مفهوم جدیدی در سئو

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
پنج شنبه, 25 شهریور 1395 06:23
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مفهوم جدید سئو Search Experience Optimization

شاید امروزه از هر کسی که با مفهوم سئو آشنا باشد سوال کنید این کلمه را برای شما بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا همان Search Engine Optimization معنی کند. که تعبیر درستی براساس آنچه برای اولین بار در دهه 90 میلادی مطرح شد خواهد بود. ولی قصد داریم شما را با مفهوم جدید SEO یا  همان Search Experience Optimization آشنا کنیم.

مفاهیم جدید سئو

موتورهای جستجو در آن زمان قدرت زیادی نداشته و امکان ایندکس سریع، درک مطالب سایت و تخمین سرعت بارگذاری را دارا نبودند. به همین دلیل کسی توجهی به بهینه سازی سایت خود متناسب با معیارهای گوگل یا دیگر سایت ها نداشت. با گسترش محبوبیت و کارایی موتورهای جستجو توجه صاحبان سایت ها به سئو بیشتر شده و معیارهای اصلی سئو به کلید موفقیت و جذب بازدیدکننده تبدیل شد.
با افزایش ارزش سئو و تاثیر گوگل بر موفقیت سایت ها، افراد زیادی سعی بر فریب موتورهای جستجو داشته و از راههای مختلف خود را برای کلمه کلیدی خاصی در نتایج گوگل بالا کشیدند. به همین دلیل کیفیت نتایج جستجو افت شدیدی پیدا کرده و گوگل را بر آن داشت تا با این اقدامات مقابله کرده و به جریمه سایت های اسپم بپردازد. با گذشت زمان و رونمایی از الگوریتم های مختلف مانند پاندا و پنگوئن راه بر سایت های متخلف بسته شد ولی همچنان روش های جدیدی برای فریب الگوریتم ها و روبات های گوگل پیدا میشود.
نتیجه این فرآیند چیزی جز کاهش کیفیت مطالب ارائه شده در وبسایت ها نبود. از آنجاییکه توجه به فاکتورهای گوگل و جذب بازدیدکننده از آن اهمیت بالایی در موفقیت داشت، بسیاری از سایت ها کیفیت محتوای خود را فدای جایگاه مناسب در نتایج کردند که موجب نارضایتی کاربران آنها شد. با ورود الگوریتم های جدید و آخرین آپدیت گوگل به نظر میرسد که مفهوم سئو با تغییری بنیادی روبرو خواهد شد. از این پس میتوان سئو را با عنوان بهینه سازی تجربه جستجو یا Search Experience Optimization شناخت که در ادامه آن را برای شما شرح میدهیم.

Search Experience Optimization  چیست؟

با خدشه دار شدن نام سئو و دید بد افراد نسبت به آن با گذشت زمان، شرکت های زیادی تمرکز خود را بر این کلمه کلیدی برداشته و اهمیتی به رتبه سایت در نتایج گوگل در سئو نمیدهند. بعنوان یک مثال مناسب میتوانیم به سایت SEOmoz اشاره کنیم که به تازگی نام خود را به MOZ تغییر داده و با این کار فشار مالی و افت بازدید شدیدی را تجربه کرد. ولی به احتمال زیاد مدیران این شرکت بزرگ و تاثیرگذار در زمینه بهینه سازی اهداف بلندمدت دیگر برای خود تعریف کرده اند که جایگاهی برای کلمه سئو در آن نمیبینند.

Search Experience Optimization سعی بر آن دارد که تجربه مناسبی را برای کاربران در موتورهای جستجو فراهم کند، به این معنی که اگر شما عبارت خاصی را در گوگل جستجو میکنید با مناسب ترین نتایج مواجه شوید و سریعا به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. اصول بهینه سازی برای کاربران به شرح زیر است:

  • تولید محتوای مفید و متناسب با نیاز کاربران
  • دسترسی آسان به مطالب و همبستگی موضوعی آنها در سایت
  • توجه به آمار سایت و نحوه عملکرد کاربران در آن برای پیدا کردن نقاط ضعف و قوت
  • تعریف چکیده و عنوان مناسب و مرتبط برای موتور جستجو، که کاربران را در یافتن صفحه مورد نظر راهنمایی کند
  • افزایش سرعت سایت و کاهش زمان بارگذاری
  • رعایت اصول کدنویسی و نمایش سایت در هر مرورگر یا دستگاهی

عدم توجه به کاربرانی که در وبسایت شما و تجربه بد آنها در سایت میتواند هر لحظه موجب سقوط وبسایت شما گردد

سئو و سقوط وب سایت

مواردی هستند که ممکن است موجب بهبود رتبه شما در نتایج گوگل شوند ولی برای کاربران مناسب نمی باشند. این روش ها ممکن است در حال حاضر کاربردی باشند ولی در آینده و با آپدیت های جدید گوگل موجب جریمه سایت شما خواهد شد که مهمترین آنها عبارتند از خرید بک لینک از سایت های غیرمرتبط، کپی از مطالب سایت های دیگر و بهینه سازی صفحات سایت برای کلمات کلیدی ولی با محتوای نامناسب.
ممکن است با تغییر مفهوم سئو بسیاری از نکات و روش هایی که تاکنون آموخته اید کارایی خود را از دست بدهند و یا حتی تاثیر معکوسی بر سئو وبسایت شما داشته باشند.

خواندن 2107 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 03 خرداد 1399 11:27

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا