چاپ کردن این صفحه

دلایل شکست پروژه سئو وبسایت

نویسنده: 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
سه شنبه, 18 آبان 1395 22:48
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

انجام عملیات سئو سایت صرفا با در نظر گرفتن موارد فنی و سیستماتیک به نتیجه لازم نمی رسد، بلکه باید موارد خاصی را در آن رعایت کرد. دلایل مختلفی وجود دارد که استراتژی سئو برای قرار گرفتن در صفحه اول شکست بخورد. برای اینکه بتوانیم به نتیجه مناسب در زمینه سئو برسیم، باید درک درستی از اشتباهات و مشکلات مربوط به سئو سایت داشته باشیم.

دلایل شکست پروژه سئو وبسایت


در اینجا پنج مورد از رایج‌ترین و بد‌ترین اشتباهاتی که باید از آن‌ها خود‌داری کنید معرفی خواهیم کرد:

* از کلمات کلیدی مناسب استفاده نکنید.
پارامترهای زیادی در انتخاب کلمه کلیدی هستند که باید به آنها اهمیت دهیم، انتخاب کلمات کلیدی مناسب می‌تواند کار مشکلی باشد، به‌ خصوص اگر شما در یک حوزه پر‌ رقابت کار می‌کنید.
شایع‌ترین اشتباهات مربوط به کلمات کلیدی عبارت‌اند از: استفاده از کلمات کلیدی تک کلمه و بیش‌ از حد کوتاه، استفاده از کلمات کلیدی مشهور برای مورد توجه قرار گرفتن و هدف قرار دادن کلمات کلیدی‌ که بیش‌ ازحد خاص هستند (یا به‌ اندازه کافی خاص نیستند).

برخی از پارامترهای مهم در انتخاب کلمات کلیدی عبارتند از:

  • مرتبط بودن کلمه کلیدی با مخاطب هدف
  • تعداد رقبا
  • قدرت رقبا
  • میزان جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر در موتور جستجو

اگر از کلمات کلیدی تک کلمه یا کلمات کلیدی بسیار مشهور استفاده می‌کنید کسب رتبه خوب در نتایج جستجو‌های کلی در موتور‌های جستجو را از دست می‌دهید. برای قرار گرفتن در صد نتایج جستجو به ازا کلمات کلیدی تک کلمه ای باید هزینه زیادی انجام دهید و در بسیاری از مواقع انجام چنین کاری شما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند. به عنوان مثال اگر شما مدیر یک سایت آژانس مسافرتی هستید که تورهای گردشگری در شهر کیش را برگزار می کنید، انتخاب کلمه کلیدی "تور" برای پروژه سئو سایت شما اشتباه است. همچنین انتخاب کلمه کلیدی "تور های گردشگری کیش" نیز انتخاب مناسبی نیست.
در واقع همانطور که نباید کلمات کوتاه را انتخاب کرد، برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی، به دنبال کلمات بیش از اندازه خاص یا طولانی نباشید. اگر یک کلمه کلیدی را بهینه سازی کنید که بیش‌ از حد طولانی است، مشتریان بالقوه برای پیدا کردن شما به زمان زیادی نیاز دارند و بازدیدکنندگان زیادی را از دست خواهید داد.
از طرف دیگر، اگر هیچ‌کس کلمات کلیدی‌ای را که انتخاب کردید جستجو نکند، شما را پیدا نخواهند کرد و مشتریان بالقوه‌ای که در تلاش برای رسیدن به صفحه سایت شما بودند را از دست خواهید داد.
کلمات کلیدی‌ای را انتخاب کنید که به‌ اندازه کافی برای توضیح سازمان شما خاص هستند اما طول آن‌ها در این حد است که در قسمت تایپ کلمات برای جستجو به‌راحتی قابل‌نوشتن باشند. همچنین در انتخاب کلمات کلیدی به دنبال کلمات کلیدی باشید که رقبای زیاد و قدرتمندی در آنها ندارید.

* از ابزار‌های بازاریابی اینترنتی استفاده نکنید.
ابزار‌های بازاریابی اینترنتی به شما کمک می‌کنند ببینید که چه چیزی برای رسیدن به هدفتان خوب عمل می‌کند و چه چیزی نه؛ بنابراین می‌دانید که استراتژی شما در چه جایی قوی است و در چه جاهایی نیاز به پشتیبانی دارد.
اگر می‌خواهید موفقیت تلاش‌های سئوی خود را ببینید لازم است از نرم افزارها و ابزارهای آنالیز سایت برای ارزیابی اهدافتان استفاده کنید. در واقع اگر آمار واقعی اتفاقاتی که بر روی سایت شما روی می دهد را نتوانید بدست آورید و آنها را آنالیز کنید هرگز به نتیجه لازم نخواهید رسید.
اگر موفقیت استراتژی خود را تنها بر اساس افزایش مبادلات کسب‌ و‌ کارتان اندازه‌گیری کنید، احتمال کمی وجود دارد نتایجی را که پیش‌بینی کرده بودید به دست آورید. بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت شما نیاز به زمان، تلاش و بهبود مستمر دارد.
ابزارهای مدیریت به شما توانایی پیگیری و درک ابعادی از سئو را می‌دهند که قبلاً نمی‌توانستید مشاهده کنید. ابزار‌هایی که شما انتخاب می‌کنید می‌توانند اطلاعاتی درباره‌ی این‌که بسیاری از بازدیدکنندگان جدید چطور از طریق کلمات کلیدی احتمالی از وب‌سایت شما دیدن می‌کنند برایتان فراهم کنند. یکی از مهمترین ابزارها در این زمینه ابزار گوگل کنسول است که می توانید کمک بسیار بزرگی به شما در زمینه بهبود وضعیت سایت بکند.

* مخاطب هدف خود را مشخص ‌نکنید.
اولین قدم موثر در سئو انتخاب مخاطب هدف مناسب است. استراتژی سئوی شما باید حول مشتریان فعلی یا مشتریان بالقوه شما باشد. منتظر زمانی باشید که آن‌ها به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند. اگر درک نکنید مشتری شما چه کسی است، استراتژی سئو شما محکوم‌ به شکست خواهد بود.
هدف قرار دادن مخاطبان اشتباه، کسب‌وکار شما را ارتقا نخواهد داد حتی اگر استراتژی سئو باعث شود که سایت‌تان در بالای صفحات نتایج جستجو قرار بگیرد. به‌طور مشابه، اگر شما در نتایج جستجو برای مخاطبانتان مناسب ظاهر نشوید، کسانی که در جستجوی کسب‌وکار شما خواهند بود قادر نیستند شما را پیدا کنند.
یک راه خوب برای فهمیدن این‌ موضوع که آیا به مشتری مناسبی دست پیدا کرده‌اید یا نه این است که نرخ خروج از سایت خود یعنی تعداد افرادی که به وب‌سایت شما می‌آیند و بدون نگاه کردن به قسمت‌های مختلف آن را ترک‌ می‌کنند را بررسی کنید. اگر نرخ خروج از سایت شما زیاد است، احتمالاً به‌ صورت اشتباه در نتایج جستجو ظاهر می‌شوید و استراتژی شما در جستجوگرها باید تنظیم شود.
درک این‌که مشتری هدف شما دقیقاً چه کسی است طول می‌کشد و منعکس‌کننده این موضوع است که آن‌ها چگونه ممکن است در جستجوی آنلاین رفتار کنند. یک مشتری قدیمی‌تر وب‌سایت شما را به همان شیوه‌ی یک کاربر تازه‌وارد جستجو نمی‌کند. کلمات کلیدی شما باید به‌ گونه‌ای باشند که بتوانند بیشترین تعداد مخاطبان هدف را به کسب‌وکار شما وارد کنند.
به دست آوردن یک استراتژی درست سئو طول می‌کشد و نیاز به آزمون‌ و خطا دارد. با مقدار زیادی توجه می‌توانید راه خود را برای رسیدن به صفحه اول نتایج موتور‌های جستجو پیدا کنید و ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید که منجر به موفقیت سازمان شما خواهد شد.

* طراحی سایت شما به گونه ای باشد که گوگل نتواند سایت شما را ایندکس کند

در صورتی که طراحی سایت شما مناسب نباشد و ارتباط درستی میان صفحات شما برقرار نشده باشد، روبات گوگل و سایر موتورهای جستجو نمی توانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند و همین موضوع باعث می شود که محتوای سایت شما در اینترنت پیدا نشود. وجود چنین مشکلی عملا کل فعالیت ها و زحمت های شما را به هدر خواهد داد.

استفاده از تکنیکهایی مانند اجاکس در برنامه نویسی سایت و فرمت فلش در وب سایت از عمده مشکلاتی هستند که باعث می شوند چنین اتفاقی بیفتد. بنابراین مطمئن شوید که سایت شما همواره به درستی توسط روبات های موتور جستجو پیدا می شود و روبات ها می توانند محتوای سایت شما را ایندکس کنند. یکی از راه هایی که به افزایش ایندکس شدن محتوای سایت کمک می کند تعریف نقشه سایت است.

*رفتار مخاطب را آنالیز نکنید و محتوای مفید نداشته باشید

در نظر داشته باشید که سئو بهترین روش هدایت مخاطب هدف به سایت شماست، اما سئو به تنهایی باعث موفقیت شما نخواهد شد و پس از اینکه مخاطب به سایت شما هدایت شد باید بتوانید جذابیت های لازم برای او را داشته باشید. در صورتی که سایت شما از نظر گرافیک، سرعت و محتوا مشکل داشته باشید، با وجود اینکه مخاطب لازم را برای سایت خود ایجاد می کنید نمی توانید به موفقیت های لازم دست یابید زیرا مخاطب پس از مراجعه به سایت شما آن را ترک خواهد کرد.

با آنالیز کردن رفتار مخاطب و بدست آوردن نقاط ضعف سایت خود و برطرف کردن آنها می توانید ورودی بیشتری را به سمت سایت خود هدایت کنید و آنها را به مشتری تبدیل نمایید. نرخ تبدیل سایت شما به طور غیر مستقیم بر روی افزایش ورودی شما از گوگل نیز تاثیر خواهد داشت و در نظر داشته باشید که هدف جذب مخاطب است و نه صرفا بالاتر بردن ترافیک وبسایت.

خواندن 2250 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 14 خرداد 1399 16:05

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

آخرین‌ها از وب پویا