چاپ کردن این صفحه

روش هایی برای بهینه سازی سایت برای موبایل

نویسنده: 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
پنج شنبه, 21 مرداد 1395 03:44
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

بهینه سازی سایت برای موبایل

 

یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل در چند سال اخیر بهینه سازی سایت برای موبایل بوده‌است. چرا که بسیاری از کاربران با استفاده از دستگاه‌های هوشمند خود اقدام به باز کردن صفحات وب سایت و جستجو در اینترنت می‌پردازند. اما چگونه اقدام به طراحی سایت بهینه برای تلفن‌های همراه کنیم؟‌ برای پی بردن به پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

لزوم اهمیت به تلفن های هوشمند

برخی از طراحات سایت و کارشناسان سئو بر این باور هستند که نمی توان سایت‌ها را برای موبایل بهینه کرد چرا که مرورگرها و تکنولوژی‌های آن‌ها چه در مرورگرها و چه در تلفن های همراه، پس نمی‌توان سایت‌ها را برای تلفن‌های هوشمند سئو و بهینه سازی کرد.

 

دلایل اصلی جهت بهینه سازی سایت برای دستگاه‌های هوشمند همچون موبایل و تبلت موارد زیر است:

 

  • اگر سایتی واکنشگرا نباشد رفتار کاربران در ورود به سایت هنگامی که با موبایل وارد می‌شوند تا زمانی که با کامپیوتر وارد سایتی می‌شوند کاملا متفاوت است. در صورتی که سایت واکنشگرا نباشد دسترسی به بسیاری از امکانات سایت سخت یا غیر ممکن می‌شود و کاربران به سرعت صفحات آن سایت را ترک خواهند کرد.

 

  • استفاده از تلفن‌های همراه روز به روز در حال افزایش است بنابر این نمی توان حجم وسیعی از کاربران را نادیده گرفت.

 

  • گوگل اهمیت زیادی به بهینه سازی سایت برای تلفن‌های همراه می‌دهد به اندازه‌ای که برای این موضوع راهنما نیز منتشر کرده است. همچنین در سرچ کنسول گوگل قسمتی برای نمایش خطاهایی که ربات‌های گوگل هنگام بررسی نسخه موبایل وب سایت با آن مواجه می شوند را اختصاص داده است. قانون جدید گوگل که mobile first index است به این معناست که گوگل ابتدا بررسی می‌کند ایا سایت برای موبایل بهینه است بعد اقدام به بررسی خود سایت می‌کند، پس برای رتبه سئو این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

اکنون به بررسی روش‌های بهینه سازی نسخه موبایل برای سایت می‌پردازیم این روش‌ها مواردی هستند که خود گوگل برای بهینه سازی موبایل برای سایت ذکر کرده است.

 


بیشتر بدانید: ابزار مدیریتی گوگل برای بهینه سازی سایت


بهینه سازی سایت

 

گوگل و بهینه سازی سایت برای موبایل

راه‌هایی که گوگل برای بهینه سازی سایت برای موبایل و تبلت استاندارد می‌داند به شرح زیر است:

 

۱. سایت واکنشگرا و ریسپانسیو

در این راه کد‌هایhtml برای موبایل و تبلت با کامپیوتر یکسان هستند و با استفاده از دستورات css  نحوه نمایش و چیدمان اطلاعات در صفحه موبایل و تبلت تغییر پیدا می‌کند. در  این روش می‌توانید نحوه چیدمان صفحه را بر حسب صفحه نمایش کاربر تعیین کنید که چگونه باشد. مثلا اگر صفحه نمایش کاربر کوچکتر از ۴۰۰ پیکسل باشد (برای مینی تبلت‌ها) اسلایدر سایت نمایش داده نشود یا به گونه‌ای دیگر که کم ترین حجم را در صفحه نمایش اشغال کند نمایش داده شود چرا که تصویر‌ها و محتویات صفحه در این ابعاد قابل تشخیص نخواهد بود.

مزیت ریسپانسیو بودن سایت نسبت به روش‌های دیگری که بعدا به شرح آن خواهیم پرداخت این است که:

  • برای پیاده سازی و اجرا ساده‌‌تر است.
  • کم هزینه‌تر است.
  • نیاز به ریدایرکت کردن صفحات به آدرسی جدید نیست پس از لحاظ زمانی نیز مقرون به صرفه‌تر است.

 

۲. پذیرایی مجزا یا Dynamic Serving

روش پیشنهادی دوم از طرف گوگل برای بهینه سازی نسخه موبایل سایت است. در این روش کدهای HTML نمایش داده شده به کاربران با توجه به نوع دستگاه مورد استفاده تفاوت میکند و شما برای انجام این کار نیازمند کدنویسی های پیشرفته و متناسب در هدر سایت خود خواهید بود.

 

۳. ایجاد نسخه کاملا مجزا از سایت برای تلفن‌های همراه و هدایت کاربران به آن نسخه

 دراین روش که راهی قدیمی و منسوخ شده است، باید با استفاده از روش‌های مربوطه به گوگل بفهمانید که نسخه موبایل و سایت با یکدیگر مرتبط هستند تا آن‌ها را به عنوان سایت مجزا نشناسد. همچنین در این راه تمام مراحل طراحی برای نسخه موبایل را باید از ابتدا انجام دهید.

 

سخن آخر

در پایان اگر راه نخست که طراحی سایت واکنشگرا است را انتخاب کردید باید مطمپن شوید که گوگل از انتخاب شما آگاه شده و برای این منظور شما نباید دسترسی ربات‌های گوگل به فایل‌های CSS وJavascript سایت خود را بسته باشید تا گوگل قادر به تشخیص رسپانسو بودن سایت شما باشد. تیم وب پویا با ارائه سایت‌های واکنشگرا بر اساس اصول سئو شما را در رسیدن به موفقیت یاری می‌رساند.

خواندن 2214 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 17 خرداد 1399 17:55

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

آخرین‌ها از وب پویا