقلام، در نوع خدمات و ... در غیر این صورت کسب و کار شما در کمترین زمان ممکن محکوم به شکست خواهد بود.

وقتی شما محصولات و خدماتی همچون مشابه دیجی‌کالا را ارائه دهید، قطعا خریداران از فروشگاهی که قدمت بیشتر دارد خرید می‌کنند بنابر این در عرصه رقابت باید  فروشگاه شما مزیت رقابتی داشته باشد.

اکنون با ما همراه باشید تا تکنیک های رقابت با دیجی کالا را برای شما بازگو کنیم.

 

رقابت با دیجی کالا

 

اول برنامه ریزی بعد راه اندازی فروشگاه اینترنتی

قبل از شروع هر کاری باید برای آن برنامه ریزی کنید راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیز از این قاعده مستثنا نیست!!!

برنامه و هدف شما باید کاملا دقیق و واضح باشد. به عنوان مثال باید بدانید می‌خواهید به سرعت کسب درآمد کنید یا برنامه ای بلند مدت دارید؟ فروشگاه اینترنتی‌تان قرار است چه محصولاتی را و برای چه محدوده جغرافیایی ارائه کند؟ نوع خدمات و پشتیبانی شما چگونه خواهد بود؟

 

تخصصی بودن فعالیت فروشگاه اینترنتی

از مهمترین عواملی که در رقابت به شما می تواند کمک کند انتخاب موضوعی تخصصی برای فعالیت شماست. دسته بندی های دیجی کالا بسیار زیاد است. همین امر باعث شد نتواند همانند سابق روی فعالیت های خود متمرکز باشد و در تمام موارد به صورت اختصاصی عمل کند و خدمات خوبی ارائه دهد.

به عنوان مثال یکی از امتیازات خاص دیجی کالا نسبت به سایر فروشگاه های اینترنتی وجود نقد و بررسی های حرفه ای بود که با ایجاد شدن دسته بندی های جدید و بیشتر شدن محصولات سبب شد بسیاری از آنها مورد بررسی قرار نگیرند و به عنوان مثال اگر امروز فردی بخواهد از دیجی کالا میکروفون حرفه ای خرید کند، نمی تواند پیشنهاد خوبی از دیجی کالا دریافت کند و حتی مشخصات کامل و جامعی از محصول را مشاهده نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده، در هر دسته بندی قسمت‌های ناقص زیادی وجود دارد.در هر دسته بندی دیجی کالا نتوانسته نیازهای مخاطب را رفع کند بنابر این شما با یک انتخاب آگاهانه می‌توانید در دسته بندی محصولات خود از دیجی کالا سبقت بگیرید.

بسیاری از فروشگاه‌ها صرفا روی یک موضوع خاص فعالیت می‌کنند همین امر سبب می‌شود فروشگاه‌هایی مثل دیجی کالا برای آنها مشکلی ایجاد نکنند چرا که آنها مشتریان خاص خود را دارند. امتیاز دیگری که تخصصی بودن برای شما دارد، راحتی در سئو و بهینه سازی سایت است.

بیشتر بخوانید: چگونه سایت فروشگاهی جذاب مانند دیجی کالا داشته باشیم؟

 

بررسی بازار هدف فروشگاه

یکی از راههایی که به وسیله آن می‌توانید بازار هدف خود را کوچک  و ارائه خدمات را بهتر کنید، بازار محلی است.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی برای یک شهر امتیازات زیر را برای شما خواهد داشت:

  • سریع تر شناخته شدن.
  • سرعت خدمات دهی و ارسال کالا بهتر می‌شود.
  • ارائه خدمات بهتر و سریعتر سبب می‌شود افراد بیشتری برای خرید به فروشگاه شما روی بیاورند.

قطعا با گذر زمان و افزایش تعداد سفارشات، می‌توانید خدمات خود را گسترش دهید. کلید موفقیت فروشگاه های اینترنتی محلی در مقابل فروشگاههای بزرگی همچون دیجی کالا زمان ارسال محصولات است. شما اگر بتوانید اجناس با کیفیت و در کوتاه ترین زمان ممکن برای مشتری ارسال کنید، قطعا آن‌ها خرید آنلاین از شما را ترجیح خواهند داد.

 

جلب رضایت مشتریان

اگر بتوانید مشتریان خود را راضی نگهدارید می‌توانید از طریق آن‌ها به بسیاری از افراد معرفی شوید به این نوع بازاریابی، بازاریابی دهان به دهان می‌گویند. در بازاریابی ذکر شده بدون هیچ هزینه ای مشتری برای شما و فروشگاهتان تبلیغ خواهد کرد.

از جمله عوامل تاثیر گذار رضایت مشتری:

  • قیمت منصفانه محصولات
  • ارائه کدهای تخفیف و تخفیف ‌های مناسبتی
  • بسته بندی خوب محصولات
  • مهمترین فاکتور ارائه خدمات پس از فروش

شما می‌توانید از طریق اخذ نظر سنجی به روش‌های مختلف از نظرات و دیدگاه‌ها و حتی ایده‌های مشتریانتان برای بهبود کارتان استفاده نمایید.

 

تولید محتوا سایت فروشگاهی را جدی بگیرید

از طریق تولید محتوا می توانید به گونه ای بازاریابی کنید که مشتری به محصولات شما علاقمندتر شود. این همان نکته ای هست که دیجی کالا از آن غافل نبوده است. این شرکت ابتدا از طریق بازاریابی محتوا مخاطب را جذب و سپس او را تبدیل به خریدار می کرد. اما با گسترش حیطه فعالیت و محبوبیتش از این امر غافل شد. حال اگر شما موضوعی تخصصی را موضوع فعالیت خود قرار داده‌اید می توانید با بازاریابی محتوا و ارائه خوب خدمات خلاء آن دسته بندی دیجی کالا را پر نمایید و مشتریان او را بیشتر به سمت فروشگاه اینترنتی خود جذب نمایید. با نوشتن توضیحات و مقالات تخصصی پیرامون محصولات خاصی که به فروش می‌رسانید قطعا می‌توانید مشتریان خود را جذب نمایید. در اینجا این مقالات تخصصی و توضیحات برتری شما نسبت به سایر فروشگاه‌‌های بزرگ همچون دیجی کالا خواهد شد؛ چرا که فروشگاهی مثل دیجی کالا در قسمت سازهای موسیقی تنها یک متن بر اساس مشخصات محصول نوشته شده است و برای کاربران تازه کار در این سایت به هیچ وجه نمی تواند پیشنهاد و آموزش لازم را ببیند.

تولید محتوا و بازاریابی محتوا تنها نباید برای محصولات موجود شما باشد. شما می‌توانید مقالاتی مرتبط با حوزه کاری خود را در سایت منتشر نمایید تا کاربران به راحتی با محصولات آشنا شده و خریدی خوب داشته باشند.

 

در نهایت ...

در میان انواع فروشگاه ساز  طراحی شده تنها تعداد معدودی توانسته اند به موفقیت برسند.  امیدواریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید رقیبان این فروشگاه اینترنتی را بشناسید و بتوانید با موارد ذکر شده به یکی از رقیبان دیجی کالا تبدیل شوید. اگر شما هم قصد طراحی سایت حرفه ای و طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای را دارید با گروه طراحی سایت وب پویا در ارتباط باشید و از طراحی فروشگاه اینترنتی و فروشگاه ساز های قدرتمند ما برای موفقیت هر چه بیشتر در عرصه کسب و کارتان بهره ببرید.

تماس با وب پویا

خواندن 5947 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 مرداد 1399 15:53

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا