تست a/b

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
شنبه, 20 آذر 1395 14:54
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تست a/b

در تعریف کلی تست A/B  روشی است که بازاریاب دو مدل را بررسی میکند و اثرات آن را مورد تحلیل قرار میدهد و در نتیجه میتواند از بازخورد این تست به نتایج مطلوب و با کیفیت جهت رسیدن به هدف خود استفاده کند.

این تست به این افراد کمک می‌کند تا نرخ تبدیل را افزایش دهند. اکثر کسانی که از A/B Testing به راحتی گذر می‌کنند، در حقیقت یا با ساز و کار آن آشنایی ندارند و یا از مزایای A/B Testing آگاهی ندارند. حتی این که چگونه این تست صورت می گیرد، یکی از مواردی است که همیشه مورد سوال قرار گرفته. دراین مقاله می خواهیم از اهمیت این تست در بهینه سازی و سئوسایت بگوییم و همچنین اثرات این تست را بر سئو بازگو کنیم.  
در A/B Testing شما از یک عنصر، دو نمونه A و B را دارید و یک معیاری هم در نظر می‌گیرید که میزان موفقیت را به شما نشان می‌دهد. برای اینکه متوجه شوید کدام یکی از این دو نمونه بهتر جواب داده باید از آزمایشات هم زمان بهره ببرید. در انتها شما نمونه موفق را انتخاب کرده و از آن نمونه به عنوان محتوای ثابت خود استفاده می کنید.

فرآیند بهینه‌سازی موتور جست‌وجو یا سئو (SEO) در مورد وب سایت شما کاملا این اطلاعات را به شما می دهد چه اطلاعاتی را به لحاظ میزان کاربرد و کیفیت در نمایش قرارداده اید، محتوای شما تا چه حد تکراری هستند و چه لینک‌هایی از سایت‌های دیگر به شما ارجاع داده اند و این که چه‌طور سایت‌تان می‌تواند در نتایج جست‌و‌جو در رتبه‌ی بالاتری قرار بگیرد.البته برای سنجش این موارد ابزارهایی وجوددارد که سئوکاران میتوانند از آن استفاده کنند.

در دید کلی ونگرش نسبت به این پیمایش و آزمایش ترکیب تست A / B و بهینه‌سازی سایت کمی پیچیده و زمان بر به نظر می رسد. تست A / B می‌تواند به این معنی باشد که شما مقدار زیادی محتوای تکراری دارید که بار‌ها تغییر می‌کنند. در حالی که بهینه‌سازی موتور‌های جست‌و‌جو، محتوای تکراری و یا محتوایی که شبیه به موارد قبلی باشد را جزو مشکلات بزرگ یک سایت تلقی می‌کند چون محتوای تکراری و کپی از سایت‌های دیگر، رتبه‌ی وب‌سایت شما را در موتور‌های جست‌و‌جوگر پایین می‌آورد.خوب همان طور که میدانیم محتوای دسته اول وغیرتکراری برای موتورهای جستجو حالت رباینده دارد و مانند آهن ربا آن را جذب میکند و تحویل مخاطب و کاربری می دهد که آن را جستجو کرده است.
در این مقاله چند روش را معرفی می‌کنیم تا بتوانید تست A / B را به راحتی وبدون آسیب رساندن به عملیات سئو و کاهش ترافیک وب سایتتان استفاده کنید.

۱-مخفی و پنهان نگه داشتن 

یکی از روش های  تست A / B مخفی و پنهان نگه داشتن است. پنهان‌کاری در این جا به معنی نشان دادن یک نسخه از وب‌سایت به موتورجستجوگر گوگل و نمایش یک نسخه‌ی دیگر به بازدید کنندگان منظم سایت است.دلیل این کار هم این است که با نشان دادن نسخه‌ی واقعی، عنکبوت‌های گوگل را از تست A / B دور نگه دارید. از زمانی که وب سایت‌ها برای انجام سئو، سر جست‌وجو‌گر‌ها را با این روش کلاه می‌گذارند، گوگل هم خیلی سخت‌گیرانه‌تر برخورد می‌کند و حتی ممکن است که وب‌سایتتان را از نتایج جست‌وجو حذف کند.

۲- از ‘rel=canonical’ استفاده کنید

اگر یک تست A / B را با URLهای متعدد اجرا کنید، می‌توانید ‘rel=canonical’ را به صفحه‌ی خودتان اضافه کنید تا به گوگل نشان دهید که می‌خواهید کدام URL شاخص گذاری شود. گوگل توصیه می‌کند که از المان canonical به جای برچسب NOINDEX استفاده کنید. این شما هستید که مشخص می‌کنید کدام محتوا اصلی است.
به این ترتیب گوگل می‌تواند صفحات را گروه‌بندی کند و صفحات اول که شامل محتوای اصلی هستند را شناسایی نماید.

۳- از متغیر مسیر ۳۰۲ استفاده کنید

شما باید از یک تغییر دهنده استفاده کنید همیشه در فرآیند تست به موتورهای گوگل باید بقبولانید که صفحه اصلی که ایندکس شده است مربوط به عنکبوت های جستجوگر است.
مرسوم ترین روش تغییر جهت و آدرس یک صفحه استفاده از یک ۳۰۱ است برای این که اطلاع دهید محتوا را از یک صفحه به صفحه‌ی دیگری انتقال داده‌اید.
در تست A / B، از ۳۰۱ اغلب برای تغییر مسیر بازدید کنندگان از URL اصلی به یک نسخه‌ی آزمایشی استفاده می‌شود. در یک تست A / B، یک جا به جایی دائمی‌اتفاق نمی‌افتد، بلکه فقط یک جا به جایی موقت است. به همین دلیل، تغییر دهنده‌ی مسیر ۳۰۲ ایجاد شد که تغییر مسیر موقت از یک صفحه را اطلاع می‌دهد. بنابراین برای تغییر مسیر ورود کاربران به صفحه‌ی وب سایت در تست A / B ، از هدایت‌گر ۳۰۲ برای تغییر مسیر کاربران به سمت صفحه‌ی مورد نظرتان استفاده کنید.

۴- یک تست A / B را خیلی زمان بر نکنید

برای انجام هر تستی نیاز به یک بازه زمانی وجود دارد تا بزخورد لازم گرفته شود و نتایج حاصله تحلیل شود و در صفحه و پلن اصلی اجرا گردد.خوب این زمان به پارامترهای مختلفی بستگی دار از جمله :

  • تعداد بازدیدکنندگان
  • و تعداد تبدیل‌ها
  • ارتباطات با بازدیدکننده و ..

 بعد از انجام تست و گرفتن بازخوردهای مناسب ، بلافاصله سایت را به روزرسانی کنید و از حالت معلق بودن بین تست و واقعیت تغییر دهید.

۵- تست محتوا یا عناصر دیداری

این تست هم به لحاظ محتوای متنی بوجود می آید و هم عناصر و بنر های تصویری، مثلا اینکه بنر مورد نظر شما در حالت اصلی در قسمت هدر سایت 10 کلیک خورده و در همان صفحه در تست در زیر متن اصلی 20 کلیک (این یک مثال بود) در این تست هر عاملی که باعث پررنگ تر شدن و نرخ تبدیل صفحات وب سایتتان شود ارزشمند است .

امیدواریم که با استفاده از روش های تست A/B و تکنیکهای اسپیلیت تست، بتوانید نیازهای کاربران خود را تشخیص دهید و وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید که بهترین نرخ تبدیل را داشته باشد.

خواندن 2069 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 03 خرداد 1399 13:31

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا