طراحی صفحه بندی برای سایت ها

نوشته شده توسط 
منتشرشده در آموزش طراحی سایت
پنج شنبه, 21 مرداد 1395 02:14
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

طراحی صفحه بندی برای سایت ها

اصول طراحی صفحه بندی در سایت و وب سایت ها

یکی از ایده های شناخته شده و رواج یافته در طراحی سایت و وب سایت ها، صفحه بندی یا Pagination می باشد که در صفحات مربوط به دسته بندی، برچسب، فروشگاه و … کاربرد های فراوانی را دارد. میتوان گفت تقریبا 90 درصد وب سایت ها در بخشی از صفحه بندی استفاده کرده اند، ولی به چه اندازه  به اصول طراحی و افزایش کاربری ان توجه کرده اند؟ در این مقاله به بررسی نکاتی در طراحی یک صفحه بندی مناسب را می پردازیم. ممکن است برخی از آنها ساده به نظر برسد ولی مطمئن باشید که در فضای وب، سایت های پرطرفداری هستند که اصول ساده ای همچون این را نادیده گرفته اند.

صفحه بندی در سایت ها و وب سایت ها چیست؟

زمانیکه محتوای یک صفحه طولانی میشود طراح سایت تلاش میکند که آن را در دو یا چند صفحه در دسترس کاربر قرار دهد، این روش هم موجب میشود که صفحات سایت بیش از حد طولانی نشوند و هم حجم کلی صفحه را کاهش میدهد. فرض کنید که تمام محصولات یک فروشگاه اینترنتی در یک صفحه نمایش داده شوند. در این صورت ممکن است زمان بسیار زیادی برای نمایش کامل صفحه مورد نیاز باشد و یا کاربر هنگام اسکرول کردن در صفحه میان محصولات سردرگم گردد.

از طرف دیگر صفحه بندی سایت برای گوگل و در نتیجه سئو نیز امری مهم و حیاتی است. گوگل صفحاتی را می پسندد که 10 نتیجه مرتبط با جستجوی کاربر را در اختیار او قرار می دهد؛ دقیقا همانطور که سیستم جستجوی خود بکار گرفته است.

نکاتی در طراحی صفحه بندی سایت و وب سایت ها

در ادامه نکاتی مهم برای طراحی صفحه بندی سایت را جمع آوری کرده ایم. دقت کنید که این موارد بدون در نظر گرفتن خلاقیت و براساس اصول تجربه کاربری بیان شده اند، اگر شما ایده ی تازه ای برای طراحی دکمه های Pagination دارید حتما از آنها استفاده نمائید.

محتوای صفحه بیش از حد کوتاه نباشد

صفحات وب همانند صفحه یک کتاب یا مجله محدود نیستند، کاربران میتوانند با اسکرول کردن، مطالب بیشتری مشاهده کنند و به این رفتار در فضای وب عادت کرده اند. تعداد نمایش نتایج در یک صفحه دسته بندی یا فروشگاه بستگی به طراحی شما و نوع اطلاعات ارائه شده خواهد داشت. معمولا صفحات وب به گونه ای طراحی می شوند که کاربر حداقل به اندازه ارتفاع صفحه مانیتور خود فضای اسکرول در اختیار داشته باشد.

کوتاه بودن صفحات ممکن است کاربر را به این باور برساند که محتوای سایت شما محدود است. همچنین از نظر سئو صفحات با محتوای کم شانس کمتری برای کسب جایگاه در نتایج گوگل خواهند داشت.

دکمه های صفحه بندی ریز نباشد

برخی سایت ها برای نمایش تعداد صفحات بیشتر و یا ایجاد همخوانی با سایر بخش های سایت از دکمه های ظریف و کوچک در طراحی صفحه بندی استفاده میکنند. ممکن است این روش زیبایی سایت شما را افزایش دهد ولی موجب کاهش کارایی آن خواهد شد. این موارد زمانی خود را بیشتر نمایان میکند که کاربران از تلفن همراه برای نمایش سایت شما استفاده کنند. دکمه ها در تلفن همراه باید حداقل به اندازه یک لمس انگشت باشند.

طراحی صفحه سایت

صفحه کنونی مشخص باشد

من در کجا قرار دارم؟ زمانیکه کاربر از صفحه بندی سایت شما استفاده میکند باید بداند که هم اکنون در چه صفحه ای قرار گرفته است. درست نیست که حفظ کردن شماره صفحه را به خود کاربر بسپاریم و انتظار داشته باشیم که با تمام  حواس خود از سایت استفاده کند.

نکات طراحی سایت

با تغییر رنگ و سایز صفحه جاری به کاربران کمک میکنید که تشخیص بهتری برای تعیین مقصد بعدی داشته باشند. همچنین می توانید شماره صفحه کنونی را به صورت لینک ارائه نکنید که کاربر مجدد بر روی همین صفحه کلیک نکند.

تعداد نمایش صفحات را محدود کنید

در برخی سایت های دانلود مشاهده میکنیم که شماره صفحات تا اعداد بسیار بالا مثل 500 و … ادامه یافته است و در هر صفحه امکان انتخاب 20 تا 30 صفحه وجود دارد. این حق انتخاب به سود کاربر شما نیست. بهتر است تعداد نمایش صفحات را محدود کنید. همچنین در نظر داشته باشید که فاصله میان لینک دو صفحه به اندازه ای انتخاب شود که کاربر به اشتباه بر روی لینک های کناری کلیک نکند. نمونه زیر یک روش اشتباه برای نمایش لینک ها و فاصله میان آنهاست.

طراحی صفحه بندی برای سایت ها

صفحه بعد و قبل فراموش نشود

در بسیاری موارد استفاده از دکمه های صفحه بعد و صفحه قبل میتواند به کاربران شما کمک کند که سریعتر محتوای سایت را مشاهده و بررسی کنند. در این روش دیگر نیاز نیست کاربر بداند هم اکنون در چه صفحه ای قرار گرفته و چند صفحه پیش رو دارد. دقت کنید که دکمه های بعد و قبل طراحی متفاوتی نسبت به صفحه بندی شماره ای سایت شما داشته باشند تا سریعتر توسط کاربران شناسایی شوند و به راحتی قابل کلیک باشند.

اولین و آخرین را فراموش کنید

در گذشته رایج بود که علاوه بر دکمه های بعد و قبل لینک به آخرین و اولین صفحه نیز قرار داده میشد. در حالیکه بررسی های آماری نشان میدهد کاربرد این لینک ها بسیار کم بوده و عموما کاربران به اشتباه بر روی آنها کلیک میکنند. بسیاری از کاربران در نگاه اول این دکمه ها را با صفحه قبل و بعد اشتباه گرفته و به سرعت بر روی آن کلیک میکنند که نتیجه حاصل شده مورد انتظارشان نیست.

اگر کاربران شما به چنین امکانی نیاز دارند بهتر است که صفحه اول و آخر را مشابه با صفحه بندی شماره ای نمایش دهید و لینک این دو صفحه را همواره در اختیار کاربران خود قرار دهید. نمونه زیر یک کاربرد صحیح از صفحه اول و آخر در طراحی صفحه بندی سایت محسوب میشود.

طراحی صفحه بندی برای سایت ها

طراحی متفاوتی برای نسخه های موبایل

صفحه نمایش تلفن های هوشمند و تبلت ها فضای کمتری در مقایسه با کامپیوترهای شخصی دارند. در نتیجه کارایی صفحه بندی شما در این شرایط بسیار پایین خواهد بود. در چنین شرایطی شماره ها با آیکون ها جایگزین شده و تنها المان های اصلی مانند شماره صفحه کنونی، دکمه صفحه بعد و دکمه صفحه قبل به کاربر نمایش داده می شوند. صفحه جستجوی گوگل یک نمونه عالی از صفحه بندی برای نسخه موبایل محسوب می شود.

طراحی صفحه بندی برای سایت ها 

تعداد نمایش صفحات را محدود کنید

اگر تعداد صفحات در سایت شما بسیار بالاست، نمایش آنها را محدود کرده و فقط لینک های مورد نیاز کاربر را به او نمایش دهید. فاصله میان صفحه جاری تا صفحه اول و آخر را با استفاده از سه نقطه پر کرده و صفحه بندی خود را ساده و کوتاه نمایش دهید.

درجه بندی اهمیت لینک ها در صفحه بندی سایت و وب سایت ها

در طراحی صفحه بندی سایت تنها لینک های مفید و کاربردی را به کاربران نمایش دهید و هر دسترسی اضافی را از دید او خارج کنید مهمترین بخش هایی که باید در صفحه بندی سایت نمایش داده شوند به ترتیب اولویت عبارتند از:

  • صفحه جاری
  • دکمه های صفحه بعد و صفحه قبل
  • نمایش شماره صفحه قبلی و بعدی نسبت به صفحه جاری
  • نمایش لینک صفحه آخر و صفحه آخر بصورت شماره ای
خواندن 2256 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 25 مرداد 1399 12:41

وب پویا شما را در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه مجازی یاری می کند. با استفاده از سایت های آماده ما می توانید با هر سرمایه و امکاناتی که در اختیار دارید، کسب درآمد اینترنتی مطمئنی داشته باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ما در تماس باشید

شمـاره های تمـاس:  36612265-031 / 09129252046 / 09133045663
پسـت الـکترونیـک: info at webpouya.com
ساعـات کـاری: شنبه تا چهارشنبه / 9 صبح الی 5 بعدازظهر

نماد و افتخارات

نماد و افتخارات وب پویا

             کانال تلگرام وب پویا  صفحه اینستاگرام وب پویا  کانال آپارات وب پویا