اشتباهات رایجی که در طراحی سایت باید برطرف شود

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
یکشنبه, 23 آبان 1395 06:41
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

طراحی هیچ وب سایتی کامل و بدون نقص نیست. اگر نگاه کوتاهی به طراحی های گذشته خود داشته باشید، می بینید که چقدر اشتباه داشته اید. بدون شک تعجب می کنید که چطور توانسته اید چنین اشتباهاتی را مرتکب شوید یا چطور متوجه چنین نقایصی در طراحی خود نشده اید؟

اشتباهات رایجی که در طراحی سایت باید برطرف شود

همه ما دوست داریم بتوانیم به گذشته برگردیم و اشتباهات خود را اصلاح کنیم. اما ما نه جادوگریم و نه ماشین زمان داریم که بتوانیم با آن به گذشته سفر کنیم. بنابراین بهتر است از اشتباهات خود درس بگیریم، گذشته را رها کنیم و سعی کنیم تا در آینده از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کنیم.
در این مقاله تعدادی از مهمترین اشتباهاتی که در طراحی سایت ممکن است مرتکب شوید را مطرح نموده و به شما می گوییم که چطور می توانید از این اشتباهات دوری کنید یا آن ها را اصلاح نمایید.

تصاویر

اگر در سایت خود تصاویری را قرار داده اید اما این تصاویر ارتباطی با محتوای شما ندارند یا اینکه وضوح و کیفیت پایینی دارند، دانسته یا ندانسته دارید وبسایت خود را در معرض خطر قرار می دهید. 
چه باید کرد؟
می توانید از یک عکاس یا تصویرساز حرفه ای برای تهیه تصاویر وبسایت خود کمک بگیرید و به این ترتیب تصاویری داشته باشید که منحصراً برای شما تولید شده است.
راه دیگر، استفاده از تصاویر آماده و با کیفیت است.
برای اینکه به تصاویر مورد استفاده خود کمی چاشنی هنر بیفزایید می توانید از تایپوگرافی و فنون هماهنگ سازی فونت و رنگ بهره ببرید.
به هر صورت از هر روشی که استفاده می کنید دقت داشته باشید که تصاویر مورد استفاده شما باید آن قدر شفاف و واضح باشند که کاربر را به بازدید از ادامه مطلب ترغیب نمایند.

رنگ و فونت

در هنگام استفاده از فونت های مختلف و انتخاب رنگ فونت ها باید خیلی دقت داشته باشید. اغلب، طراحان تصور می کنند که بهترین انتخاب را در مورد  فونت و رنگ دارند اما چیزی که در عمل اتفاق می افتد این است که نه فونت با رنگ هماهنگ است و نه رنگ با فونت! هماهنگی رنگ و فونت یکی از مهم ترین مواردی است که در طراحی سایت باید رعایت شود.
چه باید کرد؟
برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید، می توانید یک سبک خاص را انتخاب نموده و از آن پیروی کنید. همچنین می توانید برای خود یک پالت رنگ و فونت ایجاد کنید. توصیه ما این است که سه یا چهار فونت و رنگ را انتخاب نموده و فونت ها و رنگ های مورد استفاده خود را به همین سه یا چهار مورد محدود کنید تا سایت شما شلوغ و به هم ریخته به نظر نرسد و زیبایی خود را حفظ نماید.

آیا از ساختار مشبک (Grid) استفاده می کنید؟

اگر شما طراح وب بوده و دائماً در اینترنت مشغول جستجو باشید؛ حتماً به اهمیت استفاده از ساختار مشبک واقف هستید و می دانید که شبکه به شما کمک می کند تا به همه چیز نظم داده و هر چیزی را در جای مشخصی قرار دهید.
بعضی از طراحان وب، از شبکه بندی استفاده نمی کنند و به جای آن یک چهارچوب کاملاً دقیق و حساب شده را برای وبسایت در دست طراحی در نظر گرفته و طراحی خود را تکمیل می کنند. اما وقتی که با استقبال کاربران مواجه شدند دیگر به چهارچوب دقیق خود پایبند نبوده و هر چیزی را در هرجایی قرار می دهند. این باعث به هم ریختگی سایت خواهد شد. باید بدانید که طراحی چنین وبسایتی همیشه ناقص و فاقد تاثیر گذاری کافی خواهد بود. کاربران هیچ علاقه ای ندارند در سایتی بمانند که با عجله و بدون صرف وقت کافی طراحی شده است.
ساختار مشبک در داشتن یک سایت منظم و یکپارچه به شما کمک می کند و سبب می شود تا راحت تر بتوانید کاربران را در سایت خود نگه دارید.
چه باید کرد؟
اگر در طراحی های قبلی خود دچار بی نظمی و به هم ریختگی شده اید می توانید با استفاده از ساختار مشبک، نظم جدیدی به آن ها بدهید. شبکه می تواند در زمینه های مختلف از محل قرار دادن تصاویر تا اندازه فونت مورد استفاده، به شما کمک کند.

منو و ساختار ناوبری پیچیده و خسته کننده

به طور کلی توصیه می شود که تا حد امکان سعی کنید سیستم ناوشی ساده ای داشته باشید به طوری که در برگیرنده چند گزینه کلی باشد و سایر گزینه ها در ذیل این چند گزینه کلی جای گرفته باشند.
وقتی که سه یا چهار گزینه کلی در اختیار کاربر قرار می گیرد، کاربر به راحتی می تواند یکی از آن ها انتخاب کند و دچار سردرگمی نمی شود.

 

چه باید کرد؟
اگر سیستم ناوشی سایت شما بسیار گسترده، پیچیده و خسته کننده است، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ساختار ناوشی سایت خود را مجدداً طراحی کنید. با استفاده از ساختار مشبک، طراحی مجدد سیستم ناوشی کار دشواری نخواهد بود.

آیا سایت شما خیلی کند بارگذاری می شود؟

هیچ کس، به ماندن در سایتی که بسیار کند بارگذاری می شود علاقه ای ندارد. صرف نظر از اینکه این صفحه کم سرعت صفحه اصلی سایت شما باشد یا صفحه فرود یکی از لینک های شما، کم سرعت بودن این صفحه سبب می شود کاربر از کل سایت شما ناامید شود. 

 

موارد خاصی مانند تصاویر، انیمیشن ها ، فایل های فلش و حتی ویدئوهای پر حجم می توانند باعث کاهش سرعت سایت شوند. کاری که باید بکنید این است که این موارد را شناسایی نموده و در مورد کندی سرعت ناشی از هر مورد، چاره ای بیندیشید.

قالب های رایگان و تکراری

بسیاری از طراحان از تم های آماده که به صورت رایگان در دسترس هستند استفاده می کنند. این کار اشتباه نیست اما قبل از استفاده از این تم ها باید در نظر داشته باشید از آن جا که این تم ها رایگان هستند به جز شما میلیون ها نفر دیگر نیز از آن ها استفاده می کنند و بنابراین سایتی مشابه سایت شما خواهند داشت.


چه باید کرد؟
برای اینکه سایت شما مشابه سایت های دیگر نباشد می توانید از ابزارهایی برای سفارشی کردن تم استفاده کنید. به این ترتیب حتی با پرداخت مبلغی اندک نیز می توانید یک تم سفارشی داشته باشید. این ابزارها امکان تغییر فونت ها، رنگ ها و سایر اجزاء تم را برای شما فراهم می نمایند.

خواندن 1898 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 خرداد 1399 11:15

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا